karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

marzencia    6

notariusza, czytałaś artykuł w farmerze na temat różnicowania? podobno podjęli ten temat (małżonków) w kwietniowym numerze, niestety nie jestem prenumeratorem i dopiero to zweryfikuję

dokładnie 514,- i jakieś grosze.. pożyjemy zobaczymy co będzie dalej... artykułu nie czytałam. i już nic więcej czytać nie będę. będę dawać na msze, aby te kilka lat jakoś upłynęło ;)

Edytowano przez marzencia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

chcialem kupic telefon na necie, sprzedajacy wystawia fakture vat-marza czym sie to charakteryzuje i czy bede mogl sobie vat odpisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Kissmy, wiesz fakt że migasz się od małżeństwa nie uchroni cię przed dochodowym ... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukza86    1

świeżo przeszedłem na vat i mam pytanie-słuchajcie może jest już to na forum ale ponad 290stron nie chce mi się czytać,jak sprzedaje mleko to wystawiam fakturę mleczarni i mam sprzedaż, to czy muszę koniecznie wystawiać fakturę na sprzedaż 4 cieląt sąsiadowi jak jest na ryczałcie,chodzi mi o to skąd US będzie wiedział że sprzedałem te 4 cielaki,chodzi mi o to czy oni jakoś współpracują z arimr-em?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy muszę koniecznie wystawiać fakturę na sprzedaż 4 cieląt sąsiadowi jak jest na ryczałcie,chodzi mi o to skąd US będzie wiedział że sprzedałem te 4 cielaki,chodzi mi o to czy oni jakoś współpracują z arimr-em?

 

jeśli zostawiasz już ślad w ARiMR i do tego bezpośrednio swój adres z opisem przewinienia w internecie - to proponowałbym jednak nie przeprowadzać takich rozważań, ale ARiMR nie przekazuje takich informacji do US, jeżeli tenże o to nie poprosi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ja też proponuje nie kombinować ... żeby potem nie było: " bo ten US się do mnie przyczepił...."..

 

 

W protokole kontroli podatkowej nie mam wskazanych żadnych nieprawidłowości a na końcu jest pouczenie o obowiązku zawiadomienia o zmianie adresu w ciągu 6 miesięcy . Też tak macie?

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

jakie to są porąbane przepisy!!! siostra poszła zanieść faktury do księgowej. Księgowa do siorki czy nie biorą czasem mleka z chłodni, bo krowy jedzą paszę z której odbierają Vat, a nie można brać bo będzie kara. Dalej czy nie używają ciągnika swojego do sadzenia ziemniaków czy do wyprawienia ziemi pod ogród bo z paliwa też się rozliczają? Wychodzi na to że będąc vatowcem to ani mleka ani żadnych płodów rolnych rolnik nie może użytkować na własne potrzeby???

O co tej babie chodzi weźcie mi wytłumaczcie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

niestety ma rację, od skonsumowanych produktów należy odprowadzić vat należny i będzie ok, warto poświęcić te kilka złotych rocznie

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

kissmy czyli jak, jeżeli biorę mleko na swoje potrzeby od własnych krów to sama sobie muszę fakturę wystawić??? trochę nie rozumiem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jak należy to udokumentować nie wiem, ale należy ograniczać konsumpcję, gdyż powyżej 20tys zł musimy już mieć kasę fiskalną;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naj1306    1

Nie wprowadzaj w błąd ludzi z tą kasą fiskalną .Jak ktoś używa swojego mleka to może se wystawić fakturę ,jako że jest watowcę to tego się nie wlicza do limitu 20 tysięcy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

wpisujesz do ewidencji bezrachunkowej, bo bierzesz mleko(przykład) , na cele nie związane z działalnością gosp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ONA77 są na to jakieś druczki, ta ewidencja bezrachunkowa? z tego też trzeba się co miesiąc rozliczać czy nie? co to jest? jestem całkowicie zielona w tych sprawach, więc proszę wytłumaczcie o co w tym chodzi, przejde na vat i nie chce w coś wdeptać delikatnie to ujmując, a mleka sobie nie żałujemy w domu, ogród co roku, piwnice zapełnione, Wiadomo że można się nie przyznać że się pije to mleko, ale co zrobić jak życzliwy sąsiad uprzejmie doniesie że ziemniaki uprawiam dla siebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Zaryzykuje i zadam podstawowe pytanie. Jakie są największe plusy i minusy przejścia na vat?

W tym roku będę starał się o pieniądze na zakup ciągnika (ok. 260tys brutto) w związku z tym zastanawiam sie nad przejściem na vat. Jednak to bardzo niepewna sprawa i teraz myślę czy jeśli nie miałbym tak sporych zakupów czy opłaca mi się przechodzić na vat czy lepiej pozostać na ryczałcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ja zrobiłam sobie w końcu ewidencje sprzedaży sama i wydrukowałam . rubryki: lp, data , nazwa towaru , kwota brutto , stawka vat, netto , vat ,uwagi, na górze nazwa miesiąca i rok, na dole podsumowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
jakie to są porąbane przepisy!!! siostra poszła zanieść faktury do księgowej. Księgowa do siorki czy nie biorą czasem mleka z chłodni, bo krowy jedzą paszę z której odbierają Vat, a nie można brać bo będzie kara. Dalej czy nie używają ciągnika swojego do sadzenia ziemniaków czy do wyprawienia ziemi pod ogród bo z paliwa też się rozliczają? Wychodzi na to że będąc vatowcem to ani mleka ani żadnych płodów rolnych rolnik nie może użytkować na własne potrzeby???

O co tej babie chodzi weźcie mi wytłumaczcie?

Księgowa dobrze zrobiła. Wypytała osobę której liczy podatek żeby wiedzieć co ta osoba powie w razie kontroli.

Mnie też pytała o takie rzeczy. Twardo odpowiadałem że odliczam VAT od faktur przeznaczonych tylko do gospodarstwa a nie na użytek własny. Idzie o to żeby wyrobić w podatniku pewien nawyk aby się nie dał złapać przez kontrolera skarbówki np pytaniem "czy na telefon stacjonarny od którego odlicza pan VAT dzwoni rodzina". Drugie pytanie czy "czy oddzwania pan do rodziny". 2xtak i jest lipa a wystarczy odpowiedzieć - "panie dzwonią różne ludzie, numer był kiedyś prywatnym więc dzwonić będą, co mam im zrobić, no i odbieranie połączeń nie widnieje na fakturze". Na drugie pytanie - "jeżeli to ktoś z rodziny a mam do niego sprawę związaną z produkcją w gospodarstwie (buduje np garaż a kierownik budowy to szwagier lub wujek dzwoni coś powiedzieć co zauważył u mnie na polu) to jak najbardziej oddzwaniam".

No i dołożyć że ma się 3 telefony ;)

Ja tak zrobiłem (stacjonarka, prepaid na GR i pokazałem w US 2 komórkę którą mam do drugiej pracy).

 

Także powtarzam - księgowa dobrze zrobiła, zresztą chciałbyś rozliczać kogoś kto w razie kontroli zacznie się gmatwać i plątać?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

jakie to są porąbane przepisy!!! Księgowa do siorki czy nie biorą czasem mleka z chłodni, bo krowy jedzą paszę z której odbierają Vat, a nie można brać bo będzie kara.

O co tej babie chodzi weźcie mi wytłumaczcie?

Mam nadzieję, że intencją księgowej było uświadomienie klienta, iż pewnych rzeczy formalnie nie powinien robić i by sobie przemyślał jakiś rozsądny dialog przy kontroli. To trochę rozważania podobne jak używanie służbowych telefonów i samochodów - niby nie można, a sam pan minister finansów Jacek R. ma świadomość, że jest to robione hurtem :)

 

Zaryzykuje i zadam podstawowe pytanie. Jakie są największe plusy i minusy przejścia na vat?

W tym roku będę starał się o pieniądze na zakup ciągnika (ok. 260tys brutto) w związku z tym zastanawiam sie nad przejściem na vat. Jednak to bardzo niepewna sprawa i teraz myślę czy jeśli nie miałbym tak sporych zakupów czy opłaca mi się przechodzić na vat czy lepiej pozostać na ryczałcie.

Z tego ciągnika będziesz miał prawie 50 tyś. VAT. Zakładając, że VAT z pozostałej działalność bilansuje się na zero - choć jest to zawsze in plus i na VAT chciałbyś być tylko dla tej inwestycji, czyli z racji tego środka trwałego 5 lat, masz jakby bonus 10 tyś./rok. Poza tym myślę, że spokojnie zdążysz przejść na VAT jak już będziesz pewny tej inwestycji.

 

Poza tym może ktoś przypomni, bo ja już nie pamiętam, czy najpierw zakupując ciągnik, potem przechodząc na VAT - wszystko w obrębie jednego roku, można odliczyć 100%, czy tylko 4/5?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ale słuchajcie, to jest dla mnie troszkę taki paradoks, bo gospodarstwo to firma, owszem, i jak w firmie mamy mieś sprzęt służbowy i prywatny. Czyli teraz żeby pić mleko to musiałabym mieć jedną krowę "nie służbową" która nie jadłaby paszy z której się rozliczam z US? Hehehehehheheehe ale tak sie nie da bo jadłaby sianko które byłoby zebrane ciągnikiem z którego się juz rozliczam, i koło zamknięte. Czyli być vatowcem to trzeba warzywa i nabiał w sklepie kupywać... ale jaja. Oczywiście to wszystko to fikcja, bo nikt normalny kto jest producentem mleka nie bedzie kupywał przerobionego mleka ze sklepu. Trzeba poprostu robić swoje, a w US tak gadać żeby było cacy, tak jak mówicie. Mam nadzieję ze żaden urzedas tego nie czyta :ph34r::D hehehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a ty myslisz że urzędnik państwowy kupuje sobie ksero jak musi coś prywatnie odkserować czy kseruje na firmowym/służbowym?

Myślisz że jak jedzie służbowym autem coś załatwić sam to przy okazji po drodze gdzieś nie zajdzie jak musi?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Poza tym może ktoś przypomni, bo ja już nie pamiętam, czy najpierw zakupując ciągnik, potem przechodząc na VAT - wszystko w obrębie jednego roku, można odliczyć 100%, czy tylko 4/5?

 

jeśli zmieścisz się z rozliczeniem w dwóch okresach po zakupie to możesz odliczyć 100% (jeśli to się nie zmieniło w tym roku), w innym przypadku vat naliczony odliczasz przez 5 kolejnych lat (ale nie mam pewności czy będzie to 100%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

a ty myslisz że urzędnik państwowy kupuje sobie ksero jak musi coś prywatnie odkserować czy kseruje na firmowym/służbowym?

Myślisz że jak jedzie służbowym autem coś załatwić sam to przy okazji po drodze gdzieś nie zajdzie jak musi?

no właśnie, o to to to chodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ten przepis obowiązuje nie tylko rolników ale każdego vatowca. Jeśli podatnik zużyje towar czy wyświadczy usługę na cele np. prywatne a wcześniej od tego towaru odliczył vat to zobowiązany jest opodatkować taki towar czy usługę. Podatnik jest w tej sytuacji również ostatecznym konsumentem , a w podatku vat ciężar tego podatku ponosi właśnie konsument.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

Ten przepis obowiązuje nie tylko rolników ale każdego vatowca. Jeśli podatnik zużyje towar czy wyświadczy usługę na cele np. prywatne a wcześniej od tego towaru odliczył vat to zobowiązany jest opodatkować taki towar czy usługę. Podatnik jest w tej sytuacji również ostatecznym konsumentem , a w podatku vat ciężar tego podatku ponosi właśnie konsument.

A co jesli mam firme PKD 1.61 Z działalność usługowa wspomagająca produkcje roslinna , firma na vacie i wykonam usługe dla wlasnego gospodarstwa maszynami które sa na firme ???? gosp równiez na vacie!!!! wystawiam jakąs fakture ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

jeśli zmieścisz się z rozliczeniem w dwóch okresach po zakupie to możesz odliczyć 100% (jeśli to się nie zmieniło w tym roku),

No właśnie o to mi chodziło. Tak coś kojarzyłem ale nie chciało mi się szukać w przepisach.

 

W kwestii służbowej prywaty osobiście byłem światkiem jak do US przyszła znajoma pracownika i sobie tam coś kserowali :) Trza mieć pewną świadomość, a życie jest życiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj