karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ONA77    13

Zgadzam się z heniem2 . Dla ciebie krowa jest towarem a nie śr.trw. i nie można tu stosować zwolnienia.

 

Tak jak w innej działalności np. sklep , podatnik zwolniony kupuje towar , a potem przechodzi na zasady ogólne , i od tego momentu cały towar który sprzedaje opodatkowuje vatem , bez względu na to kiedy go zakupił .

Zasady dla środów trwałych są inne niż dla sprzedawanego towaru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwed1983    0

mam pytanie,przy przejściu na vat jak długo trzega na nim być?

 

mam pytanie,przy przejściu na vat jak długo trzeba na nim być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Tak ale jeśli pobudujesz budynek i odliczysz Vat to jest rozliczany w ciągu 10 lat i jesli po trzech latach zrezygnujesz to będzisz musiał 70% tego odliczonego zwrócić do urzędu skarbowego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

A termin 10 lat jest liczony od dat na poszczególnych fakturach zakwalifikowanych do budowy tegoż budynku, czy od oddania budynku do użytku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A jak księgować faktury za padłe zwierzęta? Gmina pokrywa cały koszt ale faktura przychodzi do mnie i jest napisane zapłacono. Księgować to jako normalny zakup i odliczyć vat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Sprzedając ciągnik nabyty przed przejściem na vat a teraz bedąc na vacie sprzedajesz go to vatu nie naliczasz sprzedajesz ze stawką zw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolwiesz    3

Sprzedając ciągnik nabyty przed przejściem na vat a teraz bedąc na vacie sprzedajesz go to vatu nie naliczasz sprzedajesz ze stawką zw

a czy od 2014 to się nie zmienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No zmienia się tylko tydzień już został na sprzedaż zw po 1 stycznia 23% vat :( jakoś trza ten budżet łatać panie Tusk ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

też poproszę o jakieś źródło tych informacji.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Rzeczywiście też tak słyszałem ze od 1 stycznia na takie maszyny bedzie 23% takze jezeli je macie to teraz jest odpowiedni czas aby sprzedawać ze stawką zw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie mam za bardzo teraz czasu ale poszukajcie sobie gdzieś ja brałem udział w szkoleniu bo od kilku lat jestem na vat i organizują takie szkolenia dla vatowcó więc to na 100 % pewna informacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A jeśli samochód osobowy wrzuciłem w ewidencję środków trwałych to też powinienem przy sprzedaży wystawić FV 23% ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
fakt to pewne - poniżej link:

http://www.podatki.e...VAT,1,68,1.html

czyli jednak przeszło :(

No to trza sprzedać co się da ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

Witam :)

 

Czy mogę też również odliczyć sobie vat od samochodu osobowego który będzie wykorzytstywany również w rolnictwie pewnie będzie to suzuki grand vitara.

 

I mam takie pytanie czy sprzedając kombajn ze stołem do rzepaku za który odliczyłem sobie vat muszę wystawić na niego fakturę vat ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

od osobówki całego vatu nie możesz odliczyć, chyba że kupisz go z kratką na początku 2014 roku, jeśli kombajn kupi osoba fizyczna nieprowadząca DG lub rolnik ryczałtowiec to nie musisz wystawiać faktury, nabijasz to tylko na kasie, a jeśli jeszcze jej nie masz to zyskujesz w takim przypadku obowiązek zainstalowania a sprzedaż ewidencjonujesz bez wystawienia faktury

 

http://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/dostawa-uzywanych-samochodow-osobowych-bedzie-zwolniona-z-vat.html

i co teraz zrobić z maszynami nabytymi przed przejściem na zasady ogólne? darować to ryczałtowcowi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
no jednak nie

13.12.2013. Opublikowane w kategorii VAT i akcyza

Sprzedaż towarów używanych nadal bez podatku

podaj konkretnego linka do artykułu.

 

 

od osobówki całego vatu nie możesz odliczyć, chyba że kupisz go z kratką na początku 2014 roku, jeśli kombajn kupi osoba fizyczna nieprowadząca DG lub rolnik ryczałtowiec to nie musisz wystawiać faktury, nabijasz to tylko na kasie, a jeśli jeszcze jej nie masz to zyskujesz w takim przypadku obowiązek zainstalowania a sprzedaż ewidencjonujesz bez wystawienia faktury

http://www.experto24...iona-z-vat.html

i co teraz zrobić z maszynami nabytymi przed przejściem na zasady ogólne? darować to ryczałtowcowi?

co do tej kasy - przy sprzedaży chyba musza być spełnione 2 warunki:

1. musisz osiągnąć pewien pułap (było 40 a jest 20 tys pln AFAIR) ze sprzedaży ryczałtowcom lub osobom nieprowadzącym DG,

2. musisz też wystawić ponad chyba 50 faktur z czego ileś tam musi być na ryczałtowców ....

 

i oba te warunki muszą być spełnione żeby zaistniała konieczność instalowania kasy.

O ile pierwszy warunek - 20 tys w tym roku spełnić jest łatwo o tyle drugi to już zależy od gospodarstwa.

Księgowa właśnie mi to tłumaczyła na początku tego roku bo te 20 tysia to prawie osiągnąłem zdejmując nieużywane maszyny z Ewidencji. Mówiła że mogę spać spokojnie o ile nie wystawię iluś tam faktur do końca roku. Może ktoś to potwierdzić?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Witam kolegów! Jak niemal wszyscy z was niegdyś stoimy z ojcem przed decyzją przejść czy też nie przejść na vat? Nie będe ukrywał że sporym motywatorem jest nowy kombajn który kupujemy a na którym jest przeszło 100tys zł vatu..! Nasze gospodarstwo nastawione jest na hodowle bydła mlecznego rocznie sprzedajemy ok 300 tys litrów mleka, żywiec, byczki, rzepak, burak cukrowy i pszenice. Łącznie mamy ok 110h ziemi. W tej chwili całe gospodarstwo jest na ojca z racji cierpliwego oczekiwania na MR :] Kupujemy sporo paliwa ok 20tys litrów rocznie, nawozy, środki ochrony roślin i inne drobniejsze rzeczy.. Chciałbym nawiązać kontakt z kimś w podobnej sytuacji z gospodarstwem o podobnym profilu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj