karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jarekmalina    5

Nic więcej nie musisz prowadzić i remanentu też nie musisz robić. Jedynie zbierać faktury.

To rozumiem, że sama będziesz sobie prowadzić rachunkowość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

jak kolega wyżej - te 3 ewidencje to wszystko tzn. kupna, sprzedaży i ewentualnych ŚT... no i oczywiście deklaracja, co na pewno wiesz. /ja wszystko sobie sam prowadzę, co wydaje mi się na prawdę proste... ;)

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tod    0

Zastanawiam sie nad przejściem na energię przemysłową w celu uzyskania zwrotu czy to dobry pomysł?

Proszę doradzcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Samo przejście na energię przemysłową nie jest konieczne , żeby odliczać VAT . NIP nabywcy jest potrzebny , może być bez Gosp . Rolne itp . Problem pojawia się w momencie ,gdy korzystamy na jednym liczniku również z energii na cele bytowe . Koledzy wcześniej pisali o procentowym podziale tego zużycia , podlicznikach itd. Wszystko zależy od podejścia konkretnego US i niema chyba jednej reguły , a przechodzić , żeby więcej płacić za kwh to jest średni pomysł :) .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Nie wiem jakiego dostawcę energii masz. U mnie PGE - wpisali NIP do faktury bez problemu (od ręki), bez zmiany na przemysłówkę. Nie wiem jak z Gosp. Rolnym, czy jest bezwzględnie wymagane, czy nie, ale raczej nie. Nie wiem, bo sam zarejestrowałem się w US pod Imieniem i Nazwiskiem i nigdzie nie ma problemu. Mój US dopuszcza jeden licznik i z niego 70% na odpis, ale zapytaj u siebie. Na przemysłowy nie warto przechodzić - drogo.

Myslę, że warto wciągać do rozliczeń prąd, telefon, itd. może na tę chwilę zyskasz nie tak dużo, ale w obliczu planowanego wprowadzenia podatku dochodowego wszystko będzie bardzo istotne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

 

To rozumiem, że sama będziesz sobie prowadzić rachunkowość?

Tak mam zamiar sama prowadzić rozliczenia. Coś tam o tym vacie wiem ..... Tyle tylko ze bardziej teoretycznie niż praktycznie póki co , dlatego wolę zapytać o kilka drobiazgów , niż potem coś przeoczyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Rozumiem. Ja też od niedawna na zasadach ogólnych jestem, tylko że mi księgowa prowadzi to wszystko, przynajmniej przez pierwszych kilka miesięcy.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

warto jeszcze coś dodać, mimo iż termin rejestracji jest "pełnomiesięczny" to można odzyskać vat naliczony od zakupów dokonanych w dwóch okresach poprzedzających okres, od którego rozliczamy się na zasadach ogólnych

 

 

 

Witam tzn jeżeli kupię np ciągnik w lutym a na vat przejdę od marca to ten zakup mogę odliczyć. Chodzi o sprzęt używany a sprzedawca, rolnik musi mi wystawić fakturę. Zastanawiałem się nad przejściem na vat i policzyłem ze mi się opłaca. Mógłbym jutro się spiąć i załatwić ten vat od lutego, ale został mi jeden dzień i nie bardzo chcę robić to na wariackich papierach. Jeżeli to możliwe proszę o podstawę prawną takiego odliczenia wstecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie odliczysz do tyłu. Musisz ciągnik kupić w marcu i w marcu na vat przejść. Jutro masz trochę czasu na załatwienie.

On ci wystawia fakturę z Vatem 23 % czy zerowym, bo też tak może być. Jak ciągnik kupił przed przejściem na Vat i Vatu nie odliczał, to sprzedaje go z zerowym Vatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Witam tzn jeżeli kupię np ciągnik w lutym a na vat przejdę od marca to ten zakup mogę odliczyć. Chodzi o sprzęt używany a sprzedawca, rolnik musi mi wystawić fakturę. Zastanawiałem się nad przejściem na vat i policzyłem ze mi się opłaca. Mógłbym jutro się spiąć i załatwić ten vat od lutego, ale został mi jeden dzień i nie bardzo chcę robić to na wariackich papierach. Jeżeli to możliwe proszę o podstawę prawną takiego odliczenia wstecz.

 

http://www.radapodatkowa.pl/pl/a/Mozliwosc-odliczenia-podatku-naliczonego-od-zakupow-dokonanych-przed-rejestracja-jako-podatnik-VAT-czynny

 

zapytaj w swoim US, powinni być na bieżąco, więc raczej potwierdzą taką możliwość, jeśli nie to wtedy powinieneś zacząć się martwić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek91    0

chciałem zapytac jestem vatowcem i i kupiłem cielaka jak długo musze go chować aby muc sprzedać i wystawić na nigo fakture czy musi być jakiś czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

Wczoraj bylem na szkoleniu o Vacie i tam Pani z US mówiła, że jest możliwość odliczenia Vatu z maszyny zakupionej przed przejściem z ryczałtu na zasady ogólne.

Oczywiście nie możesz odliczyć całego Vatu, to jest liczone jakoś procentowo.

 

 

@janek91

wszystko z głową, jesli wczoraj kupiłeś to na pewno nie będziesz go sprzedawał dziś czy jutro a za kilka tygodni, aż CI urośnie.

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

chciałem zapytac jestem vatowcem i i kupiłem cielaka jak długo musze go chować aby muc sprzedać i wystawić na nigo fakture czy musi być jakiś czas

Jeśli chodzi o vat to możesz go sprzedać zaraz po zakupie , wystawiasz fakturę, odprowadzasz vat i jest ok.

Ale jeśli chodzi o podatek dochodowy to musisz go trzymać 2 miesiące od dnia nabycia , bo inaczej ktoś może ci zarzucić że to nie działalność rolnicza , która nie podlega pod dochodowy , ale dział. gosp. , jeśli takie coś będzie się powtarzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

jak kolega wyżej - te 3 ewidencje to wszystko tzn. kupna, sprzedaży i ewentualnych ŚT... no i oczywiście deklaracja, co na pewno wiesz. /ja wszystko sobie sam prowadzę, co wydaje mi się na prawdę proste... ;)

Z ta ewidencją środków trwałych to nie był bym taki pewien czy ją trzeba mieć obowiązkowo. Bo ewidencja kupna i sprzedaży to trzeba mieć ale nie ważne w jakie formie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

ewidencje środków trwałych musi mieć jeśli takowe będzie nabywał i będzie chciał odpisać od tych sprzętów vat.. czy nie tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

będąc na vacie musze miec REGON???? wydawało mi sie ze nie!!! wiec jak jest wkońcu????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorro    7

panowie czy sprzedając ciągnik zakupiony 5 lat temu musze do US ODDAĆ Z NIEGO VAT ? oczywiście w dniu zakupu byłem na vacie ale 5 lat już mineło i teraz sam nie wiem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

REGON wyrabia się w Urzedzie Statystycznym. Nie kazdy go ma, ale jest wymagany przy przejściu na zasady ogólne.

 

Kolego który napisałeś że nie każdy ma REGON na tym forum po niekąd niemasz racji wypowiadaja się tu głównie rolnicy z wieloletnim starzem a nie rolnicy z marszałkowskiej pokaż mi rolnika który ma gospodarstow rolne a nie ma regonu dla tych co chcą sprawdzić swój regon wejdzcie na stronę http://www.stat.gov.pl/gus po lewej stronie mamy tam podlink regon klikamy w to rozwija nam się ilość podstron potem klikamy w wyszukiwarkę i tam mamy czy chcemy sprawdzić czy mamy regon a jak nie znamy regonu możemy pokoleji po nipie sprawdzić czy figurujemy w ewidencji regon Na mareginesie regon to system ewidencji podmiotów gospodarki narodowej i każdy rolnik powinien go mieć mój ojciec mając ponad 50 lat też posiada

 

Do zorro jeżeli jesteś dłuszszy czas na Vacie to powinneś wiedzić jaka jest definicja rozliczania domyslam się ze powołujesz się bodajeże na ar91 ust o Vat ale jeast to w szarej mgle i wątpie czy urząd skarbowy ci tak łatwo to odpuści to jest dobra ciocia co daje ale i o swoje się dopomni dla większej pewności polecam zadzwonić na Krajową iformacje podatkową tam udzielą ingormacji na temat vatuze sprzedaży po 5 latach środka ttrwałego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

szukalam ale nie znalazlam konkretnie. jaki procent z rachunku za wode mozna odliczyc na gospodarstwo? czy 30-40 % bedzie ok czy to moze nie przejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj