karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jacek472    40

miał ktoś z was taką sytuacje że zakupy były 3x większe jak sprzedaż w ciągu roku? przyczepi się urząd do tego? i jak z tego wybrnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

musisz udowodnić skąd pochodziły środki i nie ma problemu, jeśli inwestor ma 18 lat to może być problem, ale zazwyczaj oszczędności są najlepszym źródłem środków ewentualnie darowizna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja miałem coś podobnego z US. Ale miałem kredyty na to. I miałem się jak wybronić. Wszystko musiałem pokazać skąd miałem pieniądze.

Tak to jest jak się nie myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Koledzy na forum piszą ze różne rzeczy odliczają od kamery do kabiny pryśnicowej i inne cuda

 

Ja przy pierwszym zwrocie chciałem odliczyć aparat fotograficzny, który zakupiłem do gospodarstwa. Pech chciał że była u mnie kontrol i przyczepili się do niego. Żadne uzasadnienia nie pomogły, trzeba było go wyrzucić z kosztów i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja aparat praktycznie używam wyłącznie w gospodarstwie zdjęcia do ogłoszeń (płody rolne), szkody łowieckie, szkody w uprawach (dokumentacja dla zakładu ubezpieczeń), zdjęcia maszyn (przed rozbiórką / demontażem) itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Konsekwencje, są dotkliwsze, gdy US udowodni Ci celowe oszustwo. W przypadku nieświadomego zaksięgowania rzeczy, dla których z punktu widzenia US nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z reguły kończy się to na szybkiej korekcie ksiąg i deklaracji, przynajmniej u mnie.

 

Koledzy na forum piszą ze różne rzeczy odliczają od kamery do kabiny pryśnicowej i inne cuda

Wszystko zależy od urzędu do którego należycie. Kolega kupił quada na firmę i odliczenie zostało zakwestionowane. Jeżeliby się nie zgodził to oczywiście sprawa i musiałby udowodnić, że ma korzyść materialną z posiadania takiego pojazdu. Osobiście uważam, że lepiej nie przeginać z jakimiś dziwnymi odliczeniami, bo jak się urząd uprze na kogoś to życie może uprzykrzyć.

Te dwa posty, to kwintesencja naszych US. Ja odliczam wszystko, co mi tylko do głowy przyjdzie, jeśli racjonalnie jestem w stanie wytłumaczyć przy ewentualnej kontroli. A miałem ich już kilka i się nigdy nikt nie czepił. Zawsze na newralgicznych fakturach piszę długopisem cel wykorzystania (od razu przy wprowadzaniu do księgowości). A z tym Quadem, to u mnie firma z powodzeniem sprzedaje je jako miniciągniki ;) Ale w US jak to w US, co kraj to obyczaj. Na szczęście widzę, że "mieszkam w tym lepszym kraju :P )

 

Dziś sprzedałem kwotę mleczną. pytanie czy muszę odprowadzać od tego vat??

Co do wat to dokładnie nie wiem, bo hodowli nigdy mnie miałem, a krowa w mojej oborze (znaczy wtedy ojca) stała z 20 lat temu :) Jest tak, że jeśli nabytą kwotę mleczną sprzedasz przed upływem 5 lat musisz odprowadzić od niej podatek dochodowy. Co do VAT, to jeśli przy zakupie nie przysługiwało CI prawo do odliczenia VAT, to teraz sprzedając kwotę jest ona zwolniona z podatku VAT. Ale możę ktoś inny z kolegów/koleżanek się wypowie dokładniej w temacie.

 

miał ktoś z was taką sytuacje że zakupy były 3x większe jak sprzedaż w ciągu roku? przyczepi się urząd do tego? i jak z tego wybrnąć?

Trochę to zbyt ogólnikowe. Nie mam problemu w kwestii zaistnienia samego tegoż faktu. Problem jest w posiadanych przez Ciebie na to środkach finansowych. czy stosunek 3/1 tyczy się 3 tyś PLN/1 tyś PLN (z czym pewnie każdy sobie poradzi) czy 3mln/1mln

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Żadnych konsekwencji nie było?

 

 

Tylko zwrot będzie mniejszą o kwotę VATu z aparatu. No i korekte deklaracji trzeba było złożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

 

 

 

Trochę to zbyt ogólnikowe. Nie mam problemu w kwestii zaistnienia samego tegoż faktu. Problem jest w posiadanych przez Ciebie na to środkach finansowych. czy stosunek 3/1 tyczy się 3 tyś PLN/1 tyś PLN (z czym pewnie każdy sobie poradzi) czy 3mln/1mln

 

tzn. w miarę dokładnie policzyłem to wychodzi 152 tys. wydatków i 43 tys. przychodu. w tym ten przychód jest trochę kręcony, bo faktury są na mamę i brata stryjecznego (sąsiada), a to przez to ,że tato się zabrał i wziąłem premie młodego rolnika. sprawa wygląda tak naprawdę ,że gospodarze po tacie na wszystkim, a mama jak uczyła tak uczy w szkole, ale ze względu młodego rolnika, że składałem na roślinność wykrojoną z taty gospodarstwa, a po sprawach spadkowych nie mogę mieć całości gospodarstwa na siebie ze względu na siostrę niepełnoletnią, a w rozporządzeniu MR nie ma mowy o jakichkolwiek współwłasnościach to tak jak było w biznesplanie prowadzę roślinność na Vat i nie przyznaje się do spadku, a na mamę stoi hodowla i sprzedaż świń na ryczałcie. A skoro prowadzę gospodarstwo to tak naprawdę zboże zebrane z pola skarmiam świnkom.

Po stracie taty z powodu nadmiaru roboty nie za bardzo miałem kiedy wgłębiać się w prawo i przelałem sobie kasę z mamy konta w sumie ok 40 tys. nie składając wniosku darowizny w US. (do tego w US wolałbym się nie przyznawać).

Do udokumentowania kasy zostaje mi kasa z premii młodego rolnika i ewentualnie jakieś oszczędności z lat. ale boje się że to nie przejdzie, a tak w ogóle to w jaki sposób US może mieć wgląd na konto? może od tak z banku wziąć sobie biling lub zażądać go ode mnie? Z góry dziękuje za pomoc i życzę Wesołych Świąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

, a tak w ogóle to w jaki sposób US może mieć wgląd na konto? może od tak z banku wziąć sobie biling lub zażądać go ode mnie? Z góry dziękuje za pomoc i życzę Wesołych Świąt.

 

 

W normalnych sytuacjach US nie ma wglądu na konto. Art. 105 Prawa bankowego określa komu i w jakich sytuacjach informacja stanowiąca tajemnicę bankową może być udostępniona. Ale może już zażadać żebyś udowodnił skąd

wziąłeś pieniądze na zakupy. I jak nie będziesz umiał się sensownie wytłumaczyć to możesz mieć spory problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

sprzedaż musisz realizować na siebie, proponuję wystawiać faktury mamie i będzie ok, natomiast w przypadku takich perypetii to i pracownicy US z pewnością coś pomogą zamiast szukać dziury w całym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Co do oszczęności, zalezy ile masz lat i co wcześniej robiłeś... bo może dałoby się je jakoś wkręcić.. Jak nie to aby nie było kontroli bo jak sie czepią to z tego co kojarzę na niezgłoszoną darowiznę jest 20%.

 

Ale tak mnie naszło,masz te ok.100tys wydatków nieudokumentowane - w tym są zakupy za te 75tys z MR? Bo jak tak to dałoby się z tego wyjść..

Edytowano przez Madzia20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

sposób jest tylko jeden obecnie możesz odliczyć max 60% VAT nie więcej niż 6000zł http://auto.wieszjak.pl/auto-firmowe/257944,Ile-mozna-odliczyc-VAT-od-firmowego-samochodu-osobowego.html

 

ale szykują się zmiany będzie można odliczać (prawdopodobnie od 2014 roku) 50% ale nie tylko od auta, ale również od kosztów eksploatacji

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

A jakie są wymagania co do samochodu aby było możliwe odliczenie tej części VATu? Bo moja księgowa coś mówiła, że jest to możliwe jedynie jeśli przestrzeń ładunkowa jest większa od przestrzeni pasażerskiej. Co wy na to? Odliczał już ktoś VAT od osobówki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

@kissmy artykuł który podałeś jest z 2010 r. Nie jestem pewien do końca ale chyba na dzień dzisiejszy jest to nie możliwe. Jakieś zmiany były chyba z dniem pierwszego stycznia 2012 r. Te zmiany tyczyły się także osobówek z kratką, gdzie odliczali cały vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Na chwilę obecną można odliczyć 60%vat naliczonego nie więcej niz 6 000, przy załozeniu że auto jest w 100% wykorzystywane w dział. gosp. , jeśli chodzi o auta gdzie przestrzeń ładunkowa jest większa od przestrzeni pasażerskiej to chodzi tu o art 86a ustawy o vat , który będzie obowiazywał od 2013 r.

Tam są kategorie pojazdów poniżej 3,5 t od których można odliczyć pełny vat. Do końca 2012 obowiazują podobne zasady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jeden z kolegow napisal ciekwy post, ogolnie co us to obyczaj, ja odliczylem kamere cyfrowa, aparat, najpierw notrbooka potem netbooka i wszystko to bez slowa szlo, a kontroli mam co nie miara, teraz sam mam pytanie kupilem grzejnik do garazu: aluminiowy pojdzie to w koszty dzialalnosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Jak kamera Ci przeszła to grzejnik tym bardziej przejdzie.

beowulf87 a ile miałeś tych kontroli z US? A tak w ogóle to miał ktoś kontrolę przy pierwszym zwrocie? Czy tylko ja takiej przyjemności doświadczyłem...

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

kontrola byla przy 1,3,4 teraz jest 5 i na razie sie nie odzywaja, widze ze jak suma jest do 3500 zl to nie robia, dopiero powyzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

u mnie przy pierwszym zwrocie była poniżej 3500zł i była kontrol. Zobaczymy co będzie dalej. A ile trwają u Ciebie kontrole? U mnie tydzień czasu trwała. A w protokole mają zapisane że max miesiąc czasu mogą Cię kontrolować. W ciągu tego tygodnia byli u mnie 2 razy i oglądali czy zgadzają się zakupy z fakturami.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ja na początku jak zacząłem się rozliczać miałem kontrole. Teraz mam zwrotu ok 30 000 i chcieli tylko ksero faktur i dowodów wpłat z niektórych faktur na kwotę z deklaracji. I to cała kontrola, nie będzie żadnego protokołu. Tak więc co US to inaczej jest .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj