karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    315

kupuję przez internet co nie oznacza allegro.pl

Ostatnio brałem przez allegro.pl i sprzedający dołączył plik którym można sprawdzić oryginalność integralność i coś jeszcze z faktury. Bezpieczny podpis nie jest wymagany.

US nie robi problemów. Ja fakturkę drukuję daje księgowej + krążek z wszystkim e-fakturami. US nigdy nie zaglądał na krążek CD.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beniu33    5

Mój US wymaga przy odliczaniu Vatu z prądu., aby był podlicznik na gospodarstwo i wtedy jest to prąd przemysłowy .Na Vat przeszedłem kilka lat temu i wtedy było to nieopłacalne bo prąd przemysłowy owszem tańszy ,ale opłaty stałe były bardzo dużo wieksze i aby wyjść na zero musiałbym zyżywać za prawie 2 tysiaki miesiecznie , chlewnie ogrzewam na gaz , a tam nie ma problemu z odliczeniem. Pytam ,czy coś sie zmieniło na lepsze przy odliczaniu vatu za energie , bo dawno nie pytałem a tyle....tego vatu ucieka pod nosem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
To i ja spróbuję tak zrobić. A na tej fakturze jest numer telefonu, który doładowujesz?

jest kod doładowujący simplus 50.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Czyli teoretycznie możesz brać też od biedy na innych członków rodziny jak mają telefon na kartę w tej samej sieci :) Mówię tylko "teoretycznie".

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Witam,

zastanawiam się nad dwoma problemami może ktoś przerabiał i pomoże:

- jak powinien dokonać transakcji jeżeli kupuję za granicą np. w Niemczech jakąś maszynę, której wartość kwalifikuję ją do środków trwałych ale nie podlega rejestracji?

- i dokładnie taka sama sytuacja, z tym, że kupuję w Polsce u rolnika ryczałtowego, który gdzieś, kiedyś nabył takową maszynę i nie ma na nią "papierów"?

Chcę to zrobić dobrze żeby później móc odliczać vat od zakupu części eksploatacyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

nie odliczam prądu bo nie mam NIPu na fakturze a rozporządzenie które pozwalało odliczac prąd (bez NIP na fakturze) straciło moc prawną - wygasło przed wakacjami tego roku.

 

 

ja niedawno przepisywalem swiatlo na siebie (bo bylo na dziadka) i spytalem czy moga przychodzic faktury z nr NIP i pani powiedziala, ze nie ma problemu. na fakturach za wode nie mm NIP, bo podobno musialbym przejsc na inna stawke, wiec sie to nie oplaca dla mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beniu33    5

Umnie mówili w ENEA ,że NIP owszem napiszą ,ale nie dopiszą nazwy-Gospodarstwo rolne- bo to już firma i trzeba przejść na prąd przemysłowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Dla US NIP najważniejszy. Ale podczas kontroli, podejrzewam że będziesz musiał się tłumaczyć że prąd z licznika ciągniesz na gospodarstwo rolne, a nie na prywatny użytek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Czyli teoretycznie możesz brać też od biedy na innych członków rodziny jak mają telefon na kartę w tej samej sieci :) Mówię tylko "teoretycznie".

nie przeginaj, kontrolerzy US zawsze mogą wszcząć postępowanie a od tego do pobrania logów doładowań z Twego telefonu droga nie taka daleka i wtedy masz wyłudzenie VATu i jesteś w czarnej .... ochłani.

 

 

Umnie mówili w ENEA ,że NIP owszem napiszą ,ale nie dopiszą nazwy-Gospodarstwo rolne- bo to już firma i trzeba przejść na prąd przemysłowy
No mi na NIP zależałoby tylko nie mam czasu przejść się i przepisać elektryki.

 

 

...

- i dokładnie taka sama sytuacja, z tym, że kupuję w Polsce u rolnika ryczałtowego, który gdzieś, kiedyś nabył takową maszynę i nie ma na nią "papierów"?....

Kupowałem przyczepę od rolnika który zaprzestał produkcji itp.

Umowa K-S, pieczątka z US i rejestracja w WK, potem u księgowej ksero umowy K-S i miała to wnieść na ewidencje środków trwałych (VATu nie odliczałem bo zakup od ryczałtowca). Będę teraz u niej to wezmę kopię Ew śr trwałych.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Kupowałem przyczepę od rolnika który zaprzestał produkcji itp.

Umowa K-S, pieczątka z US i rejestracja w WK, potem u księgowej ksero umowy K-S i miała to wnieść na ewidencje środków trwałych (VATu nie odliczałem bo zakup od ryczałtowca). Będę teraz u niej to wezmę kopię Ew śr trwałych.

 

Z przyczepą czy ciągnikiem to ok bo podlegają rejestracji. Ale co z np. kombajnem, siewnikiem czy pługiem? Umowa K-S i zgłoszenie w US? A co jak RR nie ma na posiadanie danej rzeczy potwierdzenia zakupów? No bo z tego co obserwuję to kupuję się "nie oficjalnie", a tylko "dla siebie" jakieś tam potwierdzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Wydaje mi się że kupując np siewnik nie masz obowiazku zgloszenia takiego zakupu do US , bo po co, jesli jedna strona jest podatnikiem vat umowa nie podlega PCC ? Umowa kup. sprz. też nie musi być chyba w formie pisemnej...

Po prostu kupujesz , wykorzystujesz w dział. roln. i co za tym idzie masz prawo do odliczenia vat z materiałów ekspluatacyjnych.

Tak mi się wydaje , chociaż głowy nie dam...:)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Wydaje mi się że kupując np siewnik nie masz obowiazku zgloszenia takiego zakupu do US , bo po co, jesli jedna strona jest podatnikiem vat umowa nie podlega PCC ? Umowa kup. sprz. też nie musi być chyba w formie pisemnej...

Po prostu kupujesz , wykorzystujesz w dział. roln. i co za tym idzie masz prawo do odliczenia vat z materiałów ekspluatacyjnych.

Tak mi się wydaje , chociaż głowy nie dam... :)

 

Jeśli by tak było rzeczywiście to by było super. Ale może ktoś coś takiego przerabiał to zweryfikuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie mam pewności, ale wydaje mi się, iż PCC od takiego zakupu należy odprowadzić, jeśli już chcesz obniżyć zobowiązanie to proponuję zakup bez umowy

 

w ewidencji vat dotyczącej zakupów mam taką kolumnę jak data zakupu i co mam tam wpisać dla mediów? datę otrzymania faktury czy termin płatności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

nie przeginaj, kontrolerzy US zawsze mogą wszcząć postępowanie a od tego do pobrania logów doładowań z Twego telefonu droga nie taka daleka i wtedy masz wyłudzenie VATu i jesteś w czarnej .... ochłani.

 

Mówię tylko teoretycznie, wszystko w granicach rozsądku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

witam wszystkich mam pytanie Jestem rolnikiem na vacie i kupiłem od rolnika ryczałtowego słome, siano i zboże paszowe Wystawilem mu fakture ze stawka 8 % na słome i siano a na zboze 5% czy to sa dobre stawki ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Ja jeszcze nie kupowałem nic od rolnika ryczałtowego, ale wydaje mi się że wystawiasz za niego fakturę VAT RR, gdzie stawka zryczałtowanego podatku wynosi 7% dla wszystkich materiałów i produktów jakie od niego kupujesz. Mogę się mylić, ale chyba raczej mam rację.

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

witam wszystkich mam pytanie Jestem rolnikiem na vacie i kupiłem od rolnika ryczałtowego słome, siano i zboże paszowe Wystawilem mu fakture ze stawka 8 % na słome i siano a na zboze 5% czy to sa dobre stawki ????

 

 

Jeśli Ty jemu wystawiłeś fakturę VAT, to znaczy, że to Ty jemu sprzedałeś słomę, siano i zboże. I jeszcze będziesz musiał odprowadzić podatek VAT z tej transakcji do US.

Kolega jarekmalina dobrze Ci odpowiedział. Jedynie co mogę Ci jeszcze doradzić, to jeśli chcesz odliczyć VAT od takich zakupów, to płatność za taką fakturę musisz wykonać przelewem na jego konto. Dopiero wtedy masz podstawę do odliczenia VAT-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roart    2

poza tym nie zapomnij w tytule przelewu wpisać nr faktury oraz daty wystawienia faktury bo inaczej urząd skarbowy może odmówić ci zwrotu VAT należnego (art. 116 ust. 6 pkt 3 Ustawy o VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GGrzesiek85    0

Witam. Panowie co będzie z tym obowiązkowym Vat-em który ma już wejść w 2013 dla wszystkich rolników? Nagle wszystko ścichło i nikt nic nie wie kto będzie musiał przejść a kto nie. Proszę o jakieś info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

witam wszystkich mam pytanie Jestem rolnikiem na vacie i kupiłem od rolnika ryczałtowego słome, siano i zboże paszowe Wystawilem mu fakture ze stawka 8 % na słome i siano a na zboze 5% czy to sa dobre stawki ????

Ty wystawiasz fakture, płatna tylko przelewem za zboze rolnikowi RR płacisz 7% vatu (od przyszłego roku lub następnego ma być 6,5%. Nie wiem ile za słome i siano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Witam. Panowie co będzie z tym obowiązkowym Vat-em który ma już wejść w 2013 dla wszystkich rolników? Nagle wszystko ścichło i nikt nic nie wie kto będzie musiał przejść a kto nie. Proszę o jakieś info.
Jaki VAT dla wszystkich rolników?

Chyba podatek dochodowy który i tak nie wejdzie w 2013, a płacąc p. dochodowy nie musisz być na VAT!!!

 

Poczytaj trochę o różnych formach opodatkowania przedsiębiorców wtedy zrozumiesz różnice bo nie ma jak ROLNIK który stoi na strajkach i najgłośniej krzyczy ale tak naprawdę nie wie o co się rozchodzi ;)

Kończy się rolnictwo dla tych co zostawali na roli bo nie mieli szkół jak to było kiedyś ;)

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac1    54

Witam panowie ;)

Mam do was troszke pytan, sprawa przedstawia sie nastepująco:

Jestem mlodym rolnikiem,posiadam 13 ha, 13 szt bydla. W styczniu planuje zakup nowego ciagnika.

I tu moje pytanie, oplaci mi sie przejsc na VAT? Jaka musze miec roczna sprzedaż aby to wszystko sie zgrywalo? Moge starac sie o zwroty z uzywanych maszyn (np prasa zwijajaca,2002 r produkcji)? Przepraszam moze i sa to błache pytania ale jestem zupelnie zielony w tym temacie, a poszukiwania informacji nie przyniosly zamierzonego celu.

 

Pozdrawiam wszystkich ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tego nikt Ci nie powie. Weź kartkę i policz.

VAT możesz odliczyć praktycznie od wszystkiego co nabędziesz do gospodarstwa i na co będziesz miał na fakturze VAT.

Używana maszyna może być sprzedana ze stawką ZW, ze stawką 23%, przy VAT-marża i umowie K-S całe g**no odliczysz.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

US nie robi problemów. Ja fakturkę drukuję daje księgowej + krążek z wszystkim e-fakturami. US nigdy nie zaglądał na krążek CD.

 

 

A czy na takie wydrukowanej fakturze stawiasz swoją pieczątkę i podpisujesz własnoręcznie? Czy nie jest to wymagane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj