karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

ok, dzięki już powyjaśniałem temat ostatecznie, ale zaraz powrócę do dyskusji z interpretacją IS,

 

nie mogę znaleźć tej interpretacji, być może ponownie coś przeinaczyłem

 

czy można oficjalnie zawiesić prowadzenie działalności rolniczej, aby ominął nas przywilej dokonania spisu z natury? oraz jakie są konsekwencje nieuwzględnienia w ewidencji i deklaracji faktury sprzedaży?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Ma ktoś wersje VAT 7 (13) do edycji przez komputer (która obowiazuje juz za styczeń), prosił bym o wrzucenie linku lub na @. Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Działalności rolniczej oficjalnie nie zawiesisz , bo nie podlega pod ustawę o swobodzie dział. gosp.

Aby nie robić spisu wystarczy sprzedać cokolwiek os. fiz. nieprowadzącej dział. gosp. np.10 kg zboża sąsiadowi albo wykorzystać coś na własne potrzeby np. litr mleka:))

Konsekwencje to nierzetelne prowadzenie księgi podatkowej art 61 kks

Można uniknąć robiąc korektę deklaracji + pismo wyjaśniające, pod warunkiem ze nie trwa w tej kwestii postępowanie podatkowe albo kontrolne, bo wtedy korekta jest nieskuteczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a przy korekcie unika się całkowicie konsekwencji nierzetelnego prowadzenia księgi podatkowej? znajomy już miał kontrolę i nie przyczepili się braku sprzedaży przez ponad rok (sprzedał wszystkie płody rolne przed przejściem na vat we wrześniu a kolejną sprzedaż miał naturalnie po kolejnych żniwach w sierpniu)

 

w jaki sposób w ewidencji vat oznacza się sprzedaż nieewidencjonowaną bądź wykorzystanie danego produktu na potrzeby własne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekkk    8

Witam.Jaką polecacie kasę fiskalną .Ma być prosta,i niedroga i przenośna.Wstępnie znalazłem DATECS MALUCH BIS,Kosztuje nie cały tyś.zł. netto,niestety nie umię wstawić linka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

a czym się obie deklaracje różnią po za tym, że jedna/ostatnia linijka "... C. Razem..." została przesunięta z drugiej na pierwszą stronę ?

Przyjrzyj się pt.70,73,74 .

http://www.vat.pl/at...13/vat7_v13.pdf

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

o kurczątko,nie zauważyłem tego

DZIĘKOWAĆ :)


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Witam.Jaką polecacie kasę fiskalną .Ma być prosta,i niedroga i przenośna.Wstępnie znalazłem DATECS MALUCH BIS,Kosztuje nie cały tyś.zł. netto,niestety nie umię wstawić linka.

 

http://otokasy.com/p...s-grafit.html

 

tutaj jest za 1 tys. zł brutto, więc nie jest taka droga, o przydatność musiałbyś się zapytać użytkownika

 

natomiast tu znalazłem egzemplarz za 600 zł:

 

http://otokasy.com/p...rcury-116f.html

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Czy jestem zobowiązana podawać dwa imiona na fakturach czy wystarczy jedno? To samo pytanie do pieczątki jedno czy dwa imiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja zawsze stosuję jedno imię (na fv i na pieczątkach),

 

czy rolnik vatowiec użyczający budynki gospodarcze synowi musi dokumentować to fv?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Z tym użyczeniem to jest niezły młyn , bo w zasadzie jako umowa nieodpłatna to na co tu wystawiać fakturę...ale z drugiej strony dla celów vat czy nie zostanie to potraktowane jako odpłatne świadczenie usług? Może ktoś kto ma taką umowę powie jak to jest w praktyce ?

 

A w zgłoszeniach nip 7 i vat r tez masz jedno imię czy dwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja akurat nie dysponuję drugim imieniem, ale już moi rodzice mają dwa (w deklaracjach jest pole na drugie imię i tam je podają), ale na fakturach się nimi nie posługują, posługują się nazwą zgodną z wpisem do CEIDG czyli imieniem i nazwiskiem

 

czy każdy vatowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży "bezrachunkowej" zanim nabędzie kasę, czy też jeśli takiej sprzedaży się nie prowadzi ewidencja jest niekonieczna?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Ja zrobiłem odwrotnie i przeszło podczas kontroli, tzn. wziąłem od ojca (ryczałtowca) budynki na umowę użyczenia bo robiłem tam remont. Nie było żadnych problemów, urzędnicy chcięli tylko umowę użyczenia.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jaki młyn z tym użyczeniem? Wszystko jest w ustawach i kodeksie cywilnoprawnym. Chwilkę porozmawiać z dr google i młyn się przestaje kręcić ;) . Robisz umowę użyczenia i wsio. Żadnych faktur. Oczywiście jak osoba biorąca w użyczenie jest na vacie, to może odliczyć VAT z przeprowadzonych remontów, bo ... powinna oddać przedmiot użyczenia w stanie niegorszym jak przy jego wzięciu w użyczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odnośnie do użyczenia budynków, to jeśli vatowiec nie korzystał z żadnego odliczenia to nie musi wystawić fv (szkoda, że nie dopytałem o sprzedaż), natomiast wydzierżawiając grunty na cele rolnicze to już musi wystawić fv ze stawką zw, dziwna sprawa sprzedając maszynę, dla której nie korzystało się z odliczenia trzeba wystawić fv a dla użyczenia budynków już nie, ciekawe jak jest z użyczaniem maszyn, chyba poszukam interpretacji, bowiem stanowisko KIP zależy od tego na kogo się trafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam umowę użyczenia ciągnika, W treści jest tylko kto od kogo, od kiedy i za ile. Miałem kontrole i wszystko jest dobrze.

Jeśli chodzi o sprzedaż maszyn, które mieliśmy dłużej niż 6 miesięcy przed przejściem na VAT to sprzedajemy ze stawką ZW (o ile są w ewidencji środków trwałych) to nie jest źle z tym bo mamy udokumentowane pieniądze bez płacenia podatku, jeżeli nie ma ich w EŚT to można je sprzedać w sumie bez faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja też miałem kontrole ale wtedy użyczający jeszcze nie był vatowcem, odnośnie do maszyn to nie ma problemu jeśli nie są rejestrowane

 

w jaki sposób dokonać korekty w rejestrze faktur sprzedaży, jeśli znalazłem starą fakturę? muszę ją dopisać we właściwym miesiącu oraz wykreślić kolejne numery porządkowe i nadać nową numerację?

czy faktura sprzedaży wystawiona w styczniu ale dotycząca sprzedaży grudniowej powinna znaleźć się w ewidencji sprzedaży dla grudnia czy stycznia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Powrócę niestety do zakupu maszyn od rolnika ryczałtowego na umowę k-s, musimy wtedy zapłacić 2% od wartości do US.

Tak mi się średnio podoba płacić im te 2tys za nic..:)

 

Ale chyba nie da się tego obejść?

Wiem, że jakbym była że tak powiem starym rolnikiem to pewnie bym kupiła i w razie czego wpisała że miałam to już X lat i nikt się tego nie czepi.

Ale że rolnikiem jestem od roku z kawałkiem, do tego jestem młoda to pewnie nie przeszłoby że kupiłam to parę lat temu.. bo i jak, po co i najważniejsze skąd miałam tyle forsy aby to kupić a żadnej darowizny od rodziców nie zgłaszałam.

 

Ale tak sobie wymyśliłam (nie wiem czy dobrze) jakby tak tato ryczałtowiec kupił od ryczałtowca maszynę to bez problemu zaraz po tym może dać mi ją w darowiźnie? Tylko pytanie czy dająć mi taką maszynę (kombajn) muszą być jakieś dokumenty odnośnie kiedy i gdzie to kupił? Nawet jak było to np.20lat temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja skłaniałbym się raczej ku uniknięciu przenoszenie własności takiej maszyny na vatowca (prawdopodobnie trzeba będzie to sprzedać z 23% stawką vat), także najlepiej aby kombajn nabył ryczałtowiec i ewentualnie nieodpłatnie użyczył vatowcowi (można rozliczać vat od kosztów eksploatacyjnych i nie ma problemu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Słuchajcie, jak to jest ze zwrotem vatu w przypadku kontroli? Czy zwrot się opóźnia przez kontrol? U mnie minęło już ustawowe 60 dni od złożenia deklaracji a na koncie nic nie przyłybo?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

No niby użyczenie wystarczy.. ale coś mam obawy do tego że np. zechcę kupić nowe opony do kombajnu, zrobić jakiś kapitalny remont zimą i nie przyczepią się że jest tylko uzyczenie?

Myśląc logicznie od ich strony ja bym się przyczepiła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, jak to jest ze zwrotem vatu w przypadku kontroli? Czy zwrot się opóźnia przez kontrol? U mnie minęło już ustawowe 60 dni od złożenia deklaracji a na koncie nic nie przyłybo?!

W protokole po kontrolnym nic niema o zmianie terminu? A może miałeś korektę do deklaracji wtedy się termin zmienia.

U mnie w protokole nic nie ma o tym że jest zmiana terminu. ja mam mieć zwrot w poniedziałek myślę że pieniądze będą bo składałem o przyśpieszony.

Edytowano przez piotrekzajaczkowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

Mam pytanie odnośnie użyczenia maszyn, mianowicie chodzi mi oto czy sąsiad na vat który kupuje nową maszyne może ją użyczyć mi jako RR . Mam na myśli również pojazdy rejestrowane ? Jak najlepiej się rozliczać co miesiąc czy co kwartał .?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

No niby użyczenie wystarczy.. ale coś mam obawy do tego że np. zechcę kupić nowe opony do kombajnu, zrobić jakiś kapitalny remont zimą i nie przyczepią się że jest tylko uzyczenie?

Myśląc logicznie od ich strony ja bym się przyczepiła :)

w umowie uzyczenia piszesz ze: osoba biorąca w uzyczenie (nazwa przedmiotu uzyczenia) zobowiązana jest ponosić wszystkie koszty zwiazane z użytkowaniem przedmiotu uzyczenia do dnia wygasniecia umowy

u mnie to przechodzi w US a na umowe uzyczenia mam ciagnik z osprzetem,drobny sprzet oraz samochod ciezarowy. Podczas kazdej kontroli US chciał umowy do wglądu


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj