karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    316

po co?

Faktura wydrukowana przeze mnie jest aby nieobeznana księgowa wiedziała co odlicza.

Faktura dla US (jest tam też dodatkowy plik potwierdzający autentyczność faktury) jest na krążku cd-rw który aktualizuję dając księgowej zwykłe faktury. Faktury elektroniczne są zgode z wymogami MF.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

jak wyglada kwestia vat-marza i czymze jest k-s?

 

 

Na fakturze VAT-MARŻA nie ma VATu, więc nic sobie nie odliczysz z niej.

Umowa K-S czyli Umowa kupna-sprzedaży.

 

PZDR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Mam małą prośbę czy może mi ktoś wytłumaczyć i przedstawić jasno plusy i minusy przejścia na vat w gospodarstwie? Posiadam 24ha i trzymam 12 krów mlecznych oddaję do mleczarni rocznie jakieś 80tyś litrów mleka. oczywiście gospodarstwo jest w ciągłej rozbudowie i na przyszły rok myślę że ilość mleka przekroczy 100tyś. Czy to jest na tej zasadzie że będę musiał od sprzedanego mleka oddać vat? A gdy ja coś kupuje to wówczas ja dostaje zwrot vat'u? Jeszcze jedno pytanie czy aby na tym wyjść musiałbym rok rocznie w coś inwestować? czy nie wystarczy że odliczę vat od paliwa, nawozów, pasz jednak sporo tego idzie przez cały rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

a będziesz kupował coś na co nie ma VATu i to za większe pieniądze? Chodzi o coś takiego jak ziemia, lub używane maszyny na umowę K-S, fakturę VAT-marża. Bo jak tak to wstrzymaj się z przejściem. Jeżeli jednak ziemi nie kupujesz to warto rozważyć przejście na VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Raczej na razie zakupu ziemi nie planuje ale maszyny owszem ale raczej nowe. Właśnie cały czas rozważam przejście tylko zastanawiam się czy będzie to dla mnie opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

kartka papieru i liczysz co kupujesz przez cały rok do gospodarstwa i co sprzedajesz, liczysz w cenach brutto i netto (bo potem wstawisz inne stawki i będziesz wiedział czy na przejściu na VAT stracisz czy zyskasz).

Możesz też zestawić wszysko w arkuszu excela.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

To jest decyzja na całe życie. Jak już przejdziesz, to ciężko będzie się uwolnić od VATu. Tak więc trzeba to dokładnie przemyśleć i co najważniejsze policzyć jak Nikita pisze wyżej. Bo jak będziesz wychodził na zero, albo dopłacał do interesu to może już tak miło nie być jak na ryczałcie. Jeśli chodzi o mleko, to prędzej wyjdziesz na plus niż np. na trzodzie, albo opasach bo mniejszy jest VAT na mleko. Ale to trzeba już zebrać wszystkie faktury z całego roku 2012 i policzyć.

 

Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

To jest decyzja na całe życie. Jak już przejdziesz, to ciężko będzie się uwolnić od VATu. Tak więc trzeba to dokładnie przemyśleć i co najważniejsze policzyć jak Nikita pisze wyżej. Bo jak będziesz wychodził na zero, albo dopłacał do interesu to może już tak miło nie być jak na ryczałcie. Jeśli chodzi o mleko, to prędzej wyjdziesz na plus niż np. na trzodzie, albo opasach bo mniejszy jest VAT na mleko. Ale to trzeba już zebrać wszystkie faktury z całego roku 2012 i policzyć.

 

Pzdr

 

 

Więc wygląda to mniej więcej tak, że od tego co kupuję będę mógł sobie vat odliczyć, a od tego co sprzedaję czyli w tym wypadku mleko muszę ten vat który mleczarnia mi płaci oddać do fiskusa zgadza się? Kolejne moje pytanie, czy nie jest czasem tak, że na przejściu na vat najwięcej zyskują Ci którzy praktycznie rok w rok kupują jakiś sprzęt i w ten sposób uciekają od podatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
choodyvip    0

Witam, zastanawiam się nad przejściem na vat ale w związku z tym mam pytanie, czy jeżeli mam niewielką fermę drobiu u rodziców gdzie ani budynki ani ziemia nie nalęża do mnie a mieszkam u teściów gdzie też nic nie jest moje, moje są tylko gołe pola, to gdzię w razie czego będę mieć kontrolę? czy zakupiony sprzet musi przebywać tam gdzie jest ferma? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Więc wygląda to mniej więcej tak, że od tego co kupuję będę mógł sobie vat odliczyć, a od tego co sprzedaję czyli w tym wypadku mleko muszę ten vat który mleczarnia mi płaci oddać do fiskusa zgadza się? Kolejne moje pytanie, czy nie jest czasem tak, że na przejściu na vat najwięcej zyskują Ci którzy praktycznie rok w rok kupują jakiś sprzęt i w ten sposób uciekają od podatku?

 

 

 

No dokładnie tak jest. Ale weź kupuj co roku sprzet, który jest wart 2-3 razy tyle co Twoje dochody :) Ciągłe życie w długach. Tu musisz wychodzić na plus bez żadnych inwestycji. Wtedy to będzie opłacalne.

 

Witam, zastanawiam się nad przejściem na vat ale w związku z tym mam pytanie, czy jeżeli mam niewielką fermę drobiu u rodziców gdzie ani budynki ani ziemia nie nalęża do mnie a mieszkam u teściów gdzie też nic nie jest moje, moje są tylko gołe pola, to gdzię w razie czego będę mieć kontrolę? czy zakupiony sprzet musi przebywać tam gdzie jest ferma? pozdrawiam

 

 

Jeżeli chodzi o fermę to umowa użyczenia załatwi sprawę. A ziemię masz w dzierżawie od rodziców. W razie kontroli będą chcieli wszystko zobaczyć i musisz wiedzieć jak uzasadnić każde ich pytanie ..

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
....Kolejne moje pytanie, czy nie jest czasem tak, że na przejściu na vat najwięcej zyskują Ci którzy praktycznie rok w rok kupują jakiś sprzęt i w ten sposób uciekają od podatku?
w pewnym sensie tak ale takie życie że jak jeden rok nic nie kupisz czy nie zainwestujesz to jesteś dwa lata w plecy. To jest niestety rolnictwo.

 

No dokładnie tak jest. Ale weź kupuj co roku sprzet, który jest wart 2-3 razy tyle co Twoje dochody :) Ciągłe życie w długach. Tu musisz wychodzić na plus bez żadnych inwestycji. Wtedy to będzie opłacalne....

Tato mnie uczył to co napisałem wyżej - co roku kupić maszynę, czy to większą czy to mniejszą ale zawsze rób inwestycje. Ja jeszcze gospodarzę, niektórzy sąsiedzi pozostali w 1990 roku i mleko wożą do zlewni, auto już na kołkach, ciągnika sprawnego nie ma bo ciągle coś się psuje.

 

Ja w gospodarstwie 25ha tylko uprawy, średnio kwartalnie jestem 1000zł do przodu w porównaniu do RR, bez inwestycji. Dla jednych to dużo dla drugich to mało.
ważne żeby nie być stratnym ;) a ty jesteś 4tysie na vacie do przodu, do tego dopłaty i jakoś idzie żyć ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Proste wyliczenie na moim przykładzie. Produkcja tylko roślinna, inwestuje 100% z tego co zarobie.

Sprzedarz za 200.000zł brutto co daje około 190.000 netto

Kupno za 200.000zł brutto czy średnim vacie 15% co daje około 174.000 netto. Czyli jestem 16.000 do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Koledzy, mam taką sprawę; jestem vatowcem i kupiłem kombajn od vatowca za 30 000 na fakturze. Faktura jest wypisana ze stawką ZW i zastanawiam się teraz czy nie popełniliśmy błędu wypisując fakturę, czy nie lepiej trzeba było zrobić umowę kupna sprzedaży. Pamiętam że kiedyś ktoś coś pisał na tym forum że jeśli maszyna jest kupiona ze stawką ZW powyżej 20 000 to osobą sprzedająca musi posiadać kasę fiskalną, doradźcie mi co mam zrobić.

Bo jesli chcę odliczać części to muszę go wprowadzić do ewidencji???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

stawka ZW jeśli kombajn był nabyty przed rezygnacją ze zwolnienia, jeśli nabywcą też jest vatowiec to na kasie nie trzeba ewidencjonować, ani nie zalicza się to też do limitu na kasę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Tylko z czego żyjesz? :) Chyba że żona pracuje gdzieś, no i dopłaty dochodzą na życie.
Jeżeli to pytanie do mnie to pracuję poza rolnictwem ;) No i nie jestem żonaty ;(

A z gospodarstwa co zarobione to praktycznie ostatnich 3 latach wszystko w inwestycje (no może z 10-15% na inne potrzeby).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siema wie ktoś moze jak bedzie z VATem... bo ja słyszałem ze od 2014 roku kazdy bedzie musiał przejść na VAT czy wiecie coś o tym więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Witam wszystkich na końec roku trzeba dodatkowo składać co do skarbowego będąć na VAT

Edytowano przez skoti22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yage    2

A jak jest z odliczeniem VATu od samochodu osobowego? Czy można od używanego kupionego w komisie czy tylko od nowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Od nowego można chyba 60% ale nie więcej niż 6 000zł

 

Jak od używanego z komisu - nie wiem.

 

 

A ja mam pytanie które często się tutaj przewija, choć nie znalazłam konkretnej odpowiedzi. Może w weekend wybiorę się oglądać kombajn i może go kupię od ryczałtowca. Spisiujemy wtedy umowę k-s? Czy jakaś faktura?

A jak jest umowa k-s to też trzeba te 2% do US odciągnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

@yage i Madzia20,

było,było i jeszcze raz było.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj