karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

jednak art. 116 ust. 2 precyzuje w ostatnim punkcie, iż niezbędnym elementem faktury rr są podpisy wystawcy i odbiorcy, także nie mam pewności czy taki dokument w wersji elektronicznej ma jakiekolwiek znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W aktualnej ustawie vat dodano definicję faktury

(tj. fakturze - rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie).

 

Teraz faktura bez wymaganych danych nie jest fakturą. I najlepsze że brak czegokolwiek co powinno w niej być może zostać zakwestionowane przez US, że to nie jest faktura, co oznacza ze jeśli us stwierdzi że dokument nie jest fakturą , to np. odliczyliśmy wat niesłusznie....

 

W fakturze RR jest wymagany m.in. podpis i oświadczenie RR Bez tych danych to nie jest faktura RR , nie uprawnia do odliczenia vat, ale dokument sam w sobie jakąś tam moc dowodową ma aby dochodzić swoich należności, bo dochodzi się tego na podstawie prawa cywilnego i taki dowód pewnie zostanie uwzględniony + jeszcze inne dowody jeśli są.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cinek8541    76

Hej mam pytanie.Czy jeżeli rolnik rozlicza się na ogólnych zasadach to czy może odpisać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego? Jeżeli tak to czy korzystacie z tej możliwości? Wiecie mam znajomą,która ma dwójkę chorych synów.Jeżeli jest możliwość takowego odliczenia i jeżeli nie wiecie co zrobić ze swoim 1% to możecie jej pomóc przy wypełnianiu PIT-u. Tu pisze co i jak. Z góry dzięki.http://ap.zs7.edu.pl/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=101

Edytowano przez Cinek8541

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

z tego co wiem to można oddać 1% podatku dochodowego, którego rolnicy nie płacą

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie w sprawie składnia korekt deklaracji.

Jeżeli zauważyłem teraz że za miesiąc np. lipiec 2012 odliczyłem vat za fakturę od której nie mogłem tego zrobić było tego 60 zł vatu, to składam korekte deklaracji za miesiąc lipiec 2012 i za kolejne aż do grudzień 2013, Czy tylko za lipiec 2012 i uwzględniam to w styczeń 2014? Do tego w deklaracji za miesiąc wrzesień 2012 miałem do przeniesienia na kolejny miesiąc tylko 30zł, i jak bym nie rozliczał tej "lipnej faktury" to powninienem wpłacić 30 zł do skarbowego. Jak to zrobić żeby było dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam do was pytanie. Jaką stawkę podatku mam zastosować przy wystawianiu faktury RR, gdy kupuję bele sianokiszonki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Jeżeli zauważyłem teraz że za miesiąc np. lipiec 2012 odliczyłem vat za fakturę od której nie mogłem tego zrobić było tego 60 zł vatu, to składam korekte deklaracji za miesiąc lipiec 2012 i za kolejne aż do grudzień 2013?

 

niestety musisz skorygować wszystkie deklaracje, w których nastąpią zmiany, a jakiego zakupu dotyczyła ta faktura?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Miała to być faktura za robociznę silnika w ciągniku. Okazało sie że "mechanik" nie ma już firmy a wystawia faktury za robociznę. Aktualnie przebywa gdzieś za granicą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli mechanik wystawił FV to zobowiązany jest odprowadzić podatek z niej ,nie ma znaczenia czy mógł wystawić FV czy nie.

Zobacz też interpretację IBPP4/443-273/13/PK

Na dobrą sprawę jak otrzymujesz FV to masz prawo przypuszczać że osoba która ją wstawiła jest watowcem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Potrzebuję pilnie waszej pomocy. Muszę dzisiaj wystawić fakturę vat rr i nie wiem jak zrobić te wyliczenia, tj wartość towaru bez zryczałtowanego podatku i z podatkiem itd. Dla was to śmiesznie proste, ale ja nie wiem, bo to moja pierwsza faktura. Nie miałem czasu nawet, żeby poprosić o pomoc w biurze a informacja podatkowa dzisiaj nie odpowiada. Przyjmijmy, że rolnik któremu wystawiam fakturę chce dostać 4500 zł. Jak od tego odliczyć wartość podatku? Prosiłbym tak krok po kroku matematycznie. Dzisiaj natknąłem się na kilka informacji, że od stycznia 2014 miałaby wejść stawka 6,5% zamiast 7%. To prawda, czy obowiązuje nadal 7%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

poszukaj jakiegoś programu do wystawiania faktur, ja używam efaktury.org, ale z tego co widzę nie ma tam faktur RR, przy 7% stawce dla wartości brutto 4500, wartość netto wynosi 4205.61

 

poszukaj jakiegoś programu do wystawiania faktur, ja używam efaktury.org, ale z tego co widzę nie ma tam faktur RR, przy 7% stawce dla wartości brutto 4500, wartość netto wynosi 4205.61

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

4500 /1,07( dla stawki 7%)=4205,61 - i masz wartość netto

4205,61 *7% = 294,39 - vat

4205,61+294,39 = 4500 brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ogromne podziękowania za pomoc. Skorzystam na pewno z porad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

A tak na prawdę to czym dokładnie się różni faktura RR od zwykłej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

witam Koledzy mam takie pytanie Jestem rolnikiem vatowcem i od osoby fizycznej chce kupic kilka ha plus dzialke okolo 1000m2 z zabudowaniami( stare sypiące sie stodoły ) Osoba nie jest rolnikiem. Jak wygląda sprawa vatu przy zakupie tych pol a jak z ta działka ??? czy do działki bedzie doliczony vat lub nie ???? czy jesli doliczony to go odlicze czy raczej nie skoro to nie jest związane z działalnościa rolniczą ??? w poniedziałek dzwonie do notariusza ale moze juz ktos mi teraz podpowie jak to wygla z gory dzieki pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Fakturę rr wystawia rolnik który jest vatowcem czynnym , jeśli zakupuje płody rolne lub usługi rolnicze od rr, a zwykłą fakturę rolnik vatowiec czynny wystawia gdy sprzedaje swoje płody rolne czy usługi rolnicze na rzecz innych podatników albo na życzenie rr lub osób nie prowadzących działalności gosp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Witam.

Mam pytanie do forumowiczów, mianowicie:

rozliczam się z VAT-u na zasadach ogólnych, sprzedaję rolnikowi ryczałtowemu krowę i cielaka, jakie są stawki podatku VAT na te zwierzęta, oraz czy wystawiam zwykłą fakturę czy też VAT RR??

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc

 

Przyłączę się do pytania bo nie znalazłem odpowiedzi.

 

Jestem Vatowcem i chcąc sprzedać zboże rolnikowi ryczałtowemu wystawiam mu zwykłą fakturę vat z 5% vatem czy fakturę vat RR?

Słyszałem też że sprzedając rolnikowi ryczałtowemu nie można przekroczyć 20000zł bo wtedy trzeba zaopatrzyć się w kasę fiskalną?To prawda czy coś pomyliłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wystawiasz mu zwykła fakturę na 5% stawce, po przekroczeniu limitu sprzedaży 20000zł, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących DG i RR, w ciągu roku jesteś zobowiązany do zainstalowania kasy fiskalnej

 

 

wskażcie mi proszę jak wygląda kwestia przejęcia gospodarstwa przez następcę w kontekście płodów rolnych znajdujących się w magazynie, czy rolnik który zaprzestanie produkcji roślinnej (ale nadal będzie rozliczał się z vat z pozostałej działalności gospodarczej) może w dalszym ciągu zbywać wyprodukowane płody rolne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Myślę że możesz,w końcu jest to zwrot poniesionych kosztów w tejże produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224
Napisano (edytowany)

Czy mogę kupić zwykły samochód osobowy i odliczyć od niego wat?

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Od samochodu takiego możesz odliczyć podatek, jeśli masz homologację ciężarówki. I spełnić jeszcze parę wymogów. Typu długość przestrzeni ładunkowej, wymiary drzwi w stosunku do rozstawu osi ( tych informacji w necie jest pełno)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

WItajcie. Mam pytanie. Czy warto jest przejść na VAT? Posiadam gospodarstwo 14ha + parę ha lasów, 3 ciągniki (2 C360 i Fortschritt 323) kombajn, samochód itp. Chodujemy ok. 150 świn i przeważnie się z nich utrzymujemy. Inwestycje jakieś są, w tamtym roku kupiony ciągnik + pług, w tym zakupilismy siewnik + zamierzamy postawić 2 wiaty i zbudować przyczepę. Jestem w tym świeży, więc proszę o pomoc. Pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Szymon tego czy warto przejsc na Vat z góry nikt Ci nie powie kazdy ma inne wydatki i inna wielkosc sprzedazy. Ja też zastanawiam sie nad przejściem na Vat na zasadach ogolnych z moich prowizorycznych obliczeń wynika że byłoby to dla mnie opłacalne ale nie robie nic pochopnie, spisuje sprzedaz i koszty od ktorych odprowadzany jest podatek Vat i bilansuje to, za styczeń wyszedłbym lepiej na zasadach ogólnych niz na ryczałcie, za luty mysle ze wyjdzie odwrotnie,

Najlepiej rozpisz to w zeszycie i sam zobaczysz czy Ci warto

Będąc vatovcem swoje produkty sprzedajesz z 5% stawka Vat ktory musisz odprowadzic do US, stawka ta jest pomniejszana o wielkosc Vatu w kosztach w zaleznosci na co wydajesz 5,8 lub 23%

Ja jestem póki co laikiem wiec moge tylko tyle podpowiedziec ale mysle ze sa osoby na tym forum ktore wyjasnia duzo duzo wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj