karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

socha    0

Od zakupu ciągnika od rolnika ryczałtowego nie będziesz mógł odliczyć vatu. Będziesz musiał jeszcze zapłacić pcc. Ale to tak jak od każdej umowy kupna-sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Rolnik odliczy VAT jak przedsiębiorca

 

 

Czy cos wiecie więcej na ten temat?

 

http://www.agrofoto.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/rolnik-odliczy-vat-jak-przedsiebiorca,49109.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Przepraszam że nie w temacie, nie będę specjalnie zakładał tematu. Mianowicie, temat podatku dochodowego w DG. Będąc na ryczałcie i chcąc przejść na zasady ogólne, jakie kroki i kiedy się wykonuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Zgłaszasz do us do 20 stycznia . Tak że teraz to musisz rok jeszcze na ryczałcie być...Chyba że zmieniasz profil dział., to można to zamknąć obecną, i otworzyć nową wybierając wtedy zasady ogólne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Przepraszam że nie w temacie, nie będę specjalnie zakładał tematu. Mianowicie, temat podatku dochodowego w DG. Będąc na ryczałcie i chcąc przejść na zasady ogólne, jakie kroki i kiedy się wykonuje ?

 

Jeśli masz kolego na myśli przejście rolnika ryczałtowego na zasady ogólne, to możesz to uczynić w dowolnym momencie w roku, w miesiącu poprzedzającym rezygnację z RR przy pomocy formularza VAT-R, natomiast jeśli masz na myśli inną działalność gospodarczą, to tak jak koleżanka napisała do 20 stycznia był czas na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Rozchodzi się o przejście DG. A co wiecie na temat otworzenia drugiej DG o odrębnym rozliczaniu podatku dochodowego. A także czy są jakieś specjalne wytyczne co do rejestrowania PPHU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

nie ma opcji otworzenia odrębnej dział. ,możesz jedynie poszerzyć istniejącą.

Możesz również po poszerzeniu przestać spełniać warunki do objęcia ryczałtem i wtedy z automatu podlegasz opodatkowaniu według skali.

Napisz o jaką dział. chcesz poszerzyć będzie łatwiej coś podpowiedzieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pozostaje jeszcze możliwość zarejestrowania DG przez małżonkę bądź innego członka rodziny, tudzież założenie spółki posiadającej osobowość prawną sp. z O.o., ostatnio spotkałem się z przypadkiem malutkiej niszowej kawiarni, która funkcjonuje w oparciu o jednoosobową sp. z O.o. (właściciel jest prezesem i jedynym pracownikiem jednocześnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ale spółka z.O.o to już obowiązkowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i stosowanie innych zasad rachunkowości ,a to z kolei jest dużo trudniejsze niż kpir

 

Poza tym dochód w spółce kapitałowej opodatkowany jest podwójnie

1. Jako dochód spółki(podatek od os.prawnych 19%)

2 Zysk udziałowca w postaci wypłacanych dywidend (podatek od os. fiz.19 %) - ale to tak na marginesie...

 

ale małżonka albo członek rodziny jak najbardziej może rozpocząć prowadzenie dział. gosp. tylko że dojdzie ZUS/KRUS,

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Sprawa wygląda tak. Skorzystałem z programu różnicowania, dokładnie świadczenie usług dla gospodarstw rolnych. I ta działalność jest rozliczana z dochodowego podatku ryczałtowo, a od początku marca będzie uruchamiana stacja kontroli opryskiwaczy. Co też śmiało można ogarnąć ryczałtowo. Ale jeszcze w tym roku jak się nic nie zmieni chciał bym rozpocząć handel nawozami, a tu już ryczałt się mija z celem. W różnicowaniu w EPO mam opodatkowanie ryczałt, jak teraz przerzucę się na ogólne to nie wiem czy nie będzie się w jakiś sposób kolidowało.

Dopisywanie kodów PKD jest odpłatne ?

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Czy ta stacja kontroli będzie też świadczyć jakieś usługi w zakresie naprawy ciągników albo handel częściami do pojazdów mechanicznych (samobieżnych)?

Czy też tylko i wyłącznie przegląd samych opryskiwaczy?

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Tylko i wyłącznie przegląd (atestacja) opryskiwaczy polowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli tylko atesty to możesz zostać na ryczałcie.

Dopisanie pkd jest nieodpłatne, ale sprzedaż nawozów jak sam wiesz będzie nieopłacalna na ryczałcie bo za duże kwoty wchodzą w grę.... Nie wiem jak jest marża na nawozie ,ale raczej podatek ryczałtowy odpada....W trakcie roku nie zmienisz formy opodatkowania , chyba że rozszerzysz też pkd o np. sprzedaż części do ciągnika i będziesz te części sprzedawał, bo działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych nie może podlegać ryczałtowi,więc z automatu będziesz objęty kpir...

PKD możesz rozszerzać wielokrotnie....

Co do tego czy zmiana opodatkowania nie będzie kolidować z różnicowaniem nie wypowiem się bo nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a jaka jest stawka ryczałtu dla handlu nawozami? dla różnicowania nie ma to większego znaczenia, ale dla pewności warto poinformować odpowiedni OR ARiMR o zmianie formy podatku dochodowego i ewentualne zmiany uwzględnić w EPO, przy coraz większym obrocie największe znaczenie może mieć wartość podatku ze względu na podleganie ubezpieczeniu społecznemu w KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Co mamy rozumieć pod pojęciem działalność usługowa w zakresie handlu ?

Czy przy przejściu z ryczałtu na zasady ogólne w DG (podatek dochodowy) będzie uwzględniana amortyzacja w kolejnych latach ze środka trwałego wykorzystywanego do świadczenia usług ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ustawa o zryczałtowanym podatku..

art 4 pkt 3 -działalność usługowa w zakresie handlu - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników,

 

Co do amortyzacji to tak będzie uwzględniona , oczywiście trzeba brać pod uwagę tą część okresu amortyz.która przypadała na ryczałt, a której nie mogłeś wliczyć wtedy w koszty..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Wielkie dzięki za informacje. I wiecie co, przydał by się chyba odrębny temat w tej dziedzinie.

Takie głupie pytanie, można zmieniać nazwę istniejącej DG ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

można przez CEIDG

pamiętaj o limitach podatku dochodowego jeśli jesteś na KRUS , tak jak wspomniał kissmy...

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Taka trochę dziwna sytuacja z tą nazwą, jak zakładałem DG to nie myślałem że zacznę coś więcej działać. A teraz ze względów marketingowych, pasowało by inaczej nazwać firmę.

Tak pamiętam o limitach, jeszcze raz dzięki.

 

posty połączone

 

W ramach ładu i składu na forum do dalszej dyskusji w tym temacie zapraszam tu:

http://www.agrofoto....darcza-pytania/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mgielka    0

Hej wracając dotematu VAT jak to teraz jest po ilu latach można wrócić na ryczałt 3 czy 5 bo mam sprzeczne informacje i jakjest z dochodem nie można przekroczyć jakiej sumy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mgielka    0

i jeszcze jedno jaki sposób rozliczania jest lepszy miesięczny czy kwartalny? i jak to wygląda czy przy rozliczeniu miesięcznym co miesiąć odprowadzam podatek gdy Vat należny jest wiekszy niż naliczany czy pod koniec roku robię sume i płatność. No bo jeśli chcemy wypłate nadwyżki to zgłaszamy to do US. dobrze rozumuję ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

To czy wybierzesz sposób rozliczania co miesiąc czy co kwartał zależy od Ciebie.Jeśli chcesz szybszy zwrot to miesięczne a tak przy kwartalnym,to kupując w styczniu zwrot dostaniesz w maju.Jeśli się mylę to koledzy poprawcie mnie.

 

Ps.Nie pisz posta pod postem bo dostaniesz ostrzeżenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy miesięcznych rozliczeniach ewentualne zwroty dostajesz w ciągu 60 dni. Jeśli zależy Ci na czasie możesz złożyć wniosek o przyspieszony zwrot i dostajesz w ciągu 25 dni. Musisz jednak wykazać jakąś sprzedaż w tym czasie. Jeśli chodzi o vat naliczony i należny przy miesięcznych rozliczeniach rozliczasz go co miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Jeśli sprzedam kamienie z pola czy muszę wystawić fakturę i z jaką stawką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj