karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jackowski11    4

Pytanko dt. energii i odliczenia VAT-u.

 

Jesli chciałbym odliczyć, powiedzmy 40% VAT-u za energię zużytą na potrzeby gospodarstwa, za ostatni okres rozliczeniowy, na podstawie ostatniej faktury, w jaki sposób mogę to zrobić?

Chodzi mi o formalno-papierowe rozliczenie i uzasadnienie, czyli raz do wprowadzenia do księgowości i dwa do uzasadnienia w razie kontroli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wszystko zależy od podejścia US, powinna wystarczyć "ewidencja zużycia energii elektrycznej" czyli szacunek na podstawie zapotrzebowania na energię danych maszyn i urządzeń oraz czas ich pracy, a na przyszłość to warto zainwestować kilka złotych w drugi licznik,

 

ja również mam do Was pytanie: otóż czy rolnik vatowiec w 2 roku rozliczania się z vat na zasadach ogólnych może wyzbyć się gruntów i świadczyć wyłącznie usługi rolnicze? czy też US będzie miał coś przeciwko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

mam pytanko, we wrześniu żenię się, jak to na weselu jakaś kasa z kopert zleci i teraz jak mam to "zaksięgować" zgłosić do US aby wszystko było ok? bo wiadomo, że jakieś zakupy do gosp. bede z tych pieniędzy robił :P


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

wszystko zależy od podejścia US, powinna wystarczyć "ewidencja zużycia energii elektrycznej" czyli szacunek na podstawie zapotrzebowania na energię danych maszyn i urządzeń oraz czas ich pracy, a na przyszłość to warto zainwestować kilka złotych w drugi licznik,

 

Hej,

 

czy mógłbyś mi to jaśniej opisać?

Rozliczam się sam więc sam za to odpowiadam.

 

Powinienm przygotować sobie taką "ewidencję" w postaci rozpiski na której powinno być: data, godzina w jakiej odbywało się zużycie, jakie urządzenie, nominalne zużycie urządenia itp?

U mnie tym urządzeniemn jest deszczownia a więc pompa wody.

Tylko teraz jak to wyliczyć?

Ilosc godz x prodązerczosć silnika ( dajmy na to że zapotrzebowanie mojego silnika to 4 kw) x koszt kwh wg. cennika?

I od tego odliczam VAT?

 

Czy ewentulanie poczekać na rachunek z elektroni, i przyjąć jakąś kwotę którą to "pożarła" deszczownia?

 

Możesz pisac na prv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

mam pytanko, we wrześniu żenię się, jak to na weselu jakaś kasa z kopert zleci i teraz jak mam to "zaksięgować" zgłosić do US aby wszystko było ok? bo wiadomo, że jakieś zakupy do gosp. bede z tych pieniędzy robił :P

 

Z każdym z darczyńców spisujesz umowę darowizny, zgłaszasz w skarbowym, płacisz podatek i cieszysz się tym co zostało z prezentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pawelek   
Gość pawelek

A wie moze ktoś jaki jest kod PKWiU oraz stawka VAT dla siana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

@Arek taa.. i co jeszcze? frytki do tego:P wiem że tak prawnie powinno być ale...


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Ilosc godz x prodązerczosć silnika ( dajmy na to że zapotrzebowanie mojego silnika to 4 kw) x koszt kwh wg. cennika?

I od tego odliczam VAT?

 

możesz to zrobić w dowolny ze wskazanych sposobów, ale najlepiej skontaktuje się ze swoim US, gdyż oni mogą mieć zgoła odmienną wizję

 

A wie moze ktoś jaki jest kod PKWiU oraz stawka VAT dla siana?

 

01.19.10.0 stawka 8% (ze względu na fakt, iż do niedawna był to jeszcze popularny surowiec energetyczny, 8% stawka jest również dla słomy, jedynie dla owsa została obniżona do 5%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

musisz organoleptycznie sprawdzić ;) przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać LOL


Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martussia    0

bardzo ciekawe wypowiedzi, pomogły mi, dzięki.


Trzeba skorzystać z dobrej porady psychologa, ja osobiście jestem z Warszawy i tutaj korzystam z porad dobrego psychologa i zarówno psychortapeuty z firmy maturitas bardzo dobry psycholog.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

musze powiadomić urząd skarbowy o zmianie miejsca przechowywania dokumentacji ksiegowej. czy mam to zrobic na formularzu ceidg 1? jeśli tak to czy ktoś wie czy wszystkie pozycje od rubryki 12 musze wypałniać. czy może do tego celu służy inny formularz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Pytanko:

 

Czy mozna żądać zwrotu VAT w określonej cześci, np. 3 tys z 5 należnych?

W konkretnym przykładzie 3 tys to zakup śr. trwałego, i o ten zwrot chciałbym wnioskować w przyśpieszonym terminie, reszta nadpłaconego VAT-u przesuwam na przyszły okres rozliczeniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

musze powiadomić urząd skarbowy o zmianie miejsca przechowywania dokumentacji ksiegowej. czy mam to zrobic na formularzu ceidg 1? jeśli tak to czy ktoś wie czy wszystkie pozycje od rubryki 12 musze wypałniać. czy może do tego celu służy inny formularz?

 

moze komu sie to przyda. przy rozwiazaniu umowy z biurem rachunkowym inforumjemu US o zmianie miejsca przechowywania dokumentow ksiegowych na formularzu NIP 7 wpisujemy swoje dane oraz adres w ktorym przechowujemy dokumenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mksuzi    0

Pytanko:

 

Czy mozna żądać zwrotu VAT w określonej cześci, np. 3 tys z 5 należnych?

W konkretnym przykładzie 3 tys to zakup śr. trwałego, i o ten zwrot chciałbym wnioskować w przyśpieszonym terminie, reszta nadpłaconego VAT-u przesuwam na przyszły okres rozliczeniowy

 

 

Jak najbardziej możesz tak zrobić..ja już tak robiłem nie raz...tylko kwestia taka jeżeli zwrot przyspieszony to Vat w całości czyli 5 tys a jak go podzielisz to twój wybór...część mogą ci wypłacić a część przenieść na następny okres rozliczeniowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

 

 

Jak najbardziej możesz tak zrobić..ja już tak robiłem nie raz...tylko kwestia taka jeżeli zwrot przyspieszony to Vat w całości czyli 5 tys a jak go podzielisz to twój wybór...część mogą ci wypłacić a część przenieść na następny okres rozliczeniowy.

 

Czyli rozumiem jeśli chciałbym zwrot przyśpieszony, w takim wypadku nie mogę dzielić kwoty podatku należnego, jeśli będzie to 5150 to tyle muszę wpisać na wniosku, a jeśli wybiorę zwrot standardowy (60 dniowy jak pamiętam) wtedy mogę sobie dzielić tą kwotę jak chcę?I cześć przenieść na ns. okres rozliczeniowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Witam . Muszę zapłacić za faktury paszowe ok 40 tyś a nie posiadam całej sumy . Czy umowa darowizny kwoty pieniężnej od ojca by mi pomogła ? dzięki za podpowiedź .


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zależy w jakim zakresie potrzebujesz pomocy, jeśli brakuje Ci środków to bardziej pomoże darowizna niż umowa, ewentualnie możesz opłacić część faktury a resztę później

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycho88    0

darowizna w tzw. grupie "0" do której należy również twój ojciec jest zwolniona z podatku bez limitu kwotowego, jeśli przekaz środków pieniężnych nastąpi na rachunek bankowy obdarowanego, przelewem lub przekazem pocztowym oraz zostanie zgłoszony NUS( nacz. urz. ska.) wł. wg miejsca zamieszkania obdarowanego na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny, nie potrzeba żadnych umów, wystarczy potwierdzenie "transakcji" oraz złozenie formularzu

tyle ten tego,

podejrzewam jednak, że chodzi Ci bardziej o teoretyczną sytuację, gdy podczas kontroli jakiś miły urzędnik spyta skąd miałeś cash na opłacenie faktury jeśli np. z rejestrów sprzedaży nie wynika za bardzo że dysponowałeś akurat wolną gotowką, zależy jak długo prowadzisz gosp, jeśli przed erą VATu byłeś jakiś czas na ryczałcie możesz mówić że z tamtego okresu posiadasz duże oszczędności składowane w skarpecie pod łóżkiem itd. pamiętaj też że zawsze moga spytac Twojego starszego skąd on akurat miał tyle gotówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

@rycho88 a jak się ożeniłem i np. pieniadze z "wesela" weźmie żona (niby że to będą jej oszczędności życia jak by sie US pytał) a ona przekaże mi w formie darowizny i zgloszę to do US to wszystko będzie ok ?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siemaka, da rade odliczyc przyczepke do samochodu ?

Da rade i to bez problemu:) jakby sie pytali po co ci to mozesz sie wykrecac ze bedziesz woził cielaki albo prosieta na handel albo materiał siewny na pole itp. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj