karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Madzia20    16

Przeczytałam ostatnie 20 stron, czytam forum na bieżąco i konkretnej odpowiedzi nie uzyskałam

jest pisane o tym że odliczanie Vat tylko od płodów rolnych

że faktura zw jak od vatowca który był wcześniej na ryczałcie

itp.

 

Ale spoko, poradzę sobie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekkk    8

Witam.Mam pytanie,jak jest z odliczaniem vatu od paliwa,czy jest jakiś limit paliwa do hektara,podobnie jak np.w przypatku zwrotu akcyzy przez gminy,czy wystarczy zachować tylko zdrowy rozsądek.Przykładowo 10 ha produkcji roślinej,zużyto paliwa 1500-2000 l .Czy przejdzie to w czasie kontroli przez urząd skarbowy,a co w przypadku jesli zakwestionują,jakie są kary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu890    15

@grzesiekkk limitów na ON nie ma wystarczy zachować zdrowy rozsądek nie tak aby na 10 ha kupić 5 tys litrów ON ;) myślę że ten przedział który podałeś będzie oki a jak Ci ktoś zakwestionuje to hmm pryskałeś z 6 razy plantacje siew nawozu 4 razy orka, głęboszowanie, talerzowanie dwa razy rozwożenie wapna itp ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Przeczytałam ostatnie 20 stron, czytam forum na bieżąco i konkretnej odpowiedzi nie uzyskałam...

 

...Może w weekend wybiorę się oglądać kombajn i może go kupię od ryczałtowca. Spisiujemy wtedy umowę k-s? Czy jakaś faktura? A jak jest umowa k-s to też trzeba te 2% do US odciągnąć?
Jeżeli o to idzie to wg mnie kupujesz go na umowę K-S, od rolnika ryczałtowca wziąć kserokopię decyzji w podatku rolnym (przyda się), wnieść na ewidencję środków trwałych i odliczać części i materiały pędne.

 

Co do PCC to zacząłbym tutaj szukać: http://www.pit.pl/pcc-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych/

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Jeżeli o to idzie to wg mnie kupujesz go na umowę K-S, od rolnika ryczałtowca wziąć kserokopię decyzji w podatku rolnym (przyda się), wnieść na ewidencję środków trwałych i odliczać części i materiały pędne.

 

Co do PCC to zacząłbym tutaj szukać: http://www.pit.pl/pc...ywilnoprawnych/

 

To dobrze rozumiem, że od każdej kupionej maszyny na umowę kupna-sprzedaży, którą jest środkiem trwałym, a osoba, od której kupujemy nie jest podatnikiem podatku vat - musimy zapłacić PCC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr82    0

witam, mam pytanie dotyczące odliczenia vat-u, czy mogę to zrobić z faktury za którą nie zapłacono zwrot będzie bez przyspieszenia po 60 dniach, czy nie ma takiej możliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Od pierwszego mozna czy trzeba rozliczac faktury dopiero po zaplacie. A jak to jest z fakturami np z cukrowni ktore sie oplaca dopiero po oddaniu burakow czyli niekiedy po 6 miesiciacach. Czy fakture za nasiona z marca bede mogl rozliczyc dopiero w pazdzierniku. Czy tak jak teraz bylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

 

To dobrze rozumiem, że od każdej kupionej maszyny na umowę kupna-sprzedaży, którą jest środkiem trwałym, a osoba, od której kupujemy nie jest podatnikiem podatku vat - musimy zapłacić PCC?

 

To czyli jesli kupimy od ryczałtowca np kombajn to musimy zapłacić PCC, a jak od Vatowca nawet ze stawką zw to jesteśmy z tego podatku zwolnieni???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam mały problem a mianowicie: chce sprzedać prase którą kupiłem jeszcze przed przejściem na vat prasa była kupiona używana chciał bym kupić nową i odliczyć vat ale nie wiem jak udokumentować dochód od tej starej wartość około 30 tys. Podpowie mi ktoś jak zrobić to aby było dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

Sprzedaj sobię na umowę kupna. Jak sprzedaż na fakturę musisz na fakturze wpisać podstawę prawną na vat zw. Do tego jak sprzedaż na fakturę rolnikowi ryczałtowemu to odrazu idź do sklepu po kasę fiskalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no niestety w tym roku limit "kasowy" został obniżony do 20 tys. zł, najbezpieczniej sprzedać ją vatowcowi i wystawić fv ze stawką zw, jeśli nabywcą będzie ryczałtowiec, to sprzedawcą również lepiej, aby był ryczałtowiec, masz tę prasę w EŚT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Witam moje pytanie czy odliczę VAT od nowej pilarki spalinowej kupionej do gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Kontroli nie miałam ale odliczyłam sobie Vat od nowej pilarki spalinowej i wcześniej tez o to pytałam to chłopacy pisali że spokojnie można odliczyć bo koło pola nieraz też trzeba krzaki ścinać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jutro będę miał kontrolę. Pani z US dziś zadzwoniła, powiedziała że przyjadą zobaczyć nowy nabytak

i proszę przygotować dokument:

- rejastry vat sprzedaży i zakupów

- faktury

- ewidencje środków trwałych

- umowy dzierżawy gruntów ornych

- nakazy podatkowe

- wyciągi z kont bankowych

- umowy kredytowe

 

Ktoś tu na forum pisał że ewidencja środków trwałych jest nie potrzebna. Urzędniczka powiedziała mi że jeżeli jestem płatnikiem podatku vat mam obowiązek prowadzić taką ewidęcję.

Po kotroli napiszę co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
potok    0

Witam mam pytanko byłem watowcem 4 lata i zrezygnowałen 18 miesięcy temu czy mogę znów być watowcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

poproś tę panią aby podała ci podstawę prawną EŚT.

Zrób to grzecznie już po kontroli bo Ty twierdzisz że niepotrzbujesz a jeżeli ona ją chce to niech pokaże na jakiej podstawie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak mówisz. Prowadzić taką ewidencję nie jest wielkim problemem, zrogiłem ją w 15 minut, wpisałem do niej nawet maszyny zakupione przed przejściem na VAT o wartości powyżej 3500zł (niewiem czy dobrze).

Ale dziwne że jadna urzędniczka muwi że nie trzeba a druga że trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Ja jutro będę miał kontrolę. Pani z US dziś zadzwoniła, powiedziała że przyjadą zobaczyć nowy nabytak

i proszę przygotować dokument:

- rejastry vat sprzedaży i zakupów

- faktury

- ewidencje środków trwałych

- umowy dzierżawy gruntów ornych

- nakazy podatkowe

- wyciągi z kont bankowych

- umowy kredytowe

 

Ktoś tu na forum pisał że ewidencja środków trwałych jest nie potrzebna. Urzędniczka powiedziała mi że jeżeli jestem płatnikiem podatku vat mam obowiązek prowadzić taką ewidęcję.

Po kotroli napiszę co i jak.

 

 

Z tą EŚT to ciekawa sprawa bo niby nie trzeba prowadzić, a jest wymagana. Inna sprawa, że jak wprowadzą rolnikom podatek dochodowy to i tak trzeba będzie to mieć. A do ewidencji wprowadzacie tylko maszyny, czy budynki też? A wyciągi z kont bankowych to na konkretną datę chcieli czy za jakiś okres? I jeszcze pytanie - jakiś duży zwrot miałeś vatu, że kontrolę masz?

Edytowano przez socha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dlatego skoro żądają to niech podają podstawę prawną, nie znają to przestaną o to wołać.

Urzędnika trzeba sobie wychować. Mi zawracali głowę pierdołami. Parę razy spytałem o coś i mam spokój. Fakt nie przepadają za mną ale nie są od tego aby mnie lubić czy nie ale robić to za co im płacą i co jest wymagane przepisami prawa a nie tym co oni myślą że jest konieczne czy potrzebne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiekQ    9

mam pytanko nie dawno weszlismy w gospodarstwie na vat natomiast jakies 3 lata temu zakupilismy ciagnik czy jest mozliwos zwrotu z us vat-u za tan ciagnik ??? bylem na szkoleniu o vat i prowadzacy mowil ze jest taka mozliwosc czy ktos moze mial podobne doswiadczenia ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

za ciągnik już raczej będzie ciężko coś odzyskać (zakup można rozliczyć maksymalnie w ciągu danego lub dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, czyli przy kwartalnym rozliczaniu można by zrobić to teoretycznie max 9 miesięcy wstecz), pozostaje rozliczać vat od materiałów eksploatacyjnych i paliwa ale za to na ciągnik jeszcze będzie stawka zw (ale nie mam pewności czy nowelizacja nie wprowadza już 23% stawki, bo w tym zakresie były zapowiadane zmiany, nie zapoznawałem się z ostatnimi zmianami w ustawie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj