karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

AniaL    5

może i to jest 5 minut - ale z jakiej paki jakaś prywatna firma stawia się ponad prawem i ma mnie zmuszać do czegoś, czego prawo nie wymaga

 

nie mam konta na fejsie, nie mam karty kredytowej i nr regon też nie będę mieć - jeśli prawo wyraźnie nie będzie o tym stanowiło

 

niedługo wszczepią nam chipy do tyłka i jak ktoś się Państwu narazi - to go karnie wyłączą z życia społecznego :ph34r:

 

dzięki wyszukiwarce regon można sobie po nipie sprawdzić wszelkie dane, a parę lat temu mieliśmy koszmarne przejścia po tym, jak ktoś sobie założył lipną firmę na dane firmy mojego ojca, ojciec jeździł z Łodzi do Wieliczki na rozprawy sądowe w charakterze świadka, bo jakiś skurnal kilka tirów aluminium wywiózł i zniknął, a zrobił to właśnie na skradzione dane sklepu spożywczego!!!

 

reasumując jak nie muszę - to regonu mieć nie będę, chyba że ktoś mi logicznie wyjaśni, z czego taka konieczność wynika

 

PS.: znalezione w necie:

Można spytać po co rolnikowi wpis do ewidencji podmiotów? Otóż, w pewnych przypadkach REGON może okazać się potrzebny. Wystarczy pozornie prosta do załatwienia sprawa, jak uzyskanie faktury VAT za usługi telekomunikacyjne . Np. rolnik, który jest czynnym podatnikiem VAT, chce odliczyć podatek z faktur od operatora sieci komórkowej za usługi telekomunikacyjne. Oczywiście, żeby wszystko było prawidłowe zależy mu na tym, by na fakturach widniał jego NIP. I tu pojawia się problem. Sprawdziliśmy u dwóch różnych operatorów sieci komórkowych, czy na fakturze dla rolnika można wpisać jego NIP. Odpowiedziano nam, że nie jest to możliwe, jeżeli rolnik ten nie posiada numeru REGON. Wszystkiemu winien jest program komputerowy, który daje tylko dwie opcje wyboru: osoba fizyczna czy firma? Jeśli wybierzemy osobę fizyczną, w formularzu z danymi klienta nie ma miejsca na wpisanie numeru identyfikacji podatkowej. Jeżeli natomiast wybierzemy firmę, program nie przyjmie danych, jeśli nie zostanie uzupełnione pole przewidziane na numer REGON.

Edytowano przez AniaL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

hmm, da się.

Miałem umowę w netii na g.rolne ze stawką biznesową.

Przeszedłem na abo osoby fizycznej bo wychodziło taniej.

O dziwo g.rolne z faktury znikło ale NIP pozostał.

 

Co do REGONu i rolnika VATowca - chyba jest potrzebny w US, piszę chyba bo daaaawno przechodziłem na VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ikrs    0

REGONU nie załatwia się w US tylko w urzędzie statystycznym opony do samochodu można kupić na faktóre i dać do rozliczenia w US ale przy kontroli musisz udowodnić że to był niezbędny zakup do gospodarstwa np; do przyczepki samochodowej która służy do przewozu paszy. Samochód osobowy odpada.

 

bewulf87 morzesz odlczyć nie ma terminu kissmy faktura jest ważna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Czytaj ze zrozumieniem. Jak przechodziłem na VAT to w skarbówce chcieli ode mnie zaświadczenie o nadaniu nr REGON.

 

Co do odliczania opon - da się o ile ma się auto z wpisem ciężarowe.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

REGONU nie załatwia się w US tylko w urzędzie statystycznym opony do samochodu można kupić na faktóre i dać do rozliczenia w US ale przy kontroli musisz udowodnić że to był niezbędny zakup do gospodarstwa np; do przyczepki samochodowej która służy do przewozu paszy. Samochód osobowy odpada.

 

bewulf87 morzesz odlczyć nie ma terminu kissmy faktura jest ważna

 

 

witam ja na świeżo w temacie . dzisiaj byłem na "przesłuchaniu" w US w sprawie rozliczenia ostatniego kwartału no i też mam problem z osobówką a mianowicie z wydatkami związanymi z nią. wymieniałem czesc dośc drogą + koszty usługi warsztatu - no i okazało sie że nie podlega to pod rozliczenie bo nie jest to auto ciężarowe zwiazane z działalnościa rolniczą po 1 brak homologacji na ciezarowe 2 brak kratki za siedzeniem kierowcy. tankowanie tego auta też nie podlega rozliczeniu. Mój ksiegowy powiedział że wpiszemy auto jako "dobra stałe " gospodarstwa chociaż rolnik nie ma takiego obowiązku co nie oznacza że nie może tak zrobić do tego można zaliczyc również budynki maszyny itp. w związku z wpisaniem do tych dóbr moga byc odliczane cześci zamienne usługi mechaniczne itp rzeczy związane z tym autem. jednoczesnie deklarujesz sie że auto jest użytkowane tylko i wyłącznie na potrzeby gospodarstwa a nie na potrzeby prywatne. Oczywiście nie wolno tankowac tego auta (oficjalnie przed us).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

potrzebny jest regon jak przechodzi sie na VAT, przerabiałem to w lipcu, miałem już firmę na VAT i przechodziłem z gospodarstwem na VAT i musiałem do US dostarczyć dodatkowy regon i rachunek bierzący bo ROR nie wystarczał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
witam ja na świeżo w temacie . dzisiaj byłem na "przesłuchaniu" w US w sprawie rozliczenia ostatniego kwartału no i też mam problem z osobówką a mianowicie z wydatkami związanymi z nią. wymieniałem czesc dośc drogą + koszty usługi warsztatu - no i okazało sie że nie podlega to pod rozliczenie bo nie jest to auto ciężarowe zwiazane z działalnościa rolniczą po 1 brak homologacji na ciezarowe 2 brak kratki za siedzeniem kierowcy. tankowanie tego auta też nie podlega rozliczeniu. Mój ksiegowy powiedział że wpiszemy auto jako "dobra stałe " gospodarstwa chociaż rolnik nie ma takiego obowiązku co nie oznacza że nie może tak zrobić do tego można zaliczyc również budynki maszyny itp. w związku z wpisaniem do tych dóbr moga byc odliczane cześci zamienne usługi mechaniczne itp rzeczy związane z tym autem. jednoczesnie deklarujesz sie że auto jest użytkowane tylko i wyłącznie na potrzeby gospodarstwa a nie na potrzeby prywatne. Oczywiście nie wolno tankowac tego auta (oficjalnie przed us).

 

 

Dlatego warto zrobić autko na ciężarowe 4 osobowe z kratką - ostatnio tak widziałem forda focusa, kratka była 5 pasów i siedzeń tyle że w dowodzie 4 miejsca.

 

Trzeba wnieść na ewidencję i jest spokój.

 

Co do "przesłuchania" - to nie było przesłuchanie ;)

 

Co do tankowania - jeśli to diesel to jak Ci to udowodnią? Ja zawsze odmawiam podania nr rej/beczka/lub podaję nr ciągnika - zero problemów.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ikrs    0

Jest jedna generalna zasada; każdy vat możesz odliczyć jeśli potrafisz obronić w razie kontroli US ,to znaczy wszystko co jest ci potrzebne do gospodarstwa a nie do domu i prywatnej potrzeby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Powiedzcie mi jak to jest z korektą faktur, Jestem w KSC i najpierw wystawili w październiku 2012 jedna fakture "FV1", poźniej w styczniu była korekta "KFV1" do tej faktury z października 2012 "FV1", a teraz w październiku 2013 przysłali kolejna korektę"KFV2" ale do której faktury? tej z października 2012 "FV1" czy tej ze stycznia"KFV1"? mam zrobić korekte. Chodzi mi u numer faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Regon ma obowiązek posiadać każdy rolnik nie tylko vatowiec, ale również RR. Prawo to jedno, a to, że wszyscy to "olewają" to drugie. Kiedyś był obowiązek zgłoszenia do GUS działalności rolniczej w ciągu 30 dni ...teraz nie wiem jaki to termin.

 

Co do faktury korygującej powinna ona zawierać dane jakiego wcześniejszego dokumentu dotyczy. Jeśli takich danych nie zawiera, to na dzień dobry jest źle wystawiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

 

 

witam ja na świeżo w temacie . dzisiaj byłem na "przesłuchaniu" w US w sprawie rozliczenia ostatniego kwartału no i też mam problem z osobówką a mianowicie z wydatkami związanymi z nią. wymieniałem czesc dośc drogą + koszty usługi warsztatu - no i okazało sie że nie podlega to pod rozliczenie bo nie jest to auto ciężarowe zwiazane z działalnościa rolniczą po 1 brak homologacji na ciezarowe 2 brak kratki za siedzeniem kierowcy. tankowanie tego auta też nie podlega rozliczeniu. Mój ksiegowy powiedział że wpiszemy auto jako "dobra stałe " gospodarstwa chociaż rolnik nie ma takiego obowiązku co nie oznacza że nie może tak zrobić do tego można zaliczyc również budynki maszyny itp. w związku z wpisaniem do tych dóbr moga byc odliczane cześci zamienne usługi mechaniczne itp rzeczy związane z tym autem. jednoczesnie deklarujesz sie że auto jest użytkowane tylko i wyłącznie na potrzeby gospodarstwa a nie na potrzeby prywatne. Oczywiście nie wolno tankowac tego auta (oficjalnie przed us).

 

 

Czym się skończyly wyjasnienia w US po tym jak zakwestionowali ci faktury na część i usługę warsztatową?

Poza korektą zeznania vat 7 nałożyli kare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

nikita_Bennet nie na ciężarowe tylko wpisac do środków trwałych gospodarstwa mniej biegania i nic nie kosztuje! z paliwem to racja dałem ciała ale cieżko było wytłumaczyc tankowanie 30l ON na mazurach w sezonie letnim nawet do kanistra - oszcedziłem sobie dalszego postepowania byc może a nawet mandatu.

marb80 tak jak mówiłem ksiegowy wpisał auto w srodki trwałe gospodarstwa i jest ok cześci i usługi warsztatowe są odliczane na tej podstawie potrzebował tylko dowodu zakupu auta no i oczywiscie trzeba byc właścicielem tego auta. czekam jeszcze na telefon z us.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy zagubioną (ale już odnalezioną) fakturę z poprzedniego okresu mogę zaewidencjonować w bieżącym według daty otrzymania (odnalezienia) dokumentu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Witam, mam problem z jedna faktura z października. pomyliłem sie o jeden grosz w wartosci vatu i w kwocie brutto. Księgując to w programie po wpisaniu wartości netto program automatycznie wpisuje mi prawidlowa kwote vat i brutto, więc na fakturze mam co innego i w programie tez. Przy takiej małej kwocie korekta też pewnie wymagana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy od 2014 roku coś się zmienia w zakresie vat od maszyn używanych, dla których przy nabyciu nie skorzystano z odliczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

dzis kupiłem kilka kątowników, ceowników, kształtki itd.

oczywiście zażądałem faktury i tu bylo moje zdziwienie bo zmieniła się od 1 pazdziernika pewna ustawa http://www.gofin.pl/17,2,62,122038,kolejne-zmiany-w-ustawie-o-vat.html

mówił sprzedawca, że teraz już rolnicy nie biorą faktur bo im się to nie opłaca

Polska to piękny kraj a urzędnicy to :ph34r:


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

wyjaśnij mi czemu rolnikowi nie opłaci się wziąć na fakturę stali np do remontu przyczepy? Tak na chłopski rozum.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Jeżeli nie jesteś na vacie to płacisz cenę brutto. Jeżeli chcesz płacić za stal kwotę netto to musisz być na vacie i wsiąść fakturę


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no tak było do tej pory. Teraz były jakieś zmiany i ciekaw jestem co z tego będzie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj