karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

mikad    1134

Wydaje mi się że tak jak piach, czy inne kruszywa 23%


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marciano    7

mam kilka pytań odnośnie "przejścia na VAT"otóż, mam gospodarstwo, pracuje w mieście - stała umowa o pracę i chciałem przejść na "VAT w rolnictwie"

1. czy mogę dalej zachować umowę o pracę w mojej firmie a gospodarstwo będzie na vacie

2. czy muszę płacić krus

3. nie prowadzę produkcji zwierzęcej tylko roślinną(zboża), fakturę przy sprzedaży wystawiam ja czy kupujący, czy moge sprzedawać osobom które nie są na vacie

????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

możesz pracować i mieć gospodarstwo na vat, nie musisz płacić krusu, jak będziesz na vat to Ty wystawiasz fakturę nie ma znaczenia komu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

no ale jak sprzeda rolnikowi RR na kwotę przynajmniej 20tys to chyba musi mieć również kasę fiskalną ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naj1306    1

Nie możesz.Poczytaj na tej stronie co podałeś w zakładce Rolnik i PIT-świadczenie usług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Wydaje mi się że tak jak piach, czy inne kruszywa 23%

No sam już nie wiem nie mogę nigdzie znalezć jednoznacznej interpretacji pomoże ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Czy fakturę sprzedaży za styczeń można rozliczy w deklaracji za luty? To jest tak samo jak z fakturami zakupu. Kasa na koncie jest, ale faktura coś poczta długo idzie a pasowałoby deklaracje złożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Jak pocztą idzie ?Przecież jak jesteś Vatowcem to Ty wystawiasz fakturę możesz złożyć w następnym miesiącu i zrobić korektę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Niekiedy mogę sobie tylko wystawić numer i termin płatnoscii... A do wyceny to już za dużo nie ma gadania. Telefonicznie się dowiedziałem co jest na fakturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

3 marca dostanę gospodarkę notarialnie, od 1 kwietnia będę na vat, czy jak kupię ciągnik w połowie marca dostanę zwrot czy muszę czekać aż do kwietnia z zakupem?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Fakturę do rozliczenia, czyli z zakupu ciągnika musisz dostarczyć z datą po przejściu na VAT. W twoim przypadku będzie to 1 kwietnia i później, bo wcześniejsza będzie nieważna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

od 1 kwietnia będę na vat, czy jak kupię ciągnik w połowie marca dostanę zwrot czy muszę czekać aż do kwietnia z zakupem?

 

nie wiem czy coś się w tym zakresie zmieniło, ale fakturę można rozliczyć w danym okresie bądź dwóch kolejnych, zatem vat od śt nabytego przed rejestracją jako podatnik vat czynny możesz śmiało odliczyć,

 

ja mam inne pytanie w marcu dostanę fakturę na nasiona kukurydzy z terminem płatności na wrzesień, kiedy mogę ją zaewidencjonować i odliczyć vat naliczony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

ktoś jeszcze się wypowie bo zdania są narazie podzielone


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

 

ja mam inne pytanie w marcu dostanę fakturę na nasiona kukurydzy z terminem płatności na wrzesień, kiedy mogę ją zaewidencjonować i odliczyć vat naliczony?

Rozliczasz ją normalnie ale nie jestem pewnien czy mozesz to zrobic na przyspieszony zwrot


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

ja mam inne pytanie w marcu dostanę fakturę na nasiona kukurydzy z terminem płatności na wrzesień, kiedy mogę ją zaewidencjonować i odliczyć vat naliczony?

 

ewidencjonujesz ja normalnie ale aby otrzymac zwrot vat od niej to najszybciej po 60 dniach od wpisu do ewidencji mozesz wystapic, plus do tego jakas sprzedaz i nie mozesz na przyspieszony zwrot . Wiem bo pytalem i tak robilem i nie bylo problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A co w przypadku jeśli kupujemy środek trwały, mamy sprzedaż i taką fakturę z odroczonym terminem płatności. Jesli występujemy o przyspieszony zwrot to musimy pominąć tą fakturę z opóźnionym terminem płatności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ktoś jeszcze się wypowie bo zdania są narazie podzielone

 

zdania są i będą podzielone, ale ustawę o VAT mamy jedną, proponuję telefon do KIP, albo odszukanie dyskusji na ten temat w wątku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naj1306    1

ewidencjonujesz ja normalnie ale aby otrzymac zwrot vat od niej to najszybciej po 60 dniach od wpisu do ewidencji mozesz wystapic, plus do tego jakas sprzedaz i nie mozesz na przyspieszony zwrot . Wiem bo pytalem i tak robilem i nie bylo problemu

 

Od stycznia jest zmiana aby odliczyć VAT naliczony faktura musi być zapłacona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Właśnie też to gdzieś czytałem, tylko nie mogę znaleźć gdzie to było.

To w takim razie kiedy ją ewidencjonować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

Od stycznia jest zmiana aby odliczyć VAT naliczony faktura musi być zapłacona.

 

ja tak robilem w 2012 i 2013 bo tak mi powiedzieli w US a w tym roku jeszcze nie wystepowalem o zwrot tak ze nie wiem, ale jak pojade do US to zapytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

moja księgowa odliczyła vat z faktury wystawionej w styczniu i terminem płatności w kwietniu. powiedziała że jak nie zapłacę przez chyba 6m-cy od terminu płatności to dopiero będzie ją musiała wyksięgować i zwrot vat do us. to była faktura na gospodarstwo, a rozlicza mi gospodarstwo i firmę razem.

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

kissmy... od 2014 prawo odliczenia jest związane z powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy, nie wcześniej niż za okres w którym otrzymamy fakturę.

Generalnie obowiązek pod. powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (oczywiście są wyjątki :)

 

tutaj masz fakturę nieopłaconą jak rozumiem a nie masz jeszcze towaru , więc u sprzedawcy nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy, (może wystawić fakturę 30 dni przed dostawą) , co za tym idzie ty jeszcze nie możesz odliczyć vat. Dla ciebie prawo do odliczenia będzie w miesiącu dokonania na twoja rzecz dostawy kukurydzy,bo wtedy dopiero powstanie obowiązek podatkowy u sprzedającego, chyba że wcześniej wpłacisz zaliczkę lub zrobisz przedpłatę , to wtedy obow.pod powstaje u sprzedawcy z chwilą otrzymania zaliczki;

 

Jeżeli zaś masz już kukurydzę a nie masz FV, to możesz odliczyć vat w okresie w którym uzyskasz FV

 

 

Aro1975 to o czym piszesz to ulga za złe długi , to jest zupełnie coś innego , podejrzewam że księgowa rozliczyła ci FV za towar który już otrzymałeś ,

 

Co do stwierdzenia w którymś poście wyżej że aby odliczyć vat od 2014 roku to FV musi być zapłacona to owszem tak jest ( i było) ale tylko gdy mamy FV od podatnika rozliczającego się metodą kasową , bo u niego obow. pod. powstaje z chwilą otrzymania zapłaty za fakturę . Dawniej taka faktura była oznaczona VAT-MP, a teraz na FV jest napis "metoda kasowa"

Edytowano przez ONA77
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Czyli nabywając np, ziarno kukurydzy (siewne) a zarazem dostajemy fakturę z terminem płatności na wrzesień. To mamy prawo ją za ewidencjonować od razu i możemy ubiegać się o zwrot podatku naliczonego.

 

Co to jest podatnik rozliczający się metodą kasową ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj