karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

chuck1807    1

Dziękuje za pomoc. nie pewnie usług i cały przychód mam ze sprzedaży zboża po żniwach.czy moge przy rozliczaniu watu np. w czerwcu podać tylko faktury z zakupów,gdyż nie mam towaru na sprzedaż.całe zboże sprzedaje na jesień i to wtedy miał bym faktury ze sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

od lutego 2014 przejmuje gospodarstwo rolne. od kiedy mogę być watowcem?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Nie ma za co. Faktury należy ewidencjonować na bieżąco, a rozliczać co miesiąc lub kwartał, bez względu na to czy w danym miesiącu ma się akurat tylko sprzedaż czy tylko zakupy. Od tego czy mamy tylko zakupy czy tez sprzedaż zalezy czy w danym okresie rozliczeniowym możemy odzyskać VAT, ale rozliczamy się bez względu na to czy go akurat odzyskujemy czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jeżeli nawet weszły przepisy o których piszesz (o czym pierwsze słyszę, a staram się być na bierząco)to zapłaci VAt tylko pod warunkiem, że zakupił ten ciągnik na fakturę, a nie umowę kupna-sprzedaży . Bo żeby weszły takie przepisy,to bardzo dużo zmienia i na pewno byłoby o tym powszechnie wiadomo, bo to nie byle jaka zmiana.

Wiem że nie jest to byle jaka zmiana. W pewnym rolniczym czasopiśmie było to poruszane. I z interpretacji ustawy o vat wynika iż będzie trzeba odprowadzić podatek należny za taki środek trwały. Byłem w tym temacie w US i tak by to interpretowali, jednak nie są do końca pewni. Polecam przeczytania ustawy o vat, a szczególnie punkt przypadki zwolnienia z opodatkowania.

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,32,32,670,55577,20140101,wysokosc-opodatkowania.html

I tu jest kwestia interpretacji.

Ja też mam dwa ciągniki nie wciągnięte w EŚT. I też nie wiem jak rozegrać tę partię jak będę sprzedawać. Do końca 2013 r jeśli ktoś miał wciągnięty w EŚT taki ciągnik to sprzedawał go ze stawką ZW i ściągał go z eśt.

Pytanie. Jeśli dokonam sprzedaży takiego ciągnika (czyli środka trwałego od którego nie miałem prawa odliczyć vat-u) na umowę kupna sprzedaży rolnikowi RR to US wychwyci iż pochodzi on z gospodarstwa rozliczającego się z vat (nie mając takiego środka trwałego w eśt) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Podajcie podstawę prawną obowiązku prowadzenia EŚT przez rolnika, czynnego vatowca .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Dopóki taki przypadek nie stanie się faktem, to nikt nie będzie chciał udzielić dokładnej odpowiedzi, bo przepisy są niejasne :-) jak przyjdzie co do czego to i interpretacja się znajdzie, jak ze wszystkim w Polsce :) lekturę pozostawię sobie na wieczór, teraz zmykam i pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Koleżanka coś pisała że miała jakiś problem z ewidencją faktury za towar czy usługę nabytą poza granicami polski. Są jakieś wytyczne co do odliczania podatku naliczonego od takich towarów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Dziś byłem u księgowego i rozmawialismy o maszynach sprzed przejscia na VAT, to mówił,że ze sprzętem nierejestrowalnym nie ma dużego problemu po prostu amowa k-s lub bez umowyl, gorzej jest np. z ciągnikami bo tu nie ma jednoznaczności i obowiązuje interpretacja miejscowego naczelnika us,tak więc co powiat to inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
harpa777    2

Czy to prawda, że US robią problemy z powrotem na RR? I czy dopiero po 5 latach od zakupu maszyn US nie może egzekwować od rolnika oddanego mu vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

A jak jest z rozliczaniem faktur jeśli załóżmy termin płatności 30 marca czy można rozliczyć ją w styczniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ikrs    0

henio2 każdą fakture VAT możesz rozliczyć jak jest zapłacoa i minie termin płatności

 

harpa777 każdy zakupiony środek trwały przy sprzedaży wystawia się fakture VAT i wten sposób trzeba odprowadzić VAT do US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Wiem że nie jest to byle jaka zmiana. W pewnym rolniczym czasopiśmie było to poruszane. I z interpretacji ustawy o vat wynika iż będzie trzeba odprowadzić podatek należny za taki środek trwały. Byłem w tym temacie w US i tak by to interpretowali, jednak nie są do końca pewni. Polecam przeczytania ustawy o vat, a szczególnie punkt przypadki zwolnienia z opodatkowania.

http://www.przepisy....datkowania.html

I tu jest kwestia interpretacji.

Ja też mam dwa ciągniki nie wciągnięte w EŚT. I też nie wiem jak rozegrać tę partię jak będę sprzedawać. Do końca 2013 r jeśli ktoś miał wciągnięty w EŚT taki ciągnik to sprzedawał go ze stawką ZW i ściągał go z eśt.

Pytanie. Jeśli dokonam sprzedaży takiego ciągnika (czyli środka trwałego od którego nie miałem prawa odliczyć vat-u) na umowę kupna sprzedaży rolnikowi RR to US wychwyci iż pochodzi on z gospodarstwa rozliczającego się z vat (nie mając takiego środka trwałego w eśt) ?

W ostatnim Top Agrar na stronie 39 jest jest wzmianka o tym, że od 1 stycznia 2014 od sprzedanych maszyn trzeba odprowadzić 23% i nie ważne czy maszyna była kupiana za czasów "ryczałtowych" czy za czasów na "vacie"


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

O tym właśnie pisałem, nie chciałem podawać nazwy czasopisma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
harpa777    2

To jeszcze trochę od sprzedaży starych, podartych gaci tez będzie trzeba odprowadzić 23% vat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Tak jak @Betii 177 pisze. Tylko że od początku roku zmieniły się przepisy i jak będziesz sprzedawał ten ciągnik to i tak 23% musisz oddać.

 

 

Ale nie do końca jestem tego pewien. Czytałem rozne wypowiedzi - nie tylko na tym forum.

Generalnie duzo zmian nas czeka w 2014, a co do tej nie jestem pewien. Trzeba by poszukać na stronach MF, lub jakiś interpelacji itp dt. tego tematu

 

A jesli to prawda, to zeby byc w 100% w zgodzie z prawem musze wciagnać ciagnik na listę śr. trwałych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1135

Taki sprzęt zakupiony za granicą ze stawką 0% kupujący musi wykazać w ewidencji i będzie tam figurował do dnia sprzedaży lub jego kasacji. Przy sprzedaży właściciel musi odprowadzić podatek vat 23%. Urząd skarbowy może w każdej chwili przyjechać i sprawdzić czy sprzęt znajduje się faktycznie na stanie.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Koleżanka coś pisała że miała jakiś problem z ewidencją faktury za towar czy usługę nabytą poza granicami polski. Są jakieś wytyczne co do odliczania podatku naliczonego od takich towarów ?

 

SOKAN mam nadzieję, że nie o mnie piszesz w tym momencie, bo mój problem z zagraniczną fakturą polegał na tym, że był w niej błąd i na niczym więcej. Zagraniczne faktury ewidencjonuje sie normalnie, tylko trzeba przeliczyć walutę według kursu z dnia w którym była dokonana transakcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy mozna odliczyć Vat na części zakupione do remontu ciągnika który został zakupiony przed przejściem na Vat?

 

Ciągnik obecnie nie jest wciągnięty na listę środków trwałych, z tego powodu że w przypadku jego ewentualnej sprzedaży nie chciałbym rozliczać się z US z podatku Vat uzyskanego ze sprzedaży

 

 

A prowadzisz EŚT? US ją widział? Rolnicy nie mają obowiązku prowadzenia takiej ewidencji, u mnie przy kontroli nawet nie pytali o EŚT.

 

Ale można to załatwić jeszcze inaczej. Jeśli ciągnik jest zarejestrowany na kogoś innego to zrobisz z tą osobą umowę użyczenia i nie ma żadnego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Czy mozna odliczyć Vat na części zakupione do remontu ciągnika który został zakupiony przed przejściem na Vat?

 

 

 

oczywiście że możesz , (art 86 ustawy vat, ), ten ciągnik nie musi być w EŚT, zresztą o samym obowiązku prowadzeniu tej ewidencji przez rolników już dyskutowaliśmy jakiś czas temu, i w tej kwestii przepisy się nie zmieniły

 

Wydatek od którego odliczasz vat ma mieć związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz musi wynikać z odpowiedniego dokumentu tj. faktura , faktura rr, dokument celny,itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

do kolegi Arka :-)

EŚT to tylko formalność, w deklaracji trzeba też ująć nabycie środka trwałego . Ja tak miałam ,tyle że była w rubryce gdzie jest nabycie środków trwałych kwota (odpowiadająca w tym czasie mniej więcej wartości rynkowej tego sprzętu) , ale nie był w deklaracji uwzględniany podatek od tej kwoty. Dziwnie bardzo to wyglądało trzeba przyznać, ale to już ładnych parę lat temu. Teraz nie wiem. Są specjaliści od tego, ja jakbym miała taki problem to uderzyłabym od razu do KIP , a nie rozpatrywała zdania różnych ludzi, którzy coś gdzieś wyczytali albo coś się im wydaje. Dzisiaj rzetelna informacja to podstawa ;)

 

Przy kontroli nie pytaja o ewidencję środków trwałych, bo nabycie każdego z nich musi być wykazane w deklaracji kiedy się rozliczasz, wtedy od razu jest kontrola :D przynajmniej u mnie zawsze :-) muszę dostarczyć ewidencję nabycia i sprzedaży z okresu z którego się rozliczam, kserują sobie faktury od środka trwałego i na tym koniec. Przerabiałam to wiele razy. I fakt o EŚT nikt nigdy nie pytał, ale ja mam, bo skoro założyłam na początku, to ręka mi nie odpadnie jak coś do niej wpisze od czasu do czasu ;)

Edytowano przez Beti177

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Beti177 weź pod uwag że sama również udzielasz porad jako taka osoba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Tak, tylko ja rozmawiam o czymś, bo mnie to interesuje i dzielę się raczej doświadczeniem niż informacjami nie wiadomo skąd, a ktoś kto ma faktyczny problem i nie uzyskuje konkretnej odpowiedzi, bo są pewne wątpliwości powinien zasięgnąć rady specjalisty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ok rozumiem , my wszyscy się nie znamy , tylko ty :), oj chyba pojechałaś po ambicji paru osobom

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herbpio    7

Piękna Beti czy może i Mi pomożesz? Otóż od lutego zamierzam przejśc na Vat. Powiedzmy że zamierzam rozliczac się kwartalnie. Miesięcznię sprzedaję mleko za sumę ok 2500 tyś zł w marcu planuję zakup sprzętu za 44000 zł oraz materiał budowlany na remont dachu na stodole za jakieś 8000. Do tego dojdzie jakieś 1000l paliwa to już 5000 zł. Rozliczenie przypadnie na koniec marca więc czy będzie to wyglądało tak że suma sprzedaży to 5000 zł za mleko w dwa miesiące czyli 8% dla państwa to jest 400zł. Kupiłem natomiast za 57000 czyli 23% dla mnie to jest 13110 zł. Jak to wygląda czy odejmujemy 13110- 400 12710zł należy się mi i to mi urząd skarbowy wróci w ciągu 60 dni? czy będą pytac skąd mam tyle pieniądzy bo np w tym przypadku wziąłem kredyt?

Bardzo proszę o wyjaśnie nie jak to jest z tym zwrotem vatu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj