karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

strzymek    28

adres zameldowania się liczy tak przynajmniej twierdzi sąsiad na pytanie czemu się nie zamelduje w naszej wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Nie zameldowania tylko prowadzenia działalności - główna siedziba.

ja mieszkam i jestem zameldowany w jednym powiecie i mam tam, część gospodarstwa a w drugim mam większość, biuro itp i tam w skarbowym vat rozliczam. Inaczej jest z podatkiem od płac pracowników i zusem, te rozliczam w miejscu zamieszkania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pytanie brzmi jak jest zdefiniowane miejsce prowadzenia działalności w przypadku gospodarstwa rolnego, akurat ja nie posiadam budynków mieszkalnych, więc często zmieniam miejsce zamieszkania, czy mogę wobec tego zmienić US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a co masz podane we wniosku o nadanie nr gospodarstwa?

Co masz podane w GUS->REGON?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ustawa vat

 

Art. 3. 1. Właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

2. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

....................

2) osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

mówiłem :) ma ktoś gotowca na wcześniejszy zwrot podatku jak powinno wyglądać to pismo i czy trzeba załączyć do niego faktury i inne dokumenty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Może gdzies zachowało mi się xero. Przy wcześniejszym zwrocie NALEŻY dołączyć wszystkie oczywiście podpisane xera faktur, xera potwierdzenia przelewów jeżeli takowe były (przy płatnościach przelewem).

No i obowiązkowo suma w niedzielę przy hojnej tacy dla proboszcza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ja żadnych faktur ani tym bardziej potwierdzeń przelewu nigdy nie dołączałem i nie było żadnego problemu ze zwrotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli wystarczy posiadać grunty i zameldować się na przykład w sąsiednim powiecie, aby rozliczać się w US w tym właśnie mieście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W zasadzie tak , bo przecież nie możesz rozliczać się w dwóch różnych urzędach jednocześnie ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Nie miejsca zameldowania ale zamieszkania.

Nie ma definicji miejsca zamieszkania do celów urzędowych.

Ja zameldowany jestem w jednej gminie a większą część gospodarstwa mam w innej gminie i powiecie i tamten US stwierdził żebym się u nich rozliczał.

Podobnie jest teraz ze śmieciami. W miejscu mojego zameldowania zamieszkuje tylko zona i dzieci i od nich płacę za śmieci a w gospodarstwie zadeklarowałem ja zamieszkanie i płacę za śmieci od 1 osoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

i ten drugi US nie robi problemów z tego tytułu, iż mieszkasz poza miejscem zameldowania? bowiem zasadniczo nie dopełniasz obowiązku meldunkowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

wszystkie pytania i wyjaśnienia na forum.

Prywatnie to do księgowej albo prawnika ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiec chodzi o to że kupiłem auto osobowe i moge odliczyc 6 tys Vat-u. Rozliczam sie kwartalniei nie wiem jak to teraz wpisać w deklaracji Vat7K. Mam program do ksiegowania i wypełniania deklaracji ale chce on mi odliczyć całą wartość Vat-u. W deklaracji w kolumnie D.2. Nabycie towarów i usług zaliczanych u płatnika do środków trwałych wpisze cała wartość netto i podatek naliczony. I pożniej w kolumnie D.3. Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych pomniejszę Vat o taka kwotę by pozostało max. 6000zł. Dobrze to będzie, czy trzeba to zrobić inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Witam. Wspomniałem ostatnio mojemu księgowemu, że będę chcial rozwiązac umowe, ponieważ chce sam prowadzic rachunki. On do mnie, że troche nie ładnie robie, bo oni wszystkim się zajeli ja sobie zgarnąłem sporą wartość vatu, do tego nic im na początku nie mowiłem, że będę chciał zakończyć współprace. Dodam, że rozliczali mnie przez rok średnia ilośc faktur to może ze 12 na miesiac za to brali 150zł brutto. Okres wypowiedzenia 1 miesiąc. Nie wiem czy on ma troche racji czy raczej nie mam sie czym przejmowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

100 netto jak dam do 30 faktur. Za każde następne 30 faktur po 50PLN.

Czy to dużo - nie wiem, pewnie nie ale nie mam czasu babrać się z byciem na bieżąco. Poza tym nieważne kiedy zaniosę księgowej kwity (zawsze ubiegam się o zwrot w 25 dni) to zawsze biuro złoży w pierwszym możliwym terminie tak więc mam święty spokój.

Poza tym są dość szczegółowi w sprawdzaniu faktur.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

To troszke chyba zemnie żdzierają kase. I jeszcze mają pretensje, że chce skonczyć współprace. Oby mi tylko wszystkie dokumenty oddali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

To troszke chyba zemnie żdzierają kase. I jeszcze mają pretensje, że chce skonczyć współprace. Oby mi tylko wszystkie dokumenty oddali

kolego ja płacę 80zł netto za 10 faktur w miesiącu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy nie lepiej wam rozliczać sie samemu? Ja to robie od kilku lat, przeszedłem pare kontroli z US i nigdy nic sie nie przyczepili bo nie bylo do czego. 80 czy 100zł za 10 faktur? to jak ja mam przynajmniej około 50 faktur na miesiąc to dziekuje za taką pomoc :D Za 70zł kupiłem program do księgowania z licencją dożywotnią wiec zaksięgowanie faktur i wygenerowanie deklaracji zajmuje mi pare min. Zeby być na bieżąco z przepisami program jest aktualizowany automatycznie przy każdym jego uruchamianiu. Nie ma co sie bać, to naprawde nie jest takie straszne :)

Edytowano przez jacekkombajnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Teraz właśnie chce to sam robić, ale pierwszy rok wolałem jak ktoś to poprowadzi żebym chociaż mógł podejżeć jak to idzie. Mam takie pytanie jeszcze czy wszystkie dokumenty które są u nich w moim segregatorze muszą mi oddac? Czy może niektóre dokumenty zrobione przez nich nie muszą oddawać np. ewidencja śr trwałych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

@jacekkombajnista - to zależy:

- ja nie zawsze mam czas bo pracuje też poza rolnictwem,

- nie jestem ze wszystkim zmianami w VAT na bieżąco,

- program do liczenia jest fajny ale zmiana w przepisach oznacza aktualizację oprogramowania,

- w przypadku rozliczania kwartalnego przy 100-150netto za rozliczenie daje to 400-600pln, pytanie czy jest to dużo dla Ciebie czy też nie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj