karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

karolwiesz    3

sprawę rozwiąże Tusk (lub inny dobrodziej) do tego czasu (za 5 lat) każdy większy rolnik będzie musiał rozliczać VAt na zasadach ogólnych gratis dorzucą podatek od dochodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

 

Do końca roku możesz odliczyć od samochodów osobowych 60% lecz nie więcej niż 6 000 zł.

 

Wg informacji Ministerstwa Finansów przez okres 2 pierwszych miesięcy 2014 r. będzie można odliczyć pełen vat od aut kupowanych na firmę, które będą spełniać wymogi odnośnie przestrzeni załadowczej. Wszystkie auta typu kombi spełnią ten wymóg (informacja z portalu branżowego).

 

Od marca 2014 r. mają być 3 kategorie aut. Auta wykorzystywane tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej i tu ma być pełne odliczenie vat od zakupy i eksploatacji pojazdu. Druga kategoria to auta wykorzystywane do działalności gospodarczej i prywatnej jednocześnie gdzie ma być 50% odliczania vat oraz kosztów. Trzecia kategoria to pojazdy powyżej 3,5 t, gdzie występować ma pełne odliczenie vat.

 

 

Czyli kupując takie auto "cieżarowe" z kratką na firmę czyli gospodarstwo rolne przez pierwsze 2 miechy moge odliczyć pełny Vat?

Ale jesli bedzie to osobówka nie bede musiał wykazać przed U.S. w jaki sposób taki pojazd bedzie pomocny w gospodarstwie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

henio2 bo wykorzystywał maszynę do działalności opodatkowanej , będąc na zasadach ogólnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

 

 

Czyli kupując takie auto "cieżarowe" z kratką na firmę czyli gospodarstwo rolne przez pierwsze 2 miechy moge odliczyć pełny Vat?

Ale jesli bedzie to osobówka nie bede musiał wykazać przed U.S. w jaki sposób taki pojazd bedzie pomocny w gospodarstwie?

 

Nie sądzę, aby była konieczność jakiegoś szczególnego motywowania zakupu. Gospodarstwo to przedsiębiorstwo więc potrzebne Ci jest do pracy.

 

Tutaj masz dodatkowe informacje odnośnie pojazdów poszczególnych marek:

 

http://www.samar.pl/wiadomosci/rynek-2014-lista-modeli-z-pelnym-odliczeniem-vat?locale=pl_PL

 

 

 

Czyli kupując takie auto "cieżarowe" z kratką na firmę czyli gospodarstwo rolne przez pierwsze 2 miechy moge odliczyć pełny Vat?

Ale jesli bedzie to osobówka nie bede musiał wykazać przed U.S. w jaki sposób taki pojazd bedzie pomocny w gospodarstwie?

 

Nie sądzę, aby była konieczność jakiegoś szczególnego motywowania zakupu. Gospodarstwo to przedsiębiorstwo więc potrzebne Ci jest do pracy.

 

Tutaj masz dodatkowe informacje odnośnie pojazdów poszczególnych marek:

 

http://www.samar.pl/wiadomosci/rynek-2014-lista-modeli-z-pelnym-odliczeniem-vat?locale=pl_PL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    3936

A jeżeli rolnik jedzie taką CIĘŻARÓWKĄ do kościoła modlić się o dobrą pogodę i szczęśliwe zbiory to on jest w pracy i użycie tego samochodu jest uzasadnione czy nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek118    0

Witam

Odnośnie VATu na samochody Ciężarowe tak zwane z kratką sprawa wyglada nastepująco jezeli gospodarstwo jest na Vacie odlicza sie jednorazowo cała stawkę podatku. ( tak przynajmniej było przed zmainą przepisów do konca 2010 roku )skarbówka zwraca podatek w przeciagu 2 miesiecy. W rolnictwie nie ma podatku dochodowego wiec nie można odliczyć Vatu od paliwa wiec nie potrzeba prowadzić ewidencji przebiegu. Uzytkuje takie auto od 3 lat , bez problemu dostałem zwrot podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malina2277    2

Witam mam pytanie np. jak biorę ciągnik za 200 tys. to WAT-u mam 46 tys. czyli tyle powinni mi zwrócić a w stacji gdy biorę 100 tys. pożyczki fabrycznej a płacę ze swoich 100 tys. to zwracają mi całe 46 tys. z WAT-u czy tylko 23 tys. ;)

Edytowano przez malina2277

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odliczasz cały vat z faktury, źródło pochodzenia środków nie ma znaczenia

 

henio2 bo wykorzystywał maszynę do działalności opodatkowanej , będąc na zasadach ogólnych

przedsiębiorca, który przeniesie auto do majątku osobistego nie będzie musiał doliczać VAT, więc z rolnikiem będzie tak samo

 

W rolnictwie nie ma podatku dochodowego wiec nie można odliczyć Vatu od paliwa wiec nie potrzeba prowadzić ewidencji przebiegu.

PIT nie ma związku z możliwością odliczenia VAT od paliwa, natomiast przy kontroli możemy zostać poproszeni o "uzasadnienie" ilości zużytego paliwa, należy jednak pamiętać, iż nawet kupując kratkę z pełnym odliczeniem VAT w 2014, po zmianie przepisów nie będzie istniała możliwość odliczenia VAT od paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

W przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatnik będzie mógł odliczać 60 proc. VAT zapłaconego przy zakupie, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Ograniczenie to nie będzie dotyczyć tzw. vanów oraz pikapów, a także m.in. pojazdów o ładowności większej niż 500 kg, które na podstawie świadectwa homologacji zostaną uznane za pojazdy inne niż osobowe.

 

Jest tekst jednego z portali informacyjnych. A dokładnie rozchodzi mi się o zapis że vanów nie obejmie ograniczenie. Ktoś obeznany mógł by to rozwinąć, dlaczego, i które auta są vanami?

 

@kissmy - jeśli rolnik ma DG i rozlicza się z vat-u to i gospodarstwo też musi się rozliczać. Dlatego jak rolnik może przenieś auto do majątki osobistego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z vat owszem, ale nie z pit, teoretycznie wystarczy wyłączyć samochód z EŚT, lecz gospodarstwo nie musi jej prowadzić, więc wszystko okaże się dopiero w praniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ministerstwo Finansów uspokaja, że mimo zmiany przepisów o VAT przedsiębiorcy, którzy przy nabyciu np. nie mieli prawa do odliczenia VAT, nie będą musieli odprowadzać tego podatku, jeżeli sprzedadzą auto po 1 stycznia 2014 r.

To dobra wiadomość dla tysięcy podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy stanęli przed groźbą konieczności zapłaty VAT, gdyby chcieli po 1 stycznia 2014 r. sprzedać swój prywatny samochód (ale także inne urządzenie czy maszynę) zaliczony do środków trwałych firmy. Chodzi o sytuację, kiedy przedsiębiorca wciągnął do działalności gospodarczej i amortyzował własny samochód, przy nabyciu którego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT.

 

1 stycznia 2014 r. zmienia się ustawa o VAT. Nowelizacja przewiduje, że zwolniona będzie sprzedaż towarów "wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej" z VAT, jeżeli podatnik kupując taki towar nie miał prawa do odliczenia VAT. Obecnie warunkiem zwolnienia jest tylko brak prawa do odliczenia VAT przy kupnie takiego towaru.

 

Senior Consultant ze spółki Crido Taxand Marcin Brzezin uważa, że nowe przepisy są mocno kontrowersyjne. Wynika z nich bowiem, że w przypadku np. samochodu wykorzystywanego zarówno do czynności zwolnionych, jak i do czynności opodatkowanych VAT, jego sprzedaż trzeba by opodatkować, nawet w sytuacji nie odliczenia VAT przy nabyciu. W takim przypadku fiskusowi - po doliczeniu podatku dochodowego - trzeba by oddać prawie połowę wartości takiego samochodu.

 

Obawy jednoosobowych firm rozwiało Ministerstwo Finansów. Rzeczniczka MF Wiesława Drożdż poinformowała PAP, że sposób rozliczenia VAT od sprzedanego po 1 stycznia 2014 r. samochodu, przy nabyciu którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku, będzie uzależniony od konkretnego stanu faktycznego.

 

- Zakładając, że prywatny samochód osobowy został przekazany do majątku i wprowadzony do ewidencji środków trwałych (podlegał amortyzacji), a następnie został przekazany na cele prywatne (...), wówczas sprzedaż takiego samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT - poinformowała Dróżdż.

 

Rzeczniczka dodała, że jeżeli taki samochód nie został przez podatnika przekazany na cele prywatne, czyli stanowi nadal majątek firmy, wówczas sprzedaż takiego samochodu będzie podlegała opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. - Jednakże podatnik będzie mógł wówczas zastosować szczególną procedurę wynikającą z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT marża - PAP) - dodała.

 

Wskazała, że obie te zasady będą miały zastosowanie w przypadku zakupu samochodu "na firmę", jeżeli nie został naliczony podatek VAT, bowiem kupiono go np. od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności bądź chodziło o zakup samochodu zwolnionego z VAT.

 

- Ministerstwo Finansów dokonało korzystnej dla przedsiębiorców wykładni nowych przepisów. Jeśli taka będzie praktyka stosowania prawa, to podatnicy nie będą zmuszeni do opodatkowywania sprzedaży towarów, przy których nabyciu nie mieli prawa do odliczenia VAT - ocenił w rozmowie z PAP doradca podatkowy w kancelarii KNDP Konrad Piłat.

 

Jego zdaniem minister powinien wydać w tym zakresie interpretacje ogólną, która będzie dawać podatnikom ochronę, gdyby w przyszłości urzędy skarbowe zmieniły zdanie. - Należy w niej szczegółowo wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Jedną z nich jest np. możliwość zastosowania procedury VAT marża w przypadku, gdy podatnik kupił nowy samochód osobowy do celów prywatnych i po jakimś czasie wprowadził go do majątku firmy. Z przepisów bowiem wynika, że procedura ta nie dotyczy towarów fabrycznie nowych. Nie wiadomo, czy MF zgodzi się, że w tym przypadku nabyciem jest wprowadzenie pojazdu do majątku firmy - zaznaczył Piłat.

 

Zwrócił także uwagę, że wycofanie samochodu z aktywów przedsiębiorstwa do majątku prywatnego tylko w celu uniknięcia opodatkowania VAT jego sprzedaży może zacząć budzić wątpliwości, gdy do ordynacji podatkowej zostanie wprowadzona klauzula obejścia prawa, nad którą od dłuższego czasu pracuje resort finansów.

Edytowano przez SOKAN
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafals2    6

Mam takie pytanie Tato przepisuje na mnie gospodarstwo jest vatowcem i wszystkie maszyny brał na vat, jeśli ja przejmę to gospodarstwo to będę musiał ten vat zwrócić czy nie ? CZy ja też będę musiał zostać vatowcem ? Dodam jeszcze że od największej inwestycji czyli kupna ciągnika minęło 6 lat. Jak to jest z tymi przepisami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Przekazanie gosp. będzie dla twojego ojca traktowane dla celów vat jak likwidacja działalności , co za tym idzie będzie musiał zrobić remanent końcowy , maszyn , towarów itp...,

 

Kto rozliczał vat ojcu księgowa? Jeśli tak to radzę z nią porozmawiać przed przekazaniem gosp. , jeśli nie to też proponuję wizytę u doradcy lub w biurze rachunkowym ,żeby potem nie było niespodzianki, ... przez forum to ciężko pewne rzeczy ogarnąć ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafals2    6

Rozliczalo go biuro rachunkowe. I jak przekazuje to gospodarstwo to ja będę musiał oddać ten vat czy nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z tego co pamiętam, większość interpretacji w takim przypadku (jeśli następca też był vatowcem) traktowała takie przeniesienie gospodarstwa jako kontynuację działalności, więc nawet spis z natury nie był wymagany, tylko vatZ + vatR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Ministerstwo Finansów uspokaja,

 

 

Sokan, mógłbyś tak w 3 zdaniach wytłumaczyć "po polskiemu" co nasz kochany MF szykuje.....?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

można to potraktować jako zbycie przedsiębiorstwa,ale w momencie otrzymania darowizny syn powinien się rozliczać na zasadach ogólnych . Czy jest możliwość aby być rolnikiem rozliczającym się na zasadach ogólnych przed otrzymaniem gosp.- nie mam pojęcia ...

Jeśli przekaże gosp. synowi który będzie RR, faktycznie można nadal to potraktować jako przekazanie przeds. ale wtedy trzeba prześledzić zakupy środków trwałych , bo nastąpi zmiana przeznaczenia (na działalność nieopodatkowaną) i może być korekta vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jak to co szykuje, po prostu szuka kasy.

Mam takie pytanie. Robiąc sprzedaż w 2013 r (dokładnie środka trwałego - maszynę) na stawkę ZW z wiadomych przyczyn. Kupujący jest rolnikiem ryczałtowym ja rozliczającym z vat. Ja wystawiam fakturę i tylko fakturę czy też jeszcze umowę kupna sprzedaży ?

 

Jak to co szykuje, po prostu szuka kasy.

Mam takie pytanie. Robiąc sprzedaż w 2013 r (dokładnie środka trwałego - maszynę) na stawkę ZW z wiadomych przyczyn. Kupujący jest rolnikiem ryczałtowym ja rozliczającym z vat. Ja wystawiam fakturę i tylko fakturę czy też jeszcze umowę kupna sprzedaży ?

A i jak dokładnie wystawia się fakturę ZW czyli zwolnioną, bo nigdy takiej nie wystawiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

faktura jest taka sama, tylko jako stawkę wpisujesz ZW i jeszcze jest taka praktyka, iż w uwagach wskazuje się podstawę prawną zastosowania tej stawki (przynajmniej w przypadku używanych maszyn), wystarczy sama faktura, ale uwaga na limit dla kasy fiskalnej, gdyż łatwo można go przekroczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renata37N    0

Witam. Czy ktoś z was odliczał Vat za usługi notarialne. Kupiłem ziemie i od notariusza wziąłem fakturę. Kiedyś obiło mi się o uszy że można z tego odliczyć podatek.

 

Witam. Czy ktoś z was odliczał Vat za usługi notarialne. Kupiłem ziemie i od notariusza wziąłem fakturę. Kiedyś obiło mi się o uszy że można z tego odliczyć podatek.

 

 

Witam

 

Oczywiście jak najbardziej można odliczyć vat od tasy notarialnej na zakup ziemi.

Ja z kolei mam pytania dotyczące samej ziemi: czy na podstawie aktu notarialnego należy ją wpisać do ewidencji zakupów i ująć w deklaracji ( mimo że jest bez vat) i czy należy ją wpisać do ewidencji środków trwałych. Proszę o informację.

 

Witam. Czy ktoś z was odliczał Vat za usługi notarialne. Kupiłem ziemie i od notariusza wziąłem fakturę. Kiedyś obiło mi się o uszy że można z tego odliczyć podatek.

 

 

Witam

 

Oczywiście jak najbardziej można odliczyć vat od tasy notarialnej na zakup ziemi.

Ja z kolei mam pytania dotyczące samej ziemi: czy na podstawie aktu notarialnego należy ją wpisać do ewidencji zakupów i ująć w deklaracji ( mimo że jest bez vat) i czy należy ją wpisać do ewidencji środków trwałych. Proszę o informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

ponawiam: ostatecznie od tego roku ksiegujemy wszystkie faktury ktore mamy na termin w miesiacu rzeczywistej zaplaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj