karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

Mam nadzieję,że mnie nie zlinczujecie za to, że pytam zamiast przejrzeć kilkaset stron tematu. Wyszukiwarka działa kiepsko i trudno jest mi znaleźć konkretne informacje.

Zastanawiam się nad przejściem na VAT. Muszę tylko wyliczyć czy będzie to dla mnie opłacalne. Czy poniższe stawki Vat są nadal aktualne, czy zmieniają się po nowym roku? http://www.wodr.konskowola.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=72&Itemid=142

Inne pytanie. Chcąc kupić nową maszynę w kredycie fabrycznym( nic z PROW) otrzymam za nią fakturę VAT. Będę mógł wówczas otrzymać zwrot VAT z US z maszyny za kredyt?

Wiem, że będąc Vat-owcem kupuję np jałówkę od rolnika ryczałtowego i wystawiam fakturę Vat RR, to samo z zakupem np sianokiszonki, którą także kupuję co roku. Jak wygląda sprawa zakupu od rolnika Vat-owca? Kto komu wystawia fakturę?

Ostatnie pytanie. Gdzie mogę nabyć i jakie gotowe druki faktur VAT będą mi potrzebne? Dodam, że utrzymuję się z mleka i sprzedaję jak każdy kilkanaście cieląt rocznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123ula    0

Bardzo interesuje mnie twój post ponieważ cały czas zastanawiamy się nad przejściem na Vat.

Są bardzo podzielone zdania wśród rolników. Również posiadamy krowy i nie bardzo wiemy jak to będzie wychodzić w praktyce.

Może ktoś z Państwa nam doradzi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekz1975    188

przy produkcji mleka przejscie na vat bez duuuzych inwestycji sie nie oplaca dajemy tylko prace ksiegowym i ganiamy za fakturami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sam muszę wszystko wyliczyć i Tobie 123ula także polecam i wtedy będzie wiadomo. Z tego co się dowiedziałem podczas krótkiej rozmowy z dealerem zwrot VAT w fabrycznym finansowaniu idzie dla banku i tu moje ogromne zdziwienie. Wczoraj czytałem o podobnym przypadku i szantażu banku, że jak nie odda VATu od maszyn zwróconych przez US to rozwiąże umowę kredytową itp. nie czytałem dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cinek8541    76

Mój kuzyn jakiś czas temu przeszedł na Ogólny Vat.Utrzymuje się z produkcji mleka(kilkanascie krów) jak na razie sobie chwali.Sam ostatnio coraz częściej się zastanawiam nad przejściem......Wiadomo wszystko zależy od specyfiki danego gosp. ale wydaje mi się,że (jak jak ktoś pisał kilka\nascie stron wyżej) i przy niewielkich inwestycjach powinno sie wyjść na plus.Mniejsze gosp. też przecież kupują dodatki do pasz,części do maszyn itp.Zawsze można nie co obniżyć te koszta.


Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18

ja brałem ciągnik w kredycie fabrycznym(paribas),jestem vatowcem i bank nic do vat-u nie miał.Płacę ustalone raty i już.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

znajoma idzie na podyplomówkę z zakresu rachunkowości, jaka jest stawka vat od studiów podyplomowych i czy może odliczyć vat prowadząc gospodarstwo i rachunkowość w nim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

ANR sprzedaje działkę niby nierolną ale w cenie praktycznie rolnej . W cenie jest zawarty VAT <od części ceny> , czy kupując tę działkę dostanę zwrot podatku? Jestem Vatowcem.

Nie możesz odliczyć tylko Vat związany z produkcją w gospodarstwie

 

A jeśli bym chciał pobudować kiedyś na tej działce np. oborę , garaż, silosy czy coś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli nie jest to działka na cele rolnicze to żadnej obory tam nie postawisz B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Mój kuzyn jakiś czas temu przeszedł na Ogólny Vat.Utrzymuje się z produkcji mleka(kilkanascie krów) jak na razie sobie chwali.Sam ostatnio coraz częściej się zastanawiam nad przejściem......Wiadomo wszystko zależy od specyfiki danego gosp. ale wydaje mi się,że (jak jak ktoś pisał kilka\nascie stron wyżej) i przy niewielkich inwestycjach powinno sie wyjść na plus.Mniejsze gosp. też przecież kupują dodatki do pasz,części do maszyn itp.Zawsze można nie co obniżyć te koszta.

Kupując tylko dodatki paszowe, nawozy części itp to trzeba się dobrze nakombinować żeby wyjść na zero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

No potwierdzam a jak kasę przeznaczysz np na zakup ziemi czy spłatę kredytów wtedy przy dużej produkcji możesz co miesiąć oddawać do US nawet po kila tysięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danmary    0

sprzedając warchlaki rolnik na zasadach ogólnych dla ryczałtowca to powinien wystawic fakturę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asan    0

Napewno ceownik zakupuje się w cenie netto. Jak to trzeba rozliczyć taką fakturę pozycja w deklaracji vat7 "dostawa towarów i świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca?

 

Sprawa jest ciut bardziej skomplikowana. Stal kupuję się z odwrotnym obciążeniem (czyli VAT płaci kupujący) tylko w przypadku gdy towar jest kupowany w celu odsprzedaży, przez płatnika VAT. Jeśli idzie na potrzeby firmy to kupuje się ze zwykłym obciążeniem.

I teraz najlepsze, jeśli klient powie (a nawet napisze) że on to do dalszej odsprzedaży, a zużyje sobie w firmie/gospodarstwie i nie zapłaci VATu to US _ma_prawo_ obciążyć VATem SPRZEDAWCE.

Przy czym de facto sprzedawca nie ma żadnej prawnej możliwości nie tylko sprawdzenia czy VAT został odprowadzony, ale nawet zgodnie z prawem nie może wymagać wylegitymowania się klienta (teoretycznie można wezwać policję bo oni mogą).

Siedzę w środku tego burdelu zgotowanego przez kretynów z rządu i sejmu, więc musiałem spędzić sporo godzin nad analizą wszelkiego typu d*pochronów i możliwych skutków w razie gdyby trafił się klient przekręciarz.

Prawnik sugerował żeby wszyscy musieli podpisać oświadczenie że na potrzeby własne i wtedy VAT przechodzi przez firmę w której pracuję, ale księgowy złapał się za głowę i zabronił takich manewrów bo to z kolei mogłoby spowodować że klient wystąpi do US o zwrot zapłaconego VAT.

Jak widać, jakby się człowiek nie obrócił to d*pę i tak mu skarbówkę złoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dobrze wiedzieć;]

 

wskażcie mi proszę co zrobić, gdy zgubiłem telefon, od którego odliczyłem vat? (oczywiście ktoś się nim zaopiekował, policja nie chce przyjąć zgłoszenia kradzieży, natomiast w biurze rzeczy znalezionych telefonu nie ma)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

 

Sprawa jest ciut bardziej skomplikowana. Stal kupuję się z odwrotnym obciążeniem (czyli VAT płaci kupujący) tylko w przypadku gdy towar jest kupowany w celu odsprzedaży, przez płatnika VAT. Jeśli idzie na potrzeby firmy to kupuje się ze zwykłym obciążeniem.

I teraz najlepsze, jeśli klient powie (a nawet napisze) że on to do dalszej odsprzedaży, a zużyje sobie w firmie/gospodarstwie i nie zapłaci VATu to US _ma_prawo_ obciążyć VATem SPRZEDAWCE.

Przy czym de facto sprzedawca nie ma żadnej prawnej możliwości nie tylko sprawdzenia czy VAT został odprowadzony, ale nawet zgodnie z prawem nie może wymagać wylegitymowania się klienta (teoretycznie można wezwać policję bo oni mogą).

Siedzę w środku tego burdelu zgotowanego przez kretynów z rządu i sejmu, więc musiałem spędzić sporo godzin nad analizą wszelkiego typu d*pochronów i możliwych skutków w razie gdyby trafił się klient przekręciarz.

Prawnik sugerował żeby wszyscy musieli podpisać oświadczenie że na potrzeby własne i wtedy VAT przechodzi przez firmę w której pracuję, ale księgowy złapał się za głowę i zabronił takich manewrów bo to z kolei mogłoby spowodować że klient wystąpi do US o zwrot zapłaconego VAT.

Jak widać, jakby się człowiek nie obrócił to d*pę i tak mu skarbówkę złoi.

 

Czyli jeśli kupiłem stal do gospodarstwa na fakturę z odwrotnym obciążeniem to powinienem iść po korektę na zwykłą fakturę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asan    0

Jeśli jesteś VATowcem to tak, jeśli jesteś ryczałtowcem na 99,9% nie (ten 0,1% zostawiam na interpretacje urzędu skarbowego ;>).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

To jak jestem na zasadach ogólnych to jaką fakturę powininienem wołać wykorzystując stal na ogrodzenie do bydła?

normalna fakture Vat czy Fature z odwrortym obciażeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asan    0

Z VAT 23% bo z VAT "0" (Nie może być na fakturze 0, tylko powinien być "odwrócony") kupuje rolnik ryczałtowiec (AFAIK nawet dla siebie) albo podatnik na zasadach ogólnych który odsprzedaje dalej stal. Tyle teorii, w praktyce tu gdzie pracuje jak bierzesz na firmę (a gospodarstwo na zasadach ogólnych to firma) to zawsze dostaniesz vat 0, bo księgowy doszedł do wniosku że w razie czego to będzie najmniej szkodliwe dla naszej firmy. Doszło do takiego paradoksu że piekarnia kupiła profile do płyt G-K z vat 0. I u nas nie dostaniesz innego papieru (przynajmniej do czasu aż się skarbówka przypieprzy - najbliższa kontrola w ciągu 3m-cy). Dla kupującego to tak na prawdę nie ma znaczenia, zaksięgujesz co Ci dadzą i jeśli rozliczysz VAT w ten czy inny sposób nikt Cię ciągać nie będzie. To sprzedający odpowiada za wystawioną fakturę.

Aha, nie jestem księgowym ani inspektorem w skarbówce, robię za informatyka i wiem tyle ile było mi niezbędne by jakoś ogarnąć ten chory pomysł p. osłów i wdrożyć w firmie. Próbowaliśmy wyciągać informacje od zaprzyjaźnionego szefa urzędu skarbowego. Powiedział "Przecież my sami nie wiemy, czekamy na wytyczne. Na razie raczej nie będziemy karać"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

stal stalą ale mnie interesuje coś innego.

 

Telefon komórkowy - w maju 2011 roku kupiłem telefonik GSM, bez promocji, normalnie za gotówkę. Odliczyłem VAT.

Czas na wymianę, tzn kupię znowu nowy (telefon+to co ma w pudełku+ładowarka samochodowa+uchwyt na szybę) z gwarancją i na fakturę VAT, nic specjalnego ale żeby pochodził ze dwa latka.

Na coś mam uważać? Stary wyląduje pewnie w koszu, mimo że sprawny.

 

GPSu do samochodu wraz z kamerką cofania. Jeździliśmy sporo za kombajnem, teraz pewnie też będę jeździł za innymi sprawami. Upatrzyłem sobie navigację+kamerkę cofania tyle że 750zł stoi. Jak myślicie, przejdzie? Wiadomo że "do gospodarstwa" itp. Kamerka na stałe w pick-upie a GPS jak nie w pick-upie to w drugim autku będzie jeździł.

Czy przejdzie taki zakup?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli rolnik vatowiec kupuje art stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy vat. i przeznacza je na cele związane z dział . gosp. (np. ogrodzenie dla bydła), a sprzedawca jest również czynnym podatnikiem vat , to taki rolnik otrzymuje FV z oznaczeniem "odwrotne obciążenie", i to on musi ten vat rozliczyć, i nie ma zmiłuj...

Wykazuje go wtedy z jednej strony jako vat należny np. jakąś faktura wewnętrzną lub innym dokumentem wewnętrznym , a z drugiej jako vat naliczony i tym samym taki zakup równa się dla tak samo jakby wystąpił do US o zwrot vatu . rozlicza sie to normalnie w deklaracji VAT 7

 

Jesli zakupy takie robi RR, albo podatnik zwolniony z vat (np. ze względu na obrót) ,to też dostaje fakturę "odwrotne obciążenie " różnica jest taka ze musi sam vat odprowadzić do US i nie dostanie jego zwrotu ( czyli zapłaci netto + 23%), rozlicza wtedy na deklaracji VAT-9M, jeśli dobrze pamiętam....

 

Fakturę z 23% vat dostanie tylko kupujący który nie jest podatnikiem vat, albo kupuje na cele nie związane z dział. , jako zwykły konsument.

 

 

Jeśli chodzi o telefon to możesz zmienić , dopnij do faktury za stary jakąś informację , protokół zrobiony przez siebie ze popsuł się czy co tam się z nim stało..

 

Co do GPS , ja odliczyłabym tu jednak część vatu , bo wtedy można powiedzieć ze używasz go zarówno w działalności jak i prywatnie ( co zapewne będzie miało miejsce),

 

Kissmy... zobacz na interpretację nr ITPP1/443-361/13/KM, sytuacja troche ina bo kradzież ale trochę rozjaśnia..

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

witam.

Ja mam pytanie o zwrot vat-u przy budowie obory która będzie kompleksowo stawiana przez jedną firmę. Koszt powiedzmy 700tys.zł To odzyskuję cały vat od tej kwoty czy inaczej to wychodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Czy słyszeliście że od Nowego Roku rolnik Vat sprzedając maszynę którą nabył przed przejściem na Vat będzie musiał odprowadzić 23% od ceny sprzedaży :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj