karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61
To reasumujac oplaca sie przechodzic na ten vat czy nie???

jakby ci tu odpowiedzieć to zależy od twojej sytuacji musisz wszystko policzyć dla swojego przypadku czy ci vat będzie zwracany czy będziesz musiał dopłacać w naszym przypadku to sie opłaca i to bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Jeśli sprzedaje (raz w roku) zwierzęta za 200.000pln, a mam rachunki rózne co miesiac to US zwraca mi za rachunki co miesiąc, a ode mnie kase od pordukcji bierze tylko raz w roku jak je sprzedam od razu??Jak z tym jest.Czy wogóle mi sie opłaci przejsc jezeli mam taka ilość kasy od sprzedaży.... No i jeszcze jedno....ile moge sobie odprowadzić od 1000l. oleju napedowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
Jeśli sprzedaje (raz w roku) zwierzęta za 200.000pln, a mam rachunki rózne co miesiac to US zwraca mi za rachunki co miesiąc, a ode mnie kase od pordukcji bierze tylko raz w roku jak je sprzedam od razu??Jak z tym jest.Czy wogóle mi sie opłaci przejsc jezeli mam taka ilość kasy od sprzedaży.... No i jeszcze jedno....ile moge sobie odprowadzić od 1000l. oleju napedowego?

od tej produkcji zapłacisz 3% czyli 6000zł

jak ze zwrotem vatu to ci nie powiem możliwe że będzie ci US przelewał co miesiąc albo co kwartał ale na 100% ci nie powiem

a od 1000l ON to odliczasz pełną stawke VAT czyli 22%(czyli ok 720zł)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3
od tej produkcji zapłacisz 3% czyli 6000zł

jak ze zwrotem vatu to ci nie powiem możliwe że będzie ci US przelewał co miesiąc albo co kwartał ale na 100% ci nie powiem

a od 1000l ON to odliczasz pełną stawke VAT czyli 22%(czyli ok 720zł)

A czemu 3%?? Podobno od maja maja 7% wprowadzic??? No i oni te 3% beda odtrącać od kwoty netto ze sprzedaży czy jak...podaj jakis przykład lekki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
A czemu 3%?? Podobno od maja maja 7% wprowadzic??? No i oni te 3% beda odtrącać od kwoty netto ze sprzedaży czy jak...podaj jakis przykład lekki ;)

nie jestem pewien do końca ale z 7% stawką chyba sie wstrzymali

przykład::

sprzedaje cielaczka( dla prostoty rachunków daję okrągłą kwotę) za 1000 zł netto wystawiam dla kupującego fakturę VAT na 1000zł netto + 3% VAT czyli 1030zł brutto i te 30 zł jak nic nie kupiłem(co jest w praktyce niemożliwe) wpłacam do US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3
nie jestem pewien do końca ale z 7% stawką chyba sie wstrzymali

przykład::

sprzedaje cielaczka( dla prostoty rachunków daję okrągłą kwotę) za 1000 zł netto wystawiam dla kupującego fakturę VAT na 1000zł netto + 3% VAT czyli 1030zł brutto i te 30 zł jak nic nie kupiłem(co jest w praktyce niemożliwe) wpłacam do US

 

Aha to rozumiem juz. Bo myslałem że od 1000 mi te 30 odejma, to przy mojej sprzedaży lipa jest ;) A te 7% ma chyba byc od maja....a ile jest jeszcze na paliwo akcyzy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
Aha to rozumiem juz. Bo myslałem że od 1000 mi te 30 odejma, to przy mojej sprzedaży lipa jest ;) A te 7% ma chyba byc od maja....a ile jest jeszcze na paliwo akcyzy??

tak do końca to nie jest proste bo teraz jesteś obienty zryczałtowaną stawką VAT w wysokości 5% więc jak teraz sprzedajesz za te 200 000 pln to w tym jest te 5 % ryczałtu. dla ogólnej kalkulacji musisz policzyć ile wydajesz i na co wydajesz i ile jest w tym VAT-u

 

akcyza to z Vat-em mało ma wspólnego jak chodzi ci o paliwo rolnicze to zwrot akcyzy ma być na poziomie ok 80 kilku gr od litra i do tego ok 70gr Vat-u i paliwo mamy o ok 1.50zł taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

z tym Vatem to jest dobrze jak kupujesz maszyny rolnicze, paliwo, pasze bo tak ti kicha. Tata półtora roku kupilismy nowyci ciągnik i dostał prpozycje przejscia na Vat tak to wszystko było wspaniale bo za ciągnik by było 20 tys w kieszeni ale co z tego jak mieli odchaczać ze sprzedaży zwierząt, bydła więc zrezygnowalismy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Sprawa jest prosta, jak się dla próby poprowadzi rachunkowość z rok wcześniej i wtedy widać ile zaoszczędzimy lub stracimy przechodząć z ryczałtu na zasady ogólne. Jak dla mnie to narazie zasady ogólne są super, ale na ryczałcie nie sprzedawałem do zakładów czyli nie widziałem tych 5%, więc nie było się nad czym zastanawiać. Do tego sprzęt mam tak stary, że najbliższe parę lat to trzeba będzie wymieniać na nowe i wtedy 22% zwrot podatku będzie bardzo przyjemny.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

a ja mam takie pytanko moj ojciec jest vatowcem, ale w calkiem innej dziedzinie bo wynajmujemy budynki 1000 m2 pewnej firmie na działalność gospodarczą i wystawia faktury wat i od tego prowadzi te rozliczenia i inne, musialbym dokladnie zapytać, dodatkowo mamy 6 ha pola i uprawiamy to pszenicą, która później w całości idzie do skupu, mam pytanko czy moglbym dostać zwrot watu np za zakupione paliwo, nawozy opryski albo jakies maszyny? i jakie bylyby konsekwencje np przy sprzedaży pszenicy, zadnej innej działalności rolniczej tymu zwierzeta nie mamy. z góry dzieki za odp

 

 

 

i jeszcze pytanko z tego co widze to mozna tez odliczac vat za wegiel, gaz, en. el. czy w takim przeypadku trzeba udowodnić że np węgiel służy do ogrzewania pomieszczeń w których są np zwierzęta, czy moze to byc budynek w którym mieszkam, bo jak przykładowo nie mam tych zwierząt to wiadomo ze wegiel tylko do ogrzewania domu :D to takie pytanko czysto teoretyczne, jak jest u was vatowców?

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel36    8

W Tygodniku Rolniczym z 8 lutego jest artykuł poświęcony VAT w rolnictwie, jest to wytłumaczone na przykładzie gospodarstwa, sam się zastanawiam czy dobrze zrobiłem nie przechodząc na zasady ogulne, poniewarz jestem w trakcie kupowania nowego Belarusa i pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmx21    0

czytałem wasze wypowiedzi odnosnie vat jedna osoba napisała ze jak sie zakupuje czesci to maszyn uzywanych nie zakupionych przed przejsciem na vat to musze wpisywac je do srodkuw trwałych ,,,moze mi ktos napisac od jakiej wartosci wpisuje sie czesci do maszyn posiadanych w gospodarstwie,,,,,,,,,pytanie drugie muj ojciec posiada ciagnik ktury pracuje umnie wgospodarstwie bo sobie zostawił go przed zapisaniem jako zabezpieczenie na przyszłosc czy w takiej sytuacji jak zakupuje do niego czesci oleje smary to moge sabie odprowadzic vat.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15
z tym Vatem to jest dobrze jak kupujesz maszyny rolnicze, paliwo, pasze bo tak ti kicha. Tata półtora roku kupilismy nowyci ciągnik i dostał prpozycje przejscia na Vat tak to wszystko było wspaniale bo za ciągnik by było 20 tys w kieszeni ale co z tego jak mieli odchaczać ze sprzedaży zwierząt, bydła więc zrezygnowalismy

 

 

a z czego masz te pieniądze na zakup maszyn, paliwa, pasz ??? właśnie ze sprzedaży swoich produktow, jak ktoś mądrze gospodaruje VATem to zawsze będzie miał zwrot z US.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitti    1

a ja mam takie pytanie do tych którzy są na vat. i maj jakieś maszyny najlepiej ciągnik w leasingu. jak to jest? kto bierze vat? i ogólnie czy to sie opłaca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3
czytałem wasze wypowiedzi odnosnie vat jedna osoba napisała ze jak sie zakupuje czesci to maszyn uzywanych nie zakupionych przed przejsciem na vat to musze wpisywac je do srodkuw trwałych ,,,moze mi ktos napisac od jakiej wartosci wpisuje sie czesci do maszyn posiadanych w gospodarstwie,,,,,,,,,pytanie drugie muj ojciec posiada ciagnik ktury pracuje umnie wgospodarstwie bo sobie zostawił go przed zapisaniem jako zabezpieczenie na przyszłosc czy w takiej sytuacji jak zakupuje do niego czesci oleje smary to moge sabie odprowadzic vat.........

Jeśli nie rozliczasz sie z podatku dochodowego to jako rolnik na zasadach ogólnych nie musisz prowadzić ewidencji środków trwałych. A rozliczać to możesz tylko teoretycznie części do swoich maszyn, ale np. kto sprawdzi czy olej i ropę wlałeś do swojego ciągnika czy do ciągnika ojca.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Dobra przy inwestowaniu opłaca sie przejscie na wat więc, czy przy zakupie sprzętu za 140 - 160 tyś czyli zwrot około 25 tyś i kikanaście tyś w remonty budynków więc ze środków trwałych 30 tyś w przeciągu powiedzmy 10 lat, jeśli będe tracił 3% ryczałtu itd to na jedno mi wyjdzie czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

@Ferdek07 ale za chwilę jak rząd nie przeniesie o rok terminu, wejdzie 7% VAT na nawozy, ŚOR i wszystko oraz na zboża, a 5% zwrotu na ryczałcie raczej nie wzrośnie, więc musisz dobrze policzyć czy nawet bez inwestycji nie opłaca się przejść na VAT.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

No właśnie przy mleku kto przeszedł to narzeka, a nawet jak na nawozy podniosą wat to ile 300 zł więcej zapłace?

Tylko pocieszające były by zwroty za paliwo,

 

ps. jeśli ktoś świadczy mi usługi prasą lub kombajnem i wystawia fakture, to ile watu mógłbym z tego odliczac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj