karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

A co jesli mam firme PKD 01.61.Z działalność usługowa wspomagająca produkcje roslinna , firma na vacie i wykonam usługe dla wlasnego gospodarstwa maszynami które sa na firme ???? gosp równiez na vacie!!!! wystawiam jakąs fakture ??

 

taka działalność usługowa to ten sam podmiot co gospodarstwo, także żadnych faktur wewnętrznych się nie wystawia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sulmar    0

Ja bym jeszcze raz poprosił o tych kasach fiskalnych.

Limit obowiązuje na miesiąc, czy na rok?

Czyli jak osoba będąc na vacie sprzeda rolnikowo ryczałtowemu i wystawi fakturę on się na niej podpisze to to się wlicza w ten limit czy nie?

Jak to jest z tą kasą, o co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

 

jeśli zostawiasz już ślad w ARiMR i do tego bezpośrednio swój adres z opisem przewinienia w internecie - to proponowałbym jednak nie przeprowadzać takich rozważań, ale ARiMR nie przekazuje takich informacji do US, jeżeli tenże o to nie poprosi

 

 

lepeij wsta sprzedaż nieudokomentowaną na 2tys i w kwesti urzędu jesteś czysty

 

Ja bym jeszcze raz poprosił o tych kasach fiskalnych.

Limit obowiązuje na miesiąc, czy na rok?

Czyli jak osoba będąc na vacie sprzeda rolnikowo ryczałtowemu i wystawi fakturę on się na niej podpisze to to się wlicza w ten limit czy nie?

Jak to jest z tą kasą, o co chodzi?

\

 

Limit opowiązuje na rok jak wystawisz rolnikowi fakturę rr i on ci podpisze znaczy doknałes sprzedaży udokumentowanej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

Jak wystawisz rolnikowi fakturę rr to dokonasz zakupu a nie sprzedaży. Jak wystawisz fakturę rolnikowi ryczałtowemu i on się podpisze to dalej jest to sprzedaż nieudokumentowana i dopinasz do niej paragon.(Według mojej najlepszej wiedzy)

Edytowano przez lukasz7604

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Limit obowiązuje w skali rocznej , z tym że jeśli rozpocząłeś działalność w trakcie roku 2013 to kwotę wyliczasz proporcjonalnie do pozostałego okresu . Jeśli taką sprzedaż miałeś tez w roku 2012 to obowiązuje cię limit 20 000.

Do limitu ( tak jak napisał lukasz7604) wliczasz sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych i na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - w obu przypadkach fakt czy wystawiłeś fakturę czy nie jest bez znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam taki problem.

Mam fakture z cukrowni za sprzedaż buraków (nazwijmy ją podstawowa ), później wystawiłem im korekte 1(zmiana ceny) do faktury podstawowej, teraz znowu podnieśli cene i mam im wystawić kolejna korekte 2 do faktury... i tu jest pytanie do której bo według mnie do korekty 1 a według cukrowni do tej podstawowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Na mój chłopski rozum też korekta2 do korekty1. Gdybyś korektę 2 wystawił do FV podstawowej w księgowości wyjdzie nieprawidłowość do stanu faktycznego, chyba że obie strony nie księgują korekty1 i wyrzucą ją do kosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Mam nadzieję, że intencją księgowej było uświadomienie klienta, iż pewnych rzeczy formalnie nie powinien robić i by sobie przemyślał jakiś rozsądny dialog przy kontroli. To trochę rozważania podobne jak używanie służbowych telefonów i samochodów - niby nie można, a sam pan minister finansów Jacek R. ma świadomość, że jest to robione hurtem :)

 

 

Z tego ciągnika będziesz miał prawie 50 tyś. VAT. Zakładając, że VAT z pozostałej działalność bilansuje się na zero - choć jest to zawsze in plus i na VAT chciałbyś być tylko dla tej inwestycji, czyli z racji tego środka trwałego 5 lat, masz jakby bonus 10 tyś./rok. Poza tym myślę, że spokojnie zdążysz przejść na VAT jak już będziesz pewny tej inwestycji.

 

Poza tym może ktoś przypomni, bo ja już nie pamiętam, czy najpierw zakupując ciągnik, potem przechodząc na VAT - wszystko w obrębie jednego roku, można odliczyć 100%, czy tylko 4/5?

 

 

w pierwszym roku odliczasz powiecmy te 50 tysięcy w drugim 20% mniej w 3 kolejne20% i tak ci zostanie tylko dwadzieścia procent na 5 rok po pięciu już nic nie odliczasz tylko pamiętaj by tą kwotę puścić przelewem bankowym bo urząd skarbowy może podważyć ustawą że powyżej 10 tys euro przelewem ale najlepiej od razu przed zakupem przejść tylko się zastanów ile inwestycji zamierzasz zrobić bo to jest taka sama zasada na każdą maszynę bo a na budynki 10 lat .Warto pamiętać o tym w kwesti jakby po zakupie ciągnika powiecmy po 3 latach musiał zlikwidować gospodarstwo to byś musiał zwrócić 40 % z 50 tysięcy bo rzadko kto o tym pamięta i mało się mówi a potem wielkie zdziwienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Z zamknięciem działalności jest trochę bardziej skomplikowana sprawa w niektórych przypadkach, przynajmniej formalnie. Lepiej jest w tedy najpierw powrócić na RR i dopiero zamknąć podwoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w pierwszym roku odliczasz powiecmy te 50 tysięcy w drugim 20% mniej w 3 kolejne20% i tak ci zostanie tylko dwadzieścia procent na 5 rok

 

a nie rozlicza się po 20% wartości podatku vat w każdym roku? a ten vat w pewnych warunkach można jeszcze odliczyć w całości jak wskazałem wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

Mam taki problem.

Zakupiłem materiały budowlane na remont obory (wymina tynkow itp) i nie wiem czy rozliczyc to jako środek trwały czy nie

Prosze o pomoc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Szanowni koledzy i koleżanki,

 

 

czy ktoś z Was mógłby mi podesłać link do stron(-y) traktującej o przepisach i rozporządzeniach dt Vat-u dla rolników, od najbardziej fachowych czyli rządowych po takie z których najczęściej zaglądacie?

Chodzi mi o konkretne odnośniki. Może macie gdzieś zapisane w ulubionych i zechcielibyście sie nimi podzielić

 

Chciałbym jeszcze zapytać czy rozliczanie się z US elektronicznie, jeśli tak to jakich narzędzi/oprogramowania używacie?

 

Dziękuje bardzo za odpowiedź !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Ja zaglądam głównie tu. No i w top agrarze jest rubryka dotycząca vat. Cośtam można znaleźć w googlach czasami ale rewelacji nie ma. Ogólnie jest lipa bo status: rolnik jest nie do końca uregulowany bo to niby firma, a niby osoba fizyczna. Może jak wprowadzą podatek dochodowy to jakoś to wszystko uregulują i będzie łatwiej (w co raczej wątpię).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Oj kolego, jak wprowadzą podatek dochodowy to na pewno nie będzie łatwiej, ale drożej. Ja wiem, że zaraz mnie zakrzyczą, że nieprawda, ale... Działalność gospodarcza to nie tylko podatek dochodowy czyli % z zysku, ale np. podatek od powierzchni budynków gospodarczych liczony z m2 - pomierzcie swe stodoły i garaże i policzcie, weźcie statystyczne stawki z waszej gminy, zdziwicie się jak to zaboli....

Edytowano przez szumi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

www.mf.gov.pl

isap.sejm.gov.pl

www.abc.com.pl

www.efaktury.org

 

mam pytanie odnośnie do vat, znajomy otrzymał z agencji nasiennej fakturę za odstępstwo rolne (wykorzystanie samodzielnie rozmnożonych nasion jako materiału siewnego) na 23% stawce, więc vatu jest całkiem sporo, ale w ubiegłym roku, kiedy wysiano ten materiał vatowcem była jego małżonka, czy US wobec tego nie przyczepi się do takiej faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

koledzy vatowcy czy ktos z was wystawia faktury od kwot brutto ???? czy sa jakies zalecenia kiedy taka fakture wystawiamy ??? czy jest to bez roznicy czy wystawiamy od kwoty netto czy brutto ??? dzieki i pozdraiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Bez różnicy. Zwyczajowo przyjęło się wystawianie faktur od cen netto. Większość stacji paliw wystawia faktury od cen brutto np. Mnie pasuje bardziej (pewnie jak większości) od cen netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Mam pytanko....

 

Czy moge odliczyć VAT od faktury za usługę typu, uprawa ziemi, naprawa ciągnika itp

JAk oprocentowane są takie faktury?

 

I drugie:

Czy jako rolnik vatowiec mogę też świadczyć taką usługę i wystwić na to fakturę. Rozumiem że jest to mało opłacalne bo musze oddać VAT, ale czy eg. ustawy istnieje taka możliwość?

 

Dziękuje za odpowiedź!

Jacek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

oczywiście możesz stawka vat to 8%, a podatek dochodowy ma różne stawki w zależności od wybranego sposobu rozliczania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Wczoraj byłem w US i złożyłem vat 7 wersja 13 i pani powiedziłała że teraz obowiąuje wersja 12 lub 14 a 13 była tylko do pierwszego kwartału.( tak dla przypomnienia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Niestety zgadzam się z kolegą Szumi. Niestety ....

Poza tym podbijam swoje pytanie

tak zgadza się wtedy płacisz od metra ale spójżcie na to z innej strony

1) posiadając cągnik za 100000 zł plus 200000 zł maszyny daje 300000 zł od tego odpisze się niezłą amortyzacje a tak co macie kichę

2)prowadząc ksiązke przychodów i rozchodów fakt że jest drożej ale każdy z was wie jak nie trudno se narobić kosztów uzyskańa przychodu

3) czy ktoś mówił że będzie różowo powiem to jako rolnik i przyszły księgowy ci którzy zagłębią się w przepisy będą klaskać rządowi że się w końcu przychylił rolnikom ja np widzę po fakturach jakie mam rzeczywiste obroty gospodarstwa i się pytam niech który z vatowców się wypowie na me pytanie czy liczyłeś kiedy faktyczny dochód swojego gospodarstwa na podstawie faktur i dodając do tego amortyzacje dzieląc na 12 i jestem ciekaw opinii kto otwarcie się przyzna czy jego dochód jest taki sam jak wyliczyła jego gmina na podstawie ha przeliczeniowych czekam na opinie rzeczowe w tej kwestii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Koledzy szukam odpowiedzie na to pytanie ; "czy jak ktoś jest na vatowcem to moze z tego zrezygnować? Jak tak to po ilu latach?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0
Napisano (edytowany)

tak można ale ci się to opłaci a jak z amortyzacją vatu za maszyny jest 5 lat za budynki 10 także policz czy się opyli chyba że nosisz z zamiarem sprzedania środów trwałych pamiętaj vat niezamortyzowany zwracasz do urzędu

Nie cytuj poprzedniego posta!

Edytowano przez danielhaker
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Mi chodzi o kuzyna bo mnie się pytał a ja nie wiem za bardzo,to musi min 5-10 lat byc na vacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj