karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

WItam ponownie. Mam pytanie odnosnie faktur otrzymanych od cukrowni. W 2014 roku otrzymałem fakturę korygującą do faktury z 2013 roku, z której wynika że zmniejszył się podatek o 20zł. Jak wy rozliczacie takie faktury?

Edytowano przez piotrekzajaczkowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

WItam

 

Kupiłem pole od siostry rodzonej, akt notarialny sporządzony przez notariusza jest, kwota jest rozbita na kilka rat przez 5 lat (wszystko jest opisane w akcie) .

 

Czy ja jako VATowiec mam coś odprowadzać/zgłaszać do US czy tez siostra ma zgłaszać/płacić jakiś podatek ? jak tak to ile dni mamy ?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nic nie musisz zgłaszać - notariusz pobrał wszystkie opłaty, trzeba było poprosic o fakturę za usługę odliczyłbyś sobie VAT.

co do siostry to zależy ile czasu miała ziemię na siebie - jak sprzedała przed upływem 5lat to chyba trzeba zapłacic podatek - nic notariusz nie mówił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do ONA77 szacun jak miałam przejś na vat to czytałam wszystkie posty pamiętam jak ci chłopcy podpowiadali zkąd wziełaś kase na zakupy a teraz taka wiedza zkąd ją czerpiesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

chcieć to móc :), ale faktycznie jak sobie przypomnę moje pytania jak zaczynałam swoją przygodę z podatkami to mi się od razu humor poprawił...

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

wczoraj byłam w Urzędzie Skarbowym aby złożyc wniosek VAT-R, masakra, chyba zaczne czytać forum od początku, 331 stron..... jakoś trzeba będzie to przełknąć :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podaj mądre linki w których w PROSTY sposób opisują

 

podaj mądre linki w których w PROSTY sposób opisują przepisy dotyczące vat w rolnictwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    650

Jestem zielony z tego tematu. Chciałbym przejść na vat bo planuję kupić trochę sprzętu, trochę remontów przeprowadzić, ale zastanawia mnie czy nie przeszkadza że pracuję poza gospodarstwem i do Urzędu Skarbowego składam Pit 37, nie zaznaczam tam nigdzie że mam jeszcze gospodarstwo rolne. Czy to jest ok. I mam jeszcze pytania czy pieniądze zarobione poza gospodarstwem mogę inwestować w gospodarswto i odliczać od tego vat, czy jest limit na np nawozy, paliwo - czy to sprawdzają że np na 1 ha 86 litrów ON przysługuje czy uwzględniają że jest w gospodarstwie produkcja zwięrzęca. Czy składa się po przejściu na vat zaznanie podatkowe i czy jest jakiś program który sam by księgował ????

 

Przeczytałem kilkadziesiąt stron tego wąta, ale chyba będę musiał chyba całość 331 luknąć:)


Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzisiaj dostałem list z hurtowni stali z wezwaniem do odbioru korekt i pieniędzy w związku z nieprawidłowym naliczeniem podatku - w październiku wystawili mi kilka faktur z naliczonym 23% vat z czego się ucieszyłem, gdyż nie musiałem sam tego rozliczać, czy teraz to ja muszę za nimi biegać czy to jest ich obowiązek, aby dostarczyć mi korekty faktur? vat już zasadniczo raz zapłaciłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

odwrócony vat....... niestety będziesz musiał zrobić korektę deklaracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Jestem zielony z tego tematu. Chciałbym przejść na vat bo planuję kupić trochę sprzętu, trochę remontów przeprowadzić, ale zastanawia mnie czy nie przeszkadza że pracuję poza gospodarstwem i do Urzędu Skarbowego składam Pit 37, nie zaznaczam tam nigdzie że mam jeszcze gospodarstwo rolne. Czy to jest ok. I mam jeszcze pytania czy pieniądze zarobione poza gospodarstwem mogę inwestować w gospodarswto i odliczać od tego vat, czy jest limit na np nawozy, paliwo - czy to sprawdzają że np na 1 ha 86 litrów ON przysługuje czy uwzględniają że jest w gospodarstwie produkcja zwięrzęca. Czy składa się po przejściu na vat zaznanie podatkowe i czy jest jakiś program który sam by księgował ????

 

Przeczytałem kilkadziesiąt stron tego wąta, ale chyba będę musiał chyba całość 331 luknąć :)

Jeżeli czytałeś to wiesz że praca poza rolnictwem i złożenie PIT nie koliduje z gospodarowaniem i byciem VATowcem - tylko wtedy w PIT posługujesz się NIPem a nie PESELem.

Pieniądze zarobione poza gospodarstwem możesz inwestować w co chcesz, nawet w gospodarstwo które wg wyliczeń z VATu będzie "przynosić straty".

Limity - zdrowy rozsądek, jak przesadzisz to napewno dojdą że wpisałeś parę lewych faktur od sąsiada ryczałtowca.

 

Co do reszty - za mnie robi księgowa papierologię.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Unexpected    246

Proste pytanie,

 

Czy płatnikiem może być osoba inna, niż wpisany nabywca na fakturze VAT?

 

Faktura jest wystawiona na mojego wujka (który jest VAT-owcem), natomiast ja ze swojego konta chciałbym dokonać zapłatę przelewem za niego.Czy jeśli wujek będzie starał się o zwrot VAT, nie będzie miał problemów z tego tytułu, że dane płatnika na potwierdzeniu przelewu są inne niż nabywcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odwrócony vat....... niestety będziesz musiał zrobić korektę deklaracji.

 

no tak, ale czy teraz to ja muszę drałować po korekty czy to hurtownia musi mi je dostarczyć i kogo US może pociągnąć do odpowiedzialności mnie czy ich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Generalnie za wystawioną fakturę odpowiada wystawca , ale zwróć uwagę na art. 88 par 3a pkt 7 ustawy vat.

Podejrzewam że odliczyłeś vat z tej faktury a to było wbrew temu art. , skoryguj deklaracje zanim us rozpocznie jakieś postępowanie ...

Ale faktycznie mogliby korekty przesłać pocztą , kasę na konto i po problemie ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki bardzo, troszeczkę mnie zdenerwowało, iż ogarnęli się dopiero po 5 miesiącach, chociaż z drugiej strony im współczuję, gdyż zapewne narobili błędów w tysiącach faktur, ale odświeżcie mi proszę pamięć - muszę skorygować ten vat naliczony i następnie odprowadzić należny wyznaczony na podstawie tych faktur korygujących, czy też nie ma żadnych przepływów finansowych i vatu nie płaci nikt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

dla ciebie jako podatnika vat czynnego naliczony=należny. Wykazujesz go 2 razy w deklaracji i tym sposobem jest neutralny.

 

Jeśli jednak odliczyłeś taki vat a miałeś sprzedaż w tej deklaracji , to zmieni się kwota vat do zapłaty

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kammillo    18

W tym roku będe przejmował gospodarstwo po tacie, myśle nad przejściem na vat i ciekawi mnie czy wyjde na tym na plusie bo z tego co wiem to trzeba dużo inwestować czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

pytań tego typu było sporo na forum , cofnij się o kilka stron i poczytaj...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Passatb4    0

Przechodzę na vat od 1 kwietnia tego roku i czy już 3 czy 4 kwietnia mogę kupić ciagnik, czy muszę jakiś czas odczekać żeby bez problemów odzyskać vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

możesz kupić , nie ma znaczenia czy to będzie 1 czy 30 kwietnia ,ważne żebyś w kwietniu miał jakąkolwiek (nawet za 10 zł :)) sprzedaż bo jeśli nie będziesz miał sprzedaży to czekasz na zwrot 180 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

Witam wszystkich. Od 01.04.2014r. mój mąż będzie rolnikiem VAT-owcem na zasadach ogólnych.

Problem dotyczy mleka, które odbiera od nas mleczarnia, konkretnie za miesiąc marzec. W marcu mąż jest ryczałtowcem. W kwietniu vatowcem.

Opcja nr 1 - fakturę za mleko odebrane w marcu wystawia mleczarnia w kwietniu i w ogóle nie rozliczamy z niej VAT-u

Opcja nr 2 - fakturę za mleko odebrane w marcu wystawia mąż w kwietniu i rozlicza VAT w swojej pierwszej deklaracji

 

Co się tutaj liczy - data sprzedaży czy wystawienia? Może ktoś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Za mleko sprzedane w marcu dostaję fakturę z mleczarni ok 10 kwietnia jednak mam wystawiać ją z datą na koniec poprzedniego miesiąca czyli 31 marzec. Nasz mleczarnia Mlekovita wystawia drukuje fakturę a ja tylko podbijam pieczątkę, że to ja wstawiałem. W waszym przypadku odpowiednia jest opcja 3 czyli za mleko sprzedane w kwietniu wystawiacie fakturę na koniec kwietnia, bo w końcu od kwietnia maż będzie na Vat. Fakturę przedstawiacie dopiero w deklaracji majowej.

Dobrze piszę? U mnie tak to było przynajmniej jak przeszedłem 1 stycznia to I fakturę przedstawiłem w lutym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mniszka    0

Dzięki za odpowiedź :) . Faktycznie jest tak jak robisz. Byłam dziś w mleczarni (także Mlekovita) zaktualizować dane. Pani dała wybór - albo samodzielnie wystawiamy fakturę; albo tak jak u Ciebie - kierowca przywiezie do podpisania i podbicia na ostatni dzień miesiąca. VAT rozliczamy w miesiącu następnym. Oczywiście wybraliśmy sposób drugi poprzez kierowcę. Chociaż jedno się wyjaśniło.

 

Jeszcze zaktualizowałam dane w Wodociągach - wystarczyło zadzwonić. Do Orange trzeba było się wybrać z pieczątką i papierami z US. Najgorzej wyszło z Energą, trzeba podpisać nową umowę, chyba nawet trzeba jechać do siedziby w tym celu z dokumentami i odpisami notarialnymi na ziemię.

A jak już dostanę faktury od tych dostawców, spytam w US jak odliczyć VAT na gospodarstwo, pewnie proporcjonalnie.

I przy okazji jak nie zapomnę - jak odliczać VAT z paliwa, czy na fakturach muszą być nr rejestracyjne pojazdów, czy jak sobie życzą.

 

mrc1005 ładne druczki, może też skorzystam w przyszłości. Póki co mam kupione: Ewidencja nabycia, Ewidencja sprzedaży, Ewidencja środków trwałych, Faktura, Faktura VAT RR, Książka Kontroli. Ściągnęłam program darmowy (do 15 faktur miesięcznie) ELISOFT Faktury 2014, ale nie ma opcji na wystawienie fa VAT RR. Producent napisał: "Faktury dla rolników ryczałtowych są w przygotowaniu i pojawią się w programie w którejś z kolejnych aktualizacji."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj