karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

rozumiem, iż forum służy do mieszania w głowach, ale już moglibyście przestać http://interpretacje-podatkowe.org/maszyny-rolnicze/iptpp2-443-158-11-5-jn

dla jasności do limitu wlicza się sprzedaż na rzecz osób fizycznych ale wyłącznie nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, mam istotne pytanie czy po skasowaniu limitu istnieje obowiązek rejestrowania za pomocą kasy sprzedaży usług rolniczych, które są zwolnione z obowiązku rejestrowania (czy to jest zwolnienie przedmiotowe z obowiązku eweidencjonowania)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Witam, chce wystawic fakture rr za zakup prosiaków i mam problem. Co wpisac w kolumnie oznaczenie (opis) klasy lub jakości produktów? Czy w nazwie wpisac tylko prosiaki? NIe wiem jeszcze jak to jest z tymi funduszami promocji mam tam wpisac fundusz promocji miesa wieprzowego i czy ta kwote gdzies wogole trzeba wpłacic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigBull    0

Witam forumowiczów chciałbym wejść w VAT i chciałbym się dowiedzieć jakie są teraz wymogi i ile się płaci KRUS-u?

 

Z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@jaro86 musisz wskazać tylko nazwę produktu, jednostkę miary i ilość, czyli prosiaki x szt http://www.vat.pl/vatrr--rolnicy--faktury-vat-8240/

 

@BigBull nie ma zasadniczo żadnych dodatkowych warunków jeśli prowadzisz działalność rolniczą to rezygnujesz ze zwolnienia składając VAT-R wpłacasz 170zł i możesz korzystać z dobrodziejstw bycia podatnikiem vat czynnym, forma rozliczania się z vat nie ma nic wspólnego z KRUS, ZUS, PIT ani ze zwrotem podatku akcyzowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

wysokosc skladki sie nie zmienia. a co do wymogow idziesz do urzedu skarbowego skladasz odpowiedni formularz i jesli sie nie myle to od kolejnego miesiaca jestes juz na vat, pozniej co miesiac lub co kwartal rozliczasz sie z podatku skladajac deklaracje do us

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

raczej różnica wystąpi, gdyż rozliczanie kwartalne wiąże się z koniecznością złożenia mniejszej liczby deklaracji, chociaż od października można je bez podpisu elektronicznego przesyłać za pośrednictwem internetu, także zasadniczo rozliczanie kwartalne powinno być tańsze, jedna z moich księgowych proponowała stawkę 80zł od deklaracji za rozliczenie vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

@jaro86 musisz wskazać tylko nazwę produktu, jednostkę miary i ilość, czyli prosiaki x szt http://www.vat.pl/va...ktury-vat-8240/

 

Kissmy - nawet w tym co podałeś jest napisane o klasie lub jakości.

 

Szósty punkt -jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;

 

Ja wpisuję - Klasa I - dla świętego spokoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

a co z tym funduszem promocji produktow rolno - spozywczych? mam takie druki faktury, że na czerwono jest to wypisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@paul190 dzięki za sprostowanie,

 

@jaro86 http://www.arr.gov.p...=375&Itemid=337 tutaj powstrzymam się od interpretacji, z tego co pamiętam temat funduszu był poruszany, w którymś z ziemniaczanych wątków i z tego co pamiętam do jakiejś kwoty nie ma obowiązku realizacji wpłat, ale tego nie potwierdzam, muszę znaleźć tę dyskusję

 

już mam: W przypadku, o którym mowa w ust. 3, deklaracje określone w ust. 1 pkt 2 lit. a składa się, jeżeli suma zobowiązań na rzecz danego funduszu promocji za dany kwartał i kolejne kwartały przekracza pięciokrotnie wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji". http://www.arr.pl/in...id=55&Itemid=61

 

Powyższe oznacza, iż podmioty określone w art. 3 ust.3 ww. ustawy nie mają obowiązku składania kwartalnych deklaracji wykazujących wysokość zobowiązania na rzecz danego funduszu promocji w sytuacji, gdy wysokość zobowiązania za dany kwartał i kolejne kwartały nie przekroczy pięciokrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, tj. kwoty 44 PLN. Obowiązek złożenia takiej deklaracji powstanie dopiero w kwartale, w którym zostanie osiągnięta ww. kwota, z uwzględnieniem zasady, iż mają to być deklaracje za poszczególne kwartały a nie jedna tzw. zbiorcza deklaracja. Powyższa zmiana ustawy oznacza również, iż podmioty, o których była mowa wcześniej nie są obowiązane do składania tzw. deklaracji zerowych.

 

czyli nie ma obowiązku dokonywania wpłat i składania deklaracji dla sprzedaży do 44tys. zł

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie, uzbierało mi się naliczonego podatku parę dziesiąt tys. I chciał bym to odzyskać w terminie 25 dni, a to skutkuje udokumentowaną sprzedażą. Mam zboże na sprzedaż ale czekam bo cena się pnie. Chciał bym aby ten podatek mi zwrócili w grudniu. I tu jest moje pytanie. Czy jak wystawię fakturę np. na szwagra na zboże w niewielkiej ilości np 1 t. To prawnie mam prawo ubiegać się o zwrot w ciągu 25 dni. Ale czy skarbówka się nic nie przyczepi ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

możesz mieć nawet 1zł sprzedaży i nie mogą się przyczepić o ile nie podważa realności transakcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Sokan - mogą się doczepić i zapytać, skąd miałeś kasę na zakupy (np 35 000 zł), jeśli sprzedałeś np 1 t zboża (wartą przykładowo 1 000 zł). Dobrze abyś był na takie pytanie sensownie przygotowany. Co do sprzedaży, to tak jak kissmy napisał - wystarczy że wykażesz w deklaracji VAT należny 1 zł a naliczony może być ...(do bólu) i możesz starać się o zwrot w 25 dni (najlepiej wszystkie faktury popłacone i dołączone potwierdzenia przelewu).

Edytowano przez paul190

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Kontrolowali mnie w 2010 r i to dwa razy. I nie mieli zastrzeżeń. Ale wtedy tak się zbiegało że miałem normalną sprzedaż i nie było nic cudowane. Teraz mi zależy aby vat szybko odzyskać, dlatego pytam się aby być jeszcze pewniejszym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Warunkiem zwrotu w terminie 25 dni jest udokumentowana zaplata za wszystkie faktury Twoich zakupow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Panowie, uzbierało mi się naliczonego podatku parę dziesiąt tys. I chciał bym to odzyskać w terminie 25 dni, a to skutkuje udokumentowaną sprzedażą. Mam zboże na sprzedaż ale czekam bo cena się pnie. Chciał bym aby ten podatek mi zwrócili w grudniu. I tu jest moje pytanie. Czy jak wystawię fakturę np. na szwagra na zboże w niewielkiej ilości np 1 t. To prawnie mam prawo ubiegać się o zwrot w ciągu 25 dni. Ale czy skarbówka się nic nie przyczepi ??

 

Możesz mieć nawet sprzedaż za 1zł ale przy większej kwocie zwrotu kontrola gwarantowana.

 

Wczoraj właśnie miałem niezapowiedzianą kontrolę bo za wrzesień miałem 9500zł do zwrotu. Sprawdzili tylko dokumentacje z września, napisałem oświadczenie i niczego się nie czepiali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Chcę wymienić w pługu wszystkie lemiesze i jakieś tam jeszcze części (pług jest taty - ja mam uzyczenie) jak myślicie, użyczenie wystarczy czy przydałoby się zrobić darowiznę pługu na mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

o co chodzi ze składaniem vat-7 przez internet jest już taka możliwość bez podpisu elektronicznego ? czy ktoś już składał przez internet ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Witam , "na dniach" podpisuję umowę z ARiMR, póki co jestem jeszcze rolnikiem ryczałtowym.Pytanie czy jeśli przejde na vat ogólny w grudniu i zakup maszyn też bedzie w grudniu to w deklaracji za grudzień mogę juz wystąpić o zwrot vat naliczonego?

Czy przed przejsciem na vat mogę zawrzeć umowe przedwstepną na zakup maszyn , czy takie rzeczy robi sie dopiero po przejściu na vat ogólny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

Do 25 stycznia 2013 (jeśli nie będzie końca świata:)) możesz wystąpić o zwrot vatu za grudzień. Umowę przedwstępną możesz podpisać już teraz a w grudniu przejść na vat i kupić maszynę sporządzić umowę kupna- sprzedaży i wziąć fakturę którą rozliczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

do czego potrzeba mi umowa kupna - sprzedaży?

 

hmm.. koniec świata w sytuacji gdy po prawie dwóch latach podpiszę umowę z ARiMR to byłby prawdziwy pech:)))))

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

No wiesz to jest twoja wola że tak powiem czy ją chcesz czy nie, mi np się przydała umowa na opryskiwacz oprócz faktur przy kontroli z PIORIN-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ok dzieki bardzo za info, prosze jeszcze o radę czy można odliczać vat od wydatków poniesionych na użyczone rzeczy np. akumulator do ciągnika użyczonego mi przez ojca ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

spisz sobie umowę z ojcem na użyczenie jego maszyn tobie i zapisz w niej ze koszty napraw będzie ponosić osoba której maszyna została użyczona czytaj TY, i wtedy możesz brać na siebie faktury na wszystkie części i odliczać vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Czy mógłby się do mnie odezwać ktoś na PW, kto odlicza VAT od prądu i sam prowadzi sobie dokumentacje? Z góry dziękuję za zainteresowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj