karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

szpeniu87    1

A jak ktoś przejdzie na VAT to przez jaki czas trzeba pozostać vatowcem?Czy można zrezygnować kiedy się chce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Usługi związane z rolnictwem (poz 1 załacznika), są zwolnione jeśli ich udział w całej sprzedaży na rzecz os. fiz. i RR był wyższy niż 80 % par 3 ust 1 pkt 3 rozporzadzenia.

 

80% limit dotyczy poprzedniego roku podatkowego,

 

a odnośnie do terminu instalacji kasy to z tego co zauważam w interpretacjach, kasa musi być zainstalowana o ile wystąpi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących DG bądź RR,

 

miałem w zeszłym roku do czynienia z ciekawym przypadkiem: otóż w lipcu został skasowany cały limit, a w październiku wystąpiła sprzedaż na rzecz RR, ale jej przedmiotem była usługa zwolniona z ewidencjonowania (właśnie usługa rolnicza), ponadto tenże podmiot rozpoczął działalność w 2012 roku i moim zdaniem nie zaistniał obowiązek nabicia tej sprzedaży na kasie, bowiem przysługiwało zwolnienie, ale chyba muszę wystąpić o interpretację w tej sprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

A jak ktoś przejdzie na VAT to przez jaki czas trzeba pozostać vatowcem?Czy można zrezygnować kiedy się chce?

 

 

tu mam taki artykul, ktory ci pomoze. chyba jest to aktualne, a jesli nie to niech ktos mnie poprawi

 

 

przepraszam nie wkleilem linku do tego artykulu, a teraz nie moge go odnalezc:(

Edytowano przez jaro86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Odnośnie terminu instalacji kasy to wydaje mi się że jeśli utraci , a raczej utraciło się warunki do zwolnienia z racji np. przekroczenia limitu sprzedaży w roku 2012 , jest się zobowiązanym do zainstalowania kasy do 1 marca , bez względu na to kiedy wystapi sprzedaż na rzecz os. fiz i RR w tym roku. Może to być sprzedaż dopiero w listopadzie 2013 ale kasę musisz mieć na dzień 1 marca 2013 , bo inaczej może być mandat...

Co rozumiesz przez "skasowany cały limit"?

 

Po przejściu na vat ogólny do RR mozna powrocic po 3 latach.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

budynki

A jak ktoś przejdzie na VAT to przez jaki czas trzeba pozostać vatowcem?Czy można zrezygnować kiedy się chce?

 

 

5lat po zakupie maszyn i 10 lub 15budynki

 

u gory chyba nowsze informacje

Edytowano przez jaro86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Wrócić do RR możesz po 3 latach , a że do tego bedzie korekta w śr. trwalych i budynkach to już inna sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

 

Co rozumiesz przez "skasowany cały limit"?

 

.

koledze @kissmy.. chodzilo o limit (40tys)po przekroczeniu ktorego musi zakupic kase

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Co rozumiesz przez "skasowany cały limit"?

 

miałem na myśli przekroczenie limitu upoważniającego do korzystania ze zwolnienia,

muszę gruntownie odświeżyć swoją wiedzę i rozwiązać przedstawiony przypadek, bo nie wiem czy warto występować o refundację, z kasami zasadniczo jest tęgi problem, szczególnie w przypadku, gdy prowadzi się zdywersyfikowaną działalność (na przykład produkcja roślinna + usługi rolnicze), bowiem kasa nie rozdziela poszczególnych usług i nie wiem czy muszą być dwie kasy (jedna dla produkcji roślinnej i druga dla usług), aby jednoznacznie rozgraniczyć przychody z konkretnego rodzaju działalności (rozchodzi się o PIT) czy też wystarczy jedna kasa i FV do każdego paragonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Według mnie jedna kasa.

Na potrzeby podatku dochodowego musisz mieć inną ewidencję , w zależności od formy opodatkowania (ryczałt czy zasady ogólne).

Jeśli przekroczyłeś limit sprzedaży w lipcu to kasę powinneś miec po dwóch miesiącach . Tylko jeszcze pytanie czy limit był wyczerpany ze sprzedaży na rzecz os. fiz. , czy też do tego limitu wliczyłeś też usługi rolnicze.

Kiedyś gdzies czytałam w jakiejś interpretacji że jeśli przekroczy się limit sprzedaży a zachowuje sie proporcję usług do sprzedaży to nadal można korzystać ze zwolnienia .

Warto zapytać w "swoim" urzedzie , jak to jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ale czy nie ma problemu, gdy na miesięcznym zestawieniu z kasy nie widać, które przychody zostały wygenerowane ze sprzedaży usług, a które z pozostałej produkcji (tzn. obecnie jest to widoczne bo sprzedaję na dwóch stawkach 5% i 8% dla usług, ale w pewnych przypadkach stawki mogą być takie same),

 

o kasę wolę się nie pytać w moim US, bo mogą wyciągnąć konsekwencje, muszę ogarnąć to w inny sposób i ewentualnie przyznać się z żalem do winy

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

Za prowadzenie rachunkowości w biurze wołają 130 zł br. na mieśiąc ,tylko sie zastanawiam czy moge od tej usługi odliczyć vat ? CZy moge odliczyć vat na materjały budowlane na remont garażu na ciągnik oraz na budowe wiaty na maszyny rolnicze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
...o kasę wolę się nie pytać w moim US, bo mogą wyciągnąć konsekwencje, muszę ogarnąć to w inny sposób i ewentualnie przyznać się z żalem do winy

ten tego - masz zapchaną skrzynkę?

Nie mogę PW wysłać a mam pytanko na priv.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

W biurze wystawiają faktury, także 23% sobie możesz odliczyć.

Za materiałby budowalane także możesz odliczyć VAT.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek91    0

chcialem zapytać gdyż od stucznia jestem watowcem i będe kupował maszyny i dostane zwrot i czy muszę coś teraz sprzedać bo narazie będą byki ale dopiero w maju i czy muszę osiągnąć w roku sprzedarz za jaką konkretną kwote.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelc    0

Jeżeli kupisz maszyny np. w lutym to dobrze żebyś coś sprzedał w tym samym miesiącu. Domyślam się, że za maszyny płacisz przedpłatą albo gotówką przy odbiorze. Jeżeli masz wszystkie faktury zakupowe zapłacone i coś sprzedaż to możesz wystąpić o zwrot w ciągu 25 dni od daty złożenia deklaracji. Jeżeli nie masz sprzedaży to musisz czekać 180 dni. Nie musisz sprzedawać całej przyczepy pszenicy. Wystarczy jeden worek. Ważne żeby cokolwiek pokazać w deklaracji. W ciągu roku nie ma limitów sprzedaży, żeby być na vacie. Napewno będziesz tez musiał pokazać faktury w US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

sprzedać musisz aby dostać przyspieszony zwrot a pewnie o to Ci chodzi.

Wystarczy że sprzedasz 500kg zboża sąsiadowi kurom ;)

Zasada jest taka - ma wystąpić sprzedaż. Nie ma napisane ile i komu ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

już trochę wyczyściłem skrzynkę,

 

w interpretacyjnym amoku proszę o odniesienie się do art. 14 ust. 3 ustawy o VAT - jakie są konsekwencje zaniechania sprzedaży przez okres co najmniej 10 miesięcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli nie masz sprzedaży przez 10 miesięcy, to musisz zrobić " spis z natury" i odprowadzić od tego vat. Nastepnie to od czego odprowadziłeś vat podlega zwolnieniu od niego w ciagu roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli w uproszczeniu - za karę odprowadzamy vat należny=naliczonemu? z natury pojawia się kolejne pytanie jakie są konsekwencje zaniechania dokonania spisu i odprowadzenia vat? intencja ustawodawcy w tym kontekście zdaje mi się niesłuszna szczególnie w kontekście rolnictwa, gdzie cykl produkcyjny trwa nawet 24 miesiące

 

z drugiej jednak strony ust.1 art. 14 precyzuje, w których przypadkach spis z natury jest konieczny i dotyczy on wyłącznie rozwiązania spółki bądź zaprzestania działalności, z tego co wywnioskowałem z interpretacji podmiot prowadzący działalność, mimo iż nie wykazuje sprzedaży przez ponad 10 miesięcy nie może zostać zmuszony do dokonania spisu i pozostałych wynikających zeń czynności, cały problem tyczy się mojego cudownego ODR, który lubi od czasu do czasu znadinterpretować

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Zwróć uwagę na art 14 ust 3 który mówi ze art 14 ust 1 stosuje się też gdy podatnik nie wykonał czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy.

Czynności podlegające opodatkowaniu vat do m.in. odpłatna dostawa towarów czyli sprzedaż czy świadczenie usług . Wiec jeśli nie sprzedaż albo nie wykonasz usługi opodatkowanej to robisz spis z natury i odprowadzasz vat .

Podstawą opodatkowania jest cena nabycia lub koszt wytworzenia .

A co do kary to według mnie można odpowiadać za nierozliczenie podatku w terminie.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Za grudzień 2012 rozliczenie na dotychczasowym druku deklaracji VAT -7(12) , czy już na nowej wersji (13) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5289

a czym się obie deklaracje różnią po za tym, że jedna/ostatnia linijka "... C. Razem..." została przesunięta z drugiej na pierwszą stronę ?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

deklaracja różni się przede wszystkim, więc chociażby była identyczna w pozostałym zakresie to jej zastosowanie za grudzień będzie nieprawidłowe, należy wykorzystać zeszłoroczną (12)

 

Zwróć uwagę na art 14 ust 3 który mówi ze art 14 ust 1 stosuje się też gdy podatnik nie wykonał czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy.

Czynności podlegające opodatkowaniu vat do m.in. odpłatna dostawa towarów czyli sprzedaż czy świadczenie usług . Wiec jeśli nie sprzedaż albo nie wykonasz usługi opodatkowanej to robisz spis z natury i odprowadzasz vat .

Podstawą opodatkowania jest cena nabycia lub koszt wytworzenia .

A co do kary to według mnie można odpowiadać za nierozliczenie podatku w terminie.

 

KIP faktycznie twierdzi, iż przy braku sprzedaży przez 10 miesięcy istnieje obowiązek wykonania spisu z natury i rozliczenia vat, zaraz poszukam interpretacji, która z tego co pamiętam przedstawiała inne stanowisko

 

wyjaśniłem natomiast kwestię kas, jeśli sprzedaż nie wystąpi po przekroczeniu limitu to kasy mieć nie trzeba, podobnie jeśli wystąpi sprzedaż zwolniona z ewidencjonowanie, też nie trzeba mieć kasy (takie jest oczywiście zdanie pracownika KIP, a jaka jest jego waga wszyscy doskonale wiemy)

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

spis z natury dla podatku vat robisz w 3 przypadkach

1. rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej

2. Zaprzestanie przez os. fiz. działalności gosp. czyli likwidacja dzieł. gosp.

3. Przypadek o którym mówimy czyli niewykonanie sprzedaży w ciągu 10 miesięcy przez podatnika czynnego

 

 

Zawieszenie działalności gosp. na podstawie ustawy o swobodzie gosp. nie powoduje konieczności spisu.

Spisu nie muszą robić podatnicy którzy są zwolnieni z podatku za względu na nieprzekroczony obrót 150 000.

 

@fezoi

Rozp. MF z dn 14 grudnia 2012 w sprawie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług

 

Wzory stosuje się począwszy za pierwszy okres rozliczeniowy w 2013 r. Czyli za grudzień stary wzór.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj