karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Witam. Mam pytanko odnośnie faktur vat na paliwo ON . Chodzi mi o to czy wystarczy wpis ,,ciągnik rolniczy'' czy musi być numer rejestracyjny tego ciągnika ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Nie musi być ale jak nie ma to musisz mieć rejestr gdzie go zużyłeś. jak kupuję parę tys. l to muszę pisać ile i który ciągnik, kombajn itp zużył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Od stycznia nie ma obowiązku aby nr rej. był na fakturze. Dotyczy zarówno samochodów jak i ciągników...

 

Rejestr ile zużywasz ON też nie jest jest obowiązkiem ,ale jak masz duże zużycie może jedynie być pomocny żeby się wytłumaczyć przed US ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Panowie i Panie,

 

czy odliczał ktoś z Was automatykę do bramy?

Jak sądzicie, mogą być problemy z U.S.?

Liczę na pozytywne ..... odpowiedzi i interpelacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witam

Troszke czytałem temat i jakoś nie znalażlem jak narazie najwazniejszej rzeczy. Jak przejsc na VAT?

Czy nadal jest cos w stylu min obrotu 20tys rocznie?

czy przechodzac na VAT moge sobie odrazu odliczyc VAT z sumy zakupionej maszyny tj. ciagnik?

 

Prosze o odpowiedź bo jak znam życie z pewnośćią nie wystarczy jeden wniosek w US i odliczamy sobie VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Nie ma już tego limitu, wystarczy wniosek rezygnacji ze zwolnienia i opłata 170zł. Po jakimś czasie zapewne jeszcze przyjdzie wezwanie do uzupełnienia danych nip.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

A czy kiedyś w przyszlości zmuszą wszystkich do przejścia na Vat?

Bo słyszałem coś takiego że za pare lat czy 2 czy 3 maja tak zrobić jak wejdzie podatek dochodowy, co myslicie o tym co wiecie w tej sprawie?

Też myśle nad przejściem bo chce sie troche zmodernizować i by mi wrócili z 150-200 tys zł ale niewidzi mi sie ten vat, jak bym wiedział że za 2-3 lata bede zmuszony przejśc to przejde przed kupnem maszyn a tak nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

a jak długo trwa owy proces przejscia na VAT tzn. dziś ryczałt a VAT (tak mniej wiecej). Bo chcem kupic ciagnik i kiedy moge to legalnie kupic ze zwrotem VAT w dzień przejścia mozna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Jak ktoś jest Vatowcemto są też kontrole?

 

Jak ktoś jest vatowcem to są też kontrole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

są kontrole, a na vat "przechodzi" się od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokona się rejestracji,

 

w jaki sposób vatowiec bez kasy powinien zaewidencjonować sprzedaż na rzecz ryczałtowca, jeśli nie wystawia faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli powinna być to osobna ewidencja, czy też specjalne pole w zwykłej ewidencji sprzedaży?

 

i gdzie "kasowiec" ewidencjonuje raporty dobowe ze sprzedaży ewidencjonowanej na kasie? również w ewidencji sprzedaży czy też w specjalnej ewidencji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Czy urząd skarbowy przy kontroli będzie wymagał potwierdzenia przelewu jezeli bede wystepował o zwrot 60 dni za maszyny???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

witam, jestem na vacie, chcialbym rozpoczac handel bydlem, zalozyc dzialalnosc na krus, czy w zwiazku z tym ze jestem vatovcem jakies dodatkowe lub wieksze podatki do us musialbym odprowadzac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

Ponawiam moje Pyt: A czy kiedyś w przyszlości zmuszą wszystkich do przejścia na Vat?

Bo słyszałem coś takiego że za pare lat czy 2 czy 3 maja tak zrobić jak wejdzie podatek dochodowy, co myslicie o tym co wiecie w tej sprawie?

Też myśle nad przejściem bo chce sie troche zmodernizować i by mi wrócili z 150-200 tys zł ale niewidzi mi sie ten vat, jak bym wiedział że za 2-3 lata bede zmuszony przejśc to przejde przed kupnem maszyn a tak nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Ja jestem od dwóch lat na vacie i cały czas jestem do przodu nawet po opłaceniu księgowego nie licząc zwrotu vatu za zakupione maszyny w kwocie 38 tys trzeba się troszkę pilnować ale się opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

Rozumiem jak to działa, ale ja mam mało ziemi a dużo hodowli i słyszałem ze w takim przypadku nie opłaca sie wchodzic na vat, chodzi mi tylko o to czy zmusza tych reszte rolników do przejścia na vat, słyszał ktos coś takiego? podobno jak wejdzie dochodowy to tak mam sie stać ale znów niewiadomo czy wejdzie tak predko ten dochodowy...

 

???????

Edytowano przez zyga2905

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie dotyczące rozliczania faktur z cukrowni za zakup nasion oprysków z formą płatności kompensata. Jak je rozliczać teraz po otrzymaniu faktur i jak potem to wszystko rozliczyć po odstawie buraków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

zyga - nikt nie będzie zmuszał Ciebie do przejścia na vat w momencie wprowadzenia podatku dochodowego. Albo będziesz miał do wyboru rozliczanie się ryczałtowo bądź w oparciu o pełną dokumentację prowadzoną w gospodarstwie.

 

Odnośnie kompensat to wydaje mi się, że faktury rozliczasz w momencie ich otrzymania bądź do 2 okresów rozliczeniowych po otrzymaniu. Płatność następuje w momencie dostarczenia i rozliczenia towaru. Obie strony zgodziły się na taką formę czyli na kompensatę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jakie są obecnie obowiązujące stawki vat na owies, słomę i siano oraz z jakiego aktu prawnego one wynikają? spotkałem się niedawno z różnymi stawkami w kilku czasopismach rolniczych (konkretnie 8% dla owsa i słomy a 5% dla słomy, tymczasem z mojej wiedzy wynika, iż mamy 5% stawkę dla owsa i 8% dla słomy i siana)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Jak myślicie da radę odliczyć vat na kosę spalinową do gospodarstwa(tylko produkcja roślinna)?

Jeszcze drugie pytanie chce kupic stół do rzepaku ale nie mam kombajnu tzn. kombajn jest ojca bede mógł odilczyc vat od tego stołu? Czy wcześniej musze zrobić umowę użyczenia na ten kombajn?

Edytowano przez Laver

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jak prawidłowo wypełnić książkę środków trwałych ? o gotowca można prosić kogoś kto prowadzi i tak w ogóle czy trzeba ją prowadzić ? przy składaniu wniosku o płatność do ARiMR pisze że jest wymagana albo oświadczenie że się nie prowadzi jak to wyglądało u was

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy zmiana miejsca zamieszkania (powiatu) implikuje zmianę US, czy też liczy się wyłącznie miejsce prowadzenia działalności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj