karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

musisz wystawić fakturę, ze stawką ZW i wskazaniem podstawy prawnej i uważaj na cenę, aby nie wskoczyć na kasę fiskalną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli przekroczy się limit sprzedaży nieudokumentowanej (na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) wynoszący w pierwszym roku 20tys. zł oraz 40tys. zł w kolejnych latach (od 2013 roku limit ten zostanie wyrównany i w każdym roku wyniesie 20ys. zł)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli przedmiotem sprzedaży jest udział, to musisz wskazać 100% wartości przedmiotu sprzedaży czyli tego udziału

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

ma ktoś z Was kasę fiskalną?bo ja chyba sobie skasowałem limit sprzedażą ciągnika (ze stawką ZW) i tak się zastanawiam skąd mam wiedzieć, czy mój klient jest rolnikiem ryczałtowym, vatowcem czy przedsiębiorcą? US to wyłapie?

takich rzeczy nie pisz na forum, nawet nie masz pojecia kto to czyta


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zasadniczo chodzi mi o to czy mam obowiązek weryfikować status moich klientów (czy brać od nich oświadczenie jak na RR?), kasę i tak prędzej czy później muszę zakupić, więc już się z nią przeprosiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

kasa to nic strasznego

moja kosztowała 1230zl brutto, US dopłaca do 700zł. US musisz poinformowac o fiskalizacji kasy. Jesli chodzi o to czy musisz poinformowac o przekroczenie limitu to Ci nie pomoge bo juz nie pamietam.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Może da się ogarnąć tą kasę , ale jaki ma ona sens w gospodarstwie , gdzie jedynymi transakcjami które będą na niej ewidencjonowane , to sprzedaż starych maszyn ( własnych) ze stawką zw. Nie rodzi to żadnych należności dla US , a dochodzą dodatkowe obowiązki ( raporty ,przeglądy i pewnie inne ) łatwo coś przeoczyć i kłopot gotowy ( i kara ). Sztuka dla sztuki i tak jest co robić . Pozdrawiam Kasiarzy !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na kasę trzeba nabijać cała sprzedaż nieewidencjonowaną czyli na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ja sprzedaję warzywa i świadczę usługi rolnicze (zwolnione z ewidencjonowania na kasie wyłącznie do końca roku), a w jaki sposób uzyskuje się dofinansowanie do kasy i jak ewidencjonuje się paragony z kasy w ewidencji sprzedaży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Kwestią dofinansowanie zajmowala sie moja ksiegowa,kwota zostala rozlozana na raty w wysokosci 150zl

Na koniec dnia w ktorym byla jakas sprzedaz robi sie raport dobowy, pozniej po zakonczeniu miesiaca drukujesz raport miesieczny na podstawie raportów dobowych i to oddaje ksiegowej wraz z fakturami.

 

zapomnialem dodac jak wyglada ewidencja

 

raport miesieczny w rejestrze sprzedazy figuruje pod nazwa"za miesiec XX" a w pozycji numer farkury "RK"

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

Może da się ogarnąć tą kasę , ale jaki ma ona sens w gospodarstwie , gdzie jedynymi transakcjami które będą na niej ewidencjonowane , to sprzedaż starych maszyn ( własnych) ze stawką zw. Nie rodzi to żadnych należności dla US , a dochodzą dodatkowe obowiązki ( raporty ,przeglądy i pewnie inne ) łatwo coś przeoczyć i kłopot gotowy ( i kara ). Sztuka dla sztuki i tak jest co robić . Pozdrawiam Kasiarzy !

Pierwsze slysze aby potrzebna byla do tego kasa fiskalna. Wystawia sie fakture ze stawka zw. Poza tym nie wiem czy to ja nie rozumiem czy wy ale przecież nikt nie powiedział że nie można wystawić osobie fizycznej czy tez ryczaltowcowi faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Czasami lepiej za dużo nie czytać i żyć w błogiej nieświadomości :) . W skali kraju to pewnie parę setek chłopa kwalifikuje się do zamknięcia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

witam sprzedaje ciągnik rolniczy wyprodukowany w 1997r ojciec zakupił go w 2005r od roku jestem na zasadach ogólnych sprzedaje go rolnikowi ryczałtowemu musze wystawić fakturę i odprowadzić podatek vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

było!!

 

Jeżeli nabyłeś go od ojca (darowizna, przekazanie gospodarstwa, sprzedał Ci go) przed przejściem na VAT to sprzedajesz go wystawiając fakturę VAT ze stawką ZW.

Jeżeli wbijesz na fakturze wartość wyższą niż opisywaną kilka wątków wyżej .......

  • Haha 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzit    26

Wystawiając fakturę za sprzedaną krowę datę na fakturze muszę wpisać tę samą co wpisaną w przemieszczeniu do ARiMR czy może być tydzień późniejsza?

 

Termin na wytawienie faktury to 7 dni od daty sprzedaży.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5325

Prawdopodobnie przecieka mi piec c.o. i trzeba będzie kupić coś nowego a wiadomo, że cena za w miarę dobry piec zaczyna się od 2tys.zł czyli vatu trochę jest w tym, da się to jakoś wziąć na fakturę i odliczyć se VAT, macie jakieś pomysły ja to zakombinować aby U.S.się nie czepiał ?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

jeśli przekroczy się limit sprzedaży nieudokumentowanej (na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) wynoszący w pierwszym roku 20tys. zł oraz 40tys. zł w kolejnych latach (od 2013 roku limit ten zostanie wyrównany i w każdym roku wyniesie 20ys. zł)

A ten "pierwszy rok" to który:ten po przejściu na vat, czy ten w którym nastąpiła pierwsza taka sprzedaż?(taka czyli ze stawką zw.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

piec c.o. i trzeba będzie kupić coś nowego , da się to jakoś wziąć na fakturę i odliczyć se VAT, macie jakieś pomysły ja to zakombinować aby U.S.się nie czepiał ?

No nie wiem ja z miesiąc temu też kupowałem piec. Od producenta, więc sie dogadałem że biorę bez faktury, czyli po cenie netto i dostałem do niego kartę gwarancyjną+ ręczną notatkę o kwocie. Też kombinuję z watem jak sie da, ale na piec to jakoś nie mam pomysłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pierwszy rok prowadzenia działalności (czyli ten, w którym nastąpiła rejestracja), chociaż nowelizacja ustawy przewiduje ograniczenie limitu w kolejnych latach również do 40tys zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Rolnik ryczatowy na mocy par.2 pkt 1 rozporzadzenia Min. Fin. z dn.. 26.07.2010 r w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas jest zwolniony z obowiązku ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, ale rolnik vatowiec jest normalnym podatnikiem w rozumieniu ustawy vat i tak jak przedsiebiorcę , obowiazują go limity.

Do tego limitu wlicza się tylko sprzedaż na rzecz os. fizycznych i rolników ryczałtowych dokonywana przez vatowca( rolnika), nie wlicza sie towarów (usług) sprzedawanych "na fakturę" podatnikom vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj