karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ONA77    13

pytanie do druku nip 7 .

Czy w pozycji "c"data rozpoczęcia działalności to data od kiedy prowadzę gospodarstwo ogólnie , czy data od kiedy przechodzę na vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@romet737 w takim przypadku sąsiad będzie musiał wystawiać fakturę vat, czyli zasadniczo stanie się usługodawcą i do tego dzierżawa maszyn bez obsługi to stawka 23%, więc musisz opracować korzystniejsze rozwiązanie

 

@ONA77 czy vatowiec powinien złożyć akurat nip7?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

nip 7 przy przechodzeniu na vat. Tak mi się teraz nasunęło takie pytanie....

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

A ile taki przegląd kosztuje? Mi US przysłał pocztą potwierdzenie zgłoszenia do ewidencji.

maja kasa kosztowala 1000netto, pierwszy przeglad po 24miesiacach bedzie kosztowal 123 brutto


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

ja jeszcze wrócę do wątku o druczku VAT 7

Byłem dziś w US z myślą przygarnięcia sobie kilku nowych egzemplarzy VAT 7 (13), niestety były tylko stare (12), Pan w okienku powiedział mi, że na razie US będzie przyjmował stare druki

 

Powiat Bialski, Lubelskie


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

sciągnik program ze strony gofin.pl - druczki zawsze aktualne i sobie na kompie wypiszesz kwit ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

A czy skarbowy namierzy kogoś kto nie ma gospodarstwa a wystawia Faktury VAT RR na sprzedaż? Pytam gdyż w kiedyś zdarzyło mi się na giełdzie kilka takich faktur wystawić płatnych przelewem na moje konto, zaznaczam że oficjalnie nie prowadzę gospodarstwa jestem tylko domownikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Janusz20 , jeszcze raz : Ty sprzedawałeś i na to co sprzedałeś wystawiłeś fakturę VAT RR ? Jeśli tak ,to posiadanie gospodarstwa tu nic nie pomaga , może jednak wystawiłeś " zwykłą "fakturę VAT ?

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Sprzedawałem ja wystawiłem fakturę vat RR tak jakbym był rolnikiem ryczałtowym, a w rzeczywistości nim nie jestem, pracuje tylko w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

I tu jest problem , rolnik ryczałtowy nie wystawia faktur . Obawiam się że pomyliłeś role , VAT RR wystawia kupujący (watowiec) rolnikowi ryczałtowemu jak od niego kupuje . Zależy kto wziął od Ciebie te faktury i co z nimi zrobił .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Fakt zapomniałem, i pomyliłem się. z przyzwyczajenia napisałem że to ja je wystawiłem bo z reguły wystawiam na ojca faktury Vat. Przepraszam za zamieszanie. Tak to mnie wystawiono te faktury na moje dane z przelewem na moje konto, sprawa wyglada tak że tak jakby podszyłem sie pod rolnika ryczałtowego. a ni nie jestem kupujący raczej napewno zgłosi te faktury do zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Nie wiem czy jest źle , rolnik RR to chyba NIP jest tylko potrzebny , każdy może być (jest) rolnikiem . Jeśli zapłacili w terminie to może nic nie będzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nic Ci nie zrobią, chyba że ktoś z US udowodni, iż nie byłeś wtedy rolnikiem, ale to raczej niewykonalne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Czyli aby wystawiać fakturę vat RR legalnie nie trzeba mieć w posiadaniu ziemi rolnej ?

A jak najlepiej rozegrać taki biznes, że ja pracując w gospodarstwie taty(tata rozlicza się na zasadach ogólnych) jako domownik, pożyczam od niego sprzęt kosze łąki wzięte od ludzi ,,za sprzątnięcie" trawę zbieram i sprzedaje na pelet na faktur Vat RR wystawioną na moje dane

 

oczywiście paliwo do prac leje ,,swoje"

na razie nie chcę na siebie żadnej ziemi gdyż liczę po cichu wyrwać premie na start.

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie musisz być rolnikiem oficjalnie, wyłącznie dla potrzeb US, oni nie mają nic wspólnego z KRUS ani ARiMR, więc możesz mieć ustne umowy dzierżawy (na mniej niż 1ha przeliczeniowy) i wszystko będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Ja naiwnie myślałem , że Ty Janusz spać nie możesz bo masz kłopot , a Ty chcesz żebyśmy napisali poradnik " Jak US w h robić " :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

Jeżeli w poniedziałek złożyłbym dokumenty ,to jak długo trzeba czekać na przejście na vat ? Jak lepiej się rozliczać co miesiąc czy kwartał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

romet737

Przejdziesz na VAT z pierwszym dniem nowego okresu rozliczeniowego, miesięczne czy kwartalne to zależy jak często chce ci się jeździć do US i od tego zależy częstotliwość zwrotów, czy dużo będziesz miał faktur do rozliczania. Ja na przykład jestem na kwartalnym bo nie chce mi się tam jeździć co miesiąc, i nie zależy mi na częstszych zwrotach. Jeżeli byś kupował coś za dużą kwotę i miałbyś duży zwrot to przy kwartalnym możesz ten zwrot otrzymać w najgorszym przypadku dopiero po 145 dniach od zakupu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Ja naiwnie myślałem , że Ty Janusz spać nie możesz bo masz kłopot , a Ty chcesz żebyśmy napisali poradnik " Jak US w h robić " :) .

 

Oj tam zaraz w hu robić :rolleyes: Po prostu ze dwa lata temu wystawiono na mnie kilka takich RR na spore kwoty, i do tej pory skarbowy sie nie odezwał, I ciekawe czy się odezwie? podobno maja pięć lat

I tak się zastanawiam czy skoro wtedy to jakoś przeleciało to czy jak bym teraz sprzedawał to siano w ten sposób czy by powstał jakiś problem? A jeśli tak, to jak to ugryźć aby było dobrze? może ktoś coś podobnego przerabiał?

 

Jakie warunki trzeba spełnić aby można było legalnie dostawać faktury Vat RR?

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelc    0

romet737

Przejdziesz na VAT z pierwszym dniem nowego okresu rozliczeniowego,

 

rejestrację do vat należy zrobić najpóźniej na jeden dzień przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. np sprzedaży. Czyli jeżeli zarejestrujesz się w poniedziałek to na vacie jesteś od wtorku. Nie musisz czekać na początek/koniec miesiąca/kwartału. Jak planujesz mieć duże zwroty to lepiej miesięcznie a jak małe to kwartał. Lepiej przejść teraz na vat zanim kupisz paliwo albo opryski. Będziesz już mógł odliczać vat od pierwszych zakupów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

OK. Ale jeżeli przejde teraz na vat ,to czy będe mógł już odliczyć vat z dwuch maszyn rolniczych o wartości około 50 tyś brutto?,jeżeli niemam żadnych sprzedaży. Planuje sprzedaż ale na około 15 tyś ale dopiero po zakupie maszyn będąc już na vacie. Czy musze mieć wcześniej sprzedaż żeby odliczyć vat z tych maszyn,czy sprzedaż może byc po zakupie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

rejestrację do vat należy zrobić najpóźniej na jeden dzień przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. np sprzedaży. Czyli jeżeli zarejestrujesz się w poniedziałek to na vacie jesteś od wtorku.

 

Na vat możesz przejść z początkiem miesiąca , nie ma możliwości aby rolnik ryczałtowy zaczynał rozliczenia na jako podatnik na zasadach ogólnych o polowy miesiąca itd,,

Zgłoszenie robisz przed początkiem miesiąca od którego chcesz się rozliczać .

Sprzedaż i zakup muszą być w tym samym okresie rozliczeniowym ( miesiąc lub kwartał , zależy co wybierzesz), bez różnicy co będzie pierwsze zakup czy sprzedaż.. Jeśli nie będziesz miał sprzedaży w danym okresie to Us ma termin do zwrotu ( jeśli go będziesz miał) 180 dni .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

warto jeszcze coś dodać, mimo iż termin rejestracji jest "pełnomiesięczny" to można odzyskać vat naliczony od zakupów dokonanych w dwóch okresach poprzedzających okres, od którego rozliczamy się na zasadach ogólnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W związku z tym że od 1 lutego będę podatnikiem czynnym proszę o info czy oprócz ewidencji sprzedaży i zakupów vat mam prowadzić jeszcze jakieś ewidencje.

Pomijam sprawy związane z ewidencje ŚT .

Rozumiem też ze na dzień 1 luty nie muszę robić żadnego "remanentu' początkowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj