karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lukaczmarek    277

nie masz racji.

Może są jakieś ulgi lub odliczenia w inwestycjach w budynkach mieszkalnych, ale jeśli chodzi o gospodarstwa które są płatnikami vatu nie można odliczyć nawet 1 zł z takich inwestycji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Z tego zwrotu może skorzystać każdy, to jest niezależne od tego czy jest się płatnikiem Vat czy nie. Na stronie ministerstwa jest chyba lista materiałów za które przysługuje zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale nie ma to nic wspólnego z vatem gospodarstwa i rozlicza się to na innych drukach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

PILNE!

ustalilem zaplate za towar w 4 ratach po 25%naleznosci. jak teraz wystawic fakture?4 na takie same wartosci z innymi terminami zaplaty czy jedną a w rubryce przelew wpisac : 25% - date; 25% data itd

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

witam, mam panowie pytanie, jako że od 1 sierpnia 2012r jestem na Vacie to w tym tygodniu miałem związaną z tym kontrolę w urzędzie skarbowym gdyż pierwszy miesiąc i był od razu zwrot Vatu

 

generalnie wszystko przebiegło OK, musiałem przedstawić wszystkie dokumenty, faktury i rejestry użytków trwałych, ale zirytował mnie a właściwie kontrolującego jeden fakt:

 

posiadam jeden ciągnik na własność, jest to Zetor Proxima 7441 i drugi na współwłasność Fendt 818 Vario, generalnie zawsze zamawiam paliwo w większych ilościach bo jak wiadomo bardziej mi się to opłaca i jest mi wygodniej bo tankuje sobie w domu z mini stacji ON o pojemności 2500 litrów, w miesiącu sierpień zakupiłem sobie 2700 litrów paliwa, na fakturze nie było numeru pojazdu gdyż paliwo zostało wlane do zbiornika, kontrolujący przyczepił się do tego w jaki sposób zużywam to paliwo, a mianowicie w jaki sposób kontroluję które paliwo zużywam w wspólnym ciągniku czyli Fendcie, generalnie chodziło mu o to czy współwłaściciel nie jeździ na moim paliwie :) ciężko było mi z tego wybrnąć bo generalnie wszyscy wiemy jak jest, ale wytłumaczyłem mu to w ten sposób że ciągnik zawsze stoi zatankowany i ten który go używa zawsze po skończonej pracy tankuje go do pełna z własnego źródła paliwa, ciężko było mu w to uwierzyć no ale w końcu dał się przekonać i podpisał mi protokół z kontroli pozytywnie

 

chciałem zapytać czy ktoś z was miał podobny przypadek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@przemol87 jednej transakcji sprzedaży powinna dotyczyć jedna faktura, a termin płatności to już szczegół - ale możesz go spokojnie rozbić na 4 raty, o ile program Ci na to pozwoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5325

@BARABUS ja też kupuje po 1000l jednorazowo i na fakturze w uwagach mam napisane "zbiornik na paliwo ON" i jak do tej pory nie miałem żadnych problemów


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Mam takie pytanie może trochę dziwne a wiec : mam faktury za materiał siewny ale muszę je wysłać do agencji i nie złoże o zwrot vatu nie zależy mi na tym zwrocie bo mała kwota a i czy coś się stanie jak nie będę ubiegał sie o zwrot vatu od faktur?


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

witam, mam panowie pytanie, jako że od 1 sierpnia 2012r jestem na Vacie to w tym tygodniu miałem związaną z tym kontrolę w urzędzie skarbowym gdyż pierwszy miesiąc i był od razu zwrot Vatu

 

generalnie wszystko przebiegło OK, musiałem przedstawić wszystkie dokumenty, faktury i rejestry użytków trwałych, ale zirytował mnie a właściwie kontrolującego jeden fakt:

 

posiadam jeden ciągnik na własność, jest to Zetor Proxima 7441 i drugi na współwłasność Fendt 818 Vario, generalnie zawsze zamawiam paliwo w większych ilościach bo jak wiadomo bardziej mi się to opłaca i jest mi wygodniej bo tankuje sobie w domu z mini stacji ON o pojemności 2500 litrów, w miesiącu sierpień zakupiłem sobie 2700 litrów paliwa, na fakturze nie było numeru pojazdu gdyż paliwo zostało wlane do zbiornika, kontrolujący przyczepił się do tego w jaki sposób zużywam to paliwo, a mianowicie w jaki sposób kontroluję które paliwo zużywam w wspólnym ciągniku czyli Fendcie, generalnie chodziło mu o to czy współwłaściciel nie jeździ na moim paliwie :) ciężko było mi z tego wybrnąć bo generalnie wszyscy wiemy jak jest, ale wytłumaczyłem mu to w ten sposób że ciągnik zawsze stoi zatankowany i ten który go używa zawsze po skończonej pracy tankuje go do pełna z własnego źródła paliwa, ciężko było mu w to uwierzyć no ale w końcu dał się przekonać i podpisał mi protokół z kontroli pozytywnie

 

chciałem zapytać czy ktoś z was miał podobny przypadek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

Zastanawiam się nad przejściem na vat i nurtuje mnie jedno pytanie, a mianowicie jeżeli kupię maszynę lub coś innego do gospodarstwa od osoby która nie jest vatowcem i nie wystawia faktury to czy płacę podatek od tej sumy i jak to wygląda w świetle prawa?


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Do Mariusza T Kolego nie prawda ze kupując od rolnika nie vatowca nie jesteś zobligowany ty jako vatowiec wystawić mu faktury bo to ty mu wystawiasz fakturę np jak kupujesz od niewatowca prosięta wystawiasz rr ze stawka 6% i ten vat zalicza się na towją kozyść

 

A props pytanka za faktury kture trzeba gdzieś tam odesłac bo potrzebują orginałów po co masz tracić piniądze z watu dla ciebielepiej się dowiec czy nie przejdzie poswiadczenie z orginałem . Miałem podobna sytuałacje z młodym rolnikiem bo też jestem vatowcem i brałem ciągnik na młodwgo rolnika musiałem się wykazać fakturą Vat i miec orginala w papierach więc wziołem zawiozłem do agencji celem poswiadczenia z orginałem potem oddałem orginałswojej księgowej a oni mieli kopie polecam się zapytac to nic nie kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beniu33    5

Mam takie pytanie może trochę dziwne a wiec : mam faktury za materiał siewny ale muszę je wysłać do agencji i nie złoże o zwrot vatu nie zależy mi na tym zwrocie bo mała kwota a i czy coś się stanie jak nie będę ubiegał sie o zwrot vatu od faktur?

 

Nie ma problemu z niezaliczaniem faktur z zakupu- obojętnie czy są na 8 czy 23%. Wykazywać musisz wszystkie faktury z twojej sprzedaży- obowiązkowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

@tomasz2012 co to jest te rr? Rozumiem, że w tym przypadku te np 6% będę mógł sobie odliczyć od podatku?


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Wielu możę się zastanowić poco zacytowałem ten post propo paliwa kolego duzo bierzesz tego paliwa to fakt a nie lepiej odrazu poprosić by na fakturze został zamieszczony nr rejestracyjny ciągnika twegobo raz drugi ci się uda a co za trzecim jak sie nie uda

 

Faktura VAT RR tak zgadza się z tym że płatność przelewem 14 dni chyba ze zawrzesz inna umowe następnie płacisz przelewm bankowym w wymaganym terminie i dopinasz ten przelew do faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

"zgodnie z art. 96 ust. 2 ustawy w przypadku osób fizycznych prowadzących wspólnie gospodarstwo rolne, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na którą będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług, i która będzie wystawiała faktury przy sprzedaży produktów rolnych, bądź świadcząc usługi rolnicze. Brak jest zatem przeszkód do zmiany osoby reprezentującej wspólne gospodarstwo rolne małżonków dla potrzeb podatku VAT, o ile oczywiście nowy "reprezentant" – złoży odpowiednie zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy i zostanie zarejestrowany oraz naczelnik urzędu skarbowego potwierdzi zarejestrowanie tej osoby jako podatnika VAT czynnego, a obecny "reprezentant" – zostanie wykreślony z tego rejestru"

 

czy spotkaliście się z przypadkiem "przerejestrowania" gospodarstwa w kontekście rozliczania vat z małżonka na małżonkę bądź odwrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@tomasz2012 co za bzdury piszesz!!

Po pierwsze nie ma stawki 6%. skąd ty to wziąłeś??

Po drugie nie można wystawiać faktur vat rr na kupowane maszyny rolnicze tylko na płody rolne.

Jak nie wiesz o czym piszesz to się lepiej nie wypowiadaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

kolezanki i koledzy potrzebuje bardzo pilnie rady a mianowicie

 

faktura za nawoz wystawiona we wrzesniu z terminem platnosci na koniec lutego, jak ja ewidencjonowac i jak rozliczyc vat czy ma to byc w dniu wystawienia czy zaplaty tejze faktury??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Zdaje się w Polsce obowiązuje zasada memoriałowa więc daty wystawienia faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

W normalnych przypadkach datą księgowania winna być data wystawiania faktury (lub można też przyjąć otrzymania faktury). Ale oczywiści paragrafy dopuszczają możliwość rozliczenia faktur w 3 okresach "normalnym" i dwóch kolejnych. Jest to istotne przy zwrotach przyspieszonych, bo czasem mamy faktury z długim terminem płatności więc ujawniamy je w kolejnych okresach, by móc ubiegać się o przyspieszony zwrot w razie gdy jakaś faktura nie jest zapłacona.

De facto każda faktura może być zaksięgowana w dowolnych 3 okresach rozliczeniowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekkk    8

Witam.Mam pytanie do bardziej obytych w vacie.Czy jesli w gospodarstwie prowadzi się sprzedaż bezposrednią na giełdach,bazarach,dostarcza towar do klijenta i do tego celu jest wykorzystywany samochód dostawczy i osobowy z przyczepą.Czy te pojazdy mozna zaewidencjonować jako mienie ruchome i odliczać vat od paliwa kupowanego do tych pojazdów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

witam. czy kontrolujący z US sprawdza książkę rejestru zwierząt ??? (chodzi mi o tą z ARIMR)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Witam.Mam pytanie do bardziej obytych w vacie.Czy jesli w gospodarstwie prowadzi się sprzedaż bezposrednią na giełdach,bazarach,dostarcza towar do klijenta i do tego celu jest wykorzystywany samochód dostawczy i osobowy z przyczepą.Czy te pojazdy mozna zaewidencjonować jako mienie ruchome i odliczać vat od paliwa kupowanego do tych pojazdów.

sprzedaje na gieldzie lub dowoze na miejsce towar samochodem ciezarowym i odliczam vat od ON. Nie jestem wlascicielem owego samochodu ale posiadam na niego umowe uzyczenia. Nie wiem jak to bedzie z samochodem osobowym


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj