karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ONA77    13

podatnik rozliczający się metodą kasową to podatnik u którego sprzedaż w roku poprzednim nie przekroczyła 1 200 000 euro i zgłosił do US chęć takiego opodatkowania. U niego obowiązek zapłacenia podatku powstaje z chwilą otrzymania zapłaty od kontrahenta który tez jest podatnikiem ( jak sprzedaje os. nie będącymi czynnymi vatowcami to z upływem chyba 180 dni od sprzedaży)- to tak w skrócie dużym

 

Czyli on sprzedaje towar , wystawia FV czeka na wpłatę i dopiero wtedy odprowadza podatek vat do US

Nie tak jak typowy vatowiec który musi wpłacić vat bez względu na to czy już otrzymał zapłatę czy nie..

 

Co do kukurydzy to tak otrzymanie towaru- faktura - ewidencja w okresie otrzymania FV- zwrot-- zapłata za towar według daty płatności -- jeśli nie zapłacimy w terminie 150 dni od upływu terminu płatności należy skorygować odliczony vat i oddać go do US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

ostatnio ktoś mi powiedział, że jeżeli w gminie jest plan zagospodarowania przestrzennego i w momencie sprzedaży ziemii bedąc vatowcem (rolnikiem) bedę musiał odprowadzić podatek vat, a czy są może jakieś odstępstwa od tego podatku lub jakieś wyjątki? a co w przypadku jeśli ja bym chciał kupić ziemie rolną czy należy mi sie też zwrot podatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

opodatkowaniu vat podlega sprzedaż terenów budowlanych. Jeśli są to grunty przeznaczone pod zabudowę w planie zagospodarowania to podlegają opodatkowaniu. To przeznaczenie gruntu może powodować obowiązek vat a nie fakt sporządzenia planu zagospodarowania.

Wyjaśnienia tematu sprzedaży gruntów są w

Interpretacji ogólnej Nr PT10/033/12/207/WLI/13/RD 58639 MINISTRA FINANSÓW z dnia 14 czerwca 2013 r.

(na interpr. ogólną może powołać się każdy podatnik)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jestem na etapie grodzenia podwórza gospodarczego, koszt materiału na ogrodzenie wynosi ok 5000 zł. Czy taki zakup wpisuje się do EŚT ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marq    0

Mam takie pytanie - czy mogę "legalnie" kilka świnek z własnej hodowli zawieźć do rzeźni, zlecić ubój z rozbiórką mięsa (ewentualnie tylko do półtusz), wziąć fakturę za usługę na gospodarstwo, a następnie to mięso/półtusze sprzedać osobie prywatnej i wystawić na nie fakturę VAT? Jeśli tak to z jaką stawką?

Oczywiście hodowla zgłoszona gdzie trzeba, no i jestem VATowcem.

 

Z góry dzięki

 

EDIT: może od razu jeszcze jedno pytanie powiązane - czy chcąc samemu skonsumować to mięso, mogę wziąć fakturę za ubój na gospodarstwo? Jak to rozliczyć?

Edytowano przez Marq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

wiem, że wątek był zapewne poruszany, ale trochę trzeba 'przekartkować' żeby coś znaleźć, więc może ktoś udzieli mi szybkiej odpowiedzi.. zakupiłem ciągnik na umowę kupna sprzedaży, w związku z tym muszę oddać 2% do US ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

jeżeli kupiłeś go od osoby prywatnej albo od rolnika ryczałtowego to wg mnie powinieneś uiścić PCC w ciągu 14 dni od daty zakupu ciągnika.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

witam mam problem takiego typu że znalazłem dzisiaj fakture z lipca 2013 na dosyć dużą sume, czy istnieje jakaś możliwość żeby odliczyć z niej teraz vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a VAT rozliczasz kwartalnie czy co miesiąc?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

witam mam problem takiego typu że znalazłem dzisiaj fakture z lipca 2013 na dosyć dużą sume, czy istnieje jakaś możliwość żeby odliczyć z niej teraz vat?

 

jeśli nie miałeś kontroli to robisz korektę od deklaracji lipcowej bądź jednej z dwóch kolejnych wraz z uzasadnieniem zmian "nieprawidłowe przeniesienie z prawidłowo prowadzonej ewidencji"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Passatb4    0

Mam takie pytanie,

jestem rolnikiem ryczałtowym i chce sprzedać 10 letni ciągnik, czy muszę od otrzymanej kwoty odprowadzić podatek vat do użędu skarbowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podatek od CCP płaci kupujący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Mam takie pytanie,

jestem rolnikiem ryczałtowym i chce sprzedać 10 letni ciągnik, czy muszę od otrzymanej kwoty odprowadzić podatek vat do urzędu skarbowego?

 

korzystasz ze zwolnienia, więc VATu w żaden sposób nie rozliczasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę czy mogę zagranicznemu podmiotowi naliczyć 5% vat na fakturze? czy też muszę założyć, iż jest to eksport i stawka vat wynosi 0?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

mam prosbe, powiedzcie mi,czy przejscie na vat jest oplacalne? Jestem mlodym hodowca bydla -opasy, chcialbym wziac dofinansowanie 60,000, lecz warunek, to vat. Co to dla mnie bedzie oznaczalo? jakie tego warunki,konsekwencje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Witam, moze mi ktos przetlumaczyc z polskiego na nasze :) jak to jest z tym Vatem ??? Zaczynam hodowle bydla miesnego, chcialbym skorzystac z programu dla malych gospodarstw, i czy za te 60.000 moge dokupic ziemie? Czy ten vat, bedzie poprostu oplacalny, bo przyznam sie szczerze, ze dokladnie nie wiem z czym to bedzie sie wiazalo i na czym to polega.

Wiele juz czytalem na ten temat, ale to jest napisane tak,ze zwykly chlop tego nie rozumie. Bynajmniej ja :P

 

Od tego co sprzedasz odprowadzisz VAT, od zboża jest to 8% od mleka 7%. Od maszyn i różnych rzczy które są oprocentowane otrzymasz zwrot podatku najcześciej wynoszący 23%. Czy Ci się to opłaca musisz policzyc ile masz przychodu i dochodu.


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

wskażcie mi proszę czy mogę zagranicznemu podmiotowi naliczyć 5% vat na fakturze? czy też muszę założyć, iż jest to eksport i stawka vat wynosi 0?

 

 

Sprzedaż do UE czy poza UE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Od tego co sprzedasz odprowadzisz VAT, od zboża jest to 8% od mleka 7%. Od maszyn i różnych rzczy które są oprocentowane otrzymasz zwrot podatku najcześciej wynoszący 23%. Czy Ci się to opłaca musisz policzyc ile masz przychodu i dochodu.

a ile vat sie odprowadza za sprzedaz bydla ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lech04tr    1

na bydło jest 7% tyle samo co na zbożu dla rolników na ryczałcie, jak jesteś na wacie to masz 5% na zbożu które odprowadzasz do us, nabydle chyba tyle samo ale nie jestem pewien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Sprzedaż do UE czy poza UE?

 

podmiot z UE, kip twierdzi, że mogę naliczyć vat jak dla sprzedaży krajowej i ewentualnie później mogę zrobić korektę na zerówkę jeśli sprawdzę rejestrację VAT UE i dostanę dokumenty potwierdzające wywóz towaru, ale zasadniczo nabywca i tak może sobie vat odliczyć u siebie w kraju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mam fakturę za płot betonowy (same przęsła z słupkami) na kwotę ponad 5 tys złbrutto. Czy taki zakup trzeba traktować jako środek trwały ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

kissmy..jeszcze zasadnicze pytanie czy pytanie czy sprzedajesz osobie prowadzącej dział.będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej , czy osobie bez działalności

 

Zakładając że sprzedajesz podatnikowi , to ja nie byłabym taka pewna czy jak uzyskasz potwierdzenie i sprawdzisz czy to podatnik ue będziesz mógł zrobić korektę na 0%, przecież to się wiąże z korektą całej faktury a nie tylko ewidencji to po pierwsze ..Poza tym w ustawie jest wymóg ,aby zastosować 0% najpóźniej w chwili złożenia deklaracji trzeba być zarejestrowanym jako vat ue, ( termin rejestracji będzie tu zależał od momentu uzyskania dokumentu uprawniającego do 0%) poza tym trzeba złożyć informację podsumowującą (do 15 następującego miesiąca)..

 

Możliwa jest sytuacja jeśli wystawisz FV 0% , nie uzyskasz wymaganych dokumentów w terminie, wtedy wprowadzasz do ewidencji ze stawką krajową , potem uzyskujesz dokumenty np.za pół roku i wtedy robisz korektę , ale żeby zrobić odwrotnie - najpierw stawka krajowa , a potem korekta na 0% to jakieś trochę dziwne dla mnie jest, chyba że przez fakturę korygującą, bo bez takiej faktury to raczej się nie da..

 

Sokan tak to środek trwały (przeznaczenie do użytkowania dłuższe niż 1 rok, jest składnikiem rzeczowym , wykorzystywanym na potrzeby dział.)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj