karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

-ja nie zawsze mam czas bo pracuje też poza rolnictwem - rozliczenie kwartału zajmuje mi 30min.

-program do liczenia jest fajny ale zmiana w przepisach oznacza aktualizację oprogramowania - w poprzednim poscie jest info o aktualizacji oprogramowania przy kazdym uruchamianiu programu wiec nie musze tego pilnowac, robi to sam

-w przypadku rozliczania kwartalnego przy 100-150netto za rozliczenie daje to 400-600pln - zakładajac 500zł za rozliczenie kwartalne przez rok wychodzi ok. 2000zł, przez rok musze poświecic 2 godz na ksiegowanie i 30 min na wizyty w US, jak uważasz, czy 2000zł za 2,5 godz pracy to duzo czy mało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

- a producent oprogramowania potem zmienia warunki i za pewne rzeczy trzeba płacić i jest lipa. Przerobiłem to parokrotnie, darmowy fajny programik po kilku latach stawał się płatny.

 

- 100-150netto za rozliczenie KWARTALNE. Przy rozliczeniach miesięcznych wiem że biuro bierze mniej. Mi przy rozliczeniu kwartalnym wychodzi za rok 400-600pln (4kawrtały X 100-150zl) co wg mnie nie jest dużo.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Witam

Zamknąłem poprzedni kwartał i złożyłem deklaracje do US:/ a po tym czasie spłynełymi dwie większe faktury. Czy można je jeszcze jakoś odliczyć?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robisz korektę deklaracji i po sprawie. Musisz tylko napisać uzasadnienie dlaczego dokonujesz korekty.

@Nikita Bennet to nie wiem jakiego Ty programu uzywałes. Ja kupiłem program z dozywotnią licencją i nie mam problemów z ta firmą. A co do kwoty jakie biorą biura rachunkowe za rozliczenia to jest róznie. Są i takie co biorą 150zł za miesiąc wiec ja napisałem cene usrednioną. Ale nawet gdyby przyjąc te 500zł na rok to ja i tak wole sam rozliczyć sobie. Tak jak mówiłem pray przy tym mam rocznie niewiele, a skoro dla Ciebie miec 500zł lub nie miec to zadna róznica to juz twoja sprawa. Kazdy ma swoje zdanie.

Edytowano przez jacekkombajnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Jacek dla mnie to za dużo:

praca 8 godzin za biurkiem + gospodarstwo na VAT+ firma na VAT, jak miałbym się sam rozliczć zbrakło by czasu dla rodziny itp, więć wolę zapłacić i mieć święty spokój

no zus sam opłacam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

~500 rocznie w przypadku gdy rozliczam coś dziwnego o co musiałbym pytać w US szukać po forach internetowych to nie jest dużo.

Poza tym ja nie zawsze mam czas lecieć z początkiem kwartału do US, biuro robi to w pierwszym możliwym terminie.

Każdy robi jak uważa i to co każdemu się opłaca. Ja na sprawach urzędowych/podatkowych nie oszczędzam ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

~500 rocznie w przypadku gdy rozliczam coś dziwnego o co musiałbym pytać w US szukać po forach internetowych to nie jest dużo.

Poza tym ja nie zawsze mam czas lecieć z początkiem kwartału do US, biuro robi to w pierwszym możliwym terminie.

Każdy robi jak uważa i to co każdemu się opłaca. Ja na sprawach urzędowych/podatkowych nie oszczędzam ;)

 

A uważasz, że biura zawsze w 100% są pewne co do dziwnych odliczeń? Ja myślę, że oni kierują się bardziej jako takim zdrowym rozsądkiem plus to co znają z przedsiębiorców czy indywidualnych czy jakichś spółek. Tak samo po części każdy może zrobić. W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić do KIP czy nawet samego US. Zresztą z tego co wiem deklarację i tak sami podpisujecie to jak się Urząd przyczepi to i tak Was ściga. Biuro zawsze może umyć ręce. Osobiście nie widzę problemu wprowadzić kilku faktur do programu. A nie wiem czy wiecie - w tej chwili można już elektronicznie przesyłać deklarację. Zrobiłem tak w zeszłym kwartale i w tym też. Bardzo wygodne narzędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

hmm - wprowadzić 20 faktur i policzyć mogę sam, tutaj masz rację.

Jednak wprowadzić czasem 30-70 faktur z kwartału+zanieść to pierwszego (czasami nie ma mnie tydzień)+być na bieżąco ze zmianami (które rozp straciło ważność, które je zastąpiło itp) wyrobić się z pracą poza gospodarstwem + żniwami i siewami w gospodarstwie + obejrzeć maszyny do zakupu + inne pierdoły w instytucjach (sąsiedzi nie czyszczą rowów, chcę wykupić parę działek) + czas na odpoczynek fizyczny i psychiczny oraz czas dla rodziny sprawia że jednak wolę księgowość zostawić księgowej. Al Capone poszedł siedzieć za podatki ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

hmm - wprowadzić 20 faktur i policzyć mogę sam, tutaj masz rację.

Jednak wprowadzić czasem 30-70 faktur z kwartału+zanieść to pierwszego (czasami nie ma mnie tydzień)+być na bieżąco ze zmianami (które rozp straciło ważność, które je zastąpiło itp) wyrobić się z pracą poza gospodarstwem + żniwami i siewami w gospodarstwie + obejrzeć maszyny do zakupu + inne pierdoły w instytucjach (sąsiedzi nie czyszczą rowów, chcę wykupić parę działek) + czas na odpoczynek fizyczny i psychiczny oraz czas dla rodziny sprawia że jednak wolę księgowość zostawić księgowej. Al Capone poszedł siedzieć za podatki ;)

Ja wprowadzam na bieżąco i nie dopuszczam nawarstwiania się faktur bo faktycznie można się pogubić. Tak jak pisałem dobrze jest jak jest dobrze. W razie problemów biurą potrafią ładnie wybrnąć, a my zostajemy z problemem. Odliczam to co wykorzystuję do gospodarstwa i tyle. Co się może zmienić? Chyba jedynie stawka vatu. Problemy mogą być z samochodem osobowym ale też jakoś można z tego wybrnąć.Generalnie wszystko zależy od ilości posiadanego czasu i chęci. Póki co daję radę. Jak będę miał kontrolę i wyjdzie, że jednak jestem cymbał i źle się rozliczam - pójdę do biura ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Nikita Bannet poprostu powiedz ze sie nie znasz na tym i tyle, bo robisz problem nie wiem ze czego :D

nie ale za umyślne przestępstwo lub przestępstwo karno-skarbowe wylatuję z pracy to primo a secundo - popatrz po całym temacie i raczej jak pytam to są to rzeczy na które nie było tutaj odpowiedzi lub tematy dosyć śliskie w odliczaniu ;)

 

@socha - ty pójdziesz do biura, ja wylecę z roboty, przy obecnym poziomie inwestycji (zysk z gospodarstwa a inwestowanie) wychodzi że dokładam do zakupu sprzętu z pieniędzy spoza rolnictwa (potem się odkuję bo sprzęt zarobi na siebie jak i ziemia). Jak wylecę z roboty to lipa.

 

Tak jak powiedziano wcześniej - każdy robi tak aby było MU lepiej ;)

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

polecam małą księgowość rzeczpospolitej kosztuje 20 zł i zawsze sie jest na bieżąco ja kwartał rozliczam w godzinę a faktur nieraz i pod setkę jest program drukuje rejestry sprzedaży i zakupów a także vat 7 i książkę środków trwałych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Mała księgowość kosztuje 49 zł, ale jak mówisz jest bardzo przydatna. Do tego e-deklaracja i nie wychodzimy z domu w przypadku rozliczeń z US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

mam takie pytanie: czy jesli kupiłem materiały budowlane >3500 to zaliczam je do środków trwałych a jeśli <3500 to do pozostałych zakupów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Ile teraz obecnie trzeba mieć przepisane od rodziców hektarów żeby wstąpić do vat-u? ile na własność a ile w dzierżawe może być gruntów min

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Takie pytanie odnoście sprzedaży niefakturowane, odprowadzamy od tego VAT?

 

Taty świnki zjedzą mój groch, niedużo tego - dosłownie z 2-3 tony.

Wiem że mogę sobie to zapisać jako sprzedaż niefakturowaną - ale VAT odprowadzam?

Czy lepiej po prostu wystawić tacie fakturę RR i normalnie odprowadzić VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Fakturę RR wystawiasz jak kupujesz od rolnika ryczałtowego , w twoim przypadku wprowadzasz do ewidencji sprzedaży bezfakturowej i odprowadzasz vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Aha, czyli tylko wprowadzam do ewidencji sprzedazy bez fakturowej, wpisuje oczywiście dane swoje, taty itd., cena netto, brutto i w danym miesiącu zwyczajnie rozliczam to jak i inne sprzedaże?

Tylko pytanie czy musi być do tego jakiś przelew czy może być płatność gotówką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy prowadzona przez Was ewidencja sprzedaży niefakturowanej jest częścią ewidencji sprzedaży czy też osobnym dokumentem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ja mam osobną ewidencje sprzedaży bezfakt.

Nie musisz podawać danych odbiorcy w tej ewidencji ( ta ewidencja dotyczy sprzedaży na rzecz os. fiz. nieprowadzących dział . gosp. i rolników ryczałtowych)- w tych dwóch przypadkach nie ma obowiązku wystawiania faktury vat, więc i podawanie danych osobowych nie jest konieczne.

Trzeba określić w ewidencji rodzaj towaru , stawkę podatku , datę sprz. kwota netto , brutto i wysokość podatku.

Forma zapłaty nie ma znaczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ale można wystawić fakture jeżli kupujący chce i wtedy w miejsce nip wpisujemy pesel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

ja wystawiałem.

Imię nazwisko i adres. US się nie czepiał.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Witam!

Musiałem oddać do utylizacji 2 martwe cielaki, przy odbiorze przez firmę kazali mi zapłacić jak to powiedział kierowca "podatek od utylizacji", niecałe 30zł od szt.

Czy mogę odliczyć tą kwotę w całości przy rozliczeniu z US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj