karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

US powinien dopuścić wskazanie jako sprzedawcy obojga małżonków jako sprzedawcy (majątek i tak jest wspólny) czyli sprawa będzie czysta w zakresie vat, tylko pytanie brzmi czy to będzie pasowało ARiMR i ARR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

tak jak napisał kissmy.. na fakturach podawać obu małżonków i będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reno82    5

Panowie ,mam takie pytanie,zamierzam złożyć wniosek wspólnie z kolegą na maszyny na modernizację -PROW ,obaj jesteśmy na VAT , jak wygląda sprawa zwrotu podatku VAT,urzędy skarbowe mamy w innych miastach.faktura jedna ,użytkowanie maszyn 50%-50%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Z tego co mi wiadomo to faktura jest wystawiana na jeden podmiot fizyczny i będzie tylko jeden zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

@kismy... No właśnie, chyba to będzie problem, żeby faktury wystawiała matka skoro właścicielem gospodarstwa jest ojciec. Sporo zamieszali w tym wniosku, mogli pisać na ojca. Druga sprawa, kupujący było przyjmie fakturę wystawioną przez matkę, skoro bydło w paszporcie widnieje na ojca.

 

@tomasz2012 chodziło mi o utratę VAT'u ze sprzedaży. Kwotę mleczną musi przepisać, tego jest pewna matka, ale co ze zwierzętami? Coż z tego, że na 2 str paszporu jest 7 rubryk, jak matka musiała by robić przemieszczenie wszystkich zwierząt na siebie.

\

 

 

 

z tyłu właśnie w pierwszej rubryce wpisujesz zmianę posiadacza zwierzęcia i jego nr gospodarstwa i niema potem kłopotu ze sprzedażą wiem bo tak mam przejołem statko po ojcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

tomasz tak się nie da w tym przypadku , bo nie ma drugiego numeru gospodarstwa dla matki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BukeR    10

Otóż to, matka nie posiada własnego nr. gospodarstwa.

A czy przejdzie to co pisze @kismy... tj. podanie na fakturze obojga rodziców? Oczywiście chodzi o sprzedaż bydła, kwota mleczna zostanie przepisana.


Evolving agriculture - Dutz Fahr




Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

tomasz tak się nie da w tym przypadku , bo nie ma drugiego numeru gospodarstwa dla matki.

 

 

 

 

 

 

Niechce być nie miły ale życzę szczęścia bo to co robicie to nagięcie prawa do maximum urząd morze niedać wam żyć za to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BukeR    10

Nikt nie chce naginać prawa, pytam się jak to rozwiązać, żeby było zgodnie z prawem w US i ARiMR.

Nie ukrywam, że na własne życzenie matka skomplikowała sobie życie.


Evolving agriculture - Dutz Fahr




Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

tomasz2012 nie życzę sobie takich komentarzy w stosunku do moich wypowiedzi ponieważ nie napisałam nic co miałoby na celu naginanie czy omijanie prawa. Proszę nie wypowiadaj się w tematach o których nie masz pojęcia , bo obrażasz ludzi którzy chcą pomóc innym (miedzy innymi mnie )...

 

poczytaj interpretacje DIS

pierwsze dwie z brzegu

ILPP2/443-362/09-2/MN

ITPP1/443-1179/10/AT

 

jest takich duzo...

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BukeR    10

Czytałem interpretacje które podałaś, trochę mi rozjaśniły sytuacje, jednak tyczą One się odliczenia podatku VAT w przypadku kupna, a mi głownie zależy na sprzedaży tj. jak wystawić fakturę za było, żęby było ok dla US. Swoją drogą można by zrobić przemieszczenie zwierząt na matkę, ale wtedy zmienia się nr. gospodarstwa, a z tego co wiem był On podawany (nr. ojca) we wniosku na MGR i pytanie czy to nie będzie problemem dla ARimR. :wacko:


Evolving agriculture - Dutz Fahr




Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

interpretacja ITPP1/443-56/11/KM (dotycząca sprzedaży mleka właśnie...)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Czytałem interpretacje które podałaś, trochę mi rozjaśniły sytuacje, jednak tyczą One się odliczenia podatku VAT w przypadku kupna, a mi głownie zależy na sprzedaży tj. jak wystawić fakturę za było, żęby było ok dla US. Swoją drogą można by zrobić przemieszczenie zwierząt na matkę, ale wtedy zmienia się nr. gospodarstwa, a z tego co wiem był On podawany (nr. ojca) we wniosku na MGR i pytanie czy to nie będzie problemem dla ARimR. :wacko:

 

 

to raczej w tym przypadku się skompikuje wiem bo jestem w tych programach unijnych a to są schody a propo faktur dział X ustawy o vat jasno to definjuje

Dział X rozdzaił 1 art 96 pkt2 W przypadku osób fizycznych zgłoszenie może być dokonywane wyłącznie przez jedną z osób na którą będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i która będzie wystawiała faktury przy sprzedaży produktów rolnych

a w przypadku jak ten nr podawany jest na ojca wiem jak się wykaże że spowodu stanu zdrowia jest niezdolny do prowadzenia gospodarstwa i to chce przejąc żona można spróbować wprawdzie nie brałem środków na modernizacje ale jestem innym wariancie jako młody rolnik a to są takie same zasady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

małżonkowie mają raczej ten sam numer gospodarstwa, więc trudno będzie go zmienić; odnośnie art. 96 to tyczy się on rejestracji, a prawidłowe udokumentowanie sprzedaży fakturą opiera się na zawarciu w jej treści wymaganych informacji i do nich możemy sobie dodać co tylko chcemy, nawet Treny Kochanowskiego i wszystko będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie.

Bede kupował ziemniaki kwalifikat CA od rolnika ryczałtowego RR. Z racji tej ja jako Vatowiec wystawiam mu fakture i z jaką stawką? Czy 5% jako materiał "siewny" czy 7% jako sprzedaż RR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a jaką stawkę byście użyli przy zakupie obornika od ryczałtowca?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie.

Kupiwałem w sklepie i sprzedawca wystawił mi fakture, a w domu zobaczyłem ze ona jest wystawiona do zapłaty (przelew) a zapłaciłem gotówką w sklepie, na drugi dzień pojechałem do sklepu i kasjer wystawił mi dowód wpłaty za tą fakturę, ale na niej nic nie ma ze to był przelew. Czy jest to dobrze zrobine?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już taka sytuacja wystąpiłą to na dowodzie wpłaty powinna sie zgadzać suma co do grosza z fakturą,numer faktury której wpłata dotyczyła i żeby sie podbił pieczątką na tym dowodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

na fakturze VAT-RR nie ma innej stawki podatku niż 7%!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Witam!

Liczę że odpowiecie na moje pytanie.

Posiadam ok 50ha, hoduje 25krów dojnych + cały odchów (byki na ubój, jałówki lepsze zostawiam a gorsze sprzedaje)

Sieję po 7ha pszenicy i rzepaku na sprzedaż, + 7ha qq na kiszonkę, + 7,5ha pszenżyto i 3ha jęczmienia na paszę reszta to łąki i pastwiska.

W tym roku mam zamiar kupić ładowarkę teleskopową za 130tys, netto

W latach 2014-2020 mam w planach starać się o dofinansowanie na prasę, rozrzutnik itp.

Moje pytanie brzmi czy opłaca się przejść na rozliczenie VAT?

Jak to jest z tą opłacalnością w przypadku gdy się nie inwestuje zbyt dużo?

Wiem że nikt nie udzieli konkretnej odpowiedzi, ale o jaką kolwiek odp.

Z góry dzięki !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Najlepiej policz sobie ile rocznie Vatu mógłbyś odliczyć od zakupów do gospodarstwa (standardowo- nawozy, paliwo, pasze, folie, itp) a ile rocznie musiałbyś oddać do US za sprzedane mleko, byki i cielęta. Jeżeli mógłbyś więcej odliczyć niż oddać tego Vatu- to wygląda na to że warto ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Będę musiał siąść, ale jak to się wychodzi na tym okaże się dopiero po przejściu.

A jak to jest u was?

Opłacalność jest wtedy gdy dużo inwestujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj