karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

MDSikor    6

Musisz normalnie wystawić fakturę i odprowadzić 23% Vatu do US


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot2385    57

Wybaczcie jeśli to pytanie już tutaj padło ale przeczytać te ponad 300 stron nie jest łatwo. Prowadzę produkcję zwierzęcą ( sprzedaję tuczniki i bydło) Zboże wyprodukowane w gospodarstwie zużywam na własne potrzeby czy i tak muszę od jego wartości odprowadzić podatek ? Coś takiego obiło mi się o uszy a nie wiem czy dobrze słyszałem... Do tej pory wydawało mi się że rozliczyć się muszę tylko z tego co sprzedaję.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

Co do sprzedaży używanych maszyn kupionych bez rozliczania vat, był artykuł w "Rzeczpospolitej"( około miesiąc temu) że można sprzedawać je na vat marża , chociaż z zastrzeżeniem że może się to nie spodobać w US. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroner    50

Cześć. Wczoraj przeprowadziliśmy drugie seminarium z cyklu "Potrzebna porada - VAT w rolnictwie". Tym razem przyjęliśmy formę warsztatu. Nasz ekspert, prawnik Tomasz Żydek z kancelarii Żydek & Żydek doradzał jak poprawnie poruszać się w gąszczu dokumentów. Spotkanie przyciągnęło już kolejny raz kilkaset osób, zadawaliście bardzo konkretne pytania. Całe seminarium dostępne będzie do oglądnięcia na naszym kanele, link poda @Yacenty. Dodatkowo oba seminaria spiszemy, a na pytania, które nie zdążyliśmy odpowiedzieć, odpowiemy i wszystko dostępne będzie do przeczytania już wkrótce na forum. Szykujemy się do kolejnych tego typu akcji. Jest taki pomysł, aby zrobić seminaria w opcji: VAT dla laika, VAT dla profesjonalisty. Różnica polegać będzie na szczegółowości, Ci którzy już wiedzą o co chodzi będą mogli pytać o bardzo szczegółowe sprawy, zaś dla tych co dopiero się zastanawiają nad VAT będzie to totalnie uproszczona informacja, żeby łatwo było się rozpoznać w całej tej gmatwaninie przepisów. 

Dzięki za wczorajszą obecność i pozostajemy do Waszej dyspozycji. Pozdrawiam @agroner


@agroner-AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Wybaczcie jeśli to pytanie już tutaj padło ale przeczytać te ponad 300 stron nie jest łatwo. Prowadzę produkcję zwierzęcą ( sprzedaję tuczniki i bydło) Zboże wyprodukowane w gospodarstwie zużywam na własne potrzeby czy i tak muszę od jego wartości odprowadzić podatek ? Coś takiego obiło mi się o uszy a nie wiem czy dobrze słyszałem... Do tej pory wydawało mi się że rozliczyć się muszę tylko z tego co sprzedaję.

 

Bajka. Nie masz takiego obowiązku co więcej nawet takiej możliwości. Jeśli nie skarmiał byś zboża wtedy musisz odprowadzić vat z jego sprzedaży co jest logiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Mam pytanie czy mogęe odliczyć pełen VAT 23% od zakupionego samochodu osobowego ale z homologacja ciężarową posiadający tylko 2 miejsca  (sprowadzany) jeszcze nie zarejestrowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot2385    57

Bajka. Nie masz takiego obowiązku co więcej nawet takiej możliwości. Jeśli nie skarmiał byś zboża wtedy musisz odprowadzić vat z jego sprzedaży co jest logiczne.

Taką informację znalazłem na innym forum ale jakoś nie chciało mi się w to wierzyć. Jestem nowy w temacie bo dopiero zamierzam przejść na Vat ale od początku myślałem że właśnie liczy się tylko sprzedaż i to ta na fakturze... Jestem na zielonej liście w PROW i jeśli wszystko wypali zamierzam przejść na Vat zresztą według moich obliczeń to nawet bez zakupu drogich maszyn i tak wyszedł bym na tym na +

A to powiedzcie mi jeszcze jakie ilości paliwa "przechodzą" wam na odliczenie Vat . Mam własnych 18 Hektarów a w dzierżawie prawie drugie tyle no ale są tylko " na pysk" o ile z nawozami mógłbym się jeszcze wytłumaczyć że mam słabe ziemie to sypię ze 400 kilo na hektar to z paliwem już się robi problem. Produkcja zwierzęca jest jakimś wytłumaczeniem zwiększonego zużycia bo wiadomo że paliwa potrzeba wtedy więcej niż przy samych roślinkach ale podwójna ilość na hektar chyba nie przejdzie...  <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

jednie licza 1o litrow na 1ha w orce u Ciebie moze wyjsc i 25 litrow.

Ja mam podobnie i sie nie przejmuje za bardzo, do tego dochodzi prasowanie slomy sianokiszonek, duzo obornika do wywiezienia, wlokowanie, bronowanie, uprawa, czasami razy dwa..mozna by wymieniac bez konca.

Wiadomo przesadzac nie idzie ale wiadomo jak czasami jest w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

Witam chcialbym kupic stado bydla bedac vatowcem na 8% i darowac je zonie ktora jest na ryczalcie, moge zglosic darowizne do us i nie odbpowadzac od tego vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
falcon83p    8

Cześć koledzy.

Taka sprawa jest.

Dostałem pieniądze z premii MR jako rolnik jestem od 10.2014 i od razu wszedłem na VAT, nie mam co sprzedać bo nic jeszcze nie wyprodukowałem. Na koncie mam 3000 swoich, plus wpływ z premii 100 000, plus 100 000 dostanę darowizny od rodziców, za te pieniądze kupię ciągnik za 200 000 i wystąpię do US o zwrot VAT-u. Jak otrzymam zwrot będę miał pieniądze na dalszą działalność.

PROSZĘ mi podpowiedzieć czy taki układ rozpoczęcia działalności jest prawidłowy od strony przepisów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
r4v    0

Sprzedaj złom albo siano lub kup worek nawozu i sprzedaj na fakturę dla innego rolnika, który rozlicza się z vat-u - rodzaj sprzedaży nie jest ważny wystarczy wystawić fakturę

pamiętaj o zgłoszeniu darowizny do skarbówki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

sprzedaż złomu ryzykowna - tam było coś z odwróconym VATem przy zakupie itp,

co do worka nawozu też bo to kupione do produkcji a nie dalszej odsprzedaży,

Ssugerowałbym sprzedać jakąś starą maszynę np pług dwuskibowy albo 2-3 pola bron.

Sprzedaż tylko na papierze.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
falcon83p    8

A dla czego musi być tafaktura? Nie rozumiem? A może mogłbym sprzedać na siebie zboże które dostałem od rodziców? Jakieś 5 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

jesteś VATowcem - sprzedajesz najlepiej na fakturę (bo jak zapomnisz gdzieś i przekroczysz 20 tysia to wylądujesz z kasą fiskalną - potrzebne Ci to?).

Aby móc się ubiegać o przyspieszony zwrot VATu w 25dni musisz mieć sprzedaż.

Sprzedaj 100kg tego zboża sąsiadowi i już. Sprzedaż wystąpi a więc i spełniona zostanie przesłanka do ubiegania się o zwrot w 25 dni.

A no i fakturki z których odliczasz VAT opłacone mają być albo przenosisz je na następny okres rozliczeniowy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jesteś VATowcem - sprzedajesz najlepiej na fakturę (bo jak zapomnisz gdzieś i przekroczysz 20 tysia to wylądujesz z kasą fiskalną - potrzebne Ci to?).

Aby móc się ubiegać o przyspieszony zwrot VATu w 25dni musisz mieć sprzedaż.

Sprzedaj 100kg tego zboża sąsiadowi i już. Sprzedaż wystąpi a więc i spełniona zostanie przesłanka do ubiegania się o zwrot w 25 dni.

A no i fakturki z których odliczasz VAT opłacone mają być albo przenosisz je na następny okres rozliczeniowy.

 

Podobno od 2015 roku ten próg 20 tysi już nie obowiązuje i każdy musi mieć kasę fiskalną słyszeliście coś w tym temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Pobrałem, przeczytałem i zastanawiam się, czy skoro całość produkcji sprzedaję osobom prawnym, wystawiam FV, a zapłatę dostaję przelewem na konto (czyli do tej pory nie miałem obowiązku ewidencjonowania kasą fiskalną), to czy to rozporządzenie nakłada na mnie ten obowiązek teraz (skoro moja działalność nie jest w nim zwolniona)? Nie ma co prawda przepisu, który mnie zobowiązuje, ale też takiego, który zwalnia. Ot dylemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysztofWo    0

Ciezko mi przeczytac caly temat, wiec moze porusze ponownie - sprzedajac tuczniki na WBC, kiedy i komu wystawiam fakture? Od razu nie moge, poniewaz nie wiem jak sie wybija i w jakiej klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Jak jesteś Vatowcem to czekasz na wynik i wystawiasz zakładom fakturę vat z data dostawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcat121    0

Witam, czy to prawda, że od 2015r od rzeczy, które podlegają amortyzacji, czyli np. ciągnik, nie bedzie można odliczyć jednorazowo 23% VATu tylko odliczany będzie w ratach przez cały okres amortyzacji?? Z góry dzięki za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

Kolego Tomcat skąd takie informacje??? możesz podac jakąs ustawe, artykuł gdzie takie nowości są podawane ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Mój tata ma umowę użyczenia  ciągnika od mojej mamy czy może odliczać spokojnie części użyte do ewentualnych remontów tego ciągnika? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Tak ale w umowie powinien byc zapis ze ponosi koszty eksplatacyjne oraz bedzie jedynym uzytkownikiem


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj