karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Z tym rowerem to i tak i nie.Bez problemu jak byś gospodarstwo agroturystyczne prowadziła,dla turystów by był.A tutaj troche nie bardzo.Jest to zakup nietypowy i trzeba indywidualne zapytanie do US wysłac.Opisać do czego by był używany itp.Tylko sprawe na papierze załatwić zeby podkladka z uzasadnieniem była.

 

A z tym prądem i wodą to nie ma tak,że w jednym US to nie można a w innym można 60% bo tak się przyjęło jak vat w rolnictwie wszedł.Jest wymóg prawny aby był zarejestrowany drugi licznik i tyle.Oprócz podatku dochodowego to my rolnicy musimy dostosować się do zasad jak każde przediębiorstwo produkcyjne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Nie wiem czy w ten sposób z własnej nieprzymuszonej woli US odpowie , trzeba by raczej pisać o indywidualną interpretacje ...

 

Chociaż z drugiej strony myślę że szanse są duże i łatwo udowodnić że będzie wykorzystywany w działalności rolniczej do dojazdów na łąkę itp... , jeśli będę kiedyś robić taki zakup , to ja odliczyłabym...

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Od 2014 roku sprzedaż starych, używanych maszyn, także tych od których zakupu nigdy podatku vat nie odliczano zostanie obłożona stawką 23%. Tak więc jak ktoś ma do upłynnienia zbędne maszyny lepiej się pospieszyć bo raczej trzeba będzie podzielić się ceną rynkową z fiskusem, bo nie sądzę aby potencjalny nabywca chciał ów vat dołożyć do ceny

 

Kolego powiec na jakiej podstawie tak twierdzisz uzasadnij mi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Ja wpisałem rower Co prawda nie mialem kontroli i nikt mnie o niego nie pytał ale uważam że na potrzeby gospodarstwa jak najbardziej tym bardziej ze paliwo drogie a żeby obejrzeć pola to trzeba tam czyms dojechać a rowerem najtaniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

to już lepiej opłaca się skuter kupić :) a najlepiej na zainwestować w quada, wtedy US się nie przyczepi do tego zakupu. Myślę, że do roweru w razie kontroli trzeba bedzie się dobrze nagadać żeby uzasadnić ten zakup. Ja miałem tak z aparatem fotograficznym i u mnie nie przeszedł niestey.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A jak to teraz jest:

Mam fakture wystawiona 25 lutego z terminem zapłaty (przelew) do 3 marca. I jeżeli zapłące ja w lutym to księguje ja w lutym, a jak zapłace w marcu to mam ją zaksiegować w marcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

A z tym prądem i wodą to nie ma tak,że w jednym US to nie można a w innym można 60% bo tak się przyjęło jak vat w rolnictwie wszedł.Jest wymóg prawny aby był zarejestrowany drugi licznik i tyle.Oprócz podatku dochodowego to my rolnicy musimy dostosować się do zasad jak każde przediębiorstwo produkcyjne,

Ja tego nie powiedziałem. Po prostu księgowa kiedyś powiedziała że będzie 60% odpisywała i nie trzeba drugiego licznika. Do dziś w ten sposób prąd i wda są rozliczane i podczas kontroli nikt się do tego nie przyczepia a księgowa prowadzi księgowość rolnikom w obrębie 10km więc do tej pory jak nie u jednego to u drugiego by się US przyczepił o to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

A jak to teraz jest:

Mam fakture wystawiona 25 lutego z terminem zapłaty (przelew) do 3 marca. I jeżeli zapłące ja w lutym to księguje ja w lutym, a jak zapłace w marcu to mam ją zaksiegować w marcu?

 

ale to na media? jeśli nie to ja bym zaewidencjonował w lutym, chyba że chcesz złożyć deklarację przed 3 i ubiegać się o przyspieszony termin zwrotu nadwyżki vat

 

ja mam inny problem, kupiłem w sklepie internetowym telefon wystawili mi proformę miesiąc temu, towar przesłali ale nie dosłali faktury vat i jakoś im się nie pali, czy proforma pozwala na odliczenie vat? w jaki sposób ewentualnie ich zastymulować, aby mi tę fakturę przesłali? 7 dniowym terminem na jej wystawienie od daty sprzedaży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesior90    23

Witam. Mam mały problem. Od stycznia przeszedłem na vat, rozliczam sie kwartalnie, uzbierałem juz trochę faktur, ale na niektórych sprzedający napisali zamiast GOSPODARSTWO ROLNE to tylko moje imię i nazwisko. Czy przejdzie to w US?Co teraz zrobić jesli urzędowi nie będzie pasowało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

A jak to teraz jest:

Mam fakture wystawiona 25 lutego z terminem zapłaty (przelew) do 3 marca. I jeżeli zapłące ja w lutym to księguje ja w lutym, a jak zapłace w marcu to mam ją zaksiegować w marcu?

 

Zależy czy rozliczasz się metodą kasową czy normalnie.

Jeśli normalnie to prawo do obniżenia podatku a vat naliczony masz w okresie w którym otrzymałeś fakturę bądź w dwóch następnych..Czyli luty( jeśli otrzymałeś fakturę w lutym) marzec albo kwiecień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

A jezeli mam fakturę za energie z data wystawienia 07,02.2013 a faktura dotyczy czerwca i w czerwcu bede ja płacił to jak w tym przypadku kiedy ją rozliczam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W przypadku energii, usług telekomunikacyjnych i kilku jeszcze innych usług (poz. 140-153, 174,175 załącznika nr 3 do ustawy) jeśli faktura zawiera informacje jakiego okresu dotyczy odliczasz vat naliczony w rozliczeniu za okres w którym przypada termin płatności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BukeR    10

Niestety jestem zmuszony napisać dubla, za co z gróry przepraszam moderatorów:

 

Mam problem z rozliczaniem VAT'u.

Wniosek pisany na mamę, grunty są współwłaśnością, bydło i kwota mleczna na ojca.

Jak z fakturami VAT? Są aktualnie na ojca, jak będą rozliczane po przejściu matki na tzw. "VAT"?

Będzie trzeba przepisywać kwotę mleczną i było na mamę, czy pozostanie tak jak jest i ominie nas odtrącanie VAT'u od sprzedaży? Jednak jest to raczej nierealne, więc czy da sie ten tematu ugryźć inaczej?

Przecież mleczarnia nie wystawi faktury za mleko na matkę, rzeźnia również, skoro w paszporcie widnieje ojcieć. Chyba, że tak będzie.


Evolving agriculture - Dutz Fahr




Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

w sumiezadzwonic i zapytac o ten rower moge a jak beda robic jakies problemy to wysle ladne zapytanko indywidualne do US :)

Z licznikiem drugimw przypadku zwyklego pradu nie wiem jak jest bo sie nie dowiadywalam w zasadzie. ale do PGE zadzwonic zapytac zawsze mozna. Mysle jednak ze i tak sie da ten drugi licznik podlaczyc w koncu pzeciez i tak maja.

 

Ciekawe co mi gmina powie jak zechce drugi na wode licznik. ale skoro i tak maja wymieniac to czemu nie odrazu zalozyc drugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jaki jest symbol KŚT dla ciągnika i dla ładowacze czołowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Liczyłam na gotowiznę , ale niech bedzie :)

 

 

Ciągnik łatwo namierzyć , ale co do ładowacza mam wątpliwości .

Jak macie taki sprzęt wpisany w tej nieszczęsnej EŚT to podajcie symbol.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Niestety jestem zmuszony napisać dubla, za co z gróry przepraszam moderatorów:

 

Mam problem z rozliczaniem VAT'u.

Wniosek pisany na mamę, grunty są współwłaśnością, bydło i kwota mleczna na ojca.

Jak z fakturami VAT? Są aktualnie na ojca, jak będą rozliczane po przejściu matki na tzw. "VAT"?

Będzie trzeba przepisywać kwotę mleczną i było na mamę, czy pozostanie tak jak jest i ominie nas odtrącanie VAT'u od sprzedaży? Jednak jest to raczej nierealne, więc czy da sie ten tematu ugryźć inaczej?

Przecież mleczarnia nie wystawi faktury za mleko na matkę, rzeźnia również, skoro w paszporcie widnieje ojcieć. Chyba, że tak będzie.

 

 

zacznę do tyłu tłumaczyć

 

1 co z tego jakw paszportach widnieje ojciec na drugiej stronie jest bodajże 7 rubryk zmiany właścicieli wpisujesz matę i nr gospodarstwa matki

2 Matka będzie wystawiać faktury sprzedaży i musowo w ARR zrobić przeniesienie kwoty i w mleczarni a podejrzewam nie jestem pewny ale dla urzędu będzie liczył sie ten zarejestrowany podatnik a nie jego współ małóżonek wyjaśnij mi co masz na myśli odtrącenie vatu czy chodzi ci o brane maszyny na vat i większe odliczenia?przed okresem pięciu lat bo to mozna obejść ale nie da się obejść utraty vatu ze sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ok dziękuje za info.

 

Napisze jeszcze tak w ramach ciekawostki , ze zadzwoniłam dziś do KIP odnośnie obowiązku prowadzenia EŚT przez rolnika vatowca. Otóż miły pan powiedział ze rolnik na potrzeby podatku vat nie ma obowiązku prowadzić tej ewidencji....

 

Pisze to nie żeby znów dyskutować o tym czy ma ten obowiązek , tylko dlatego że to jest fajne że .. jeden urząd mówi tak a drugi inaczej..:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

gorzej jest, gdy ten sam urząd ma dwie wizje (jedną dla PIT i drugą dla VAT) ;]

 

@BukeR wszystkie faktury muszą być wystawiane na matkę bądź oboje rodziców i wtedy nie będzie problemu, a czy ARiMR i ARR będzie przeszkadzało jeśli właścicielem pozostanie ojciec a faktury będzie wystawiała matka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o płatność

1. Faktury......

2. Dowody.....

3. Pozwolenie ....

4. Zawiadomienie.....

5. Pozwolenie....

6. Protokoły .......

7. Wydruk elektroniczny z dokumentacji księgowej, lub kopia z książki ewidencji

środków trwałych – w przypadku, gdy beneficjent prowadzi księgowość – oryginał lub

kopia potwierdzona przez beneficjenta;

 

Żywcem ściągnąłem ze strony agencji....Dla agencji kto jest vat-owcem prowadzi księgowość

 

W poście #5600 napisałem że jak przejdziemy na Vat możemy obecne maszyny wprowadzić do EŚT aby od kosztów napraw i eksploatacji odliczać sobie vat,bo wiadomo że kupujemy części do "swojego ładowacza cyklop" a nie do niczyjego.

Jak sobie dobrze przypominam to 2010 byłem na takiej małej konferencji z udziałem właśnie doradców i specjalistów od Vat i rachunkowości roliczej FADN czy cos takiego.Właśnie tam był dogłębnie poruszony temat EŚT w rolnictwie oraz ogólnego VAT. Posiadali oni różne interpretacje przepisów z US oraz KIP aby móc wszystko na przykładach i na zdrowy rozum wytłumaczyć.I dlatego wiem że EŚT prowadzona być powinna.Ale jeśli czyjś urząd nie wymaga to może nie prowadzić:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Wiesz ale tak naprawdę odliczenie vat naliczonego według ustawy uzależnione jest jedynie o związku z czynnościami opodatkowanymi (z kilkoma wyjątkami , ale w tym konteście bez znaczenia). Nie ma w ustawie ani słowa o konieczności wprowadzenia środka do EśT.

 

W rozporządzeniu o wzorach deklaracji w objaśnieniach pisze:

W poz. 49 wykazuje się wartość netto nabytych przez podatnika towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane

przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania

gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych nabywcy

 

Są tu jedynie wytyczne co może być zaliczone do śr. trw , a to nie to samo co wprowadzenie do EŚT. Dana rzecz jest śr. trw. bez względu na fakt wprowadzenia jej do EŚT.

A niewprowadzenie takiej rzeczy ma ten skutek ze podatnik podatku dochodowego nie może jej amortyzować . I to jest jedyna konsekwencja niewprowadzenia ŚT do ewidencji śr. trw.

Dlatego w interesie podatnika podatku dochodowego jest prowadzenie tej ewidencji bo odpisami amortyzacyjnymi zwiększa koszty.

Jeśli zrobi to nieprawidłowo(jednorazowo) to musi zrobić korektę .

 

W przypadku vat trzeba tylko wyodrębnić w zeznaniu i jakoś w ewidencji zakupów środek trwały z tego względu , że jeśli odliczysz vat od takiego środka , to przy zmianie prawa do opodatkowania w trakcie 5 lat (10 budynki) podatnik musi zrobić korektę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BukeR    10

@kismy... No właśnie, chyba to będzie problem, żeby faktury wystawiała matka skoro właścicielem gospodarstwa jest ojciec. Sporo zamieszali w tym wniosku, mogli pisać na ojca. Druga sprawa, kupujący było przyjmie fakturę wystawioną przez matkę, skoro bydło w paszporcie widnieje na ojca.

 

@tomasz2012 chodziło mi o utratę VAT'u ze sprzedaży. Kwotę mleczną musi przepisać, tego jest pewna matka, ale co ze zwierzętami? Coż z tego, że na 2 str paszporu jest 7 rubryk, jak matka musiała by robić przemieszczenie wszystkich zwierząt na siebie.


Evolving agriculture - Dutz Fahr




Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj