karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Ecopiotr    106

Staszek, w przykładzie który podałem, chodzi o różnicę w zwrotach VAT. Rzemieślnik w podanym przykładzie musi odprowadzić różnicę pomiędzy VAT-em pobranym, a zapłaconym, czyli 115-23=93 zł. Załóżmy, że paliwo kosztuje 5 zł/l, 1000l x 5 zł = 5000 zł, VAT od tej kwoty, to 1150 zł. VAT od 1 jajka, to (w zaokrągleniu) 1 gr. Rolnik dostaje zwrot 1149,99 zł. Dlatego w poście z 25.05. 2014 napisałem, że to chore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

No tak ale jak się odniesiesz do takiego przykładu. Osoba prowadząca dział. gosp. świadcząca usługi budowlane , kupuje materiały z 23% vat, po wykonaniu usługi wystawia fakturę z 8% vat, też jest różnica stawek vat i jakoś nikt nie mówi że to nie jest normalne

 

 

Poza tym weź pod uwagę również to że przez to że produkty rolne mają obniżoną stawkę , ludzie płaca mniej za zakupy, a to chyba już nie jest chore....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Ona77, chore nie jest dobrym określeniem ( mea culpa), właściwiej byłoby powiedzieć niesprawiedliwe. Nie chodzi mi też o stawki VAT na poszczególne towary, a o sposób rozliczania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ja osobiście nie widzę tu niesprawiedliwości, ale każdy ma prawo do własnego zdania i z tym się nie dyskutuje.

Pamiętaj że ostateczny ciężar podatku vat ponosi konsument końcowy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czy słyszeliście żeby ktoś miał problemy z urzędem skarbowym?

zdyż załóżmy zaczyn prowadzić gospodarstwo rolne produkującą sianokiszonkę na sprzedaż. Od razu wchodzę na vat, kupuję maszyny za 410 tys. brutto, z czego otrzymuje 76tys zwrotu, a w tym roku wystawie fakturę vat na sprzedaz za 100 tys, z czego będę musiał zwrócić tylko 8 tys. jeśli póżniej będę wydawał 100tys na zakupy i sprzedawał za 100tys, to czy urząd się nie przyczepi skąd miałem kasę na 1 inwestycje? bo później wyjdzie na to że wszystko co będę zarabiał będę inwestował:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

W VAT-ie to bez znaczenia. Nie będziesz pierwszym, ani ostatnim rolnikiem, który inwestuje więcej, niż zarabia. Problem może się pojawić jeśli (a raczej jak, bo to tylko kwestia czasu), wprowadzą podatek dochodowy dla wszystkich gospodarstw i dopłaty będą zaliczane jako dochód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Tylko że trzeba czasem jakoś te środki udokumentować, czasem wystarcza oświadczenie że to oszczędności sprzed przejścia na VAT, w moim przypadku wystarczają umowy kredytowe i rozliczenie PIT z wybraniem NIPu zamiast PESELu (pracuję też poza rolnictwem).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czyli jest możliwośc że złoże oświadczenie że 200 tyś to moje oszczędności, 200 to zwrot z prow i 100 z młodego rolnika, czyli jeżeli tak to przedstawię to przez 2 lata mogę wydać 500 tysiecy i raczej za bardzo isę nie przyczepią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

O oszczędnościach powiesz o ile US będzie się pytał (tylko nie oszczędzisz tego w 2-3 lata ;)).

Na zwrot i MR masz dokumenty.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

dopiero zaczynam działalność więc przez te 20kilka lat oszczędzałem:D jeszcze mam pytanie dotyczące paliwa, czy jest jakaś maksymalna ilość? na 20 ha + usługi wychodzi mi 3000 litrów ropy w ciągu ropy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

czyli jest możliwośc że złoże oświadczenie że 200 tyś to moje oszczędności, 200 to zwrot z prow i 100 z młodego rolnika, czyli jeżeli tak to przedstawię to przez 2 lata mogę wydać 500 tysiecy i raczej za bardzo isę nie przyczepią?

Prościej było by zrobić darowiznę od ojca/dziadka i wykazać ją w US. Darowizna musi być wykonana przelewem lub wpłatą na twoje konto bankowe, kwitek załączasz do druku SD-Z2 w przeciągu 6 mies od jej wykonania. Problem z głowy.

 

Co do oleju napędowego nie ma sztywnych wytycznych ile możesz go spalić, po prostu musisz potrafić wytłumaczyć na co potrzebowałeś taką a nie inną ilość.

 

A tak na marginesie ile zgromadziłeś pkt w programie MR? Sam jestem "żywo" zainteresowany owym programem :)

Edytowano przez jimmy871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

i bez żadnego podatku? dzięki wielkie za podpowiedzi:) czy rozliczacie się sami? od poczatku zaczynaliście sami, czy najpierw księgowa a potem sami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Jeśli spełnisz owe powyższe dwa warunki jesteś zwolniony z podatku. Sam będę to przerabiał "lada chwila" :) Co do rozliczania póki co nie mam czego ale jeśli tylko MR zakończy się sukcesem to wchodzę na vat i mam zamiar rozliczać sie sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

nie dużo, bo dopiero za rok by dosżło za wykształcenie 5 pkt, a tak to niecałe 17:/ a Ty jak? byłem przekonany że taka ilość wystarczy ale jak będzie 15 tysięcy wniosków to pewnie nie bardzo:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Nie sądze by było 15 tys wniosków ale ok 11-12 zapewne "wejdzie". Ja mam na tę chwile 20.03 pkt ale jutro jade zrobić zmianę wniosku (dokładam ziemi do podwójnej wojewódzkiej i zmieniam maszynę do kupienia). Po zmianie będę miał jakieś 24 pkt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

już jest około 10, a jeszcze 5 dni po jakieś 700 to pewnie będzie te 14tys:/ kiepsko bo pewnie z moimi 17 będzie marnie:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie temat na rozmowy o MR. Wrócę jeszcze do kwoty 20 tyś ze sprzedaży i kasy fiskalnej. Jestem do stycznia na Vat, w maju wystawiłem 4 pierwsze faktury za sprzedaż bydła i już jestem w połowie tej kwoty. W e-mailu z biura rachunkowego otrzymałem informację "Można uchronić się od kasy fiskalnej a mianowicie za każdą fv nabywca niech płaci przelewem. W tytule przelewu musi być napisane konkretnie za jaką fv i z którego dnia i za co. A wtedy nie ma żadnego limitu.

Śledzę ten temat od początku roku i jakoś nie pamiętam czy ktoś wspominał o takiej możliwości. Prawda to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

To nie temat na rozmowy o MR. Wrócę jeszcze do kwoty 20 tyś ze sprzedaży i kasy fiskalnej. Jestem do stycznia na Vat, w maju wystawiłem 4 pierwsze faktury za sprzedaż bydła i już jestem w połowie tej kwoty. W e-mailu z biura rachunkowego otrzymałem informację "Można uchronić się od kasy fiskalnej a mianowicie za każdą fv nabywca niech płaci przelewem. W tytule przelewu musi być napisane konkretnie za jaką fv i z którego dnia i za co. A wtedy nie ma żadnego limitu.

Śledzę ten temat od początku roku i jakoś nie pamiętam czy ktoś wspominał o takiej możliwości. Prawda to?

 

Podpinam się pod pytanie, sam jestem bardzo ciekawy czy to prawda (mam nadzieje żę tak!) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

20 tyś to jest limit przy sprzedaży dla ryczałtowców dla vat nie ma limitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Własciwie to przy sprzedaży dla osób fizycznych.

@Thomas2135 @jimmy871 Powiem szczerze, że pierwszy raz słysze o takim czymś.

Kasa to nie jest takie zło...


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Oczywiście, że nie. Oficjalnie US się donosami brzydzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Jak zapisać w ewidencji zakupów vat fakturę, którą chcę rozliczyć procentowo. Chodzi o zakup pompy głębinowej do studni, która będzie służyła do prowadzenia gospodarstwa, ale również i dla celów bytowych. Zamierzam odliczyć 70% zapłaconego vatu, jak to zapisać w ewidencji? Czy pomniejszam tylko o 30% kwotę vatu w ostatniej rubryce: vat podlegający odliczeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

znajomy kupił używanego pickupa z wbitym w dowód vat 3, wskażcie mi proszę czy może on rozliczać w 100% vat od zakupu, paliwa i części?

 

ja natomiast wykupiłem prenumeratę czasopism rolniczych i zaskoczyły mnie różne stawki vat na fakturze 5% dla "RPT" oraz 8% dla "nowoczesnej uprawy" skąd taka różnica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

mam pytanie znajomy będzie stawiał chlewnie i zastanawia się na przejściu na vat. Ile % podatku od kwoty na którą firma wystawi mu fakturę,która będzie stawiała budynek, będzie mógł on sobie odliczyć? Firma chce wystawić jedną fakturę za całość ze wszystkimi materiałami wliczone w jedną cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj