karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

emilko    20

Też kiedyś do nich dzwoniłem. Przeprowadziłem bardzo sympatyczną rozmowę z urzędniczką. Doskonale znała przepisy, ale nie chciała ich interpretować. Mimo wszystko polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolwiesz    3

chcę np. od 1 lutego przejść z ryczałtu na rozliczenie ogólne VAt rolniczego, jak to jest z fakturami które zostały wystawione np w maju2013 termin płatności był do września 2013 a faktyczna wpłata na konto będzie dopiero w marcu 2014 czyli po rejestracji w US. czy nie ma to znaczenia

Edytowano przez karolwiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Retragon    3

Jestem na płatnikiem VAT od 2004 r też kilka krotne korzystałem z infolinii polecam w razie wątpliwości..........osobiście polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

Witam,

jaka jest stawka podatku VAT za maszyny zakupione za granicą (powiedzmy w niemczech) na użytek własny nie na handel

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

O ile sie nie myle to 19% ale jeśli masz euronip i jesteś na vacie to kupijesz po cenie netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Musisz być na Vacie. Sam kupowałem rozsiewacz do nawozu i Niemiec wystawił mi fakturę z 0 stawką vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

Czyli dobrze by było się zgrać z kimś kto jest na wacie bo idzie wtedy dużo zaoszczędzić. Bo przecież przy zakupie np. Pługa czy prasy to nic nie robi że będzie kupione na kogoś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

chcę np. od 1 lutego przejść z ryczałtu na rozliczenie ogólne VAt rolniczego, jak to jest z fakturami które zostały wystawione np w maju2013 termin płatności był do września 2013 a faktyczna wpłata na konto będzie dopiero w marcu 2014 czyli po rejestracji w US. czy nie ma to znaczenia

 

 

NIe ma znaczenia. Po prostu nie rozliczasz jej w US, bo była wystawiona przed przejściem na VAT.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roart    2

jaką kwotę vatu zastosować przy usłudze ważenia samochodu (firma wykonuje ważenie firmie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Czy mozna odliczyć Vat na części zakupione do remontu ciągnika który został zakupiony przed przejściem na Vat?

 

Ciągnik obecnie nie jest wciągnięty na listę środków trwałych, z tego powodu że w przypadku jego ewentualnej sprzedaży nie chciałbym rozliczać się z US z podatku Vat uzyskanego ze sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Wg prawa podatkowego nie można. Jeżeli natomiast masz inny ciągnik wciągnięty na stan, a po fakturze nie wywnioskuje się do jakiego modelu jest część , to w skarbówce raczej tego nie dochodzą. Gorzej jak nie masz żadnego. Jest to jednak śliski temat. Także każdy sam sobie musi zadecydować. W każdym razie wg prawa nie można.

 

Ja np mam ciągnik do którego pasuje filtr od Lublina, na fakturze jest napisane tylko filtr oleju i jakiś tam kod będący oznaczeniem artykułu w sklepie. Rozliczam ten filtr z VAT-u pomimo, że nie posiadam Lublina. Tak już kilka lat i nikt się nie doczepił, jednak jakby się doczepił, to ja ciągnik do którego pasuje filtr mam na stanie. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

To może oznaczać że był jakiś błąd w deklaracji np i dzwonili, żeby wyjaśnić, ale się nie dodzwonili, chociaż do tego czasu to już powinno być wezwanie pocztą. Albo że zwrot został zajęty przez jakiegoś wierzyciela bezpośrednio z US, np gmina za zaległe podatki, lub np jakieś niezapłacone mandaty, lub zaległy krus. Po dłuższym czasie przyjdzie powiadomienie pocztą, ale warto by było przejść się zapytać albo zadzwonić, bo po co się na zapas martwić ;-) Koledze też ostatnio nie przyszedł i okazało się, że nie spodobało im się, że ma jeden ciągnik w ewidencji, a bardzo dużo faktur na paliwo, że wystarczyło by na trzy albo i więcej :) Musiał dostarczyć dowody rejestracyjne od pozostałych starych ciągników, których nie miał na stanie jako VAT-owiec , zrobili ksero i to wystarczyło. Może być dużo różnych powodów.

Edytowano przez Beti177

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

żadnych zaległości nie mam.. nikt się ze mną nie kontaktował, ale chyba mają ten termin 60 dni, żeby wtedy wszystko wyjaśnić.. strach samemu zaczepiać :P poczekam jeszcze z tydzień.. może nie spodobało im się, że mimo dużej sprzedaży i tak wyszedłem na +, no ale to by się chyba odzywali jak nie telefonicznie to pocztą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Czy mozna odliczyć Vat na części zakupione do remontu ciągnika który został zakupiony przed przejściem na Vat?

 

Ciągnik obecnie nie jest wciągnięty na listę środków trwałych, z tego powodu że w przypadku jego ewentualnej sprzedaży nie chciałbym rozliczać się z US z podatku Vat uzyskanego ze sprzedaży

 

Tak jak @Betii 177 pisze. Tylko że od początku roku zmieniły się przepisy i jak będziesz sprzedawał ten ciągnik to i tak 23% musisz oddać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Witam. Jeśli dobrze się orientuje to wat rozlicza się co miesiąc. Jeśli nie to mnie poprawcie. w ciągu roku nie mam żadnych zysków tylko same wydatki,czy to nie będzie przeszkodą w odzyskaniu watu? Na jesień mam za to przychód ze sprzedaży zboża. z góry dziękuje za wyjaśnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

No właśnie koledzy i koleżanki! Jak to w końcu jest z maszynami nabytymi przed wejściem na vat czy trzeba wystawić fakturę 23% sprzedając ową maszynę i odprowadzić vat do US czy też nie? Dziś dzwoniłem w tej sprawie do.. US i miła pani była zaskoczona ową teorią o odprowadzaniu vatu z maszyn zakupionych przed wejściem na vat!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Kolego jimmy871 nie można sprzedać ciągnika wystawiając fakturę VAT, nie wciągając go uprzednio fakturą wewnętrzną na stan swojego gospodarstwa . Skoro nie można go sprzedać wystawiając fakturę VAT , to jak można zapłacić od niego VAT do US po jego sprzedaży? Nie można.

 

Kolego chuck1807 VAT rozliczamy co miesiąc lub co kwartał, określamy to na początku . Można to potem również zmienić odpowiednim dokumentem złożonym w odpowiednim czasie w US. Jeżeli ktoś oprócz zwykłej produkcji rolniczej ma również usługi, to polecam rozliczanie co miesiąc, jeżeli nie, to co kwartał. Ale to każdy indywidualnie sobie musi postanowić , zależnie od obrotów w gosp.,niektórym przez trzy miesiące uskłada się kilka faktur, a niektórym kilkadziesiąt, w drugim przypadku rolnik przy rozliczaniu kwartalnym byłby zawalony papierami ;-)

 

Tak jak @Betii 177 pisze. Tylko że od początku roku zmieniły się przepisy i jak będziesz sprzedawał ten ciągnik to i tak 23% musisz oddać.

 

Jeżeli nawet weszły przepisy o których piszesz (o czym pierwsze słyszę, a staram się być na bierząco)to zapłaci VAt tylko pod warunkiem, że zakupił ten ciągnik na fakturę, a nie umowę kupna-sprzedaży . Bo żeby weszły takie przepisy,to bardzo dużo zmienia i na pewno byłoby o tym powszechnie wiadomo, bo to nie byle jaka zmiana.

Edytowano przez Beti177

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Beti czy dobrze rozumiem..? Jestem ryczałtowcem mam przykładowe dwa ciągniki, jeden zakupiony na umowę kupna sprzedaży od rolnika a drugi de facto na fakturę od dealera. Czy dobrze rozumiem że przy sprzedaży obu fakture 23% wystawiam tylko na tego drugiego zakupionego na fakture?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

O ile zmieniły się przepisy , o czym ja nic nie wiem, jeśli nie zmieniły się przepisy, tylko jest jak dotychczas, to o ile ciągnik na fakturę zakupiłeś jako osoba prywatna, a nie VAT-owiec, to nie możesz wystawić na niego faktury, tylko sprzedajesz go również jako osoba prywatna, czyli umową kupna-sprzedaży. Jeżeli natomiast miałbyś wystawić na niego fakturę, to musisz go wciągnąć na stan fakturą wewnętrzną i dopiero wtedy możesz sprzedać go również na fakturę. Proponuję podejrzeć wcześniejsze posty i zadzwonić do KIP , numer był podany w tym temacie. Oni wiedzą wszystko, zwłaszcza jeśli coś się zmieniło od stycznia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj