karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

limit 20tys. z l dotyczy kas fiskalnych, dla vat jest inny, ale teraz Ci go nie wskażę

 

Realizując wniosek na różnicowanie, trzeba założyć działalność gospodarczą. Można rozdzielić to tak że w działalności gospodarczej będziemy rozliczać się z vatem, a gospodarstwo rolne zostanie bez rozliczania na vatu?

 

 

jeśli działalność będzie dotyczyła kodu PKD z załącznika 2 ustawy o vat to będzie traktowana tak samo jak gospodarstwo, jeśli kod będzie inny to działalność jest niezależna od gospodarstwa, lecz jedna z kombinacji jest wykluczona (teraz też nie pamiętam która - ustale to jak najszybciej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamas88    0

Znalazłem jeszcze kwotę 150 tys. zł w jakimś projekcie ustawy z 2011 roku. Może to jest to.

 

Ale to przy okazji jeszcze pociągnę temat kasy fiskalnej - bo coś mi tu dalej nie gra. Według ustawy z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnione są wszelkie działalności gospodarcze korzystające ze zwolnienia z podatku VAT (w tym rolnik ryczałtowy). Czyli tak czy inaczej te 20tys. w żaden sposób mnie nie dotknie?

 

A poza tym te 20tys. dotyczy: "dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych", a przecież rachunki, które wystawiam, wystawiam na urzędy, firmy... Więc jak mi udowodnią, że sprzedałem za 20tys. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

To co ta babka wymyśliła bardziej podchodzi pod limit 20 tysięcy bez kasy fiskalnej ale jak jesteś vatowcem a nie ryczałtowcem. Zapewne sama coś pokręciła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sulmar    0

Jeżeli to będzie 0 1 6 1 Z

Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną

to można zrobić ze działalność na vacie, a gospodarstwo nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smierz    0

Czyli ,wracając do odliczania kosztów części i napraw samochodu, to jest ,,uznaniowe ,, ?

Zależy od woli urzędnika z danego US ? Nie ma wiążących wytycznych?

Dalej nie mam pojęcia jak mam wprowadzac te koszty. Chyba będę musiała wystosowac oficjalne pismo z zapytaniem do US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

witam to znów ja ;) moja sprawa w dalszym ciągu pozostaje nie do rozwiązania. rozmawiałam w mleczarni i mąż nie może wystawiać im fv za mleko. nie ma z nimi umowy, nie jest producentem w arr i nie posiada bydła, po drodze wstąpiłam do rzeźni, to samo, nie może bo nie hodowcą ani właścicielem stada. dopowiedziano mi że może wystawiać fv za sprzedaż płodów rolnych, bo grunty mamy wspólne. ale płodów my nie sprzedajemy. teraz mam taką myśl czy jego pkd 01 61 Z ma coś wspólnego z hodowlą bydła 01.41.Z Chów i hodowla bydła mlecznego i 01.42 Chów i hodowla pozostałego bydła i bawołów. chyba dobre pkd podałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Uff.. pierwsza kontrola US w sprawie prawidłowości zwrotu vat za mną , Było ok.. jutro podpisanie protokołu z kontroli....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Limit 20 tyś. dotyczy kas fiskalnych (żeby posiadać kasę fiskalną nie trzeba być płatnikiem VAT), 150 tyś. to jest kwota zwolnienia podmiotowego z VAT, a kwota 1 mln wynika z ustawy o rachunkowości przy przekroczeniu tej kwoty musimy przejść na pełną rachunkowość...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Te PKD nie maja nic wspólnego ze sobą, nie da się hodowli podpiąć pod 01.61

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Pół roku temu też miałem kontrolę odnośnie zasadności zwrotu i poszło bez problemu. W lutym zrobiłem kolejny zwrot w dodatku przyspieszony i kontrola o dziwo nie przyjechała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Pół roku temu też miałem kontrolę odnośnie zasadności zwrotu i poszło bez problemu. W lutym zrobiłem kolejny zwrot w dodatku przyspieszony i kontrola o dziwo nie przyjechała.

Na podstawie poprzedniej kontroli z racji tego że była negatywna odstąpili od powtórnej kontroli... Masz spokój na jakieś 12 - 18 miesięcy :) od pierwszej kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

u mnie gdzieś tak też wyszło. Ciut ponad rok po pierwszej (zakupy z MGR) wezwanie do kontroli gdzie wyjaśniłem co i jak (kwity skontrolowali u księgowej) i na razie spokój. Pewnie za półtora roku się odezwą.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Jeżeli to będzie

Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną

to można zrobić ze działalność na vacie, a gospodarstwo nie?

 

NIE

 

witam to znów ja ;) moja sprawa w dalszym ciągu pozostaje nie do rozwiązania. rozmawiałam w mleczarni i mąż nie może wystawiać im fv za mleko. nie ma z nimi umowy, nie jest producentem w arr i nie posiada bydła, po drodze wstąpiłam do rzeźni, to samo, nie może bo nie hodowcą ani właścicielem stada. dopowiedziano mi że może wystawiać fv za sprzedaż płodów rolnych, bo grunty mamy wspólne. ale płodów my nie sprzedajemy.

 

cały ambaras wynika z treści ustawy o vat, więc to mleczarnia i rzeźnia powinny to akceptować oraz zaproponować jakieś rozsądne rozwiązanie (aneksy do umów), gdyż wspólność majątkowa oznacza, iż małżonek prowadzi z Tobą każdy rodzaj działalności (a Ty z nim), zapisy ustawy o vat sprzeczne z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nikomu nie przeszkadzają, więc stanowiskiem ARR też nikt się nie zajmie, stąd warto odesłać wszystkich tych nadgorliwców do KIP, znajomego kiedyś w ARiMR uznali za "wariata" i wysłali do urzędu skarbowego, który miał inne stanowisko w sprawie małżonków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majs    0

Odbiegając od tematu...

Czy istnieje możliwość wystawienia faktury vat z terminem wpałty np za 4 miechy i oprocentować miesięcznie 5% czy na okres tych 4 miechów?

Kupując nawozy dostałem własnie na ten sposób fakture i zastanawiam się czy to jest zgodne i normalne.. Jak u Was jest czy również terminowe zapłaty macie oprocentowane?

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

@majs nie bardzo rozumiem jak Ci to firma zrobiła, ale z firmą z którą współpracuje jest tak że cena netto byłaby o te 5% wyższa w stosunku do płatności krótkoterminowej i termin powiedzmy te 4 m-c. Poza tym 5% miesięcznie to chyba coś nie tak, bo to w skali roku 60%, w Providencie taniej :) Myślę, że te 5% to w skali 4 m-c, a to i tak dużo bo z reguły firmy dają 1%/1m-c ale można jeszcze podyskutować w tym temacie, bo firma dając Ci na dłuższy okres zarabia podwójnie.

 

cały ambaras wynika z treści ustawy o vat.....

Ambarasy to są większe i mniejsze....postaw się teraz w sytuacji ludzi co wzięli pomoc z ARiMR na działalność pozarolniczą- usługi dla rolnictwa. Jaja na całego!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

NIE

 

 

 

cały ambaras wynika z treści ustawy o vat, więc to mleczarnia i rzeźnia powinny to akceptować oraz zaproponować jakieś rozsądne rozwiązanie (aneksy do umów), gdyż wspólność majątkowa oznacza, iż małżonek prowadzi z Tobą każdy rodzaj działalności (a Ty z nim), zapisy ustawy o vat sprzeczne z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nikomu nie przeszkadzają, więc stanowiskiem ARR też nikt się nie zajmie, stąd warto odesłać wszystkich tych nadgorliwców do KIP, znajomego kiedyś w ARiMR uznali za "wariata" i wysłali do urzędu skarbowego, który miał inne stanowisko w sprawie małżonków

porąbane na całego! dzisiaj podpisujemy rozdzielność i niech się dzieje wola nieba.. działalność pozarolnicza a jednak rolnicza.. boszz jakoś wytrwamy te 3,5 roku a potem maż zamyka tą że działalność.. a wariatem też czasem dobrze być ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Ambarasy to są większe i mniejsze....postaw się teraz w sytuacji ludzi co wzięli pomoc z ARiMR na działalność pozarolniczą- usługi dla rolnictwa. Jaja na całego!!

mój problem polega na tym, iż muszę się stawiać w takich sytuacjach bardzo często, a najgorsze jest to, iż nikt nie potrafi pomóc, a ARiMR w końcu wypracowała rozwiązanie (po kilkunastu miesiącach) obiecując wszystkim windykację;]

rozwiązaniem byłoby znalezienie takiego kodu PKD, który nie znajduje się w załączniku 2 do ustawy i jednocześnie gwarantuje możliwość świadczenia usług bądź wynajmu maszyn rolniczych

 

porąbane na całego! dzisiaj podpisujemy rozdzielność i niech się dzieje wola nieba.. działalność pozarolnicza a jednak rolnicza.. boszz jakoś wytrwamy te 3,5 roku a potem maż zamyka tą że działalność.. a wariatem też czasem dobrze być ;)

 

przybliż proszę jakie operacja wygenerowała koszty, ja rozmawiałem o tym ze swoim notariuszem to zeszła do 0,1% nieco obniżonej wartości rynkowej majątku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

nie rozumiem o jakie koszty Ci chodzi? działalności gosp, czy u notariusza?

 

 

 

 

Dzwoń na KIP. Mnie tam zawsze wytłumaczyli co i jak, na razie jestem bardzo zadowolony z tej instytucji. Tylko radzę do 8.30, bo potem to wygląda jak w skeczu Maćka Sztura, jak dzwoni na infolinię.

Mam 2 dobre znajome księgowe, to raczej do nich nie dzwonię, jak mam problem , bo często nie orientują się w naszych sprawach. Prawo jest jedno, tylko wiedza wybiórcza :) Z chęcią pojechałem kiedyś na szkolenie o VAT organizowane przez ODR,myślę sobie może się czegoś douczę. Przyjechała babka z 3miasta i mi się włos na głowie jeżył. Ze 3 razy ją sprostowałem i se dałem spokój.

W sumie to podpytam u siebie w US jak oni widzą Twoją sprawę (bez nazwisk oczywiście ;) )

jeśli mógłbyś podpytać to byłabym wdzięczna, bo u nas to czysta kpina.. ponoć księgowy pytał w US jak to rozwiązać, bo nic nie wiedzieli i kazali pisać interpretację ale już księgowy nie wiedział gdzie?! paranoja! na dzień dzisiejszy ani mleczarnia ani rzeźnia nie zgodzi się na wystawianie fv przez męża. ani ja mu nie oddam, powiem teraz jak jakaś egoistka, całej mojej własności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

notariusza, czytałaś artykuł w farmerze na temat różnicowania? podobno podjęli ten temat (małżonków) w kwietniowym numerze, niestety nie jestem prenumeratorem i dopiero to zweryfikuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

marzencia

Najlepszym rozwiązaniem jest pisanie na fakturze danych twoich i męża . Wtedy ty sprzedajesz jako osoba która na numer w ARiMR, ARR ... ale sprzedaje też mąż i wykazuje bez problemu w rejestrach Vat.

Dane dwóch osób na fakturze jako sprzedających są OK ( pod warunkiem że nie masz rozdzielności)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jesteś przekonana o możliwości zawierania danych obojga małżonków jako sprzedawcy? takie rozwiązanie wydaje się dobre, a tutaj znalazłem interpretację dotyczącą "identycznego" przypadku http://interpretacje.info/Podatek-od-towarow-i-uslug/Podatnicy-i-platnicy/Podatnicy/324722.html

tylko pominięto w niej koszty prowadzonej działalności rolniczej, wspomniano wyłącznie o korekcie i ujęciu przychodów w deklaracji za okres od rezygnacji ze zwolnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Interpretacja

ITPP1/443-56/11/KM

 

czytałam kilka tego typu interpretacji w tych które wpadły mi w ręce w żadnej nie było mowy o tym że nie można pisać faktur na oboje małżonków.

 

Elementy niezbędne faktury wskazuje rozporządzenie MF ( można napisać na fakturze więcej danych , ale nie można mniej niz wymagane..)

W tej interpretacji którą przytoczyłeś też nie ma że nie można, jest nawet wskazanie do korekty za sprzedaż męża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

racja już podejmowaliśmy ten temat;]

 

już się boję podatku dochodowego, na wszelki wypadek unikam instytucji małżeństwa jak ognia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj