karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

SOKAN    13

Zrobiłem kurs na diagnostę opryskiwaczy. Rozliczając się z vat-u jako gospodarstwo rolne i jako posiadając działalność gospodarczą, mogę starać się o zwrot podatku vat z faktury za kurs ? Dodam że jeszcze nie mam wpisanego odpowiedniego kodu PKD w gminie, co jest równoznaczne że nie świadczę jeszcze usług w tym zakresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

Tylko skąd US będzie w ogóle wiedział że taki rolnik ma taka maszynę?

a np. od części danej maszyny nie odliczasz sobie vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ten przepis wydaje się być niesprawiedliwy. Jestem na ryczałcie, kupuję nową maszynę płacąc za nią cenę brutto. US VATu nie zwróci. W międzyczasie przechodzimy na VAT. Rozumiem odprowadzenie podatku przy sprzedaży, który nam zwrócono będąc na VACIE , ale w takiej sytuacji rolnik traci dwa razy. Cena może i niższa, ale zawsze to strata. Jak dla mnie przepis powinien objąć tyylko te maszyny, które były kupione po przejściu na VAT. Dobrze to zrozumiałem, czy piszę głupoty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Maszyny po przejściu to cały czas obejmuje B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

Koledzy chce sprzedać ciągnik z gospodarstwa. Sprzedaje go firmie handlującej maszynami i wystawie im fakture Vat z zwolnioną stawka Vatu. Czy oprocz tego musze jeszcze cos zrobic np: w urzedzie komunikacji ???? wyrejestrowac go czy nic wiecej nie musze robic ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jeśli rolnik vatowiec kupuje art stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy vat. i przeznacza je na cele związane z dział . gosp. (np. ogrodzenie dla bydła), a sprzedawca jest również czynnym podatnikiem vat , to taki rolnik otrzymuje FV z oznaczeniem "odwrotne obciążenie", i to on musi ten vat rozliczyć, i nie ma zmiłuj...

Wykazuje go wtedy z jednej strony jako vat należny np. jakąś faktura wewnętrzną lub innym dokumentem wewnętrznym , a z drugiej jako vat naliczony i tym samym taki zakup równa się dla tak samo jakby wystąpił do US o zwrot vatu . rozlicza sie to normalnie w deklaracji VAT 7

 

A w takiej fakturze wewnętrznej kogo wpisujemy jako sprzedawcę i nabywcę? VAT należny czyli siebie wpisujemy jako sprzedawcę a firmę, która sprzedała jako nabywcę? :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Koledzy chce sprzedać ciągnik z gospodarstwa. Sprzedaje go firmie handlującej maszynami i wystawie im fakture Vat z zwolnioną stawka Vatu. Czy oprocz tego musze jeszcze cos zrobic np: w urzedzie komunikacji ???? wyrejestrowac go czy nic wiecej nie musze robic ?????

 

Na pewno musisz wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową tam gdzie ubezpieczałeś ciągnik i ewentualnie odzyskać niewykorzystaną składkę.

Wyrejestrować go w wydziale komunikacji też musisz - chyba że przy fakturze jest inaczej ale nie sądzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

wypowiedzenie OC czyli pisemko+ksero faktury wysyłasz faxem a najlepiej listem poleconym ze zwrotką.

W wydziale komunikacji wypełniasz druczek o zbyciu pojazdu i pokazujesz im swoją kopię faktury (zrób im xero). Warto nie zaniedbywać tego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Może nie na temat , ale potrzebuje faktury RR za np zboże na ok 18 000 zł Oddam 3% VAT u najchętniej osoby z woj. podlaskiego Pilne warunki do dogadania . Mam swoja kasę tylko chodzi o przelew i fakturę..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jak myślicie pracownicy z US przeglądają to forum ? jak tak to karol kowalik jest namierzany mam nadzieje że nie jet to twoje nazwisko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Mam pytanie odnośnie rozliczenia Vat-u za używany ciągnik. Czy cały vat naliczony odliczam w miesięcznej deklaracji czy muszę go podzielić na dłuższy okres?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Telefon komórkowy - w maju 2011 roku kupiłem telefonik GSM, bez promocji, normalnie za gotówkę. Odliczyłem VAT.

Czas na wymianę, tzn kupię znowu nowy (telefon+to co ma w pudełku+ładowarka samochodowa+uchwyt na szybę) z gwarancją i na fakturę VAT, nic specjalnego ale żeby pochodził ze dwa latka.

Na coś mam uważać? Stary wyląduje pewnie w koszu, mimo że sprawny.

Kupiłeś już ten telefon? Ja planuję kupić telefon na fakturę (ok. 200zł VAT-u) tylko nie chcę odliczać VAT-u od doładowań bo i tak kupuję taniej. Na coś uważać czy bez problemu przejdzie? no i kwestia późniejszego pozbycia się go po ok. 2-3 latach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

mi przeszło wtedy bez problemu.

Teraz odwleka się sprawa bo kupiłem kamerkę do pickupa (bez vatu), następna będzie nawigacja samochodowa (tutaj f.vat i odliczenie) i potem dopiero telefon (play coś chce mi dać ale nie wiem co a tak sobie myślę czy nie odpuścić odliczania VATu ze skarbówki a telefon kupić taniej bezpośrednio w chinach).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

testuję zakup z chin na bazie kamerki za 300zł - zobaczymy co wyjdzie.

 

Co do telefonu i innych sprzętów elektronicznych/elektrycznych to pamiętaj że możesz na fakturze po 2 latkach dopisać że uległo uszkodzeniu i oddałeś do punktu gdzie zbierają taki sprzęt i oni mogą wystawić Ci kwit że przyjęli np 2 telefony, 3 szlifierki, 2 pompy do brudnej wody itp i to podpinasz pod fakturę i już.

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@ karolkowalik mało w tym UKSie macie roboty, że Cię tu przygnało ;) , tu wszyscy uczciwi.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Koledzy mam takie pytanie, czy od krowy która była w gospodarstwie przed przejściem na Vat i teraz ją sprzedam muszę odprowadzić 8%Vat czy wystawić fakturę ze stawką ZW. Inwentarz żywy jest zaliczany do środków trwałych, to chyba tak samo jak bym sprzedał np ciągnik który był przed przejściem na vat w gospodarstwie i teraz bym go sprzedał ze stawką ZW. Proszę o podpowiedź co zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artursz89    454

Nie wiem czy taniej Cię to wyjdzie ;)

 

Ciekaw jestem co ile czasu byłoby "bezpiecznie" zmienić telefon (kupić drugi a stary zostawić) ;)

 

Hmm telefon można chyba jednorazowo zamortyzować a tak to ogólnie amortyzuje się przez 5 lat.

Wydaje mi się, że rozsądnie to byłoby raz na rok (zawsze możesz dopisać że zw na pracę w oborze i wilgoć czy też zniszczenia mechaniczne, tj kurz pęknięcia rozwalają ci się co roku:)) W biurze rachunkowym zapytaj jak cię rozlicza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

ARO tak nie do końca jest że to co kupił bez vat to sprzedaje bez vatu. Jesli kupujesz maszyne bez vatu np.od rolnika na umowe i ta maszyna w twoim gosp jest okres krótrzy niż pół roku to sprzedając ją musisz wystawić fakture z e stawką vat i vat rozliczyć w skarbowym. to samo dotyczy zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Nie ma znaczenia czy nabyłeś przed przejściem na vat sprzedając musisz doliczyć vat i nie ważne czy pól roku czy jeden dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj