karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

proxy8441    245

Ale ryczałtowiec kupujący od vatowca pojazd na fakturę vat nie płaci pcc. PCC to podatek czynności cywilno prawnych, płaci się go tylko przy zawieraniu umów kupna sprzedaży.

 

 

czyli ryczałtowiec kupujący od vatowca nie płaci PCC tak.

 

a jak vatowiec kupuje od ryczałtowca co wtedy?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ryczałtowiec nie wystawi faktury vat tylko umowe k-s a wtedy normalnie płaci się pcc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

czyli również kupujący wtedy płaci PCC gdy od ryczałtowca vatowiec kupuje? I zawierają umowe K-S


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

znajomy kupił w marcu kasę fiskalną, ale ewidencjonowanie rozpocznie dopiero w czerwcu, czy może vat naliczony odliczyć za maj (w drugim okresie po nabyciu) czy też nie odliczy go sobie wcale, gdyż ewidencjonowanie (użytkowanie) rozpocznie dopiero w czerwcu?

 

wiec tak w deklaracji otrzyma max 700 zł za kasę fiskalną niezależnie czy kupił ją za 1500 czy za 2000 tys zł musi spełnić 3 warunki by otrzymać zwrot za kasę

1) faktura zakupu kasy

2) dokument KP kasa przyjmie od sprzedawcy jeżeli płacił gotówką lub potwierdzenie przelewu jak przelewm

3)pierwszy paragon z ewidencji

 

 

a co do agroturystyki nieiwem czy nie będą kazali założyc działalność kwestia ile pokoi chcesz otworzyć propo VZMów(zwrot vatu za materiały do budowy lub remontu domu można je złożyć do 31 grudnia bieżącego roku otwierając sobie prawo do 5 letniego okresu rozlczenia czyli przez pięć lat można odliczać zwrot ale tylko za mieszkalne a tu już wchodzi działalność agroturystyczna,policz kolego czy się ci opłaci to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

tomasz2012 w którym rozporządzeniu pisze o obowiązku dołączenia pierwszego paragonu z ewidencji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, czy jeśli jestem vatowcem i kupuję używany sprzęt i sprzedający wystawi mi fakturę to mogę odliczyć sobie cały vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

tak, cały vat sobie odpisujesz.

 

Ja mam pytanie, żeby się upewnić. Jestem na kwartalnym systemie, i chciałem zapytać jak to jest z fakturami długoterminowymi? Faktura została wystawiona np w kwietniu a płatność do końca listopada? Wujaszek co się tym zajmuje mówił, żeby normalnie w danym kwartale wpisywać czyli w tym wypadku w drugim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Mam taki sam problem. Czy vat odliczamy już w momencie wystawienia faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

Witam.Czy będąc na vacie po wystawieniu faktury RR za cielaka czy mogę zapłacić gotówką czy tylko przelewem i co wpisać w polu fundusz promocji ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Mam taki sam problem. Czy vat odliczamy już w momencie wystawienia faktury?

Zależy czy sprzedajesz czy kupujesz:

- faktury może być wystawiona nie później niż 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi,

- dla sprzedawcy obowiązek podatkowy vat powstaję w momencie sprzedaży,

- nabywca rozlicza podatek za okres, w którym otrzymał fakturę, z tym, że jeśli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust.10,

może obniżyć kwotę podatku należnego za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

 

Witam.Czy będąc na vacie po wystawieniu faktury RR za cielaka czy mogę zapłacić gotówką czy tylko przelewem i co wpisać w polu fundusz promocji ??

 

Z tego co mi wiadomo musi być przelew na konto - obowiązkowo. A fundusz promocji - chyba nic bym nie wpisywał - myślę, że to nas vatowców nie dotyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naj1306    1

Fundusz promocji dotyczy jeśli sprzedajesz bezpośrednio do ubojni,zazwyczaj ubojnia wtedy pobiera 0,1%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
H3ni0    31

A jak jest ze sprzedaza prosiat na vat czy trzeba to ksiegowac? Ile procent sie od prosiat odprowadza?


KPZ "Zetor Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób rozliczających faktury z cukrowni. Dziś otrzymałem fakturę VAT za zakup nasion z formą płatności KOMPENSATA. Chciałbym się dowiedzieć jak je księgujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tam buraków nie sieję, ale z faktury kompensaty dodajesz lub ujmujesz różnicę VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale trzeba tą fakturę jakoś zaksięgować i w jakim miesiącu bo mam ją z maja a za buraki będę miał w listopadzie. Zaksięgować ją w tym miesiącu ale nie rozliczać jej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie do osób rozliczających faktury z cukrowni. Dziś otrzymałem fakturę VAT za zakup nasion z formą płatności KOMPENSATA. Chciałbym się dowiedzieć jak je księgujecie?

Rozliczasz ja za miesiąc maj, ale wtedy nie masz możliwosci zwrotu vatu w ciagu 25 dni tylko 60.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Wydaje mi się ze jeśli otrzymał FV w czerwcu to nie może jej rozliczyć w maju ale w czerwcu ( bądź w dwóch następnych okresach rozliczeniowych ) art. 86 par. 10 pkt. 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

On napisał ze nasiona są z maja i zakup w maju tylko do niego dotarła dopiero w czerwcu. Najważniejsze jak jest data wystawienia faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jeśli mówimy o ważności dat do księgowania, to "najważniejsza" jest data otrzymania faktury :) ale to szczegół. Tak sobie czytałem wcześniej z tymi burakami i stwierdzam, że cukrownia to tylko kłopot z księgowaniem robi. Nie wiem czy dobrze Piotra rozumiem, ale dostałeś kompensatę od "niczego", czyli na poczet nieistniejącej faktury? Jeśli tak to liczysz ją jak zwykłą fakturę, tylko zastanawiam się jak US potraktuję ją jako zapłaconą czy nie?! Różnicował będziesz to dopiero po otrzymaniu faktury za dostawę buraków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Witam!

Mam małe pytanko mianowicie.

Mój tata posiada 45ha, i załóżmy że od lipca tego roku przechodzi na rozliczenie VAT.

W 2014 Ja jako ubiegający się o wsparcie dla młodego rolnika dostanę od taty 11ha, ale będę chciał być rolnikiem ryczałtowym.

Więc moje pytanie brzmi Czy i jeśli tak to ile mój ojciec będzie musiał zwrócić podatku który otrzymał na nawozy itp.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowano przez Gospodarz12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

hmm-wg mnie nie gdyż jest na VAT. Kupił nawozy, wysiał je. Zebrał plon z tych nawozów. Sprzedał plon i tutaj naliczył VAT. Następnie Tobie przekazał grunta na których nie wysiewał nawozów od których odliczył VAT. Kwestia jest tylko tego aby przekazując Tobie grunta nie były na nich zużyte nawozy czy ŚOR od których w okresie wegetacji odliczono VAT.

 

Natomiast ja mam inne pytania:

- zakup koniczyny białej, jest tam troszkę VATu. Nie mam zwierząt, siana nie sprzedaję natomiast nasiona zużyto tylko na potrzeby dopłat ST. Po prostu zagospodarowany nieużytek obsiano koniczyną dla samych dopłat do strączkowych.

- troszkę kopałem ostatniego roku rowów, chcę skarpy umocnić krzakami aronii - fakturkę VAT dostanę na to oczywiście. Zbierać jej nie mam zamiaru, ot posadzić aby rosła i uniemożliwiała innym roślinom wzrost. Po prostu w razie "W" i kolejnego czyszczenia rowu koparka ja elegancko zniszczy i nie trzeba będzie kilka dni wojować z pilarką a i skarpę trochę utrzyma. No i ptaszki zimą będą miały co jeść.

- dla tych co odliczali rower - było jakiś czas temu - jak tam sprawa u was się zakończyła, przeszło czy nie?

 

 

Czy od tego można odliczyć VAT? Oczywiście dla celów prowadzonego gospodarstwa rolnego ale chodzi mi czy U.Skarbowy nie narobi problemów ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam takie pytanie czy opłaca się przechodzić na vat jak się ma około 50ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

kolego a jaka sprzedaż u ciebie występuje na 5 czy 8% i jakie zakupy

Nie cytuj poprzedniego posta!

 

Witam!

Mam małe pytanko mianowicie.

Mój tata posiada 45ha, i załóżmy że od lipca tego roku przechodzi na rozliczenie VAT.

W 2014 Ja jako ubiegający się o wsparcie dla młodego rolnika dostanę od taty 11ha, ale będę chciał być rolnikiem ryczałtowym.

Więc moje pytanie brzmi Czy i jeśli tak to ile mój ojciec będzie musiał zwrócić podatku który otrzymał na nawozy itp.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Bardzo dobre pytanie więc tak po pierwsze zwrot natępuje tylko przy środkach trwałych i w budowlach jeżeli likwiduje się działalność a jak sam napisałeś twój tata będzie ją prowadził nadal tylko że w ograniczonym zakresie na powieszczni 35 ha bo resztę odda tobieczyli nie zlikwiduje działalności więc nie będzie musiał zwracać

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj