karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

areknn    6

Jestem vatowcem sprzedałem ciagnik za 50tys na fakture ze stawka zwolniony poniewarz gdy go kupowałem byłem ryczałtowcem i obdzwoniłem biura rachunkowe i krajowa informacje podatkowa powiedzieli mi że nie musze kupować kasy pod warunkiem że nie sprzedam nic ryczałtowcom do końca 2013roku co o tym myślicie

Gdybtyś wrócił pare stron do tyłu to byś wszystko wiedział Juz to omawialiśmy Co do ewidencji Zakup sr trwałych i obrotowowych to prowadze w jednej ewidencji Byłem w US na kontroli po zakupie ś trwałych i nikt mi nie powiedział że to jest zle

 

Cytat od Siewcy "karol6530 twoja informacja jest błędna, ponieważ kwota graniczną jest 20 tys.zł, albo gdybyś sprzedał ów ciągnik za 50 tys podmiotowi bedącemu płatnikiem vat czyli na fakturę zw. wówczas ta sprzedaż nie liczy się do wspomnianej wyżej bariery 20 tys."

'

Siewca to ty masz złą informację Karol dobrze pisze Jezeli dokonasz sprzedaży tego ciągnika za 50 tys zł a wczesniej nie dokonywaleś sprzedaży i pozniej tez nie dokonasz innej sprzedaży na rzecz rolnika RR to pomimo tego ze przekroczysz 20 tys zł kasy fiskalnej nie musisz miec

Edytowano przez areknn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

michalswietokrzyskie , co do ewidencji ŚT to ok wiem co i po co , ale chodzi mi o ewidencje zakupów dla vat.

Czy mam prowadzić dwie ewidencje tj ewidencje zakupów towarów i usług oraz drugą - ewidencje zakupu środków trwałych?

 

Czy tez bez względu czy to np. nawozy czy też maszyny wpisywać wszystko jak leci w jedną ksiażeczkę (ewidencja zakupów towarów i usług)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol6530    1

ja nawet dzwoniłem do Romana Włodarza eksperta od vatu z top agrar i powiedział że nie potrzeba kasy tym bardziej że nie miałem sprzedaży rolnikom ryczałtowym fakture vat zwolniony w 2012r

Edytowano przez karol6530

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

można prowadzić wiele ewidencji, ale to komplikuje sprawę, ja mam jedną zakupów i jedną sprzedaży, ta dotycząca zakupów składa się z następujących kolumn: lp, data zakupu, nr dokumentu, data otrzymania dokumentu, dane kontrahenta, nip i dalej 2x (netto, stawka vat, kwota vat, brutto) jeden raz dla zakupów środków trwałych i drugi dla pozostałych zakupów i już

 

kasy owszem nie potrzeba było jeśli nie wykonywało się sprzedaży na rzecz RR i osób fizycznych nie prowadzących DG po przekroczeniu limitu, ale ktoś wątku już podniósł argument dotyczący zmiany w treści ustawy, która już ten "przywilej" zniosła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

noo panowie ale mi w głowie namieszaliście...

do dziś myślałam że coś wiem w temacie vat a tu niespodzianka...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

kismmy o jakiej zmianie ustawy piszesz która ten przywilej zniosla Jeszcze 1,5 tyg temu nikt w US nie mowil o zmianie ustawy i zniesieniu tego przywileju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie na forum pojawił się swojego czasu taki komentarz, ja za niego nie ręczę, gdyż nie jestem na bieżąco od dłuższego czasu ponadto moje zdolności analityczne i interpretacyjne również kuleją

 

@ONA77 czym Ty się zajmujesz zawodowo? znajomość prawa i jego interpretację oceniam wzorowo i mam do Ciebie prośbę, gdyż znajomi walczą z US w zakresie rozliczania Vat w przypadku małżonków, bez rozdzielności majątkowej, gdzie każde z nich prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług rolniczych i US każe jednemu z nich zlikwidować działalność, stąd proszę o odniesienie się do treści art. 15 ustawy o vat ust. 4 i 5 w kontekście art. 96, podejścia różnych US są w tym zakresie skrajnie odmienne i to jest zaskakujące

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ONA77.Wszytkie faktury jak leci.Czy to ciągnik,kombajn,prasa,nawóz,paliwo,części,ręczniki jednorazowe,odzież ochronna,robocza itp wpisujesz do ewidencji zakupów(nabycia),aby wyliczyć deklarację vat7.Później jeśli w danym okresie rozliczeniowym jest środek trwały czyli ciągnik,kombajn,prasa itp Wprowadzasz po raz drugi do EŚT.I wtedy środek trwały występuje w Ewidencji Zakupów oraz EŚT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Brak sił do urzędników...

Musze mieć jednak tą EŚT, nie mam czasu na walczenie i odwoływanie się od tego wymogu , bo zależy mi na szybkim zwrocie z ARiMR.

Co mam wpisać w tej ewidencji?

Tylko maszyny zakupione teraz po przejściu na vat, czy wszystkie nawet te zakupione dawniej i wykorzystywane przez mnie jako rolnika ryczałtowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Lepiej mniej jak więcej :)

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5289

ja tylko dodam, że do środków trwałych zaliczają się wszystkie maszyny, sprzęty itd., których wartość przekracza 3500zł ale brutto czy netto ?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

jak jesteś watowcem to netto a jak nie to brutto , bo wtedy podatek vat jest twoim kosztem .

Czyli co mam wpisać.. tylko te maszyny kupione teraz na zwrot , czy stare graty też:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5289

ja wpisałem tylko stare ciągniki, kombajn zboz., przyczepę wywrotkę no i ubiegło roczne zakupy na zwrot i nic więcej, żadnych starych bron, pługów itd...

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brawo    1

tak prąd jak i wodę powinieneś mieć osobno na gospodarstwo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie istnieje wymóg posiadania osobnych liczników, trzeba wyłącznie być w stanie udowodnić, że poniesiony koszt (prądu, wody) miał związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną (rolniczą)

 

Czyli co mam wpisać.. tylko te maszyny kupione teraz na zwrot , czy stare graty też :)

 

starych (powyżej 5 lat) ja bym nie wpisywał, nikt nam nie udowodni, iż są nasze; a tę EŚT chce US czy ARiMR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

wszystko zależy od US. W moim, aby odliczać VAT na wodę i prąd US chce drugi licznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brawo    1

gdy niebędzie osobnych liczników, to jak obliczyć ile poszło na dom a ile na gospodarstwo, bo to co z domu to niemożemy sobie odliczyć :rolleyes: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do EŚT wpisujemy maszyny których dokonaliśmy zakupu będąc podatnikiem czynnym.Wszystkie te które poszły do US o zwrot jako środek trwały..Oczywiście możemy w chwili przejścia na vat wprowadzić już obecne maszyny do niej i wtedy w pełni tak naprawdę legalnie i bez żadnych przeszkód możemy zakupywać do tych starych maszyn części, odliczać vat od kosztów napraw itp.Nie czepiają sie narazie tego ale zaczną w niedługim czasie.

 

Agencja wymaga od rolnika vat-owca aby prowadził taką książkę i wpisał do niej maszyny na które otrzymał dofinansowanie,ale najlepiej mieć w niej wszystkie od których odliczyliśmy sobie vatJest to jeden z punktów w czasie składania wniosku o płatność.Książka kosztuje 5 zł a wpisanie do niej jednej pozycji zajmuje max 2 minuty,więc jaki to tworzy problem to ja nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

W naszym US nie wymagają oddzielnego licznika. Przyjmuje się że 60% idzie na gospodarstwo

U nas jest jeszcze jeden problem: zakład energetyczny, rolnikom Vatowcam daje w "prezencie" prąd przemysłowy... czyli który jest około 20% droższy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

b0gdan co do PGE i pradu przemysłowego. Bo jak chce sie wprowadzic NIP to pytaja czy to na firme - sami przerabialismy nidawno to- To po prostu sie mówi ze nie ze to osoba prywatna ale masz sobie taki wymysł ze chcesz faktóry z nr NIP i łaski nie robia bo masz takie prawo i musza wprowadzic zmiane. Trzeba tylko wziac umowe aktualna do zakładu energetycznego no i potem pewnie jak by sie chcialo szybbciej faktóre z nIP to zadzwonic i podac stan licznika.

 

tylko jeszcze jedna uwaga mumowe w sumie rok wczesniej podpisalismy nowa na nowa taryfe G12W i tam bylo nawet miejsce na nIP tylko moj slubny tego nie wpisal - myslalam ze go za to zosszarpie :)

 

zagwozdka taka. czy zakup roweru górskiego który jest uzywany wylacznie do celów gospodarstwa . Jezdzenie na pole do cielaczków, do pojenia, ganianie krów na pole i do domu. Tylko w tym celu uzywam roweru a by sie nowy przydal :)

Jak myslicie w US by takowy zakup przeszedł ? :P:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

@b0gdan- to niewesoło...

Z jakiej firmy macie prąd?

PGE Zamość, ja mam prąd jeszcze na dziadka, który już 7 lat nie żyje, ale puki się rachunki płaci to nic nikomu nie przeszkadza. Jak wprowadza podatek dochodowy, to trzeba będzie brać ten prąd przemysłowy.

@krycha16dob ale w moim US jest wymóg drugiego licznika... i jak się wtedy w PGE wykręcę?

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj