karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kryha16dob    1

o ile ja sie orientuje to ewidencji srodków trwałych nie trzeba miec. a jak zakupisz srodek trwały wtedy juz musisz prowadzic ta ewidencje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

@kryha16dob

najlepiej to załóż sobie drugi licznik (wodomierz) on nie dużo kosztuje i będziesz wiedział ile poszło Ci wody :)

a ile CI % wyjdzie to zależy ile masz zwierzyny itd. mi np. ok. 70% idzie na oborę


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

panowie czy sprzedając ciągnik zakupiony 5 lat temu musze do US ODDAĆ Z NIEGO VAT ? oczywiście w dniu zakupu byłem na vacie ale 5 lat już mineło i teraz sam nie wiem .

Jeśli zakupując maszynę kupujący ma prawo do odliczenia VAT, to przy sprzedaży wystawia fakturę VAT z odpowiednią stawką (tu na dziś 23%) i odprowadza do US. W innym przypadku wystawia fakturę VAT ze stawką ZW.

W Twoim wypadku jak najbardziej kraktor idzie do sprzedaży netto+VAT(23%).

 

Kolego który napisałeś że nie każdy ma REGON na tym forum po niekąd niemasz racji wypowiadaja się tu głównie rolnicy z wieloletnim starzem a nie rolnicy z marszałkowskiej pokaż mi rolnika który ma gospodarstow rolne a nie ma regonu. Na mareginesie regon to system ewidencji podmiotów gospodarki narodowej i każdy rolnik powinien go mieć mój ojciec mając ponad 50 lat też posiada

 

dla większej pewności polecam zadzwonić na Krajową iformacje podatkową tam udzielą ingormacji na temat vatuze sprzedaży po 5 latach środka ttrwałego

Co do REGON, to owszem jest to ewidencja podmiotów gospodarczych prowadzona przez GUS i owszem każdy podmiot gospodarczy, czy podmiot gospodarczy sprawny inaczej (czytaj gospodarstwo rolne), ma bodaj 30 dni na zgłoszenie założenia działalności. To tyle teorii, a rzeczywistość jest taka, że na pęczki znam rolników, którzy nie posiadają regonu. Może w Twojej okolicy są bardziej światli rolnicy ;) Dodam tylko że mój ojciec ma 64 lata i też jak prowadził gospodarstwo od razu wystąpił o regon :D

 

co do drugiej części jak pisałem....nie ma co dzwonić do KIP, tylko wystawić fakturę na ciągnik netto+VAT.

 

jaki procent z rachunku za wode mozna odliczyc na gospodarstwo? czy 30-40 % bedzie ok czy to moze nie przejdzie?

@kryha16dob

najlepiej to załóż sobie drugi licznik (wodomierz) on nie dużo kosztuje i będziesz wiedział ile poszło Ci wody :)

Procentowo to sobie możesz odliczać ile chcesz, by było jakieś rozsądne tłumaczenie. Z tym licznikiem, to owszem dla własnej wiedzy o %, ale do US ..... :)

 

o ile ja sie orientuje to ewidencji srodków trwałych nie trzeba miec. a jak zakupisz srodek trwały wtedy juz musisz prowadzic ta ewidencje

I znów to samo molestujemy, a tak łatwo przeszukać temat wyszukiwarką :)

Trochę się źle orientujesz. Nie mamy obowiązku prowadzenia EŚT ani przed ani po zakupie środków trwałych - formalnie ta ewidencja nie istnieje dla nas. Praktyka jest taka, że ARiMR nie wiedzieć czemu,jak pisali gdzieś nie gdzieś koledzy wymagała tego przy korzystaniu z różnego rodzaju programów PROW itp., a US z reguły ma takie stanowisko, że nie trzeba...ale lepiej by była :)

Ja prowadzę EŚT dla swojej wygody. A że czasem lubię się podroczyć z urzędami, bo trzeba tępić patologię i jak ktoś kiedyś fajnie napisał US trzeba sobie wychować...nie zamierzam nikomu swojej ewidencji pokazywać.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

@darolee

ja mam dwa liczniki , jeden na wodę domową drugi na wodę gospodarczą i oczywiście wodociągi wystawiają mi fakturę więc ja mam biało na czarnym co i jak :)


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Absolutnie nie neguję takiej metody!!! Moja wypowiedz miała na celu zasugerowanie, iż na "oficjalnie" jednym liczniku można "nieco lepiej wyjść" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13
Napisano (edytowany)

Podpowiedzcie jak ewidencjonować prawidłowo sprzedaż bezfakturową .( na rzecz os. fiz. i RR). Czy wystarczy jak wpisze taką sprzedaż w ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej z kwotą netto i brutto i wpisze go do ewidencji sprzedaży vat , czy jakoś inaczej....

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

W zupelnosci tak wystarczy. Kontrolowal mnie US, widzieli moja ewidencje sprzedazy i nie mieli zastzrezen. Do tego data zdarzenia i nazwa towaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a ja tam pisze fakturki z nr PESEL zamiast NIP i też nie ma problemu ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W tych wszystkich gotowych blankietach sprzedaży nieewidencjonowanej jest cena brutto , nie ma rozbicia na netto + vat .

Jak sobie z tym poradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W ewidencji bezrachunkowej pisze cene brutto. A w ewidencji sprzedaży rozbijam to na brutto, netto i vat. Zeby obliczyć netto to biore cene brutto dziele przez 1,05 i wychodzi netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

@kryha16dob

najlepiej to załóż sobie drugi licznik (wodomierz) on nie dużo kosztuje i będziesz wiedział ile poszło Ci wody :)

a ile CI % wyjdzie to zależy ile masz zwierzyny itd. mi np. ok. 70% idzie na oborę

 

mam sztuk 30 czesc ma poidla a czesc pojona wiadrami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

jeszcze pytanko takie jak jest u was z tym nr NIP na fakrórach za prad wode telefon net? czy moze ktos nie ma NIP a jednka odpisuje na gospodarstwo?

 

Bo na tych styczniowych fakórach nie ma u nas jescze nip a bym chciala to odpisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy obecnie należy wskazywać na fakturze datę sprzedaży jeśli jest taka sama jak data wystawienia faktury? właśnie zauważyłem, że wariuje mi program i czasami nie wstawia daty sprzedaży (jeśli jest taka sama jak data wystawienia), ale gdy ręcznie ją zaznaczę to dodaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13
Napisano (edytowany)

według nowego rozporządzenia MF faktura ma zawierać co najmniej

1) datę jej wystawienia;

......

6) datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni

się od daty wystawienia faktury...

 

czyli wychodzi że jak jest ta sama to nie musi , program pewnie się dostosował :)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

to jak to jest z tym vatem wy co przeszliście mówicie ze warto

tzn tak ja mając sprzedaż na 100 zł - 5 zł oddaje (5%)żyto to wyjdzie na zero jak kupię za 22 zł (23%)widły lub za 60 zł (8%)śrute

 

jak będzie wieksza sprzedaż to ja mam im dopłacić a jak mniemam zawsze więcej się kupuje to oni mi będą dopłacać

i tu żadnych kruczków nie ma

 

i jeszcze jedno to jest parę rodzajów vatowców (tu wyłapałem tylko na zasadach ogólnych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Niby stary wyga jestem z vatem , ale wyjaśnijcie mi jedno. Kupiłem np. ciągnik odliczyłem vat, sprzedaje go potem dla ryczałtowca, wystawiam fakturę, kwota przekracza 20tyś, i co z automatu kasa fiskalna w kolejnym roku? Czy to sie ma tylko do faktu że sprzedaję np. maszyne ze stawka vat. zwolniony powyżej 20tys dla ryczałtowca? Niby mi to niepotrzebne w tej chwili, ale tak coś daje mi to do myślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

do tego limitu zalicza się każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, czyli bez względu na stawkę i kasę należy zainstalować 2 miesiące po skasowaniu limitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Czyli prosto mówiąc, ja juz żadnej maszyny dla ryczałtowca nie moge sprzedać by nie załapac sie na kase.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

no ciągnik jest problem bo kwota spora ale sprzęty poniżej 10 tysi to sprzedajesz dla sąsiada z zaniżoną kwotą a potem on po 6 miechach sprzedaje Twemu kupcowi już z tą co chciałeś dostać i Tobie oddaje kasę.

Ja sprzęt sprzed przejścia na VAT zdejmuję systematycznie tak aby nie przekroczyć limitu. Sprzedaż na tatę a on po 6 miechach robi co chce.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

No tak, ale ja na vat przeszłem 9 lat temu, a maszyny wymieniam systematycznie, totez teraz trzeba szukac klientów tylko wśród vatowców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

"Sprzedaż ciągnika rolniczego rolnikowi ryczałtowemu za kwotę np 60 tys zł przez rolnika podatnika VAT który wczesniej nie dokonywał sprzedaży na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych , ani póżniej jej nie dokona , nie spowoduje obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej pomimo przekroczenia kwoty zwolnienia

Jezeli jednak po tym czasie sprzeda np inną maszynę rolnikowi ryczałtowemu i nie zaewidencjonuje jej na kasie rejestrującej naraża sie na konsekwencje karno skarbowe z tytułu dokonania sprzedaży z pominieciem kasy rejestrującej"

jest to cytat z Top agrar z kwietnia 2012 r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

No w tym problem że wcześniej dokonywał takiej sprzedaży, i teraz kwestia ile wcześniej i za ile następna sprzedaż jest mozliwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

jeśli wcześniej ( ubiegły rok) dokonałeś takiej sprzedaży to limit liczysz od 1 stycznia do 31 grudnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekkk    8
Napisano (edytowany)

Pytanie odnosnie kasy, no więc tak,na vat przeszedłem od kwietnia ubieglego roku,sprzedazy miałem mniej niż 20 tyś,w większośći nie fakturowanej,więc limitu nie przekroczyłem,jednak sprzedałem rolnikowi ryczałtowymu ciągnik za 25 tyś.Ciągnik 13 lat w gospodarstwie,więc nabyty przed przejśćiem na vat.Według tego co czytam tu powyżej kasy nie muszę nabywać,jednak mój urząd skarbowy jest innego zdania,ze trzeba od 1 marca,bo pytałem w tej sprawie.Proszę o pomoc obytych w temacie,jesli można prośiłbym o wskazanie aktu prawnego,bo czasu do marca pozostaje coraz mniej.Do formułowicza areknn,czy miałbys mozliwośc przesłać skan z tego artykułu w Top agrze.Pozdrawiam Wszystkich.

Edytowano przez grzesiekkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj