karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kkamill    2

kolego kissmy... dobrze rozumujesz ale należy jeszcze (przynajmniej Pani inspektor mojego US tak chciała), na fakturze, gdzieś na dole gdzie jest wolne miejsce wpisać cały podział: gospodarstwo 70% / Dom 30% oraz odpowiadające kwoty netto, brutto i VAT. wychodzi wtedy taka mała tabeleczka, w której suma poszczególnych kolumn wynosi tyle co dana kwota (netto brutto lub VAT) przed podziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    199

mam pytanie znajomy będzie stawiał chlewnie i zastanawia się na przejściu na vat. Ile % podatku od kwoty na którą firma wystawi mu fakturę,która będzie stawiała budynek, będzie mógł on sobie odliczyć? Firma chce wystawić jedną fakturę za całość ze wszystkimi materiałami wliczone w jedną cenę.

Odliczyć będzie mógł całą kwotę vatu. Ale myśle że takie rozliczenie przez firme będzie dobre tylko dla firmy ponieważ wystawi na fakturze 8% vat jako za usługe postawienia budynku z materiałami własnymi. A 23% za materiały sami sobie odliczą w kosztach działalności. Ale moge się mylić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Z tego co wiem 8% vat jest na budownictwo mieszkaniowe do 250m2. Pozostała budowlanka jest na 23%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

wielkie dzięki za odpowiedź koledzy:) powiem koledzy a i mi się przyda jak będę stawiał oborę to przy dobrym wietrze dużo do spłacenia z kredytu nie zostanie ale to dla optymisty:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Pytanie do osób wykorzystujących samochód wyłącznie do celów rolniczych. Czy robiliście jakieś dodatkowe przeglądy do końca I kwartału? Czy prowadzicie ewidencję przebiegu, a jeżeli tak to jak to mniej więcej wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

mimo iż miałem wykonane badanie na OSKP na zaświadczeniu potwierdzające VAT1 to przed końcem kwietnia zrobiłem VAT1a które zostało wbite do DR pojazdu.

Nic nie prowadzę z dodatkowej dokumentacji, auto to pickup służący tylko do celów prowadzenia gospodarstwa a do prywatnych jest drugie auto.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

apel do wszystkich forumowiczów, uważajcie na pismo CENTRALNY REJESTR PŁATNIKÓW, to oszustwo, dzisiaj dostałem to pisemko na gospodarstwo rolne, chcą wyłudzić 195zł, więc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ja podobne dostałem w ilości sztuk 3.

 

Czy mógł bym mi ktoś wyjaśnić zasadę rozliczania faktury odwrotnie obciążonej ? Zakupiłem stal - jest tylko kwota netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Osobiście nie wiem jak to się rozlicza, bo oddaje fakturę do biura. Jak cała faktura ma odwrotne obciążenie to jej nie składa. Obciążenie odwrotne czyli stawka 0% jest na ceowniki, kątowniki, pręty, blachy. Na kształtowniki(profile), rury, siatkę wystawiana jest wtedy faktura ze stawką 23% i wtedy taką składam do rozliczenia. Też bym się chętniej dowiedział, czy jest sens składać fakturę z odwrotnym obciążeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

apel do wszystkich forumowiczów, uważajcie na pismo CENTRALNY REJESTR PŁATNIKÓW, to oszustwo, dzisiaj dostałem to pisemko na gospodarstwo rolne, chcą wyłudzić 195zł, więc...

 

Też to dostałem ale odrazu poleciało do kosza. Ciekawe skąd mają dane?

 

 

Czy mógł bym mi ktoś wyjaśnić zasadę rozliczania faktury odwrotnie obciążonej ? Zakupiłem stal - jest tylko kwota netto.

 

http://www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl/files/US0407/ODWROTNE%20OBCIAZENIE.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Jestem rolnikiem VATowcem , chciałbym zakupić od ryczałtowca zboże z przeznaczeniem na przetrzymanie a potem handel czy w myśl prawa jest to legalne<jednorazowy zakup , po prostu mam trochę wolnej gotówki i myślałem ulokować ją w zbożu> ? Czy będę mógł odliczyć VAT ? Czy zapłacę podatek dochodowy? Czy żeby robić takie interesy muszę założyć DG ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Wypadało by mieć działalność w końcu to handel. Ale przecież może być taka opcja że np. masz jakieś tam niby świnie albo dpiero masz zamiar mieć i gromadzisz im baze paszową , po pół roku dochodzisz do wniosku że świnie to zły pomysł i bazy się pozbywasz. jednorazowo taki numer przejdzie.

Ja to bym zrobił tak zboże kupował bez faktur i sprzedawał jako np. wujek z sąsiedniej wsi który nie jest ,,Vatowcem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Jak to jest z odliczaniem vatu od części do maszyn? Maszyny są teoretycznie ojca a ja pożyczam je od niego. I chciałem się zapytać czy mogę odliczyć vat od tych częśći?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Aha, bo teoretycznie skoro pożyczam maszynę i się ona zepsuje to wypadałoby ją naprawić, także nie powinno być z tym raczej problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

My mamy tak że traktor zarejestrowany na mamę a gospodarstwo na tatę więc spisali między sobą umowę użyczenia owego ciągnika i została ona przedstawiona do US więc jak tankuje paliwo na nr rejestracyjny tego ciągnika czy kupuje do niego części nikt o nic się nie czepia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek91    1

Czy jeśli podczas remontu jakiegoś budynku, żeby odliczyć sobie vat muszę mieć go zapisanego notarialnie czy wystarczy sama dzierżawa bądź użyczenie? Bo żeby być rolnikiem vatowcem to wystarczy tylko dzierżawa ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Takie pytanie?

Zakupiłem opryskiwacz w maju płacone przelewem jestem ryczałtowcem i czy jak bym przeszedł na vat w tym roku czy mogbym domagać sie zwrotu vat-u za opryskiwacz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pisała mi o tym Mniszka z tego forum. Jest możliwość zwrotu części VAT za towary zakupione przed przejściem, ale są pewne wymogi. Minimalna wartość zakupionego towaru to 15 tyś netto. O zwrot można ubiegać się do 5 lat wstecz a traktuje o tym art. 91 ustawy o vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

Tak, potwierdzam. Jest taka możliwość. Specjalnie pisałam jeszcze do Izby Skarbowej o interpretację indywidualną (opłata 40zł), żeby się nikt nie czepnął. Po trzech miesiącach otrzymałam odpowiedź, że faktycznie mam rację.

Kupowaliśmy maszynę o wartości powyżej 15tyś netto w bodajże 2012r. Przejście na VAT od II kwartału 2014r. Można odliczyć VAT proporcjonalnie w wysokości 1/5 co roku przez 5 lat. Tylko szkopuł w tym, że odlicza się zawsze w pierwszej deklaracji w roku za miesiąc I lub kwartał I, więc przepada nam kwartał I, ale w ciągu następnych trzech lat sobie odbijemy.

Konkretnie artykuł 91 ustawy o VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu94    1

Czy jeśli podczas remontu jakiegoś budynku, żeby odliczyć sobie vat muszę mieć go zapisanego notarialnie czy wystarczy sama dzierżawa bądź użyczenie?

 

Mam podobny problem jak kolega. I nie wiem czy można odliczyć vat od blachy którą zakupiłem na budynek który dzierżawię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj