karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ONA77    13

Faktury za mleko , bydło wystawiajcie na twoje i męża dane i będzie ok jeśli chodzi o sprzedaż.

Formalnie mąż nie może przejąć twojego numeru w ARiMR ani mieć własnego, ale to już pewnie wiesz ...

Vat niestety trzeba by wyprostować wstecz, przez korekty deklaracji męża.

Jeśli masz jakieś faktury zakupów na siebie to można próbować przez notę korygującą dopisać do nich dane męża (imię , nazwisko , nip), i odliczyć w korektach deklaracji vat naliczony (ale najpierw korekta faktury potem odliczenie)

Kiepsko to widzę bo jak sprzedaż za lata ubiegłe była duża to może to być duże obciążenie finansowe...(zwrot vat ryczałtowego - dla skupujących + zapłata vat należnego- do US)

Jeśli US nie wszczął żadnego postępowania to do każdej korekty dołącz pismo "czynny zal",

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Przedzwoń na KIP Marzena bo my tu będziemy gdybać bez pewności stanu faktycznego. Lepiej dowiedzieć się u w miarę wiarygodnego źródła. I podziel się wiadomościami co tam Ci powiedzieli. Proponuje dość z rana dzwonić bo potem to .... życzę powodzenia :)

 

5% trzeba będzie oddać vatu, do tego nie dostanie się 7% co się należy ryczałtowcowi czyli jest się stratnym około 12 %, tak?

 

Jeśli ojciec przejdzie na vat kupi środki trwałe. Po ponad 5 latach będzie chciał zrezygnować z vatu. Czy będzie musiał zwrócić vat za środki trwałe, czy jak wchodząc na vat miał jakieś budynki to przy wyjściu z vatu będzie musiał oddać vat za budynki lub za całe gospodarstwo?

Jeśli kupimy np. ciągnik, minie pięć lat i np. ojciec chce go dać w darowiznie synowi który nie jest na vacie co wtedy?

 

Trochę nie bardzo to rozumiesz :) VATowiec sprzedając dostaje powiedzmy 5% Vat, który musi oddać US, czyli de facto po rozliczeniu sprzedaje w cenie netto. Więc różnica ta zawsze wyniesie o % jaki RR sprzedaje dany towar, w Twoim przykładzie jest to 7%. Ale i tak najważniejsze w całej księgowości VATowskiej jest to jakie duże zakupy robisz na 23%, czyli inwestycje.

VAT od ŚT rozkłada się równomiernie, dla maszyn na 5 lat, dla budowli na 10 lat. Wracając np. po 3 latach od inwestycji na VR zwrócić trzeba 2/5 VAT z maszyn i 7/10 z budowli.

Robiąc darowiznę synowi nie dzieje się nic z wyłączeniem powyższego. czyli jak piszesz po pięciu latach od inwestycji maszynę można darować bez żadnych konsekwencji, natomiast darując budowlę ojciec musi oddać 5/10 VAT dla US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie mogę oddać bo podpisując umowę na mgr zobowiążę się do prowadzenia tego gospodarstwa. a druga sprawa jak mąż może wystawić fv podmiotowi skupującemu jeśli nie ma kwoty mlecznej? ani nr producenta, ani umowy z podmiotem?które to ja zawierałam przed ślubem. albo za bydło, na które nr siedziby stada jest na mnie i w razie sprzedaży są podawane moje dane z moim nr konta? w praktyce nie może on sprzedać mojego bydła

 

tak jak wskazała ONA77 właścicielem bydła i mleka jest w kontekście VAT również małżonek, więc formalnie może z powodzeniem realizować sprzedaż, nie wiem jakie jest podejście do tematu ARR i mleczarni, należy to jak najszybciej i wyczerpująco wyjaśnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

teraz rozumiem. a jeszcze jedno pytanie. jak wygląda podpisanie umowy o rozdzielność majątkową w naszej wspólnocie? mam w planie dużą inwestycję + kredyt na nią. możemy się rozdzielić aby była ona tylko na mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rozdzielność majątkowa to zadanie dla notariusza, jej koszt zależy od wartości wspólnego majątku, u Was na szczęście jest duży udział majątku odrębnego, kredyt można oczywiście zabezpieczyć na majątku jednego z małżonków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

tak wiem że u notariusza. już mamy termin, chcę zdążyć przed złożeniem wniosku na mgr. koszt raczej nie wielki. ale rozdzielności mi nikt nie zabroni? nie będzie to podział, tylko rozdzielność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Z tą rozdzielnością i ARiMR to jest dopiero cyrk, tak że radzę przemyśleć na spokojnie wszystkie za i przeciw..

Mimo rozdzielności dalej numer producenta będzie na ciebie, wiec i sprzedaż musi być na ciebie.nie mając wspólności nie bardzo będzie można pisać faktury na ciebie i męża ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sulmar    0

Dziękuje darolee

Ale jeśli osoba wychodząca z vatu nie budowała tych budynków (w okresie vatowskim) tylko miała je wcześniej niż przechodziłą na vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

Z tą rozdzielnością i ARiMR to jest dopiero cyrk, tak że radzę przemyśleć na spokojnie wszystkie za i przeciw..

Mimo rozdzielności dalej numer producenta będzie na ciebie, wiec i sprzedaż musi być na ciebie.nie mając wspólności nie bardzo będzie można pisać faktury na ciebie i męża ..

a co ma arimr do rozdzielności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikPPL    0

ONA77 ma racje z tym cyrkiem- arimr ma dość skomplikowane podejście do rozdzielczości czyli inaczej mówiąc nie uwzględniała. Proponuje odwiedzić agencje, najlepiej kogoś kompetentnego ponieważ tam przepisy ciągle ewoluują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

szukałam coś w sieci i nic nie pisze na interesujący mnie temat. pisze tylko o tym jak chce się mieć dwa nr gosp. a my nie chcemy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Poza tym trzeba też pamiętać że po podpisaniu rozdzielności nie ma majątku wspólnego.

Może to być problemem w przesuwaniu pieniędzy czy rzeczy miedzy małżonkami, bo małżonkowie są traktowani wtedy w prawie podatkowym wtedy jako odrębne podmioty...

Przykład dajesz mężowi pieniądze ze swojej sprzedaży mleka na inwestycje w jakąś maszynę wykorzystywaną do prowadzenia jego działalności - i już masz darowiznę którą trzeba zgłosić do opodatkowania...Podobnie jak wykorzystując w gospodarstwie maszynę której właścicielem będzie mąż ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

nie daję mężowi pieniędzy tylko jako rozdzieleni kupujemy ją po 50 % każde, albo kupuję sama i pisemnie mu użyczam? tak chyba mogę? a żywić go mogę? a rachunki za prąd gaz czy coś tam też trzeba rozdzielać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Żywić go możesz:)), nawet wskazane... bo siła fizyczna potrzebna w gospodarstwie..:))

Ale jeśli od jako vatowiec użyczy tobie jakąś maszynę ze swojej działalności do "twojego" gospodarstwa , to musi pamiętać że jest to traktowane jako odpłatne świadczenie usług i wykazać i odprowadzić od tego vat...

Jeśli kupicie jakąś maszynę 50:50, to też trzeba uwzględnić potem w rozliczeniach vat ze maszyna nie jest w 100% używana w czynnościach opodatkowanych ( w założeniu że będziesz RR)

Kolejna sprawa to to że ty na chwile obecną jesteś poniekąd rolnikiem vatowcem czynnym (przez przejście męża na vat- mam na myśli obecny stan , pomjając rozdzielność , bo jeszcze jej nie ma ) , nie wiem jak będzie z twoim powrotem do RR, bo można wrócić po 3 latach od rezygnacji z tego zwolnienia..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

a jeśli te maszyny kupił przed rozdzielnością to nie zostają one wspólne? a jak z fv na benzynę do mojego auta które jeździ w jego firmie? już nie będzie po rozdzielności mógł kupować na siebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Po rozdzielności nie ma nic wspólnego. To co było nabyte do podpisania umowy (majątek wspólny) staje się udziałem 50:50.

Jeśli chodzi o benzynę to na podstawie umowy użyczenia w podatku dochodowym dalej będzie to koszt dla niego.

Ale jeśli on wykona w ramach swojej działalności usługę w twoim gospodarstwie , to po podpisaniu rozdzielności , będzie tak jakby wykonał ją dla obcej osoby.( tak w vat jak i w dochodowym).

 

Przed podpisaniem umowy , radze porozmawiać z kimś kto to dokładnie ci wyjaśni ( doradca podatkowy albo dobry księgowy) ,żeby potem nie okazało że miało być Ok a wyszło ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

dobrze mi radzisz ale na wsi nikt nic nie wie o prawie, a w gminie czy nawet w mieście nikt nic nie wie o prawie rolniczym.. byłam w kilku kancelariach księgowych i rolników nikt nie prowadzi.. a co do radców też nie jednego przerabiałam.. a najlepsza była rozprawa, na której to poszkodowani "uczyli" sędziną wszelkich praw i obowiązków rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. Myśle nad przejściem na vat i śledząc temat zdobyłem już troche wiedzy ale jeszcze się zastanawiam. Mianowicie czy będąc już na vacie moge sprzedać np; 5 ton zboża rolnikowi który jest RR i co zrobić gdy ten rolnik nie chciał by faktury i podać swoich danych.??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Sprzedając RR cokolwiek nie musisz wystawiać faktury. Ewidencjonujesz jako sprzedaż bezfakturowa bez danych RR .

Fakturę wystawiasz tylko wtedy gdy RR ma takie życzenie.

Pamiętaj że nawet jak wystawisz fakturę dla RR to i tak wliczasz taką sprzedaż do limitu zwolnienia z kasy fiskalnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smierz    0

Już się pogubiłam szukając tu wiążącej odpowiedzi na pytanie : czy posiadając samochód osobowy ( Ford Mondeo) zakupiony na fakturę VAT ,wykorzystywany w gospodarstwie mogę odliczac całośc kosztów części zamiennych i napraw itp. ( oprócz paliwa, to wiem ) czy tylko 60 % czy może nic ? Ostatnio w czasie kontroli US zakwestionował mi wszystko co do niego kupowałam ,pomimo ,że to nie jest nasze jedyne osobowe auto. Nie wiem czy mam pisac odwołanie ,czy nie mam podstaw. Gospodarstwo mamy oddalone 100 km od miejsca zamieszkania i samochód jest niezbędny chociażby do dojazdów. Proszę, pomóżcie, bo nie wiem nawet jak na przyszłośc wpisywac ( lub nie) części kupowane do tego auta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

i dlatego kupiłem pick-upa ;)

 

Spytam z ciekawości a ten fordzik to ma wpis w DR osobowy czy ciężarowy? I czy ma kratkę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ale jeśli osoba wychodząca z vatu nie budowała tych budynków (w okresie vatowskim) tylko miała je wcześniej niż przechodziłą na vat?

 

Napisałem dosłownie, więc z darowizną zstępną nie ma problemu. Przepisy się zmieniają ale nie w tym przypadku. Vatu nic nie płacisz.

 

czy posiadając samochód osobowy ( Ford Mondeo) zakupiony na fakturę VAT ,wykorzystywany w gospodarstwie mogę odliczac całośc kosztów części zamiennych i napraw itp. ( oprócz paliwa, to wiem ) czy tylko 60 % czy może nic ? Ostatnio w czasie kontroli US zakwestionował mi wszystko co do niego kupowałam ,pomimo ,że to nie jest nasze jedyne osobowe auto. Nie wiem czy mam pisac odwołanie ,czy nie mam podstaw.

 

No właśnie co kraj to obyczaj...każdy US sobie. Ja odliczam 70% z części do auta osobowego, a mam 1. Zakładam (bo tak jest w rzeczywistości), że 50% wyjazdów to typowo służbowe, a 50 służbowe z załatwianiem spraw prywatnych. Daje to 75%, zdjąłem 5% na sprawy typowo prywatne. Miałem w tym czasie ze 3 kontrole i nikt się nie czepiał. Z resztą nim zacząłem odliczać się podpytałem w US jak to wygląda z ich punktu widzenia i właśnie to rozliczenie robię na podstawie tego co mi powiedziała babeczka.

 

dobrze mi radzisz ale na wsi nikt nic nie wie o prawie, a w gminie czy nawet w mieście nikt nic nie wie o prawie rolniczym.. byłam w kilku kancelariach księgowych i rolników nikt nie prowadzi.. a co do radców też nie jednego przerabiałam.. a najlepsza była rozprawa, na której to poszkodowani "uczyli" sędziną wszelkich praw i obowiązków rolników

 

Dzwoń na KIP. Mnie tam zawsze wytłumaczyli co i jak, na razie jestem bardzo zadowolony z tej instytucji. Tylko radzę do 8.30, bo potem to wygląda jak w skeczu Maćka Sztura, jak dzwoni na infolinię.

Mam 2 dobre znajome księgowe, to raczej do nich nie dzwonię, jak mam problem , bo często nie orientują się w naszych sprawach. Prawo jest jedno, tylko wiedza wybiórcza :) Z chęcią pojechałem kiedyś na szkolenie o VAT organizowane przez ODR,myślę sobie może się czegoś douczę. Przyjechała babka z 3miasta i mi się włos na głowie jeżył. Ze 3 razy ją sprostowałem i se dałem spokój.

W sumie to podpytam u siebie w US jak oni widzą Twoją sprawę (bez nazwisk oczywiście ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sulmar    0

Realizując wniosek na różnicowanie, trzeba założyć działalność gospodarczą. Można rozdzielić to tak że w działalności gospodarczej będziemy rozliczać się z vatem, a gospodarstwo rolne zostanie bez rozliczania na vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamas88    0

Witam wszystkich! Jestem nowy na forum, ale ostatnio (wątpliwie miła) pani w US mnie lekko zaskoczyła i chciałbym rozwiać moje wątpliwości.

 

Prowadzę działalność z działów specjalnych rolnictwa - ogrodnictwo na zasadzie ryczałtu (dochód obliczają mi na podstawie powierzchni tuneli i szklarni). Na mocy ustawy o VAT - artykuł o zwolnieniach - jestem zwolniony z VATu (rolnik ryczałtowy), ale w Urzędzie Skarbowym powiedziano mi, że jeśli przekroczę na rachunkach, które wystawiam 20 tysięcy dochodu rocznego to będę musiał OBLIGATORYJNIE przejść do systemu VAT. To był błąd, niedopatrzenie tej pani, tak? Ponieważ wydawało mi się do tej pory, że ze zwolnienia z VAT można korzystać do ponad 1mln euro (do którego można korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego i zwolnienia z VAT), kiedy to dopiero trzeba prowadzić pełną księgowość (tak też wynika z - http://prawo.rp.pl/artykul/931907.html).

Dobrze myślę?

 

Z góry dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj