karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

prymus    0

Czy jeśli byłbym vatowcem i dzierżawił ziemię od znajomego to czy jako dzierżawę mogę mu dać część plonu z dzierżawionego pola bez odliczania od tego podatku vat? Np. Dzierżawa wynosi 500 zł to czy mogę mu oddać plon z tego pola warty 500 zł bez odliczania podatku vat? Jak to wygląda w świetle prawa, miał ktoś taki przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może ktoś pomóc, czy mogę odliczyć podatek VAT 23% od zakupu Quada? W końcu to pojazd, który jest potrzebny w rolnictwie jako pomocnik lub przewoźnik.

Edytowano przez Mateusz_Inspektor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrLukas8011    0

Myślę że możesz bo quady są uważane jako mikrociągniki czytałem kiedyś że można zarejestrować nawet quada jako ciągnik ale szczegółów nie znam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert11    0

mam pytanie . majac produkcje roslina i chcac przejsc na vat czy mógł bym czesc plonów odsprzedac dla ojca ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalok    0

witam. orientujecie się jak wygląda zwrot vatu na zakup samochodu osobowego z homologacja ciężarową na gospodarstwo?z tego co czytam weszły nowe zasady i jak używasz auta do gospodarstwa i prywatnie można odliczyć 50% bez ograniczenia kwotowego(było 60% max 6tyś).dobrze doczytałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Spróbuj poszukać na stronie gus. Mi google nie wyrzuciło nic konkretnego.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek91    1

Jeżeli jestem vatowcem i kupuję coś od rolnika ryczałtowca to wystawiam mu fakturę rr i mogę odliczyć vat, tak?

I drugie pytanie: czy jeśli kupuję ziemię rolną od ryczałtowca to mogę vat odliczyć, czy ziemi to nie obejmuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PS1    0

Jeżeli jestem vatowcem i kupuję coś od rolnika ryczałtowca to wystawiam mu fakturę rr i mogę odliczyć vat, tak?

I drugie pytanie: czy jeśli kupuję ziemię rolną od ryczałtowca to mogę vat odliczyć, czy ziemi to nie obejmuje?

 

 

Ad.1 ) możesz odliczyć VAT o ile wystawisz prawidłową fakturę RR / z niezbędnymi danymi / oraz drugi warunek ZAPŁACISZ rolnikowi przelewem a nie gotówką .

I żeby nie było żadnych wątpliwości nie możesz kupić od rolnika "coś" tylko produkty wymienione w załączniku do ustawy VAT .

 

Ad.2) Przy obrocie ziemią rolną nie ma VAT więc nic nie odliczysz . :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sama usługa u notariusza nie jest w jakiś sposób opodatkowana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek91    1

Tylko tego by brakowało by nałożyli 23% VAT na ziemie ! :)

 

Chodzi mi o to, że gdyby był vat na ziemię to można by trochę zawyżyć cenę i niech państwo oddaje. Przecież jeśli sprzedający jest ryczałtowcem to jego i tak nic to nie obchodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

 

 

Mam podobny problem jak kolega. I nie wiem czy można odliczyć vat od blachy którą zakupiłem na budynek który dzierżawię?

 

Rownież interesuje mnie ten temat, podpowie ktoś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1823

Za jakies 2 miesiace zostane mlodym rolnikiem i bede rozliczal sie z vat. bede posiadal 20 pare hektarow dzierzaw, ciagniki w użyczeniu. Czy bede mogl kupowac i odliczas vat za paliwo do tych ciagnikow ?

 

2 pytanie.

 

Po otrzymaniu tych 100 tys i zakupie maszyn moge od razu złożyć faktury do US i czekac na zwrot, nie mając przed tym żadnego obrotu(bo niby skąd mam go mieć) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

1. Możesz odliczać paliwo jak i amortyzację maszyn.

2. Możesz ale jeśli nie wykażesz sprzedaży to na zwrot poczekasz 180 dni dlatego warto sprzedać "coś" za pare złotych :) wraz gospodarstwem możesz przecież przejąć czy to zboże czy słomę które możesz sprzedawać po troszku..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PS1    0

1. Możesz odliczać paliwo jak i amortyzację maszyn.

2. Możesz ale jeśli nie wykażesz sprzedaży to na zwrot poczekasz 180 dni dlatego warto sprzedać "coś" za pare złotych :) wraz gospodarstwem możesz przecież przejąć czy to zboże czy słomę które możesz sprzedawać po troszku..

 

Ad1 ) odliczyć amortyzację ? od czego ? B)

Ad.2 ) przejąć słomę czy zboże od VAT-ca czy rolnika ryczałtowego ? jeśli od VAT-owca to f-ra VAT jeśli od rolnika ryczałtowego Faktura RR ;)

 

Za jakies 2 miesiace zostane mlodym rolnikiem i bede rozliczal sie z vat. bede posiadal 20 pare hektarow dzierzaw, ciagniki w użyczeniu. Czy bede mogl kupowac i odliczas vat za paliwo do tych ciagnikow ?

 

2 pytanie.

 

Po otrzymaniu tych 100 tys i zakupie maszyn moge od razu złożyć faktury do US i czekac na zwrot, nie mając przed tym żadnego obrotu(bo niby skąd mam go mieć) ?

 

Ciągnik w użyczeniu od kogo ? VAT odliczysz niezależnie od kogo , ale US może przyczepić się do użyczającego jeśli nie jest to osoba z kręgu najbliższej rodziny .

Mam nadzieję że wiesz że musisz prowadzić stosowne ewidencje dla potrzeb VAT , z pytań które zadajesz mogę domniemać że sam sobie z tym nie poradzisz .

 

 

Mam podobny problem jak kolega. I nie wiem czy można odliczyć vat od blachy którą zakupiłem na budynek który dzierżawię?

 

 

A co wynika z umowy dzierżawy ? jeśli Ty jesteś zobowiązany do takich napraw i umowa jest na co najmniej kilka lat to nie widzę problemu by odliczyć VAT na zasadach ogólnych .

 

 

Chodzi mi o to, że gdyby był vat na ziemię to można by trochę zawyżyć cenę i niech państwo oddaje. Przecież jeśli sprzedający jest ryczałtowcem to jego i tak nic to nie obchodzi.

 

 

Przepraszam że to powiem ale takie rozumowanie jest trochę dziecinne . Gdyby nawet był VAT na ziemię rolną nie oznacza to że mógłbyś go odliczyć , /ziemia musiałaby być wymieniona w odpowiednim załączniku do ustawy / .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Mówiąc o amortyzacji miałem na myśli wymianę opon, remont silnika, wymiana oleju i inne.

Słoma może zostać przekazana wraz z gruntem przed wejściem na VAT rzecz jasna i nic nikomu do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Ale mamy tu do czynienia z dzierzawa a nie z przekazaniem gospodarstwa(prawa wlasnosci)


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1823

Dzięki za odzew. Ciągnik i maszyny będą w użyczeniu od Ojca. On sam też będzie posiadał gospodarstwo. Wiadomo, sam nie będe tego prowadził, nawet przez chwile o tym nie myślałem. Po prostu nie mam czasu wgłębiać się w to. Muszę udać się do biura rachunkowego i wyjasnic sobie wszystko. Najbardziej chodzilo mi o to czy po utworzeniu gospodarstwa przeze mnie i zakupie maszyn za premie młodego rolnika bede mógł odliczyc ten vat mimo braku jakiejkolwiek sprzedaży przed zakupem tych maszyn, jesli tak to miło.

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Było o tym stronę wcześniej pierwszy post. Poczytaj trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

ja jestem w trakcie takiego odliczania, proporcjonalnie

zakup maszyny 2012r., przejscie na VAT 2014r.

jak widac bywaja cuda w przyrodzie :-)

Edytowano przez mniszka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

ja jestem w trakcie takiego odliczania, proporcjonalnie

zakup maszyny 2012r., przejscie na VAT 2014r.

jak widac bywaja cuda w przyrodzie :-)

Koleżanko będziesz tak miła i podeślesz link do ustawy która owy zapis reguluje? Był bym niezmiernie ucieszony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

art. 91 ustawy o VAT

mam interpretacje indywidualna poza tym, jest dluga

moge zeskanowac i Ci podeslac ewentualnie jesli to w czyms pomoze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj