karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

krychu    151

Witam, chciałbym z kimś popisać na PW w sprawie VAT. Mam kilka pytań większość pewnie banalnych lecz nie chcę zaśmiecać forum. Kto znajdzie dla mnie czas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

Przyłączam się do pytania kolegi powyżej, bo mam sporo pytań i zapewne banalnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no to napiszcie je tutaj w jednym poście,

ponumerujcie pytania i ktoś wam odpowie.

Po to jest forum żeby dzielić się wiedzą a nie łapać kontakty które coś wiedzą ale nie do końca bo VAT to temat szeroki i nie każdy wie wszystko.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Do kolegi wpadła w piątek kontrola ze skarbowego " zapowiedzina" wzieli faktury, a później dali mu tabelki żeby powpisywał co na jakiej działce rolnej siał jakie dawał opryki, nawozy i ile oraz ile zużył paliwa na to. Chcileli też wyciągi z konta. Pierwszy raz sie z takim czyms spotkałem czy jest na to jakiś paragraf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

wyciagi z konta u mnie zawsze chcą, sprawdzają czy wpłaty pokrywają się ze sprzedażą itd.

co do wyliczeń to mnie to nie spotkało, pewnie koleżka z dużą górką coś naciągną, chyba że to początek szerszej akcji ... Rostowski szuka kasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Właśnie ze nie jakieś przekręty, gospodarstwo jest 18ha w tym 5 łąk i chyba 10 sztuk bydła, paliwa za zeszły rok około 2000l. Księgowy za styczen mu zrobił zwrot 3tys zł na 25 dni. Ale oni też nie patrzeli w faktury tylko je wzieli i mu dali papiery do wypełnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Bo złożył o zwrot a wcześniejszym terminie. To norma, zawsze sprawdzają.Ja chyba z 5 lat jestem i nie miałem kontroli, nigdy też nie składałem o wcześniejszy zwrot.

W tamtym roku chciałem złożyć to księgowa wybiła mi to z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beniu33    5

Ja miałem wcześniejszy zwrot 2 razy i jakoś z tego powodu nie miałem kontroli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Kwestia jaka kwota. Ja przez 9lat mialem tylko jedna kontrolę, na własne życzenie , zwrot 85tyś na 25 dni złożyłem. W kontroli nie ma nic strasznego, jak za mocno nie przekombinujesz. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a czy można odliczyć jakiś vat od maszyny kupionej od innego rolnika .... wiem ze posiada ją ponad rok ?? cop trrzeba spełnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Jak dostaniesz fakturę ze stawką VAT za tą maszynę to można. Jednym słowem, jeżeli ten rolnik od którego chcesz kupić maszynę jest vatowcem, wtedy odliczysz, jeśli jest RR to nie odliczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

W jaki sposób sprawdzić,czy rolnik , któremu chcę coś sprzedać, jest ryczałtowcem czy vatowcem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

A ja mam takie pytanie może banalne. Jak kupuję maszyny to odliczam Vat a jak sprzedaję to ten vat oni mi zabierają (znaczy dostaję za sprzedane produkty cenę netto)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

dostajesz cene brutto ale zwracasz US vat co miesiac czy co kwartal, zalezy jak kto sie rozlicza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

do Posssa21 urząd skarbowy dobra ciociaktury chtnie daje ale i swego pilnuje to twój kolaga chyba ropą pola pryskał 3000 zwrotu za styczeń przy 18 ha jak dużego sprzętu nie kupujesz to nie lada wyczyn ja miałej kontrol ze skarbówki przyjechali zrobili fotki sprzętu i zwrot był do 25 dmni bez kłopotów a jak kazali tak skrópulatnie wyliczyc znaczy cos mieli jasno można to udowodnic ale sporo by tu pisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1982    0

witam

zastanawiam się nad przejściem na vat

i niewiem na czym to rozliczanie polega

czy to jest tak jak opisałem poniżej czy sie myle?

jeżeli sprzedaje towar (ziemniaki) za 107 zł brutto to do us oddaje vat w wys.7 zł

a jeśli kupie maszyne za 1070 zł brutto to us wraca mi 23% to jest 70 zł

czyli us powinien wrcić 63 zł

może ktoś wyjaśni jak to jest

z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

sprzedajesz np ziemniaki na kwote 100 zl netto (+7% - ryczaltowiec) (+5% - vatowiec)

kupujesz np maszyne, lub ON za 123brutto(netto+23%vat)

wiec US oddaje Ci 23zl - 5zl (bo tyle musisz oddac za sprzedaz ziemniakow) czyli dostajesz zwrotu 17zl

 

@michal1982 3 tys zwrotu to duzo?kup ON lub ŚOR na caly sezon

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

dla scisłośći za maszyne wyjdzie nie siedemdziesiąt lecz ponad200 zł przyjmijmy 200zł sprzedasz ziemniaki za 100 plus 5% vat to maszto masz 5 zeta podatku vięc US zwraca ci 200-5 195 czyli 195 zł jest twoje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1982    0

czyli przejście na vat opłaca się pod warunkiem że sprzedarz jest mniejsza od kupna wtedy us zwraca mi róznice vat

oczywiście w granicah rozsądku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

do Posssa21 urząd skarbowy dobra ciociaktury chtnie daje ale i swego pilnuje to twój kolaga chyba ropą pola pryskał 3000 zwrotu za styczeń przy 18 ha jak dużego sprzętu nie kupujesz to nie lada wyczyn ja miałej kontrol ze skarbówki przyjechali zrobili fotki sprzętu i zwrot był do 25 dmni bez kłopotów a jak kazali tak skrópulatnie wyliczyc znaczy cos mieli jasno można to udowodnic ale sporo by tu pisac

Zwrot był w styczniu a był po pierwszy zwrot od kąd jest na vacie czyli od czerwca 2012. Chodzi mi tylko o to czy u was też daja jakieś paiery do wypełnienia co i ile było zuzyte na ha? Ja miałem kontrole w zesżłym roku i nie miałem czegoś takiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

powiem tak pierwszy raz słysze o czymś taki i nawet szukałem w ustawie o vat i nic nie znalazłem na ten temat

 

michał konkretne pytania zadawaj bo każde gospodarstwo jest indywidualne i nie mozna kalkulować jak w jednym worku

 

a po drugie ja najczęsciej na 25 dni zwrot składam chyba ze w kwartał 4 przezucam na kwartał1 roku nastepnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1982    0

dziś przeliczałem średni dochód i rozchód w gospodarstwie tz. lepsze miesiące i gorsze i wyszło żę vat który mam do zapłacenia za sprzedane produkty (ziemniak, świnki) jest mniejszy niż vat za zakupione rzeczy ( prąd ,woda śr o r ,pasze opakowania do ziemn.) pogadam z doradcą niech to jeszcze przeliczy i hyba przejde na vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

dziś przeliczałem średni dochód i rozchód w gospodarstwie tz. lepsze miesiące i gorsze i wyszło żę vat który mam do zapłacenia za sprzedane produkty (ziemniak, świnki) jest mniejszy niż vat za zakupione rzeczy ( prąd ,woda śr o r ,pasze opakowania do ziemn.) pogadam z doradcą niech to jeszcze przeliczy i hyba przejde na vat

 

 

To jeszcze podziel tą różnicę na 12 miesięcy to Ci wyjdzie ile średnio na miesiąc będziesz miał zwrotu. Bo suma może wyjść nie mała, ale po podzieleniu na miesiące, wyjdzie całe ... nic.

 

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj