karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

agroner    50

Cieszę się, poprosimy o różne inne opinie, może podpowiedzi, co Was najbardziej interesuje, z czym macie głównie problemy... Postaramy się w pełni profesjonalnie i darmowo udzielić porad poprzez doradców podatkowych.


@agroner-AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sushimon    0

Thomas2135 panie z twego biura odrobinę nie doczytały chyba. Zwolnienie uwarunkowane płatnością przelewem dotyczy jedynie sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym i sprzedaży usług. Przy sprzedaży towarów jest tak jak napisał strzymek, każda sprzedaż na rzecz nievatowców, dokonana po sprzedaży którą przekroczyliśmy limit 20 tysięcy, musi być niestety rejestrowana na kasie fiskalnej. Pozostaje mieć nadzieję że zmienią w przyszłym roku przepisy i wyłączą z limitu sprzedaż środków trwałych (prace w tym zakresie podobno trwają), bo najprędzej właśnie w ten sposób można się w kasę wpakować.

Edytowano przez Sushimon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Też do końca w to nie wierzyłem, bo właśnie jest o tej sprzedaży wysyłkowej. Czasem ten język urzędowy to dla mnie bełkot. Informacja jest w dzienniku ustaw rozporządzenie ministra finansów na przedostatniej stronie w poz. 34 i 36. Jest napisane jakie czynności są zwolnione z obowiązku instalowania kasy fiskalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marttinj23    0

Witam koledzy jak to jest ze zwrotem podatku vat od ciagników  rolniczych sprowadzonych z zagranicy czy wystarczy sama faktura zakupu na zwrot vatu ciągnika sprowadzonego z zagranicy otuz znajomy sprowadzal ciagnik i ma problemy ze zwrotem vatu poniewaz niedostarczyl jakiegos kwitka  z kantoru z wymiany zlotówek na euro czy musi byc taki dokument ?????????????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

 

Witam, 

Rozmawialiśmy z Yacentym na temat uruchomienia darmowego cyklu webinariów poświęconych tematyce VATu w rolnictwie. Zabieramy się do tego już od dłuższego czasu. Planujemy takie spotkania na listopad oraz grudzień, a jak okaże się, że zainteresowanie jest duże i rozwiązujemy problemy to przygotujemy kolejne terminy. 

Na początek może takie tematy jak poniżej, ale jak macie jakieś własne kwestie, a w tym temacie jest ich sporo to proszę o sugestie i z pewnością wybierzemy te sprawiające największe problemy. Spotkania będą prowadzone przez fachowców specjalizujących się w prawie podatkowym, terminy i godziny ustalimy wspólnie pod Wasze potrzeby, każde spotkanie zajmie pewnie około 50 minut przed własnym komputerem, formuła taka jak w webinarium (prezentacja, czat, pytania, odpowiedzi w zakresie omawianego tematu), udział całkowicie darmowy, oczywiście trzeba mieć konto na agrofoto.pl  Napiszcie proszę własne opinie, czy chcielibyście tego rodzaju webinaria, jesteśmy gotowi na realizację.

 

Przykładowe tematy:

  • Kwestia opłacalności przejścia na podatek VAT. Czy i kto może zyskać?
  • Sprawa zryczałtowanego opodatkowania. Jak odzyskać naliczony VAT, czym jest faktura VAT RR?
  • Jakie są zasady rozliczania podatku VAT?
  • Planowana inwestycja a opłacalność przejścia na zasady ogólne?
  • Czy można zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT, jak tak to na jakich warunkach i czy jest to opłacalne?

 

Chętnie bym się czegoś dowiedział na temat rozliczenia vat bo od 1 listopada jestem na vat-cie pare dodatkowych informacji napewno by się przydało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Witam koledzy jak to jest ze zwrotem podatku vat od ciagników  rolniczych sprowadzonych z zagranicy czy wystarczy sama faktura zakupu na zwrot vatu ciągnika sprowadzonego z zagranicy otuz znajomy sprowadzal ciagnik i ma problemy ze zwrotem vatu poniewaz niedostarczyl jakiegos kwitka  z kantoru z wymiany zlotówek na euro czy musi byc taki dokument ?????????????????????

jakieś bajki znajomy opowiada, najszybciej nie posiada NIP-u europejskiego

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marttinj23    0

To w takim razie proszę o informacje jakie dokumenty należy przedłożyć w Urzędzie Skarbowym aby odzyskać VAT za ciągnik sprowadzony z kraju UE (Holandii).

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Po pierwsze należy kupić taki ciągnik bez vat-u!!! Rozliczyć w VAT-7 i VAT-UE, a czy zapłaci VAT od niego i jednoczesnie odzyska to zależy niestety od reginu np. u nas aby zarejestrować trzeba opłacić VAT jak od środka transportu (VAT-23) i w deklaracji wykazać ten "VAT"  dodtakowo w poz. 34. Wiem, że w nie wszędzie ciągnik rolniczy jest traktowany jak środek transportu (zależy od wydziału komunikacji) i wtedy nie trzeba w Polsce opłacać VAT-u, a więc nie ma odliczenia ponieważ się go nie płaciło.


Zapomniałem napisać, że trzeba być zarejestrowanym do transakcji wewnątrzwspólnotowych!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

Witam przy wypisywaniu wniosku zeby przejść na vat mam 2 rubryki do wpisania  1 to nr konto rozpoczęcia działalności a w 2 rubryce nr konta osobistego moje pytanie na jakie konto będzie przychodził zwrot vat-u? i po co 2 konta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek1234    33

Witam, orientuje się ktoś może czy przejście na vat koliguje z dostaniem kasy z młodego rolnika? chodzi głównie o ubezpieczenie w Krus, czy jak przejdę na vat to pozostaje w Krusie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marttinj23    0

Po pierwsze należy kupić taki ciągnik bez vat-u!!! Rozliczyć w VAT-7 i VAT-UE, a czy zapłaci VAT od niego i jednoczesnie odzyska to zależy niestety od reginu np. u nas aby zarejestrować trzeba opłacić VAT jak od środka transportu (VAT-23) i w deklaracji wykazać ten "VAT"  dodtakowo w poz. 34. Wiem, że w nie wszędzie ciągnik rolniczy jest traktowany jak środek transportu (zależy od wydziału komunikacji) i wtedy nie trzeba w Polsce opłacać VAT-u, a więc nie ma odliczenia ponieważ się go nie płaciło.

Zapomniałem napisać, że trzeba być zarejestrowanym do transakcji wewnątrzwspólnotowych!!!!

 

Dzieki za odp.  ale w związku z tym , iz nie znam się na tym czy mógłbys mi wymienic "konkretne dokumenty" które składa sie w Urzedzie Skarbowym (oczywiscie przy zachowaniu warunków o których napisałeś); czy urzad skarbowy wymaga jakiś załączników?

Z góry dziękuję za odpowiedź/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Jeśli chodzi o dokumenty po zakupie to jest to wniosek VAT-23 z załączoną kserokopią faktury, tłumaczeniem faktury, tłumaczeniem dowodu rejestracyjnego (o i le jest), do tego opłata na konto VAT-u odp. US kwoty 23% wartośći z faktury (jest na to 14 dni od dnia faktury), kwotę z faktury przelicza się średnim kursem NBP z dnia roboczego poprzedzająceco dzień wystawienia faktury. Potem otrzymuje się VAT-25 i z tym zaświadczeniem do wydziału komunikacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Legend    0

Witam , mam pytanie do posiadających kasy fiskalne. Czy drukujecie puste Raporty miesieczne jak nie macie sprzedaży w danym miesiącu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Czy w urzędzie skarbowym przejdzie zakup obornika od ojca? Jestem vatowcem i chciałbym odliczyć sobie vat. Czy taka transakcja może im się wydać podejrzana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Witam , mam pytanie do posiadających kasy fiskalne. Czy drukujecie puste Raporty miesieczne jak nie macie sprzedaży w danym miesiącu?

Czasami ale moja ksiegowa twierdzi ze nie ma takiej potrzeby

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Jak jest z Vatem  za zakupiony samochód używany osobowy? ile można odpisać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Chodziło mi o osobówke, która jest zarejestrowana jako cieżarowa (w dowodzie i kratka) np jakiś samochód polessingowy lub kupno od firmy?

Edytowano przez marb80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Jeżeli się nie mylę to wszedł przepis że musi być tylko jeden rząd siedzeń aby można było odliczać VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Od samochodów osobowych mozna odliczyć 50% vat-u od zakupu, od paliwa nie można odliczać a od części eksploatacyjny rónież 50%, przy sprzedaży wystawiamy fakturę na stawkę 23%, którą w całości rozliczamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gladiola    0

Przeczytałam.

http://ddwloclawek.pl/pl/12_biznes/14515_wprowadzono_zmiany_wielu_przedsiebiorcow_musi_miec_kase_fiskalna.html

 

Czy ktoś może wytłumaczyć  czy ja też będę musiała mieć kasę fiskalną od nowego roku  :(  Jesteśmy z M rolnikami vatowcami.
Dorabiam sobie roślinnym sklepem internetowym ,wystawiam dowody sprzedażny (mam taki bloczek piszę ręcznie ) lub faktury na życzenie.

Sprzedaż nie przekracza 20 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Od samochodów osobowych mozna odliczyć 50% vat-u od zakupu, od paliwa nie można odliczać a od części eksploatacyjny rónież 50%, przy sprzedaży wystawiamy fakturę na stawkę 23%, którą w całości rozliczamy.

 

od lipca będzie można odliczyć 50% VAT od paliwa tak jak od części eksploatacyjnych

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

witam przyszło dzis do mnie potwierdzenie że jestem juz podatnikiem vat ale diler mi jeden powiedział że dopiero za miesiąc będę mógł odciągnąć vat z ciągnika i bd mógł wystawić fakture czy to nie jest tak że od tego potwierdzenia mogę juz zwrot vat czy dopiero za miesiąc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Mam pytanie czy można być ROLNIKIEM NA VAT oraz jednocześnie pracować na etacie i opłacać ZUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj