karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

musisz wystawić fakturę ze sprzedaży tej kamery i nie będziesz miał żadnych problemów

Edytowano przez krzysiekfarmer5

red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

o dzięki, a nie ma czegoś takiego że przez 5 lat muszę ją trzymać? Cena nie musi być taka jak kupiłem chyba nie? Bo wiadomo po roku wartość spadła Np: kupiłem za 2 tyś a sprzedam na fakturze za 1 tyś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W jakim banku macie konta do rozliczania podatku vat z rolnictwa ?

Zwrot vat nie może być na konto osobiste , tylko na konto związane z dział. gosp. który bank polecacie ?

Zastanawiam się czy banki zakładając konto dla rolnika traktują go jak przedsiębiorcę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@Slomek nie musisz trzymać 5 lat gdzie to wyczytałeś? normalnie ją sprzedajesz, tylko koniecznie musisz wystawić fakturę i odprowadzić VAT, wartość na fakturze rzecz jasna mniejsza niż cena zakupu.

@ONA77 jaj mam normalne osobiste konto nie żadne firmowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

zakupiłem kamerkę cyfrową z której udało mi się odliczyć vat. Teraz planuję ją sprzedać, ale zastanawiam się nad konsekwencjami w razie kontroli. Jest jakieś sensowne wyjście z tej sytuacji?

Kwestia komu i jak ją sprzedaż. Chyba nie zaliczasz ją do środków trwałych? Ja tam bym żadnej faktury nie wystawiał. Popsuła się wywaliłem i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Fakt że mi konto firmowe do szcześcia nie jest potrzebne , ale znalazłam kilka interpretacji w których była mowa o tym że nie można dokonywać zwrotu vat na konto osobiste tylko na firmowe, musze zapytac w "swoim" urzędzie, jakie maja na ten temat zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jak kamerka kosztowała 2 tys to nie jest środkiem trwałym (srodek trwały od 3,5tys ) to można nawet bez faktury a jak sie ktoś zapyta to sie popsuła i poszła w kosz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Z tymi kontami to są i tak jaja. Kiedyś podałem do zwrotu za PIT konto w pewnym banku. Jak się rejestrowałem na Vatovca to podałem inne konto do zwrotów (nawet umowę konta musiałem przedstawić - konto - zwykły ror). I co się okazało - US ma to gdzieś i przekazuję mi zwroty na to pierwsze konto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

jak kamerka kosztowała 2 tys to nie jest środkiem trwałym (srodek trwały od 3,5tys ) to można nawet bez faktury a jak sie ktoś zapyta to sie popsuła i poszła w kosz :)

 

i sam sie wkopiesz

"Ewidencja wyposażenia obejmuje rzeczowe składniki majątku, które są związane z wykonywaną przez przedsiębiorcę działalnością, a nie są uznane (zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych) za środki trwałe. Jednocześnie ich wartość początkowa musi przekraczać 1 500 złotych."


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a u mnie w US babka kazała zmienić urządzenie porodowe o wartości 1150 brutto z pozostałych na środki trwałe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

A czy rolnik ma obowiazek prowadzenia ewidencji śr . trwałych. Ta ewidencja prowadzona jest na podst. ustawy o podatku dochodowym , a ta nie obowiązuje rolników..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A ja zestaw wąskich kół do c360 o wartosci 8000zł wstawiłem do pozycji pozostałe, czy powinienem robić korekte i ile czasu (miesięcy ) można ją zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

EŚT dla gospodarstwa prowadzić nie trzeba,

 

odnośnie do wąskich kół to swoich również nie wpisałem w kolumnę dla środków trwałych i na kontroli się do tego nie przyczepili, ale również mi to nie pasuje, prawo do korekty deklaracji przysługuje przez 5 lat od początku roku, w którym została wystawiona faktura

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

z ta ewidencja to jest dziwna sprawa, US nie wymaga ale jesli korzysta sie z modernizacji to juz takowa musi byc bo ARiMR uwaza cos innego

@possa21 jakie masz te koła, ze maja taka wartosc?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

witam mam pytanie co mam zrobić jeśli na wiosne przelałem z mamy konta na swoje konto ok 20 tys. i ostatnio ok 20 w kilku przelewach, US jeszcze się do mnie nie przyczepił, ale jeśli się przyczepi to co mam zrobić?

te ostatnie przelewy mogę jeszcze zgłosić jako darowizne ale po tym pierwszym już mineło ponad 6 miesięcy,

i tu nasuwa się pytanie co mam robić? cicho siedzieć i nic nie robić czy coś zgłaszać?

sprzedaży mam ok 40 tys a zakupów na ok 100 i dlatego boje się że zaczną węszyć skąd kasa na zakupy :( proszę o pomoc jak z tego wybrnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

teoretycznie można to "wyczyścić" wekslem, czyli sprzedałeś mamie weksel a ona zapłaciła Ci przelewem, tylko musisz poprosić o pomoc jakiegoś wekslowego praktyka, ale jest to do zrobienia, możesz również poszukać pod hasłami pożyczka bez pcc, pożyczka -weksel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Chcę kupić buty przez internet i chcę od nich odliczyć vat ale księgowy mówi ze nie mogę od nich vatu odliczyć nazwa butów to buty halowe co o tym sądzicie .Księgowy powiedział ze nawet gdyby to były gumofilce to nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

z ta ewidencja to jest dziwna sprawa, US nie wymaga ale jesli korzysta sie z modernizacji to juz takowa musi byc bo ARiMR uwaza cos innego

U nas ARiMR nie wymaga ewidencji . Osoba powadząca powiedziała że jak ktoś prowadzi ewidencje to składa jej kopie a jeśli nie to pisze oświadczenie że prowadzi ewidencji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Koledzy na forum piszą ze różne rzeczy odliczają od kamery do kabiny pryśnicowej i inne cuda przecież w takich gumofilcach nie da się cały rok chodzic wiosną i latem trzeba założyć coś lżejszego ale taki urzędnik przecież tego nie zrozumie dla niego chłop musi chodzić w gumofilcach na okrągło .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Wszystko zależy od urzędu do którego należycie. Kolega kupił quada na firmę i odliczenie zostało zakwestionowane. Pani w US poinformował go, że w ich urzędzie quadów nie można rzucać w koszty, chyba że ma ktoś np: wypożyczalnie to ok. Jeżeliby się nie zgodził to oczywiście sprawa i musiałby udowodnić, że ma korzyść materialną z posiadania takiego pojazdu. Osobiście uważam, że lepiej nie przeginać z jakimiś dziwnymi odliczeniami, bo jak się urząd uprze na kogoś to życie może uprzykrzyć. Odliczysz w sumie kilkaset zł vat-u, a potem w razie kontroli, będziesz jeździł, wyjaśnił tracił czas i pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Ja już dawno temu odliczyłam Vat od wagi którą kupiłam przede wszystkim do ważenia zbóż przy sianiu, ostatnio przeglądając zauważyłam że na fakturze jest wpisane waga kuchenna, pewnie w razie kontroli upierdliwy urzędnik też może się przyczepić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj