karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

Co do paliwa to nie musi być żadnych nr. tablic, zwykła faktura, aby tylko nie było faktury np. z wakacji 500 km od domu bo na 99% masz wezwanie do wyjaśnienia co robiłaś tam ciągnikiem, za prąd też nie dostaniesz 100% odliczenia chyba, że macie dwa liczniki, dla domu i gospodsrstwa, tak samo z telefonem też nie ma 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

Dzięki za podpowiedź.

Jak się dowiem w naszym urzędzie za jakiś czas to na pewno napiszę dla potomnych.

Trochę tu poczytałam, ciekawe forum. Myślę, że będzie proporcjonalnie za prąd na dom i gospodarstwo, bo mamy jeden licznik; za wodę podobnie. Pożyjemy, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dopiero zobaczyłem, że jesteś z tego samego województwa. Co do Energii to ja także podpisywałem nową umowę i odstałem rabat. Musiałem zmienić taryfę z G11 na C12a. To jest taryfa dwustrefowa dla prowadzących działalność gospodarczą. Kilka godzin dziennie jest drożej niż na G11 a znaczna większość doby jest tańsza.

Moje deklaracje składa biuro przez internet, bo osobiście nie ogarnąłbym wszystkiego. Na pewno nie teraz. Też będę dopiero rozliczał zużycie prądu jak dostane rachunek. W biurze zdecydują mniej więcej jak rozdzielić zużycie energii i wody, bo licznik także jeden. Na fakturach najlepiej jest podać kanister i nie będzie kłopotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Co do paliwa to nie musi być żadnych nr. tablic, zwykła faktura, aby tylko nie było faktury np. z wakacji 500 km od domu bo na 99% masz wezwanie do wyjaśnienia co robiłaś tam ciągnikiem, za prąd też nie dostaniesz 100% odliczenia chyba, że macie dwa liczniki, dla domu i gospodsrstwa, tak samo z telefonem też nie ma 100%

Hmm - byłem obejrzeć kombajn w Czechach, wróciłem do PL zatankowałem, przespałem się w aucie a potem drugi kombajn we Francji, byłem tam samochodem (pick-up) ;)

Owszem jeżeli faktura na znaczną ilość paliwa ale wtedy - panie części kupuję przez neta to czemu paliwa z drugiego końca Polski nie mogę? Beczką przywieźli (jak ma się własny dystrybutor na podwórku to jak myślicie że jest)?

 

Mówiąc o paliwie - nie wiecie jak to jest z cenami paliwa na Litwie?

 

 

Co do telefonu i prądu.

Prąd - odpuściłem sobie - dużo zachodu a w moim przypadku gdzie mam uprawy polowe to raczej się nie opłaci.

Telefon stacjonarny+net jest na g.rolne bo są komórki i stacjonarki nikt nie użyje do celów prywatnych. Telefon komórkowy jest na firmę, w sumie oba ale tylko po to aby mieć fajny abonament. Faktur za komórki abonamentowe nie noszę do księgowej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę czy złamanie prawej ręki (u osoby praworęcznej, które oznacza brak możliwości podpisania się) może w jakiś sposób "usprawiedliwić" niezłożenie deklaracji vat bądź rejestracji vatR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

a dotyczy zdarzenia które już było (termin na złożenie już minął) czy dopiero będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

będzie;] tzn pytam z ciekawości, bo zasadniczo można się podpisać lewą ręką, ale to na 100% wzbudzi podejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

zawsze można zrobić pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji ( upoważnia tylko i wyłącznie do podpisania a nie do sporządzenia deklaracji ), można złożyć ustnie (bo przecież go nie podpiszesz...), przed pracownikiem US, warto udzielić pełnomocnictwa żonie , bo od pełnomocnictwa udzielonemu współmałżonkowi nie ma opłaty skarbowej (17 zł) albo złożyć deklaracje przez internet

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki, a w jaki sposób można złożyć vatR jeśli nie jest możliwe złożenie podpisu ani wizyta w US? czy można przesłać vatR podpisany lewą ręką pocztą?

 

i jeszcze dwa pytania:

 

czy przedsiębiorca musi obecnie instalować kasę w 2 miesiące po przekroczeniu limity, czy też jeśli sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących DG i RR nie wystąpi to może to zrobić później (przy pierwszej kolejnej takiej sprzedaży) korzystając z odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy?

 

czy znacie stronę umożliwiającą wystawianie faktur RR online bez rejestracji? (coś takiego jak efaktury.org gdzie jest wszystko poza fakturą RR)

 

 

wykluł mi się jeszcze jeden przypadek (to ten ze złamaną ręką), otóż młody rolnik przejął gospodarstwo od ojca vatowca, nie złożył jednak vatR - przypomniał sobie o tym po miesiącu, co teraz w takim przypadku zrobić jeśli maszyny (od których odliczono vat - używane krócej niż 2 lata) przez 30 były użytkowane przez ryczałtowca, czy istnieje możliwość złożenia vatR z datą wsteczną?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mam środek trwały w postaci ogrodzenia betonowego. I aby go za ewidencjonować potrzebny jest nr KŚT. I pytanie pod co to podciągnąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Prowadzę gospodarstwo gdzieś od 2005. czasem także pracuję na etacie i wtedy jestem ubezpieczony w ZUS. Teraz od 1,5 płacę KRUS i jakbym przeszedł teraz na VAT to mogę pozostać na KRUS czy muszę opłacać ZUS?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

witam

Koledzy jak jest z rozliczeniem paliwa od samochodu osobowego z homologacją N1 (ciężarowy) do 31 marca można odliczyć Vat czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

marka, model ilość rzędów siedzeń?

poczytaj najpierw tutaj: http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=14616&postdays=0&postorder=asc&start=315


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jeszcze raz poruszę sprawę składania e-deklaracji do autoryzacji potrzebna jest " kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny" jeśli jestem rolnikiem i nie prowadzę żadnej innej działalności nie mam też innych dochodów to jaką kwotę mam tam wpisać ? mi wychodzi że chyba 0 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy przedsiębiorca musi obecnie instalować kasę w 2 miesiące po przekroczeniu limitu, czy też jeśli sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących DG i RR nie wystąpi to może to zrobić później (przy pierwszej kolejnej takiej sprzedaży) korzystając z odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy?

 

czy znacie stronę umożliwiającą wystawianie faktur RR online bez rejestracji? (coś takiego jak efaktury.org gdzie jest wszystko poza fakturą RR)

 

 

wykluł mi się jeszcze jeden przypadek (to ten ze złamaną ręką), otóż młody rolnik przejął gospodarstwo od ojca vatowca, nie złożył jednak vatR - przypomniał sobie o tym po miesiącu, co teraz w takim przypadku zrobić jeśli maszyny (od których odliczono vat - używane krócej niż 2 lata) przez 30 dni były użytkowane przez ryczałtowca, czy istnieje możliwość złożenia vatR z datą wsteczną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

rezygnacji z RR raczej nie zrobisz z datą wsteczną bo rolnik który chce zrezygnować z RR składa zgłoszenie przed początkiem miesiąca od którego chce rozliczać vat na zasadach ogólnych, sytuacja jest więc raczej kiepska......

 

Co do kasy fiskalnej , to z tego co pamiętam aby dostać zwrot części środków za kasę to trzeba ją zainstalować w obowiązującym terminie( 2 miesiące po utracie prawa do zwolnienia),

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

mam na sprzedanie dwu tygodniową cieliczkę z jaką stawką Vat mam wypisać fakturę dla przyszłego kupującego?

 

I co mam wpisać w pole: ,,symbol klasyfikacji statystycznej (PKWiU / PKOB...) albo podst. prawna) ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

8% bez różnicy czy dla vatowca czy ryczałtowca różnica jest jeśli kupujesz jeśli sprzedajesz dla osoby nie nie rozliczającej vat to są dodatkowe obostrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wystawiasz mu zwykłą fakturę Vat ze stawką 8% i tyle. teraz moje pytanie. Jak wygląda sprawa, gdy przykąłdowo padnie krowa i zabiera ją zakład utylizacyjny. To zakład wystawia fakturę, czy ja mam to jakoś rozliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Co do FV dla RR to można ją wystawić , ale nie trzeba (nie ma takiego obowiązku), tak czy tak kwotę takiej sprzedaży , bez względu czy wystawisz FV dla RR czy nie liczysz do limitu zwolnienia z kasy fiskalnej. Kwotę netto i vat obliczysz : brutto/ 1,08 - i masz kwotę netto.

 

Co do utylizacji , to zakład utylizacyjny świadczy dla ciebie usługę i to on wystawi FV dla ciebie . Pewnie będzie to z dofinansowaniem ARiMR , wtedy na wniosku zaznaczasz czy jesteś RR czy vat na zasadach ogólnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj