karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

zamontuj zaczep kulowy do ciągnika rolniczego i nie będzie problemu z przyczepką,

 

@rycho88 a jak się ożeniłem i np. pieniadze z "wesela" weźmie żona (niby że to będą jej oszczędności życia jak by sie US pytał) a ona przekaże mi w formie darowizny i zgloszę to do US to wszystko będzie ok ?

 

przede wszystkim po zawarciu związku małżeńskiego majątek małżonków stanowi wspólność (pomijając jego elementy nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego), ale darowizny już nie trzeba zgłaszać, gdyż gotówka jest wspólna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widze ze kolega z łukowskiego ;) a tak dokladniej? to jak przyczepka przejdzie to bardzo dobrze :)

Tak dokładniej to jedź i kupuj tę przyczepkę ;) faktura na gospodarstwo i jesteś pare stówek do przodu;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy jest możliwe, aby stawka vat zależała od formy rozliczania się zeń przez rolnika 8 lub 23%? z tego co pamiętam na sól potasową były dwie stawki 8 i 23, ale w tym przypadku stawka zależała od przeznaczenia nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Kupiłem laptopa przez internet ale faktura vat też jest do pobrania z internetu problem w tym ze nie ma na niej żadnej pieczątki i podpisu .Czy taka faktura będzie ważna i czy z laptopa można odliczyć vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem laptopa przez internet ale faktura vat też jest do pobrania z internetu problem w tym ze nie ma na niej żadnej pieczątki i podpisu .Czy taka faktura będzie ważna i czy z laptopa można odliczyć vat.

Teaz juz nie ma obowiązku podpisywania faktur wiec moze byc taka wygenerowana z neta. Za laptopa jak najbardziej mozna odliczyć Vat wiec spokojnie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AniaL    5

Witam

orientuje się ktoś może jak rozliczyć wynajęcie ciągnika bez operatora?

 

czy jako rolnik czynny podatnik VAT mogę wystawić fakturę innemu podmiotowi, któremu wynajmę swój ciągnik na np. 2 miesiące? czy ważne jest do jakich celów będzie on używany? jaka stawka vat ? ogólnie jak zrobić, żeby nie było kłopotów ani nadmiernych kosztów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Czy moge odliczyc vat za zakupione opony do samochodu osobowego, uzywam go czesto w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMEK_11    2

Witam

orientuje się ktoś może jak rozliczyć wynajęcie ciągnika bez operatora?

 

czy jako rolnik czynny podatnik VAT mogę wystawić fakturę innemu podmiotowi, któremu wynajmę swój ciągnik na np. 2 miesiące? czy ważne jest do jakich celów będzie on używany? jaka stawka vat ? ogólnie jak zrobić, żeby nie było kłopotów ani nadmiernych kosztów ;)

 

zerowa

 

na lewo

Edytowano przez TOMEK_11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

orientuje się ktoś może jak rozliczyć wynajęcie ciągnika bez operatora?

czy jako rolnik czynny podatnik VAT mogę wystawić fakturę innemu podmiotowi, któremu wynajmę swój ciągnik na np. 2 miesiące? czy ważne jest do jakich celów będzie on używany? jaka stawka vat ? ogólnie jak zrobić, żeby nie było kłopotów ani nadmiernych kosztów ;)

 

wynajem bez operatora stawka 23%, wynajem z obsługą (jako usługa rolnicza) 8%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

określ co sprzedajesz.

1. drewno pozyskane z Twego prywatnego lasu.

2. drewno które ktoś sobie pozyska z Twego lasu.

3. grunt z drzewami określony w ewidencji gruntów jako L-s.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grunt z drzewami określony w ewidencji jako las.Mam 1h lasu i chce go sprzedać w całości razem z gruntem i drzewami

Edytowano przez polska-farmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

wg sprzedajesz grunt rolny wchodzący w skład własnego gospodarstwa więc jaki VAT? Gdybyś podzielił to na działki budowlane to tam jest coś z VATem ale sprzedajesz zwykły grunt i wg mnie nie ma tutaj VATu, jedynie akt notarialny ot co bo to zwykła sprzedaż nieruchomości na cele gospodarki rolnej i leśnej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Czy moge odliczyc vat za zakupione opony do samochodu osobowego, uzywam go czesto w gospodarstwie.

Jak bedziesz miec odpowiedno napisana fakture to bez problemu, najlepiej bez rozmiaru i marki opon,

po prostu OPONA SZT 4 CENA JEDNOSTKOWA 250NETTO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Zakupiłam lemiesze do pługa, który zakupiłam jakiś czas przed wejściem na VAT od innego rolnika, wcześniej go nie wpisywałam do środków trwałych bo nic nie odliczałam od niego.

 

Teraz go po prostu wpisać i spokojnie mogę odliczyć VAT? (nie mam żadnych dokumentów kiedy i od kogo go kupiłam)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

tak

 

Zakupiłam lemiesze do pługa, który zakupiłam jakiś czas przed wejściem na VAT od innego rolnika, wcześniej go nie wpisywałam do środków trwałych bo nic nie odliczałam od niego.

 

Teraz go po prostu wpisać i spokojnie mogę odliczyć VAT? (nie mam żadnych dokumentów kiedy i od kogo go kupiłam)

 

nie trzeba go wpisywać lemiesz to część eksploatacyjna, więc trzeba tylko udowodnić, iż ten pług się uzywało

 

Witam. Czy ktoś z was odliczał Vat za usługi notarialne. Kupiłem ziemie i od notariusza wziąłem fakturę. Kiedyś obiło mi się o uszy że można z tego odliczyć podatek.

 

ja odliczam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Odwrotne obciążenie, taka adnotacja na fakturzę za ceownik i na tej fakturze tylko ilość, cena, wartość. Jak rozliczyć taką fakturę?

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj