karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jimmy871    27

art. 91 ustawy o VAT

mam interpretacje indywidualna poza tym, jest dluga

moge zeskanowac i Ci podeslac ewentualnie jesli to w czyms pomoze

Nowinka warta przeanalizowaniu tak wiec będę tym bardziej zobowiązany :)

 

jimmy871@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
psamian    3

witam . Planuje zakup uzywanego ciagnika i moje pytanko jest takie czy jesli moj klega by sie zgodzil , ktory jest na vacie to mogl  kupic ciagnik i mi go sprzedac czy musi go miec przez jakis okres czasu ? Z gory dziekuję za odpowiedz :D 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Podczas sprzedaży kolega musiałby odprowadzić VAT do us wiec sytuacja o której mówisz jest zupełnie bez zasadna.

Edytowano przez jimmy871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

To każdego indywidualna sprawa. Niektórzy robią to sami, niektórzy zlecają biurom rachunkowym.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Na początek polecam zapoznanie się z ustawą o VAT.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkamill    2

prostymi słowami to raz w miesiącu siadasz na du... i księgujesz faktury albo w programie o ile znajdziesz taki który będzie ci odpowiadał albo ręcznie w zeszycie tzw. ewidencji VAT. jeśli jesteś ogarnięty to sobie z tym poradzisz a jeśli nie lub jesteś leniwy to zapłacisz księgowej 150 zł i będziesz mieć głowę spokojną. Vatowiec zobowiązany jest przedstawić swojemu urzędowi skarbowemu deklarację VAT - 7 raz w miesiącu (lub co kwartał po wcześniejszym ustaleniu z US ale tego nie jestem pewien). no i wtedy albo płacimy podatek od wzbogacenia (sprzedaży) lub dostajemy zwrot za zakupy (zalezy jak nam wyjdzie w deklaracji). Ogólnie nie jest to zbytnio skomplikowane ale trzeba się orientować np jak zaksięgować fakturę vat z odwrotnym obciążeniem. Jak Ci zrobią kontrolę to się szybko nauczysz :)

Jedna cenna uwaga to taka że jeżeli jesteś coś winien US to musisz to wpłacić do 25 dnia br. miesiąca ale jeśli US wisi Tobie jakąś kasę to ma na to 60 lub 90 dni. Jeśli chcesz kasę szybciej to robią Ci kontrolę dokumentów :) - musiałem to napisać bo mi leży na wątrobie ale co zrobić żyjemy w PL :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiank33    64

czy można odliczyć vat od nowego telefonu komórkowego bądź komputera.... jak wiadomo obie te rzeczy są w dzisiejszych czasach obowiązkowe w gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

bez problemu, mam telefon na gospodarstwo i nie było problemu z odliczeniem Vat i wszystkie faktury za rozmowy idą w koszty, laptop mam kupiony na firmę i również nie było problemu z odliczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Małe sprostowanie: Kkamil napisał o podatku od wzbogacenia, który z VAT nie ma nic wspólnego. Zabawa polega na tym, że jeśli (przy zakupach środków do produkcji rolnej!) zapłaciłeś więcej podatku VAT, niż go pobrałeś (przy sprzedaży produktów), otrzymujesz zwrot różnicy (warunkiem jest wystawienie min. 1 faktury). W odwrotnej sytuacji musisz wpłacić różnicę. Prowadzisz księgę ewidencji zakupów i księgę ewidencji sprzedaży. O tym czy będziesz się rozliczał miesięcznie, czy kwartalnie decydujesz przy zgłoszeniu przejścia na VAT. Ja prowadzę księgi sam i raz na kwartał idę z nimi do księgowej, która na ich podstawie robi deklarację (koszt - 10 zł). Musisz się liczyć z kontrolą dokumentacji przy wysokich(?) zwrotach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie strasz go już kontrolami na wstępie :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakie to są wysokie zwroty?bo teraz we wrześniu kupuję razem z ojcem(wspólny wniosek PROW) maszyny na około 400 tys.netto.A co sprawdzaja jak jest ta kontrola,i za jaki czas,czy od początku przejścia na vat? czy jak to wyglada/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Freetaxi, po złożeniu pierwszej deklaracji miałem kontrolę. Różnica (na moją korzyść była 22 k). Poszło łatwo, bo miałem tylko kilkanaście faktur zakupu i jedną sprzedaży. Od tego czasu mam spokój, mimo zwrotów co kwartał. Sprzedaję tylko siano (8% VAT), więc nie może być inaczej. Nie przeginam, pilnuję dokumentacji i śpię spokojnie. Krystian, decyzję o zakresie kontroli podejmuje US, najczęściej w granicach 1 roku, ale jak znajdą cokolwiek, to idą na całość. Warto wiedzieć, że inspektorzy mają premię od wykrywalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

VAT w rolnictwie to bardzo fajna sprawa ale tak jak napisał kolega wyżej nie przeginać i będzie spokój. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1412    0

witam mam zamiar przejsc na vat i moje pytanie czy na fakturze za prad i telefon musi byc wpisane  Gospdarstwo Rolne Imie i Nazwisko czy wystarczy  samo imie i nazwisko


witam mam zamiar przejsc na vat i moje pytanie czy na fakturze za prad i telefon musi byc wpisane  Gospdarstwo Rolne Imie i Nazwisko czy wystarczy  samo imie i nazwisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

To jest właśnie to, co nazywam przeginaniem. Masz osobny licznik dla budynków gospodarskich? Osobny telefon dla gospodarstwa? Możesz to zrobić uznaniowo, powiedzmy - 30% prywatnie i 70% dla gospodarstwa. US również uznaniowo powie, że jest odwrotnie. Jesteś gotów się sądzić? Masz szansę wygrać?

W odpowiedzi na pytanie - na fakturze musi być nazwa odbiorcy/kupującego. Możesz wystąpić o fakturę korygującą, jeśli Twoje gospodarstwo ma umowę z dostawcą.

Małą łyżeczką też się można najeść, trwa trochę dłużej, ale będziesz syty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na tych fakturach ma być taka sama nazwa jaką podałeś w GUS czyli pełna nazwa. U mnie też jest tak, że powiedziałem, żeby w biurze odliczali mi za energię 30/70 dla gospodarstwa. Miałem pierwszy zwrot zaraz po przejściu w kwocie 13 tyś i kontroli nie było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Moim zdaniem, prosicie się o kłopoty. US nie płaci kosztów sądowych, a jest (w przypadku przegranej) zdolny do odwoływania się od wyroku latami. Nie znaczy to wcale, że poddaję się z góry, bo każdy ma prawo walczyć o to, co mu się należy. Mam znajomego, rolnika, który mieszkając i prowadząc gospodarstwo w Kotlinie Kłodzkiej, rozlicza faktury za paliwo kupione w Wielkopolsce, tłumacząc to tym, że wozi ze sobą kanistry i przy okazji tankowania, nalewa też do nich, a później wlewa do ciągnika. Można. Nikt, kto naprawdę nie będzie chciał, nie udowodni mu oszustwa. Gorzej, jak będzie chciał - wystarczy monitoring stacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Moim zdaniem, prosicie się o kłopoty. US nie płaci kosztów sądowych, a jest (w przypadku przegranej) zdolny do odwoływania się od wyroku latami. Nie znaczy to wcale, że poddaję się z góry, bo każdy ma prawo walczyć o to, co mu się należy. Mam znajomego, rolnika, który mieszkając i prowadząc gospodarstwo w Kotlinie Kłodzkiej, rozlicza faktury za paliwo kupione w Wielkopolsce, tłumacząc to tym, że wozi ze sobą kanistry i przy okazji tankowania, nalewa też do nich, a później wlewa do ciągnika. Można. Nikt, kto naprawdę nie będzie chciał, nie udowodni mu oszustwa. Gorzej, jak będzie chciał - wystarczy monitoring stacji.

Rzeczywiście w tej sytuacji us może udowodnić znajomemu brak uczciwości natomiast przy hurtowym zakupie ON owe możliwości się kończą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

A jak jest z odliczenie vatu przy zakupie samochodu osobowego uzywanego powiedzmy 4 letniego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj