karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jimmy871    27

Rzeczywiście w tej sytuacji umowa użyczenia jest najlepszym rozwiązaniem ale zastanawiam sie tylko kiedy us zrobi nam niespodziankę i przestanie tolerować owe umowy.. Jeśli chodzi o podatek od wzbogacenia 2% czy jest on naliczany ścisłe od kwoty na umowie czy us naliczy sobie ją wg swoich danych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Często liczą wg tego co na umowie, ale jeśli cena wydaje się podejrzanie niska będą się czepiać i sprawdzają cenę rynkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

ciągnik to środek trwały , nie możesz jako watowiec wystawić na niego faktury rr , bo taką fakturę watowiec wystawia dla rr jeśli kupuje od niego właśnie zboże, zwierzaki (płody rolne) albo rr wykonuje dla niego usługę rolniczą

 

Zaraz, czyli jesli kupuje zborze, zwierzeta i inne płody rolne od RR, to ja wystawiam fakturę kupna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Zamówiłem i ma być w Lutym

Też mam zamiar coś kupić tylko zastanawiam się jak udokumentować taki zakup, że będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby gospodarstwa. Żeby się skarbówka przy kontroli nie czepiała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Zaraz, czyli jesli kupuje zborze, zwierzeta i inne płody rolne od RR, to ja wystawiam fakturę kupna?

Jeśli jesteś na ogólnych to tak, ty wystawiasz fakturę RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek1    40

A jak pózniej to zapisac w ksiażce zakupów jak tam sa stawki 5%8%23% a na fakturze ryczałtowej jest podatek 7% a moze wogóle tego nie uwzgledniac w ksiązce? i czy jest obowiazek wystawienia tej faktury rr czy mozna zakupic nie wystawiając faktury ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

dipol -to będzie mój trzeci samochód na stanie ,więc do celów prywatnych mam już dwa i tak myślę to udowodnić,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie pamiętam czy podejmowaliśmy już ten wątek, ale mam problem interpretacyjny, rozchodzi się o art 14 ustawy o vat, czy brak sprzedaży przez 10 miesięcy jest traktowany jako zaprzestanie działalności i należy przeprowadzić spis z natury, czy też nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

lolek1

generalnie to jest obowiązek wystawienia , możesz nie płacić przelewem tylko gotówką ale wtedy nie masz prawo do odliczenia takiego vatu . Jeśli rr stanowczo odmawia podania danych to można udokumentować dowodem wewnętrznym zakupu ( interpretacja ILPP2/443-1740/10-2/JK - numeracja artykułów może być nieaktualna , ale zasady są bez zmian)

 

kissmy... według mnie taka sytuacja powoduje konieczność spisu z natury

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

nie pamiętam czy podejmowaliśmy już ten wątek, ale mam problem interpretacyjny, rozchodzi się o art 14 ustawy o vat, czy brak sprzedaży przez 10 miesięcy jest traktowany jako zaprzestanie działalności i należy przeprowadzić spis z natury, czy też nie?

Roman Włodarz podaje że ten termin zmniejszył się do 6 miesięcy kiedy to US może Cię zlikwidować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

No i kissmy zadał klina z tym spisem z natury. Nie wiedziałem że po jakiejś przerwie 10 czy tam 6 mcy. US może zawiesić czy zlikwidować jako czynnego. Pytani

- co w sytuacji jeśli z gospodarstwa nie będzie sprzedaży przez ww okres, ale z DG będą sprzedaże poniżej tych okresów.

- kto przeprowadza taki spis z natury.

- co w sytuacji jeśli będzie trzeba udokumentować zakup od RR dowodem wewnętrznym, a następnie odsprzedażą takiego towaru innemu podmiotowi (handel)

 

I ponawiam pytanie : Jak wygląda sprawa z typowym handlem. Są jakieś wytyczne co do rozliczania vat-u. Czyli kupuję towar + marża (swój zarobek) i sprzedaję (drożej). Mam na myśli tutaj zboże śruty paszę?

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Us przy braku sprzedaży nie likwiduje , ani nie zawiesza nikogo jako vat czynnego, bo nie traktowane to jest jako likwidacja . Masz obowiązek zrobić spis z natury wyrobów własnych i towarów ( definicja towarów jest w ustawie) od których odliczyłeś wcześniej vat, i to opodatkować .Przy sprzedaży już vatu wtedy nie odprowadzasz. ( w czasie chyba 12 miesięcy)

Ma to na celu zapobiegnięcie sytuacji że ktoś np. nakupił towarów do działalności ,odliczył vat, a potem chce zlikwidować dział. ,wat mu wtedy zostaje ( US uważa że w działalności raczej rzadkie są przypadki że nie ma żadnej sprzedaży przez tak długi czas)

Jeśli z DG będzie sprzedaż to nie ma tej przerwy 10 m-cy , bo przecież vat rozliczasz od całości , nie dzielisz go na vat od DG i gosp.rol.

Spis robi podatnik

Od zakupu na DW normalnie naliczasz vat przy sprzedaży , ale nie masz prawa obniżyć swojego podatku od takiego zakupu , bo to nie jest dokument uprawniający do odliczenia , DW pozwala ci jedynie udokumentować że masz towar legalnie . Dw można wystawić tylko w niektórych transakcjach m.in zakup od RR jego płodów rolnych, zakupu np. oleju czy paliwa tak nie udokumentujesz(zakup na DW może być kosztem w pozarolniczej dział.)

Przy jednoczesnym prowadzeniu dział gosp. i rolniczej vat rozliczasz od całości, nie możesz z gosp. być vatowcem czynnym a z dział. gospodarczej zwolnionym, na przykład ze względu na obrót

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A jak jest z vatem na towary zakupione spoza UE? Kupuję coś za granicą, urząd celny nalicza vat i ewentualnie cło.

W deklaracji vat 7(14) pozycja 10 jest import towarów ale dlaczego to ma być vat należny, skoro jak go płacę to chyba powinien być naliczony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

vat należny przy imporcie odprowadzasz samodzielnie, określając go właśnie w deklaracji vat7, chyba że wykazujesz go w dokumencie celnym i wtedy wykazujesz go w deklaracji vat7 jako vat naliczony

 

Ma to na celu zapobiegnięcie sytuacji że ktoś np. nakupił towarów do działalności ,odliczył vat, a potem chce zlikwidować dział. ,wat mu wtedy zostaje ( US uważa że w działalności raczej rzadkie są przypadki że nie ma żadnej sprzedaży przez tak długi czas)

akurat w działalności rolniczej (produkcja roślinna) 12 miesięczny okres produkcji jest naturalny, ale już pomijając intencje ustawodawcy to jakie są konsekwencje niedokonania spisu z natury(znajomy miał w 2012 roku 11 miesięczną przerwę w sprzedaży), bo chyba kiedyś US to wyłapie

 

Roman Włodarz podaje że ten termin zmniejszył się do 6 miesięcy kiedy to US może Cię zlikwidować

 

być może miał na myśli inną likwidację;] byłeś na jego szkoleniu? swojego czasu pokusiłem się o komentarz do jego artykułu, gdzie wskazano, iż małżonka prowadząca gospodarstwo rolne (ryczałt) będzie otrzymywała faktury za usługi rolnicze świadczone przez jej męża (podatnik vat czynny) - o rozdzielności majątkowej nie było mowy

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Roman Włodarz top agrar 1/2014 -USwykreślają podatnika z powodu braku sprzedaży opodatkowanej przez 6 miesięcy lub 10 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to już jest prawdziwa rewelacja, zdaniem autora US mają dużą dowolność interpretacyjną i mogą wykreślić podatnika z rejestru nawet po 6 miesiącach bez sprzedaży, ponieważ ustawa o VAT nie precyzuje jakie okoliczności wskazują na zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

us nie może sobie ot tak wykreślić podatnika według swojego uznania, może ale po przeprowadzeniu postępowania i w określonych przypadkach

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

dipol -to będzie mój trzeci samochód na stanie ,więc do celów prywatnych mam już dwa i tak myślę to udowodnić,

A co w przypadku gdy ja mam jeden i on jeszcze jest na ojca - mam umowę użyczenia z nim zrobioną? Co kupujesz? Ja myślę o jakimś suwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

RAV 4 Myslę że każdy wyjazd rolnika można udowodnić że jest związany z jego pracą nawet jak się modli o pogodę w kościele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

vat należny przy imporcie odprowadzasz samodzielnie, określając go właśnie w deklaracji vat7, chyba że wykazujesz go w dokumencie celnym i wtedy wykazujesz go w deklaracji vat7 jako vat naliczony

 

 

Czyli ten z dokumentu celnego można tak samo odliczyć jak od towarów kupionych w Polsce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

kombinujesz zakupy w chinach?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ogólne zasady czyli czynny płatnik vat (ten rozliczający podatek vat, jeszcze inaczej to ten który nie korzysta ze zwolnienia rozliczania podatku od towarów i usług)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeszcze jedno pytanie, kontrahent rolnika ryczałtowego wystawił za towar fakturę rr (z 21 dniowym terminem płatności) i przesłał ją mailem, czy kupującemu jest niezbędna podpisana kopia faktury? oraz czy rolnik na podstawie posiadanego obrazu faktury może wystąpić z wezwaniem zapłaty jeśli nie otrzymał należności w wyznaczonym terminie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

faktura nie wymaga podpisu wystawcy ani nabywcy od jakiegoś czasu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj