karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

@Madzia20 jak wskazał chomik111 można spokojnie odliczać vat od materiałów eksploatacyjnych do użyczonych maszyn, US najwyżej przy kontroli będzie chciał załączyć umowę do protokołu

 

@strzymek vat7 i korekty za okresy od 2012 można teraz składać poprzez stronę http://www.mf.gov.pl/web/wp/systemy-informatyczne/e-deklaracje bez podpisu elektronicznego, ja za październik będę składał wersję elektroniczna vat7, ale to dopiero w weekend, do tej pory składałem drogą elektroniczną wyłącznie PIT, tylko z tego co pamiętam nie można było załączyć wyjaśnień

 

@ONA77 masz trzy okresy rozliczeniowe do dokonania odliczenia podatku naliczonego, także zasadniczo przy rozliczeniu miesięcznym po rezygnacji ze zwolnienia od grudnia możesz również odliczyć vat od zakupów z listopada i grudnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli przejde na vat od grudnia to raczej nie mogę odliczyć vatu naliczonego za listopad , bo wtedy jeszcze nie bylam "vatowcem" na zasadach ogólnych .

Mogę tylko vat naliczony w grudniu odliczyc w deklaracji za grudzień ,styczeń lub luty..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

to jak kissmy złożysz to pochwal sie swoimi przemyśleniami ja rozliczam sie kwartalnie to dopiero w styczniu będe składał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Jeśli przejde na vat od grudnia to raczej nie mogę odliczyć vatu naliczonego za listopad , bo wtedy jeszcze nie bylam "vatowcem" na zasadach ogólnych.

 

 

możesz, ze względu na zasadę neutralność podatku vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Anusiak, znaczy się najbezpieczniej oddać gospodarstwo w dzierżawę, brać dopłaty i jechać na zmywak do Angli. :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

polecam cieplejsze okolice, ale wygody psychicznej przechodząc na zasady ogólne się nie uzyska, najlepszy jest ryczałt i korzystanie wyłącznie z usług zewnętrznych (jeszcze niedawno były obciążone stawkami 0% i 3% a obecnie 8%, więc nie jest źle jeśli stawka na maszyny, części i paliwo wynosi 23%),

ja miałem w weekend przetestować e-deklaracje, ale oczywiście w niedzielę zwiesił się serwer, więc oceniam go co najmniej najgorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

po przeczytaniu wszych wpisów stwierdzam że opłaca się przejść na vat gdy się inwestuje w maszyny lub budynki grubą kasę reszta to tylko kula u nogi, pozatym jesteście niewolnikami systemu skarbowego w Polsce, zrobią z wami co będą chcieli nawet nie podskoczycie, cały wasz majątek należy do nich wiec lepiej być na vacie ale nie swoim majątkiem najlepiej jakimś dzierżawionym gospodarstwem

 

Z takim podejściem do tematu to ty daleko nie zajedziesz. Pewnie też nie składasz wniosku na dopłaty bo sie boisz kontroli z ARiMR. Pozatym w tym roku jeszcze w nic nie zainwastowałem a zwrotu ze skarbowego miałem już 8tys. Więc nie wypowiadaj sie na tematy o których nie masz pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Kupiłem jałowke od ryczałtowca mam na nią fakture vat RR gdzie ją sie wpisuje? Normalnie w książke ,,ewidenca nabycia towarów i usług''??????


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarcooo    0

Witam. Mam pytanie do wszystkich podatników vat. Mianowicie czy coś zmienia sie od nowego roku (przepisy, stawki itp.) w rozliczeniu podatku od towarów i usług?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

Wiem że zmieniają się zasady wystawiania faktur. Ale co dokładnie i czy to ma jakiś wpływ na nas vatowców to niech się wypowiedzą tęgie głowy tego forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jeśli kupuję zboże od ryczałtowca to stawka vat jest 8% ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na zboże rr 7%, ja wystawiam faktury na efaktury.org mam mały problem kwota brutto na fakturach nie jest równa sumie wartości netto i kwocie vat (te są zaokrąglane do grosza w górę) a wartość brutto jest zaokrąglana dopiero po zsumowaniu netto i vat w związku z czym zazwyczaj wartość brutto mam o jeden grosz niższą niż sumę wartości netto i kwoty vat czy US będzie się tego czepiał?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Z takim przypadkiem spotykam się czasem, przy rozliczaniu faktur zakupowych. Problem ten występuje na fakturach nawet dużych firm, więc chyba nie stanowi to aż tak wielkiego "przestępstwa" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przestępstwa nie ma ale duże straty są;] mam jeszcze jedno pytanie otóż jak wygląda kwestia przejęcia gospodarstwa przez vatowca od vatowca (przekazanie z ojca na syna), zamierzam wydzierżawić gospodarstwo od ojca, ale produkcja jest w toku - co prawda roślinna ale co teraz zrobić ze środkami produkcji i niesprzedanymi jeszcze produktami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

witam rozliczam sie kwartalnie z vatu i che przejsc na rozliczanie miesieczne bo duzo kupuje maszyn itd .kiedy powinienem sie zglosic chec rozliczania miesiecznego i czy jak kupie nowe przyczepoy w sierpniu to po rozliczeniu sie w lutym za poprzedni miesiac bede czekal na zwrot vatu jak do tej pory 60 dni od zlozenia deklaracji czy 25 dni?? prosze o szybka odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

możesz przejść na rozliczenie miesięczne z tego co pamiętam po roku (mogę się mylić, konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia - bo nie ma formularza dla takiej operacji, prościej jest przejść z rozliczenia miesięcznego na kwartalne), nadwyżkę podatku naliczonego możesz odzyskać w przyspieszonym 25 dniowym terminie o ile opłaciłeś wszystkie faktury (od ostatniego zwrotu) oraz miałeś w ostatnim okresie rozliczeniowym wykazaną sprzedaż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

ak wygląda kwestia przejęcia gospodarstwa przez vatowca od vatowca (przekazanie z ojca na syna), zamierzam wydzierżawić gospodarstwo od ojca, ale produkcja jest w toku - co prawda roślinna ale co teraz zrobić ze środkami produkcji i niesprzedanymi jeszcze produktami?

Robisz wszystko legal...znaczy dzierżawę bedziesz zgłaszał do gminy?

 

witam rozliczam sie kwartalnie z vatu i che przejsc na rozliczanie miesieczne bo duzo kupuje maszyn itd .kiedy powinienem sie zglosic chec rozliczania miesiecznego i czy jak kupie nowe przyczepoy w sierpniu to po rozliczeniu sie w lutym za poprzedni miesiac bede czekal na zwrot vatu jak do tej pory 60 dni od zlozenia deklaracji czy 25 dni?? prosze o szybka odpowiedz

Składasz deklarację VAT-R A4. "x-aktualizacja danych" i lecisz wsio jakbyś składał po raz pierwszy z chęcią rozliczania się miesięcznie. Złożyć możesz kiedy chcesz (ważne by min. 2 tygodnie przed końcem kwartału, bo tyle US ma na decyzję, więc żeby CIę nie przeciągnęli jeszcze o 1 kwartał) bez względu kiedy złożysz srart rozliczania miesięcznego wypada na miesiąc po zakńczeniu kwartału (styczeń,kwiecień,lipiec...). Nie wiem jaką produkcję prowadzisz, bo jeśli nie ma hodowli, to mimo inwestycji w sprzęt nie bardzo widzę sens przechodzić na miesięczne rozliczenie - dobrze to sobie przemyśl!!! Zasady - terminy zwrotów są te same w obu przypadkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

"Podatnicy, o których mowa w ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji." http://www.lex.pl/up-akt/-/akt/dz-u-2011-177-1054-u

 

dzierżawa oczywiście będzie wszędzie zgłoszona (okres 10 lat głownie ze względu na KRUS), ale mam nowy problem ze względu na wskazaną przeze mnie różnicę 1gr na fakturach jeden z moich kontrahentów nie może takich faktur zaewidencjonować - jakich używacie programów do wystawiania faktur?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

do faktur to fakturka w wersji 1.3.2.5

http://www.megafakturka.pl/

Mało faktur wystawiam a to są przeważnie ciągle Ci sami odbiorcy i ten sam towar więc raz dodane i potem tylko poklikać, księgowa nie miała wątpliwości co do wyliczeń.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie jakie są stawki oprocentowania (VAT) na zboże przy transakcji kupna sprzedaży między rolnikami ogólnymi a ryczałtowcami. A jakie między ogólne a ogólne.

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

dzierżawa oczywiście będzie wszędzie zgłoszona (okres 10 lat głownie ze względu na KRUS), ale mam nowy problem ze względu na wskazaną przeze mnie różnicę 1gr na fakturach jeden z moich kontrahentów nie może takich faktur zaewidencjonować - jakich używacie programów do wystawiania faktur?

Co do drugiego nieszczęśliwego "grosza" (nawet rozmawiałem z moją kumpelą - księgową, bo mi przedwczoraj wypełniała PIT i mój sposób na to jest logiczny). Nie patrzę na poszczególne pozycje faktury, tylko wartości końcowe. Nie zawsze się da wpisać poszczególne pozycje, by wszystko zagrało. Wówczas wpisuję np. "Części zamienne", "Materiały BHP" etc. by nie być stratnym robię tak by się zgadzał mi VAT, z reguły należy pomniejszyć cenę netto o grosz. Można tak uczynić, gdyż mamy prawo do częściowego odliczenia usługi i towaru.

A jeszcze mi przychodzi na myśl jedna rzecz, ale to pewnie wiesz. Niektóre firmy (większość stacji paliw) wystawiają faktury od ceny brutto. wpisując do programu księgowego standardowo liczy wszystko od ceny netto i tu też mogą być w krytycznych przypadkach groszowe rozbieżności. Większość programów, które testowałem miały opcję zaznaczania czy ma liczyć od netto czy brutto.

Co do programu to ja akurat używam Faktura NT firmy Sokarski (polecam serdecznie!- a przetestowałem kilkanaście, nie interesowały mnie bardzo programy on-line :D ) A takie na przykład nieporozumienia jak niezgodność sumy poszczególnych pozycji z wartościami końcowymi ma "kultowy" Subiect.

 

Co do pierwszego to dość intrygująca sprawa. Teoretycznie wydzierżawiając Ci majątek ojciec nie zaprzestaje działalności, więc raczej nie musi robić spisu z natury dla US, a plony swoje może sprzedać. Z drugiej strony Przekazując produkcję w toku robi Ci jakby darowiznę (de facto zwolnioną z podatku), więc w zasadzie powinno się zrobić spis, by tę darowiznę wycenić i zgłosić. Ale to moje niczym nie potwierdzone dywagacje. Warto by się myślę podpytać w US, oczywiście we właściwym Tobie, bo jak to u nas co kraj to obyczaj ;) Ja się też podpytam u siebie przy okazji ...ciekawe to!!!

Choć myślę, że dało by się zakombinować, że przejąłeś schedę w czystej ziemi ;)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Witam. Około roku temu zakupiłem kamerkę cyfrową z której udało mi się odliczyć vat. Teraz planuję ją sprzedać, ale zastanawiam się nad konsekwencjami w razie kontroli, gdy kamerki już nie będzie. Jest jakieś sensowne wyjście z tej sytuacji? Zgłoszenie tego gdzieś? Co mogą mi dać za karę gdyby coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj