karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

mam pytanie. dwa lata temu kupilem nowy siewnik i odzyskalem z niego 100 % vatu, i teraz kupilem agregat uprawowo siewny wiec samego siewnika juz nie potrzebuje i chce go sprzedac. co teraz z tym vatem ktory wtedy odzyskalem? czy calosc musze zwrocic do us? czy sprzedajac wystawiam normalna fakture vat z 23%stawka. czytalem troche o jakis korektach vatu jesli nie uplynie 5 lat i sie sprzeda ale nic z tego nie rozumiem. moze ktos mial z was podobny przypadek i doradzi co zrobic zeby wyjsc na swoje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Oddajesz vat zawarty w cenie maszyny. Oczywiście cena maszyny będzie inna niż dwa lata temu. A przez dwa lata to maszyna może być dużo mniej warta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj amortyzację maszyny. Kalkulator amortyzacji znajdziesz w necie. Sprzedając ją wystawiasz normalną 23% fv. Nie potrzeba żadnych korekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie miAlem do tej pory ewidencji srodkow trwalych i nie prowadzilem amortyzacji dla tej maszyny. ale cena i tak moze byc rozna zalezy za ile kupiec sie znajdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

witam Możecie mi wytłumaczyć jak wygląda sprzedaż złomu przez Vatowca w tej chwili???? kto komu wystawia fakture?? chodzi  mi konkretnie o złomowanie pewnej maszyny od której części był odliczany Vat wcześniej!!! teraz chce ją sprzedać na złom wiec jak ma to wyglądać ze strony papierkowej !!??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy dawniej nie bylo w przepisach tak ze jak sie odzyskalo vat od srodkow trwalych to przez 5 lat nie powinno sie tego sprzedawac bo inaczej trzeba oddac caly vat jaki sie wtedy odzyskalo..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

a czy dawniej nie bylo w przepisach tak ze jak sie odzyskalo vat od srodkow trwalych to przez 5 lat nie powinno sie tego sprzedawac bo inaczej trzeba oddac caly vat jaki sie wtedy odzyskalo..?

 

nie wiem jak było wcześniej , ja chce sprzedac maszyne od której nie był zwracany VAT, tylko od częsci od tej maszyny !!maszyne kupiłem w 2005 roku i nie byłem wtedy na Vacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

koledzy mam pytanie. właśnie z żona rozpoczeliśmy prowadzenie gosp. dastaliśmy dofinansowanie MR ( na żonę) i chcemy przejść na Vat pytanie brzmi czy nasza nazwa działalności musi być na żonę czy może być na mnie albo na oboje nas. no bo niby numer gosp mamy jeden ale to zona jest właścicielem gruntów no i faktury które bedziemy składać w agencji muszą być pod jej wniosek. jak to z tym jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

FV muszą być na żonę.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Jeśli kasę masz to problemu nie ma a jeśli jej nie masz i dalej posiadać jej nie chcesz to ,musisz sprzedać go poniżej 20 tys pln

Edytowano przez jimmy871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Farmermichal, powoli zaczynasz mnie wkurzać. Chcesz sprzedać maszynę na złom, to ją sprzedaj. Wystaw fakturę VAT i po sprawie, a Ty wynajdujesz jakieś dyrdymały - amortyzacja (płacisz podatek od dochodu? Nie. To zapomnij), kasa fiskalna (jeszcze nikt nie miał obowiązku prowadzenia kasy po jednorazowej transakcji), więc z łaski swojej przestań pieprzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przepraszam nie mialem w zamiarze nikogo wkurzyc po prostu nie wiem jak bedzie wygladac sprzedaz maszyny jesli sie od niej odliczylo vat. o zlomowaniu nie bylo mowy z mojej strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Fakt, sorki, pomyliłem z innym postem (w kwestii złomowania). Generalnie przechodząc na VAT zobowiązujesz się do wystawiania faktur, bez względu na to, czy odbiorca jest VAT-owcem, czy nie. Ma to oczywiście wpływ na cenę, ale tylko dla tych, którzy VAT-u odliczyć nie mogą. Wyjątek stanowią maszyny będące w posiadaniu przed przejściem na VAT i do których nie została dokupiona choćby jedna śrubka z odpisem VAT. Te można sprzedać bez faktury, bo nikt nie jest w stanie tego sprawdzić. Jedynym sposobem kontroli jest dla US księga nabycia towarów i usług (ponieważ do dnia dzisiejszego rolnicy nie podlegają obowiązkowi prowadzenia ewidencji środków trwałych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Obowiązkowi do prowadzenia EŚT może i nie mają, ale mogą to nieoficjalnie wymusić, jak nie US do ARiMR. Co do kasy to jest potrzebna jeśli roczna sprzedaż dla ryczałtowców wynosi powyżej 20 tyś netto. Ecopiotr wg Ciebie nawet jak w roku wystawisz jedną fakturę na 25 tyś netto to kasy nie potrzeba mieć? Mnie w biurze rachunkowym przestrzega kobieta, żeby nie przekroczyć tych 20 tyś przy sprzedaży bydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkamill    2

Z tego co mi wiadomo to FV sprzedaży nie może opiewać na więcej niż 20 tys. przy płatności gotówką. Jeżeli płatność jest przelewem to FV może być i na 300 tys. To wszystko zależy od Pani/Pana Inspektor z US a w zasadzie to od ustawy o VAT. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

nic nie załatwia przy sprzedaży dla nie vatowców na fakturze nie wpisujemy nip-u tylko pesel i po przekroczeni limitu 20 tys po kolejnej  fakturze choćby za 1 zł zakładamy kasę tak według mojej wiedzy jeśli coś nie tak to poprawiajcie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W biurze mnie uświadomiły, że jest inaczej. Można wystawiać faktury ryczałtowcom i innym nie-vatowcom na kwotę ponad 20 tyś i nie mieć konieczności posiadania kasy fiskalnej. Trzeba tylko płacić przelewem. Traktuje o tym jakiś tam paragraf i jutro wrzucę. Same niedawno się wczytały w to i tak niby właśnie jest, choć sam tego nie rozumiałem, bo trochę niejasno napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroner    50

Witam, 

Rozmawialiśmy z Yacentym na temat uruchomienia darmowego cyklu webinariów poświęconych tematyce VATu w rolnictwie. Zabieramy się do tego już od dłuższego czasu. Planujemy takie spotkania na listopad oraz grudzień, a jak okaże się, że zainteresowanie jest duże i rozwiązujemy problemy to przygotujemy kolejne terminy. 

Na początek może takie tematy jak poniżej, ale jak macie jakieś własne kwestie, a w tym temacie jest ich sporo to proszę o sugestie i z pewnością wybierzemy te sprawiające największe problemy. Spotkania będą prowadzone przez fachowców specjalizujących się w prawie podatkowym, terminy i godziny ustalimy wspólnie pod Wasze potrzeby, każde spotkanie zajmie pewnie około 50 minut przed własnym komputerem, formuła taka jak w webinarium (prezentacja, czat, pytania, odpowiedzi w zakresie omawianego tematu), udział całkowicie darmowy, oczywiście trzeba mieć konto na agrofoto.pl  Napiszcie proszę własne opinie, czy chcielibyście tego rodzaju webinaria, jesteśmy gotowi na realizację.

 

Przykładowe tematy:

  • Kwestia opłacalności przejścia na podatek VAT. Czy i kto może zyskać?
  • Sprawa zryczałtowanego opodatkowania. Jak odzyskać naliczony VAT, czym jest faktura VAT RR?
  • Jakie są zasady rozliczania podatku VAT?
  • Planowana inwestycja a opłacalność przejścia na zasady ogólne?
  • Czy można zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT, jak tak to na jakich warunkach i czy jest to opłacalne?
 

@agroner-AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj